Alianța USR PLUS strânge semnături online: ”Mecanismul este aprobat de Autoritatea Electorală”

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 4 august 2020, 14:56 Actualitate | Politic


Semnatura online pentru candidatii la locale
Foto: Alianta USR PLUS
Alianța USR PLUS spune că a început să strângă semnături online pentru alegerile locale și că este prima formațiune politică din România care face așa ceva.

Semnăturile sunt strânse online printr-un mecanism aprobat de Autoritatea Electorală Permanentă, spune Alianța într-o postare pe Facebook.

”Știm cât de importantă este distanțarea socială în această perioadă, de aceea am căutat cea mai bună soluție pentru ca tu să poți semna online, simplu și #farahartii”, potrivit sursei citate.

Site-ul folosit cere adresa semnatarului, candidatul și/sau lista de consilieri pe care vrea să îi susțină și o copie după actul de identitate, plus una cu viza de flotant, dacă este cazul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3011 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    Sistem electoral separat precum Dragnea in 2012 (Marţi, 4 august 2020, 15:30)

    xolv [utilizator]

    invatati repede, tovarasi. Totul conform GDPR, bineinteles.
    • +8 (18 voturi)    
      Se oftica PSDul? (Marţi, 4 august 2020, 15:40)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Ati distrus Romania si tot nu va potoliti!
  • +7 (17 voturi)    
    Bravo lor (Marţi, 4 august 2020, 15:43)

    SKBjull [utilizator]

    aștept să se poată și vota online.

    Oricând, pe orice subiect. Democrația directă este posibilă din nou, tehnologia a evoluat suficient. Dacă compari democrația reprezentativă cu absolutismul medieval, sigur, a fost un pas imens înainte, dar poate e timpul să mai tăiem din intermediari. Nu prea văd ce plus-valoare aduc oricărei discuții distinșii noștri parlamentari.

    Dar mă bucur și pentru acest mic pas, succes.
    • 0 (2 voturi)    
      Online crezi ca nu mai sunt "intermediari"? (Marţi, 4 august 2020, 20:55)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui SKBjull

      Ohoho.... cine detine baza de date e intermediarul sef Neales de nimeni, puternic si bucuros :)

      N-as renunta atat de usor la trasabilitatea data de existenta fizica a dovezilor votarii. Orice sistem software e vulnerabil, iar daca mai e sa trebuiasca si sa ai incredere in cei care il gestioneaza... well... pe ce ti-ai baza acea incredere? Pe cuvantul lor?...
  • +1 (3 voturi)    
    Un ITist smart, (Marţi, 4 august 2020, 20:56)

    RoyPeters [utilizator]

    un programel "smecherut" si ...sute/mii de semnaturi fictive, ce vor fi "descoperite" de BEC doar dupa decenii de impliniri marete in democratia damboviteana...
  • -1 (3 voturi)    
    Asa se fac bazele de date cu CNP-uri (Marţi, 4 august 2020, 21:01)

    andipetre [utilizator]

    Si acum vor avea si copia de CI trimisa de buna voie de viitoarele victime.

    Nu zic ca useristii insisi o sa abuzeze de ele, dar va dati seama prin cate maini vor trece acele date in procesul de colectare? Voluntari, angajati temporari, functionari...

    Un simplu leak si... dezastru.
    • 0 (0 voturi)    
      Oricum le are (Vineri, 14 august 2020, 15:12)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Chiar crezi ca statul roman nu are toate datele de pe buletin?
      Si la semnatura fizica are acces voluntarul la datele tale din buletin.