BEC a respins cererile de înregistrare a semnelor electorale ale candidaţilor Nicuşor Dan şi Dan Cristian Popescu

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 august 2020, 21:59 Actualitate | Politic


Nicusor Dan, candidat Primaria Capitalei
Foto: Facebook - Nicusor Dan
Biroul Electoral Central a respins, vineri, cererile de înregistrare a semnelor electorale ale candidaţilor independenţi Nicuşor Dan, Dan Cristian Popescu, Gheorghe Man şi Lucian-Tiberiu Bodea la alegerile locale.

„Având în vedere cererea de privind înregistrarea semnului electoral, formulată de domnul Nicuşor Dan, candidat independent la alegerile locale din anul 2020, înregistrată la BEC cu nr. 270/B.E.C./L/2020 din data de 06.08.20220, luând în considerare dispoziţiile art.59 alin (1) din legea 115/2015 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, pentru modificarea legii administraţiei publice locale nr. 215/2001, precum şi pentru modificarea şi completarea legii nr.393/2004 privind Statutul aleşilor locali, cu modificările şi completările ulterioare, potrivit cărora partidele politice, alianţele politice, alianţele electorale şi organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor locale îşi pot stabili semne electorale, pe care le comunică BEC în termen de 10 zile de la constituirii acestuia, în temeiul art. 39 alin. (4) din legea nr. 115/2015, cu modificările şi completările ulterioare, Biroul Electoral Central hotărăşte: art.1 - Respinge cererea privind înregistrarea semnului electoral al domnului Nicuşor Dan, candidat independent”, se precizează în hotărârea Biroului Electoral Central, potrivit Agerpres.

BEC nu motivează de ce a respins semnul electoral al candidatului, dar foarte probabil temeiul este că acela că este candidat independent, și nu formațiune politică, notează Digi24. Prin urmare, pe buletinul de vot de la alegerile locale 2020 din București, numele lui Nicușor Dan va figura pur și simplu într-o casetă, fără niciun fel de alte însemne sau sigle, nici ale partidelor care îl susțin.

Nicușor Dan, candidat independent, este sprijinit în cursa pentru funcția de primar general al Capitalei de PNL și USR-PLUS.

BEC a emis hotărâri similare şi în legătură cu respingerea cererilor de înregistrare ale semnelor electorale ale candidaţilor independenţi Dan Cristian Popescu, Gheorghe Man şi, respectiv, Lucian-Tiberiu Bodea la alegerile locale.

De asemenea, BEC a hotărât şi respingerea, ca tardiv depuse, a cererilor de înregistrare a semnelor electorale ale partidului Împreună pentru Moldova şi Partidului Noua Românie la alegerile locale din acest an, ca urmare a depunerii cererilor ulterior împlinirii termenului de comunicare a semnelor electorale.​

UPDATE: Pe de altă parte, BEC a hotărât înregistrarea semnelor electorale pentru 217 partide politice, alianţe politice, alianţe electorale şi ale organizaţiilor aparţinând minorităţilor naţionale la alegerile locale din 2020.

Printre acestea se află: Alianţa PNL USR PLUS, Partidul Naţional Liberal, Uniunea Salvaţi România, Partidul Libertate Unitate şi Solidaritate, Alianţa USR PLUS, Partidul Social Democrat, Uniunea Democrată Maghiară din România, Partidul Mişcarea Populară, Partidul Pro România, Partidul Puterii Umaniste (Social-Liberal), Partidul Alianţa Liberalilor şi Democraţilor - ALDE, Alianţa Social Liberală - ASL, Partidul Ecologist Român, Partidul Forţa Naţională, Partidul Republican, Partidul România Mare, Alianţa electorală PSD-PNŢCD, Alianţa Social Umanistă, Alternativa Dreaptă, Alianţa electorală PNL-PMP.

Alte semne electorale înregistrate sunt pentru: Alianţa pentru Educaţie şi Reformă, Alianţa Pro Bucureşti 2020, Alianţa Electorală USR-PVERDE, Dreapta liberală, Partidul Naţional Român, Alianţa Pentru Unirea Românilor, Partidul Prahova în acţiune, Unirea Croaţilor din România, Uniunea Ucrainenilor din România, Partidul Naţional Ţărănesc Creştin Democrat, Uniunea Elenă din România, Partidul Bucureşti 2020, Forumul Democrat al Germanilor din România, Partidul Noua Dreaptă, Uniunea Armenilor din România, Partidul România Noastră, Alianţa Împreună pentru Botoşani Partidul Verde - P.N.Ţ.C.D., Partidul Alternativa pentru Demnitate Naţională, Alianţa Naţional Ţărănistă, Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România, Partidul Verde, Partidul Brăila Nouă, Asociaţia Italienilor din România - RO.AS.IT., Partidul Vrancea Noastră, Pact pentru Galaţi, Uniunea Bulgară din Banat - România.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12551 vizualizari

