Prima reacție a PSD după atacul președintelui: Iohannis și-a pierdut și controlul rațiunii / Este de vină acest guvern incompetent și criminal, care a scăpat de sub control pandemia

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 30 iulie 2020, 15:39 Actualitate | Politic


Lucian Romascanu
Foto: Agerpres
PSD a reacționat imediat după atacul lansat joi de președintele Klaus Iohannis la adresa acestui partid, pe care l-a făcut responsabil de creșterea alarmantă a numărului de cazuri de COVID-19. Iohannis și-a pierdut și controlul rațiunii. "Acest guvern incompetent și criminal e de vină pentru că a scăpat de sub control pandemia", a acuzat purtătorul de cuvânt al PSD, Lucian Romașcanu.

"Iohannis a pierdut și controlul rațiunii. Toată România s-a săturat să audă aceeași placă obosită. Să fie clar: vinovat e Iohannis și Guvernul PNL! Guvernul a scăpat de sub control pandemia. Ei controlează DSP, ISU, Ministerul de Interne. Acest guvern incompetent și criminal e de vină", a susținut purtătorul de cuvânt al PSD, Lucian Romașcanu.

El l-a acuzat pe Iohannis că apără "acest guvern incompetent şi criminal", care "a numit la conducerea spitalelor ciocli și chelneri", susținând că "nu are niciun fel de legătură nimic din ceea ce a făcut PSD cu această gestionare extraordinar de proastă a pandemiei".

Întrebat dacă este urgentă depunerea moţiunii de cenzură la adresa Guvernului, Romaşcanu a răspuns: "Au fost anunţuri că vom depune moţiunea de cenzură în jurul mijlocului lunii august. Sperăm că în CEx va fi stabilită o dată concretă". El a mai spus că PSD are toate semnăturile pentru moțiune - 202 - și că sunt în derulare negocieri cu liderii altor partide pentru susținerea acestei moțiuni.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4972 vizualizari

  • +53 (67 voturi)    
    PSD și CCR au scăpat pandemia ca pe deținuți :) (Joi, 30 iulie 2020, 15:43)

    CezarN [utilizator]

    Cu aceleasi consecinte daunatoare pentru populatie si oamenii corecti.
  • +31 (53 voturi)    
    motiune de cenzura, faceti guvern (Joi, 30 iulie 2020, 15:44)

    bobo2 [utilizator]

    ridicati starea de alerta, mariti alocatiile cu 100%, mariti pensiile cu 40%, organizati alegeri in 27 septembrie. La treaba.
    • +22 (24 voturi)    
      Nu e bine! (Joi, 30 iulie 2020, 16:30)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Mariti alocatiile cu 200% si pensiile cu 100%
      .La treaba!
      • 0 (0 voturi)    
        Si (Vineri, 31 iulie 2020, 14:09)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        dupa aia,indexati cu 300%-valoarea inflatiei.
    • +1 (1 vot)    
      Au protecția GRU și KGB. (Vineri, 31 iulie 2020, 8:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      De aia fac PSD pe burtoșii.Grohăitori.
  • +43 (53 voturi)    
    Ha (Joi, 30 iulie 2020, 15:45)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Despre ce pandemie vorbeste PSD-ul?

    Nu mai sunt negationisti? Din COVID 19 nu exista nu poti sa vii a doua zi si sa spui ca pandemia a scapat de sub control!
  • +27 (35 voturi)    
    luceane! epidemia (Joi, 30 iulie 2020, 15:47)

    Francisc 1 [utilizator]

    este sau nu controlata de guvernul roman , pandemia e pe tot globul de unde si numele , aia nu o controleaza sica , asta ca sa stiti si voi termenii.
  • +34 (44 voturi)    
    Un lucru as vrea (Joi, 30 iulie 2020, 15:47)

    Tony_K [utilizator]

    Sa existe iadul, ca de mers acolo, toti o sa mergeti bai psd-istilor.
    • +9 (15 voturi)    
      nu (Joi, 30 iulie 2020, 16:11)

      sorvas [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      nu te duci in iad ca esti prost. majoritatea partidului asta e facuta din prosti si incompetenti, iar astea nu sunt pacate.

      pacat e ca populimea ii voteaza, desi nu e suficient de pacat nici asta ca sa arzi in iad.
  • +38 (48 voturi)    
    Ati descoperit brusc ca exista pandemie? (Joi, 30 iulie 2020, 15:48)

    Ephemeris [utilizator]

    dupa ce ati facut tot posibilul sa scape situatia de sub control, ca sa dati vina pe guvern?
    Parca pana acum va consultati cu ONG-urile care nu credeau in virus si o frecati la rece prin parlament pe apararea drepturilor omului de a omori pe altii
    Mars la tomberon, jegurilor! Escrocilor! Voi sunteti criminali
    Hotii striga hotii
  • +38 (48 voturi)    
    ... (Joi, 30 iulie 2020, 15:55)

    Joe@Black [utilizator]

