Kelemen despre Iohannis: Nu arată ca un președinte echidistant, ci ca un robot care împrăștie ură

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 30 iulie 2020, 22:47 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Facebook
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, îl acuză pe Klaus Iohannis că nu arată ca un președinte echidistant, ci ca un robot care împrăștie ură în societate.

Kelemen Hunor a declarat, joi, pentru Mediafax, că România nu are în momentul de față un Executiv și un președinte care să gestioneze criza sanitară și economică.

„Arată nu ca un președinte echidistant și al tuturor, ci ca un robot care împrăștie ură în societate. Asta face, asta va face în continuare. Din păcate, România nu are un Executiv în frunte cu un președinte în stare să gestioneze criza, nici sanitară, nici economică, de niciun fel”, a spus Kelemen.

Liderul UDMR a precizat că a citit „așa-zisa declarație a așa-zisului președinte” și a constatat că acesta are idei extrem de puține și extrem de fixe.

„De fiecare dată aflăm de la președinte că guvernul său este extraordinar, dar constatăm că, din martie până azi, atât președintele, cât și Guvernul caută vinovați și responsabili. Nu are nici curajul și nici capacitatea de a asuma responsabilitatea guvernării”, a mai spus Kelemen.

Acesta susține că nu este surprins de declarațiile lui Klaus Iohannis referitoare la Opoziție și la UDMR.

„Parcă noi umblăm în geantă și în buzunar cu viruși și încercăm să găsim oameni ca să-i infectăm. Iar președintele, singur, în liniște, undeva ascuns, se luptă cu Opoziția parlamentară. Nu pot să îl înțeleg. Să dai vina după 5-6 luni de guvernare pe Opoziție, să nu ai altă idee decât autonomia Ținutului Secuiesc, arată că nu este capabil să gestioneze un dosar din temele importante ale României”, a conchis Kelemen Hunor.

Iohannis a acuzat, joi, PSD că a tergiversat intrarea în vigoare a noii legi referitoare la carantină şi izolare.

„Această situaţie nu a convenit PSD. Guvernul şi-a făcut treaba, preşedintele şi-a făcut treaba, autorităţile şi-au făcut treaba. Atunci PSD a căutat soluţii pentru PSD, nu pentru români. Din păcate controlează majorităţi în Parlament, PSD cu UDMR - să nu uităm recenta fază când a încercat să dea autonomie aşa-zisei secuimi şi altele. PSD a acţionat acolo unde are încă putere, în Parlament. Au făcut harcea-parcea puţina legislaţie pe care am avut-o. Cu un cinism inimaginabil au tras de timp ca să nu apară noua legislaţie. După ce i-am criticat, PSD a fost foarte nervos şi m-a acuzat că eu caut vinovaţi. Nu, eu nu caut vinovaţi. Îi cunosc şi îi arăt cu degetul”, a mai spus şeful statului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5166 vizualizari

  • +20 (28 voturi)    
    De ce mah? (Joi, 30 iulie 2020, 22:54)

    sfarleaza [utilizator]

    Ca da in vileag marsaviile UDMRului abonat la ciolan pe langa oricare partid venit la guvernare?
    • +10 (10 voturi)    
      nu, ci (Vineri, 31 iulie 2020, 8:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      din cauza ca udmr este psd pe limba maghiara, d-aia chelemen are acelasi discurs ca ciolanul.
  • +19 (25 voturi)    
    Iti aperi complici PSDisti dle Hunor? (Joi, 30 iulie 2020, 22:55)

    UnOarecare [utilizator]

    Nu mai zic nimica, faptele vorbesc singure
  • +15 (23 voturi)    
    Pai bine mai Kelemen... (Joi, 30 iulie 2020, 22:58)

    Cataleya [utilizator]

    ..Vad ca toata ziua o dati cu "echidistanta si cu medierea.."
    Asa e.
    Intr-un stat normal, in care partidele de la guvernare se cearta intre ele, Presedintele poate fi un bun mediator, (echidistant, sa fim seriosi, nu esti atat de tmpit incat sa stii ca asa ceva nu exista)
    Dar, revenind la situatia noastra, cum poate fi echidistant un presedinte care toata ziua e injurat si injosit public de catre voi, astia care imediat sariti cu "echidistanta"?
    e numit nazist de catre un partid, prost de catre alt partid, idiot de catre altii..
    Ce sa mai medieze?
    Intre cine si cine?
    Adica voi faceti afaceri pe sub masa si cand Presedintele va prinde asupra faptului voi vreti sa medieze?
    Adica sa va medieze porcariile si mizeriile?
    Kelemen, tu esti doar un alt rebut al UDMR, oricat ai incerca sa faci pe "curatelul"
    Nu spun ca sunteti mai rai decat politicienii romani, dar nici mai buni. Nici macar cu un gram sau un mm.
  • +19 (25 voturi)    
    Fie vb intre noi... (Joi, 30 iulie 2020, 23:01)

    Cataleya [utilizator]

    Numai de asa ceva n-au nevoie romanii.
    Sa le spuna un nationalist ungur cum ar trebui sa arate presedintele Romaniei!