  • +12 (36 voturi)    
    felicitari pedesereului! (Vineri, 7 august 2020, 22:16)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Si ai zic unii ca ar fi liberalii la putere!
    Iata, daddy chiar si din puscarie, tot dumnealui face jocurile, si o sprijina pe Duamna Fierea!
    • -3 (19 voturi)    
      Hmmm (Sâmbătă, 8 august 2020, 0:25)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Mda, se stie ca Dragnea este prieten cu Firea, :))))
      de aceea o sustineau toti hastagistii pe Firea contra lui Dragnea!
      Vezi ca daca postezi asemenea ''minunatii'' nu o sa-ti mai primesti tainul zilnic! ;)
      • +2 (12 voturi)    
        Oricum pute hotararea de a refuza independentilor (Sâmbătă, 8 august 2020, 9:12)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Sah

        semn electoral.
        Legea e incompleta, nu a luat in calcul posibilitatea candidat independent:
        "Art. 59
        (1) Partidele politice, aliantele politice, aliantele electorale si organizatiile cetatenilor apartinand minoritatilor nationale isi pot stabili semne electorale, pe care le comunica Biroului Electoral Central in termen de 10 zile de la constituirea acestuia."
        Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus, un candidat independent e tot o entitate candidata deci cred ca in acest caz avem de-a face cu birocratie PSDerizata = incompetenta si corupta = incorecta.
      • +1 (3 voturi)    
        Adica va certati?! (Sâmbătă, 8 august 2020, 18:33)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Sah

        Sincer, nu cred ca va certati intre voi, asta este dar de fatada!

        Oricum Daddy nu candideaza, ce motive ar avea sa nu o spijine pe Gabitza??
        • -1 (1 vot)    
          Hmmm (Luni, 17 august 2020, 14:45)

          Sah [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

          Nu stiu cine se cearta cu cine, deocamdata ia si inghite de la orban si joha! ;)
  • +10 (32 voturi)    
    Iar ma-m enervat (Vineri, 7 august 2020, 22:16)

    mamenervat [utilizator]

    Dar de ce nu-mi spune si motivul?! Doar ca asa a vrut muschiuletul lor, pe banii mei......
    • +5 (11 voturi)    
      .... tocmai ti-a spus .... (Vineri, 7 august 2020, 22:46)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui mamenervat

      Candidatii independenti nu pot avea semn electoral (conform legii). Numai partidele, aliantele, etc.
    • +7 (21 voturi)    
      Ce nu ai inteles? (Vineri, 7 august 2020, 23:07)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui mamenervat

      ND a depus cererea ca un candidat independent. Conform legii, independentii nu au dreptul la semne electorale, altele decat cele pe care pot face cu degetul.
      In schimb, "organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor locale" de ex. clanul Duduianu, clanul Sportivilor si celelalte o suta, au dreptul.
  • -12 (40 voturi)    
    mda (Vineri, 7 august 2020, 22:19)

    Mazeta [utilizator]

    Nicușor învață administrația publică precum pușcăriașii legile: pe propria piele.
  • -12 (24 voturi)    
    Rămâne Băsescu... (Vineri, 7 august 2020, 23:44)

    Nyk1 [utilizator]

    ...în luptă cu Firea.

    Să sperăm că Dreapta îl va și susține!
    • +8 (16 voturi)    
      Nu ai înțeles nimic din articol (Sâmbătă, 8 august 2020, 0:13)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      este?
  • -6 (24 voturi)    
    Mi se pare normal (Sâmbătă, 8 august 2020, 0:20)

    Gigi Kent [utilizator]

    Toata lumea stie ca pe om il cheama Plicusor Ban si nu Nicusor Dan ... greseala de incepator!
    • +1 (15 voturi)    
      De unde aluzia? (Sâmbătă, 8 august 2020, 7:47)

      Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ai vreo dovada? Sau facem mijtocarii pe internet?
  • +5 (13 voturi)    
    lege și ordine (Sâmbătă, 8 august 2020, 0:37)

    gabrield [utilizator]

    N-am văzut un jurnalist care să pună o întrebare, la BEC sau la candidați, să vadă de ce. Vedeți că legea prevede că doar partidele sau alianțele pot depune semne electorale. Candidații independenți nu au acest drept, ei candidează sub nume propriu. Noapte bună!
  • -10 (16 voturi)    
    Ce inseamna ca a respins semnul electoral? (Sâmbătă, 8 august 2020, 0:40)

    cripop88 [utilizator]

    Nu mai poate candida?
  • -6 (22 voturi)    
    Semn electoral Nicusor Dan: ciolanul. (Sâmbătă, 8 august 2020, 2:12)

    patrunjel [utilizator]

    Noul semn electoral Nicusor Dan: ciolanul.
  • 0 (10 voturi)    
    Acum fara semn (Sâmbătă, 8 august 2020, 9:01)

    vinowatt [utilizator]

    electoral, cine o sa-si mai dea seama ca in patratelul unde scrie nicusor dan , e chiar nicusor dan????
    • -2 (4 voturi)    
      sa speram ca e doar un singur Nicusor Dan (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:35)

      gabisf [utilizator] i-a raspuns lui vinowatt

      Aveti dreptate si ar trebuie sa se gaseasca o solutie la aceasta problema. Daca se inscriu 10 candidati independenti si prin absurd pe toti ii cheama „Popescu Ion„ cum ii deosebim pe lista? Ar trebuie sa fie poza candidatului altfel votezi gresit daca nu au voie independentii sa afiseste semn electoral. Acum daca vor sa ii faca probleme lui Nicusor Dan poate gasesc opozantii lui un contracandidat cu acelasi nume, sa vezi atunci nebunie.
      • +2 (2 voturi)    
        Plicusor Ban (Duminică, 9 august 2020, 0:51)

        patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui gabisf

        Plicusor Ban