    Orice om care are pic de ratiune a vazut si inteles actiunile facute de PSD-Avocatul Popurului-CCR-ALDE.
    Presedintele a spus cu subiect si predicat cine sunt vinovatii.
    Guvernul mai avea putin si ii ruga cu ochii in lacrimi pe cetateni sa respecte masurile de protectie, pe cand psdistii faceau scandaluri prin shawarmerii sau prin consilii judetene(aka Buzatu), si lista poate continua...
    Daca minte Presedintele, atunci sa prezinte cei din PSD inregistrari in care au cerut cu subiect si predicat cetatenilor sa respecte masurile de protectie si legile in vigoare! A? eu nu am vazut asa ceva de la vreunu de-alde voie...
    • -2 (8 voturi)    
      CCR a votat in unanimitate (Joi, 30 iulie 2020, 16:59)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Joe@Black

      neconstitutionalitatea legii. Daca era manipulare, nu ar fi votat macar unii judecatori imptriva? Macar de imagine. Nu toti judecatorii de la CCR au fost numiti de PSD.

      Nu se poate trece asa usor peste votul ala unanim.
  • +24 (34 voturi)    
    Păi și nu-l suspendați (Joi, 30 iulie 2020, 15:56)

    hic sunt leones [utilizator]

    ne lăsați așa cu un președinte care „și-a pierdut și controlul rațiunii”?
  • +31 (39 voturi)    
    Incompetenti sunteti cu totii asta stim! (Joi, 30 iulie 2020, 15:56)

    mircea112 [utilizator]

    Incompetenti sunteti cu totii asta stim! Problema este ca dupa ce esti incompetent, mai faci si pe-al dracu.
    Sa ne amintim legile justitiei, sa ne amintim 10 august, insula Belina ,...si acum Covid!
  • +34 (42 voturi)    
    ce gunoaie (Joi, 30 iulie 2020, 15:59)

    Bittick [utilizator]

    Intr-o tara normala la cap, gunoaiele astea din PSD nu ar fi luat nici 10 locuri in parlament.
  • +24 (28 voturi)    
    Sarlatanie PSD (Joi, 30 iulie 2020, 16:01)

    gamma [utilizator]

    "Ei controlează DSP, ISU, Ministerul de Interne "

    Toate valoreaza cat o hartie igienica fara legislatie .

    Si as adauga cu legislatie cam cat doua ..

    Totusi nu trebuie neglijata utilitatea hartiei igienice .
    • -3 (3 voturi)    
      Exista Codul Penal (Joi, 30 iulie 2020, 17:02)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui gamma

      E doar 1 lege in tara asta?

      Ce a oprit verificarea infectatilor ca sa se vada daca stau izolati?

      Basescu zicea ca se putea si fara legea asta.
  • +22 (30 voturi)    
    Degeaba spumega PSD-ul (Joi, 30 iulie 2020, 16:01)

    Sparafucile [utilizator]

    Fiindca Iohannis are mai multa credibilitate in fata populatiei. Cind se rasteste el la PSD toata lumea-l crede.

    L-ar crede si daca ar pune mina pe par.
    • -5 (7 voturi)    
      . (Joi, 30 iulie 2020, 17:03)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Sparafucile

      Cind se rasteste la logica, nu mai are credibilitate.
  • +16 (20 voturi)    
    care (Joi, 30 iulie 2020, 16:10)

    nahir [utilizator]

    pandemie Romascanule?
    Nu urlati voi din toti bojocii comunisti, pana mai ieri , alaltaieri, ca SARS-Cov 2 nu exista?
    • +3 (7 voturi)    
      Da, (Joi, 30 iulie 2020, 17:45)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      in frunte cu marele doctor docent, expert in mitraliere!
  • +14 (18 voturi)    
    mama (Joi, 30 iulie 2020, 16:13)

    sorvas [utilizator]

    Ce petarda de om e Lucian Romașcanu asta. Numai unu si unu au fost purtatorii astia de cuvant ai PSDeauei.
  • +17 (21 voturi)    
    Mari jigodii,mari ticăloși,mari ipocriți (Joi, 30 iulie 2020, 16:25)

    Rescator [utilizator]

    acești pesedaci din Mafia Roșie,Cupola Ciumei
    Roșii.Au făcut tot ce au putut pentru a sabota Guvernul și pentru a accelera inbolnăvirile și decesele cauzate de COVID-19 și acum tot ei aruncă
    cu pietre.Aveți pe mizerabila voastră conștiință toți
    bolnavii și decedații cauzați de *vidul* legislativ creat
    de Șparlament,prin voința dementă a Ciolacului din
    Simileasca Buzăului și a numitului Cazanciuc.
    Într-o țară normală ați fi demult după gratii,dar poate
    nu este timpul trecut,faptele fiind la vedere și înregistrate.Acest ipochimen jalnic numit Romașcanu
    aruncă zilnic cu minciuni,gulgute bolșevice și
    mizerii ,fără să roșească.La gunoi cu voi bolșevicilor
    de rit stalinist.
  • +4 (4 voturi)    
    Or fi cretinii mulți în România... (Joi, 30 iulie 2020, 16:49)