    Hai siktir, Kelemen!
  • +8 (14 voturi)    
    Purtatorul de Cuvant al : (Joi, 30 iulie 2020, 23:03)

    un domn [utilizator]

    Kerestoy Gatrszag Srl a Grait
  • +17 (27 voturi)    
    hehe (Joi, 30 iulie 2020, 23:06)

    transpenibilus [utilizator]

    Treaba lui cum arata, a fost ales de 70% dintre Romani. Inclusiv de cei care consuma kurtoskalacs.
    UDMR are nevoie de vreo 36 de scrutine ca sa adune atatea voturi cateca primit Klaus.
    Io napot, psd!
    Io napot, hunemere!
    Jo regelt, Kelemen!
    • -10 (12 voturi)    
      Nu stau acum sa caut (Vineri, 31 iulie 2020, 0:13)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui transpenibilus

      Dar ma indoiesc ca 70% din romani l-au votat pe Iohannis. Poate 70% din cei care au votat, ceea ce e altceva. Si nu a fost votat neaparat pentru ca il admira lumea. Fara candidati PSD altul ar fi fost scorul.
      • 0 (0 voturi)    
        Chiar nu știu (Vineri, 31 iulie 2020, 15:11)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

        ce l-a împiedicat pe Dan Barna să aibă un scor mai mare... Poate prea marea grabă de a candida la președinție? Poate prostiile cu ștaif, nu ca alea grosolane ale lui Dăncilă, pe care le-a tot spus și le-a făcut din campania electorală încoace, chiar până în zilele noastre?
  • +15 (21 voturi)    
    Esti liber... (Joi, 30 iulie 2020, 23:08)

    ElDiablo [utilizator]

    ... sa pleci in Ungaria. Acolo e un presedinte care te reprezinta.
  • +15 (21 voturi)    
    UDMR (Joi, 30 iulie 2020, 23:10)

    nimrod [utilizator]

    Pentru mine e un mister cum se dedica UDMR distrugerii sistematice, incapatanate, a propriei imagini si asta pentru si in compania PSD. De toata jena.
  • +18 (24 voturi)    
    Hai sa facem lista "realizarilor" UDMR (Joi, 30 iulie 2020, 23:10)

    Idealistu [utilizator]

    Pentru Romania: a sustinut eliberarea infractorilor si controlul politic asupra justitie. A votat toate porcariile ne sustenabile economic, dar care pot distruge economia Romaniei. A fost alaturi de PSD in blocarea legii situatilor de urgenta. Mai vreti ? Partidul lui Peste !
  • +12 (18 voturi)    
    musca pe caciula (Joi, 30 iulie 2020, 23:22)

    revo [utilizator]

    dar tu ce-ai sarit asa? ce te roade, jigodel? ce-ai cerut si nu ti-a dat, de esti asa de catranit?
    • +4 (4 voturi)    
      gresit !!! (Vineri, 31 iulie 2020, 17:15)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui revo

      A cerut de multa vreme o flegma in ochi si un dos de laba peste bot si le-a primit cu varf si indesat de ia sunat apa in cap tarfei politice, caratoare de tucal PSD-ist !!!
  • +14 (20 voturi)    
    Nu maestre, vrea doar putina ordine si curatenie (Joi, 30 iulie 2020, 23:30)

    V. Istina [utilizator]

    Iar sobolanii, gandacii si toti parazitii care capusesc sistemul numit Romania incep sa se tanguie ca-s nedreptatiti, cum sa piarda ei ceea ce deja au, doar de dragul dreptatii si adevarului? Ce moft e asta ca.. "statul de drept"?

    UDMR-ul si.a tras niste alice in picioare cu declaratiile astea. Pur si simplu sovine si aberante, zici ca le-a rostit Orban din Budapesta. Ceea ce n-ar fi chiar asa fantezist

    Aparent perversa pozitia, de fapt o viclenie banala, niste minoritari fanatici unguri ataca democratia romana care le da dreptul sa injure liber.
  • -3 (9 voturi)    
    Anuntati-ma si pe mine (Vineri, 31 iulie 2020, 0:10)

    Mihai Panet [anonim]

    cind reusiti sa-i contraziceti ideile. Dar pe bune, fara whataboutisme si rememorari de acu' 1-2 luni.

