Tomac răspunde acuzațiilor de blat ale USR: Unii consilieri locali ai USR au plecat la PSD București „ciuma roșie”

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 4 august 2020, 10:38 Actualitate | Politic


Eugen Tomac
Foto: Facebook
​Cu oamenii de partid acuzați de blaturi cu social-democrații, liderul PMP, Eugen Tomac, răspunde USR susținând că unii consilieri locali ai Uniunii au plecat la PSD, iar în Parlament aleșii formațiunii au votat pentru persoanele propuse de PSD la Curtea de Conturi și CNCD.

​In urmă cu câteva luni, la o întâlnire solicitată de el, Claudiu Năsui susținea că o eventuală susținere din partea USR pentru Nicușor Dan ar reprezenta o adevarată problemă, întrucât partidul își dorea să-l susțină mai mult pe Vlad Voiculescu pentru această poziție. Acum Năsui, in mod absolut cinic, intervine public în sens contrar, invocând că ei nu și-au dorit ca PMP să fie implicat într-un proiect comun deoarece unii colegi din partidul nostru nu au votat întotdeauna împotriva la București. Două lucruri uită să spună, însă, distinsul domn Năsui. 1. Unii consilieri locali USR chiar au plecat la PSD - da, la PSD Bucuresti, “ciuma roșie” - ceea ce la noi nu s-a întâmplat. 2. De ce domnul Năsui și colegii săi parlamentari au votat pentru candidații propuși de PSD în fruntea Curții de Conturi și a CNCD? Oare acesta este un compromis acceptabil?”, a scris Eugen Tomac, pe Facebook.

El adaugă că PMP a fost singurul partid care a votat împotriva tuturor candidaților propuși de PSD.

PMP a fost exclus din alianța dreptei pentru București, USR susținând că nu se pot face înțelegeri atâta vreme cât consilierii PMP au votat mereu cu PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2692 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    Yupiii sa inceapa circul. (Marţi, 4 august 2020, 10:43)

    Lok [utilizator]

    Nimic in lumea asta nu dezvaluie gunoiul mai bine decat niste scandaluri ce amesteca in troaca. PMP dati inainte, ca Rusii!!!!
  • +10 (20 voturi)    
    mda, (Marţi, 4 august 2020, 10:44)

    SerbanBjd [utilizator]

    este vorba de Cristian Bulfon care a fost exclus din USR ca avea ceva legaturi cu Secu. In mod normal consilierul trebuia sa-si piarda mandatul, si sa vina altcineva de la USR in locul lui, dar prefectul nu a semnat revocarea.

    Deci n-a plecat a fost dat afara, si legal nici nu trebuia sa mai fie consilier.
    Nu stiu daca pmp si-au revocat consilieri pe motive de integritate.
    • -4 (16 voturi)    
      mai sapa (Marţi, 4 august 2020, 11:03)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui SerbanBjd

      tomac a zis unii, adica ar mai fi cel putin unu ciumat rosu. restul, s'au dat la ciuma galbena :-)
  • +15 (27 voturi)    
    De fapt, Tomac NU raspunde (Marţi, 4 august 2020, 10:53)

    CezarN [utilizator]

    Ci doar acuza USR la randul sau.

    Daca ar fi raspuns, ar fi zis ca "DA, am votat alături de PSD proiectele x, y si z pentru ca ni s-au părut utile pentru bucureșteni și în acord cu propriile noastre propuneri" sau "DA, am votat alături de PSD datorita "cointeresării" unor consilieri de-ai noștri de către ciuma-roșie. Acei consilieri au fost excluși din PMP"

    Dar asa, luand-o pe "ba pe-a ma-tii" in gura nu se cheama ca a raspuns, ci doar ca a intrat si el in randul țațelor din politica romaneasca.
    • +3 (15 voturi)    
      mda, (Marţi, 4 august 2020, 11:05)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      in acest caz, si usr ar trebui sa recunoasca, ce sa mai recunoasca ca se stie, si sa spune din ce ratiuni de binele natiai l'a votat pe tata soccru la conturi.
      probabil din ratiunu umanitare.
      • +1 (13 voturi)    
        O, da!! Sigur ca USR este altfel de ciuma:MARO! (Marţi, 4 august 2020, 11:50)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Ciuma maro, de la ochiul lor vigilent de aceeasi culoare :))
      • +1 (3 voturi)    
        vot electronic? (Marţi, 4 august 2020, 12:03)

        SerbanBjd [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        am tot cautat lista cu voturi pentru sesiunea aia reunita si nu am gasit nimic.
    • +1 (3 voturi)    
      Ireconciliabili. (Marţi, 4 august 2020, 17:59)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Dacă principala lor preocupare este,ce face (rău) celălalt,nu se vor înțelege niciodată.Oameni proști,nu lideri de partide.Nu judeci un partid după comportamentul unui membru.După comportamentul liderului îl judeci,pentru-că liderul dă tonul politicii făcute de acel partid.Din păcate PMP dovedește că nu vrea unitate insistând cu niște candidați ca primari de sector,cu un comportament egoist.Înfumurați și individualiști,nu ar fi fost capabili să rezolve problemele și ar fi fost o continuă polemică cu insulte.
  • +2 (14 voturi)    
    PMP calare pe hotnews (Marţi, 4 august 2020, 11:14)

    Ademordna [utilizator]

    In primul rand, ce atata circ pentru un partid cu o cota infima? Chiar nu sunt stiri mai importante?
    In al doilea rand, articolul pare a relua mot a mot ce a spus Tomac, fara vreun comentariu aditional al altcuiva si fara ghilimele, desi este semnat C.D. Jurnalism e asta sau propaganda pe fata?
    • +4 (8 voturi)    
      Ah da. Jurnalismul presupune informare. (Marţi, 4 august 2020, 11:56)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      Restul e Influentzeala. Can-can etc.
      • -1 (15 voturi)    
        Asta este toleranta USR si a ideologiei de gen... (Marţi, 4 august 2020, 12:20)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        ... promovate de catre acest partid + PLUS.
        • -3 (7 voturi)    
          Treaba (Marţi, 4 august 2020, 14:15)

          ete fleosc [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          este ca pe aici la hotnews gasesti numai persoane de gen .... Cica diversificare. Cum ai curaj sa le dai peste bot esti bagat la categoria rasist fascist retrograd. USR PLUS ?! Vaxuri
  • -3 (13 voturi)    
    Tomac (Marţi, 4 august 2020, 11:17)

    UpNext [utilizator]

    si PMP, inutilitati perfecte.
  • -1 (17 voturi)    
    hehe (Marţi, 4 august 2020, 11:34)

    transpenibilus [utilizator]

    Bai Tomac macac, tu chiar esti un pesedist sadea. Auzi la el ca "USR a votat proipuneri PSD la CNCD si CC". Da ce, voiai sa vi-l voteze pe al vostru (omul BOR care trebuie sa puna pumnul in gura) popa Mavrichi???

    Bai Tomac, numai pesedistii de teapa lui Dragnea, Ciordache, volguta sau Serban Nicolae isi inchipuie ca numai ei stiu cum e procesul legislativ si ca-i fac din vorbe pe prostii care voteaza. Nu ti-e rusine sa minti, derbedeule???

    Ce legatura are ca s-a votat un candidat cu faptul ca PMP A VOTAT 4 ANI COT LA COT CU PSD IN BUCURESTI, #ciumatulerosu???