    D3v1ant [utilizator]

    ...și majoritatea în PSD, dar mai sunt și oameni care gândesc!
    Numai la noi, de când cu declararea pandemiei, în foamea macabră de voturi, pupături în dos și lovele de la maneliștii ce-i susțin, PSD și șleahta lor de cioflingari au avut tupeul să încalce Constituția pe PROBLEME DE SĂNĂTATE PUBLICĂ ȘI DREPTUL LA VIAȚĂ, modificând legile numai ca să le fie lor bine și punând bețe în roate Guvernului la orice pas!
    Tupeul să strige după greșeli mi se pare absolut stupid! PSD, prin blocarea Guvernului de a adera la normele europene de protecție și de a obliga - că altfel NU MERGE LA NOI - cetățenii să respecte niște reguli simple de protecție, a pus România pe un traseu foarte periculos și îngrijorător. Cât timp PSD a fost la putere OUG după OUG ca să facă ce vor. Nu mai sunt la guvernare, au schimbat legea ca să nu se mai poată face nimic prin OUG.
    Când vor începe să moară din ce în ce mai mulți oameni, e timpul să luăm PSD și susținătorii lor în furci! Nu zic că restul partidelor sunt ușa de biserică - poate ușa din spatele clubului, folosită când e coadă la baie - dar ce au făcut criminalii ăștia în această perioadă doar ca să își protejeze mafioții e absolut de neiertat!
  • +3 (5 voturi)    
    Lucian RRom_ascanu (Joi, 30 iulie 2020, 17:07)

    stirilibere [utilizator]

    Partid plin de figurati, "bronzati", smecherasi cu cefe late si scursuri securist-comuniste... Vezi "esantionul" de PSD de Ilfov... "— Ja draq care!"
    • +3 (3 voturi)    
      Nu numai în Ilfov clanurile de interlopi s-au (Joi, 30 iulie 2020, 19:31)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui stirilibere

      înfrățit cu Mafia Roșie ,situația este la fel în toate
      județele controlate de bolșevici,inclusiv la vârful
      coteriei penale PSD/PCR.La 10 August 2018
      interlopii care au produs violențele,au acționat la
      ordinul unor mafioți de la vârful PSD/PCR.
  • +3 (9 voturi)    
    Culmea demagogiei (Joi, 30 iulie 2020, 17:55)

    ipolitic [utilizator]

    PSD a modificat legea astfel încât numirile și schimbările managerilor de spital să fie făcute de autoritățile locale și nu de către Ministerul Sănătății, si acum susține că PNL controlează tot. PSD trebuie pus in afara legii pentru zădărnicirea combaterii pandemiei.
  • +4 (4 voturi)    
    mincinosul ciolacu (Joi, 30 iulie 2020, 21:33)

    ics_11 [utilizator]

    ciolanu a mintit spunand ca cifrele referitoare la covid sunt umflate si a promis ca va aduce dovezi, dar n-a adus.
    acum spune ca pandemia este scapata de sub control. este foarte coerent acest om. pai sa se hotarasca : sunt cifrele umflate sau este pandemia scapata de sub control ?!
    si daca este scapata de sub control, nu e in cea mai mare parte vina psd-istilor care cereau sa se faca relaxarea mai devreme, care au tras de timp la votarea legilor care sa ajute guvernul sa tina pandemia sub control, care prezentau chitante false cu texte mincinoase ?!
  • +2 (2 voturi)    
    Soluții nu acuze (Joi, 30 iulie 2020, 22:54)

    Niste tarani [anonim]

    Ciolacule, dacă ești atât de priceput așteptăm de la tine soluții. Orice imbecil poate face afirmații precum faci tu: criminali, incompetenți etc. dar până nu arăți clar care au fost punctele în care au procedat greșit și care sunt soluțiile propuse de voi pentru remediere, toate vorbele pe care le arunci sunt apă de șanț.
    • +1 (1 vot)    
      Uitați-vă la frunțile și tenul celor doi (Vineri, 31 iulie 2020, 11:45)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Niste tarani

      bolșevici ,Ciolacul și Cazanciuc,parcă sunt gemeni,trași la xerox.Și la caracter,bun simț și
      pregătire intelectuală sunt la fel=ZERO.
      Cum să construiești o Românie modernă ,cu o
      economie sustenabilă ,cu asemenea specimene!?
  • -1 (1 vot)    
    Atac KWI la PSD (Vineri, 31 iulie 2020, 11:52)

    Ibit [utilizator]

    Ce a omis sa spuna Lucian Romascanu a fost ca primul-primministru al guvernului MEEU este Iohannis !
    El a luat toate deciziile impreuna cu superinteligentii lui de la Cotroceni .
    Dar , de vina este PEESEEDEE !
    Caz tipic de PARANOIA !