    Joi am avut un picut de galagie. Care a fost rostul si cui ii foloseste? Presedintele candideaza cumva?
    • 0 (0 voturi)    
      Dictatura Majorității Penale P$D +ALD€ (Vineri, 31 iulie 2020, 8:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

      Asupra Oamenilor Cinstiti ( nu includ ca fiind cinstiti pe : penele sau usere, aceștia din urma mint șarmant poporul )
  • +8 (12 voturi)    
    Principalul scop al lui Hunor (Vineri, 31 iulie 2020, 0:38)

    Kepler [utilizator]

    si aproape a intregului aparat numit UDMR este debilitarea politica a Romaniei, stiind ca instabilitatea si incertitudinea politica le favorizeaza interesele `ascunse' si care in ocazii bine alese sint scoase la lumina.
  • +11 (15 voturi)    
    MI-as dori foarte mult... (Vineri, 31 iulie 2020, 1:05)

    Cataleya [utilizator]

    ...ca la viitoarele alegeri parlamentare, UDMR sa ia 4,9%
    Nu 2%, nici 4, ci exact 4,9.
    Si sa faca circ, sa faca spume, sa cera renumarari si sa se renumere voturile de 7 ori, timp de o saptamana si tot 4,9% sa ramana rezultatul.

    M-ar unge la inima, ca prea mult rau au facut in politica romaneasca vreme de 30 de ani!
    Si cand te gandesti cat de simplu am putea scapa de ei (in Parlament ma refer, nicidecum altfel)
    • +5 (5 voturi)    
      Vă doriți degeaba... (Vineri, 31 iulie 2020, 15:15)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Solidaritatea ticăloșilor este exemplară... O să-i voteze pe ăștia de la udemere o mulțime de pesediști din Teleorman, de la Craiova... Unde se știe că trăiesc foarte mulți etnici maghiari... S-a mai întâmplat...
  • +13 (17 voturi)    
    Dle Hunor asa zisul Presedinte a (Vineri, 31 iulie 2020, 1:20)

    Bradisor [utilizator]

    fot votat de peste 6 mil de cetateni romani. Limbajul folosit va descalifica si jigneste alegatorii care l-au ales pe dl K.J.
    Maghiarii din ROM. au mai multe drepturi decat ori e alta minoritate din Europa .Nu uitati, o vorba din batrani spune ca nemultumitului i se ia darul.
  • +8 (12 voturi)    
    Drona KELEMEN (Vineri, 31 iulie 2020, 1:29)

    MG [utilizator]

    s-a setat pe lupta politica dusa in suburban.
    Pacat, aveam pretentii..
    • +7 (7 voturi)    
      I-au promis PSD. (Vineri, 31 iulie 2020, 9:08)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Că-i mai bagă niște voturi prin județe unde ungurii sunt zero-Vaslui,Teleorman,Olt,Dolj,Dâmbovița????
  • +10 (16 voturi)    
    E chiar atat de simplu (Vineri, 31 iulie 2020, 1:37)

    Prostu' satului [utilizator]

    Orice critica si injuratura la adresa oricui, daca vine din partea unor nemernici precum lideri PSD, ALDE si, cu voia dvs., UDMR, e o lauda la adresa acelei persoane, indiferent cine-ar fi.
    E ca un test, ca hartia turnesol - te injura PSD, ALDE, UDMR?!? Inseamna ca esti OK, macar in linii mari.
  • +8 (8 voturi)    
    Cardasia PSD-UDMR (Vineri, 31 iulie 2020, 4:11)

    radu222 [utilizator]

    https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/autonomia-tinutului-secuiesc-adoptata-tacit-de-camera-deputatilor-ce-prevede-proiectul-1299077
    Traseul legii
    23.12.2019-prezentare în Biroul Permanent al Camerei Deputatilor
    15.01.2020-aviz negativ de la Consiliul Economic si Social
    07.02.2020-aviz negativ de la Consiliul Legislativ
    10.02.2020-prezentare in Biroul Pemanent al Camerei
    26.02.2020-aviz pozitiv de la Comisia pentru drepturile omului, culte şi problemele minorităţilor naţionale
    04.03.2020-aviz negativ de la Comisia pentru administratie publica si amenajarea teritoriului
    09.03.2020- inscrisa pe ordine de zi a Camerei Deputatilor
    16.04.2020-Punct de vedere al Guvernului-aviz negativ
    23.04.2020-adoptata de Camera Deputatilor (stenograma-prezentare dl. Ciolacu-Propunerea legislativă privind Statutul de autonomie al Ţinutului Secuiesc; Pl-x 670/2019; lege organică; primă Cameră sesizată.
    (Nu se dezbate pentru ca s-a depasit termenul de 25.03.2020, se adopta tacit)

    https://adevarul.ro/news/politica/exclusiv-Inca-lege-bomba-fost-adoptata-tacit-limba-maghiara-putea-deveni-limba-obligatorie-ardeal-comisia-juridica-dat-aviz-pozitiv-1_5eabfc2e5163ec4271518ed0/index.html
    Traseul legii
    Pe 13.11.2019-aviz negativ de la Consiliul Economic şi Social.
    Pe 16.12.2019-aviz pozitiv, ”cu observaşii şi propuneri”, de la Consiliul Legislativ.
    Pe 4.03.2020-aviz negativ de la Comisia de Muncă.
    Pe 30.03.2020-aviz pozitiv şi de la Comisia Juridică a Senatului, condusă de Şerban Nicolae şi dominată de PSD.
    Pe 8.04.2020 a fost adoptat tacit de Senat, unde PSD are singur majoritate.