Surse: PSD a decis să depună moțiune de cenzură până la jumătatea lui august. Ciolacu, în CEx: Îmi asum trecerea acestei moțiuni

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 30 iulie 2020, 13:55 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu, președinte interimar PSD
Foto: Facebook
Liderii social-democrați au decis, în ședința de joi, ca parlamentarii PSD să depună moțiune de cenzură împotriva Guvernului Orban până la jumătatea lunii august, au declarat pentru Mediafax surse din conducerea formațiunii.

"Nu se mai poate! Aștia distrug totul! Îmi asum trecerea acestei moțiuni. Guvernul trebuie sa plece. Au scăpat totul de sub control. Sunt preocupați doar să fure. Vor doar bani și voturi, dar nu se gândesc ce urmari provoacă. Mai ales pe termen lung”, le-ar fi spus Ciolacu liderilor organizațiilor județene ale PSD, potrivit unor surse social-democrat.

Conform surselor citate, majoritatea președinților de organizații s-au pronunțat pentru moțiune de cenzură până la jumătatea lui august.

Preşedintele interimar al Senatului, Robert Cazanciuc, a declarat înaintea şedinţei Comitetului Executiv Naţional (CExN) al PSD că moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Orban va fi depusă imediat ce vor fi adunate toate semnăturile necesare.

"Imediat ce o să avem semnăturile, angajamentele asumate de parteneri; moţiunea de cenzură trebuia depusă ieri pentru că fiecare zi cu acest Guvern, din păcate, înseamnă pentru poporul român un cost, un cost pe sănătate, un cost pe economie. De ieri trebuia depusă moţiunea de cenzură, dar trebuie să adunăm toate semnăturile, toate forţele care vor să scape de acest Guvern cât mai curând posibil", a spus Cazanciuc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2569 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    am inteles... (Joi, 30 iulie 2020, 14:07)

    liviu_ [utilizator]

    asteptati sa scada numarul de cazuri ca sa veniti trumfatori ca datorita voua!

    hai sictir!

    daca aveati oo luati guvernarea acum, sau o luati inainte de pandemie, dar au tremurat chilotii pe voi!

    vreti doar sa furati si sa aruncati toate oalele sparte in capul altora!
  • +16 (16 voturi)    
    hotul strga,Hotii! (Joi, 30 iulie 2020, 14:11)

    mos ion roata [utilizator]

    vai de partidul cu astfel de lideri !
  • +13 (13 voturi)    
    :))))) (Joi, 30 iulie 2020, 14:14)

    Soljenitin [utilizator]

    Ba dar parca fix de psd vorbeste! :))))))))))) vor doar sa fure, nu ii intereseaza decat de voturi etc :))))))))))
    • 0 (0 voturi)    
      de voturi (Vineri, 31 iulie 2020, 11:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      nicio grija.
      Caraghiosul de cilac isi asuma ceea ce stie ca va trece cu usurinta avand majoritatea parlamentara. E penibil.
  • +12 (12 voturi)    
    asi (Joi, 30 iulie 2020, 14:20)

    Ilidia [utilizator]

    Asta e "lozinca" cu care ameteste prostimea... O fi el prost, dar nici chiar asa ca sa-si bage capul in lat...
  • +13 (13 voturi)    
    Mizerabili nu se desmint (Joi, 30 iulie 2020, 14:25)

    UnOarecare [utilizator]

    Parca-i Igor Dodon
  • +11 (11 voturi)    
    mai toxici (Joi, 30 iulie 2020, 14:32)

    zigot [utilizator]

    pentru Romania decat unele tari "apropiate geografic";
    toxici si iresponsabili,
    curand romanii ii vor aseza la locul lor.
  • +8 (8 voturi)    
    Disperare mare la PSD (Joi, 30 iulie 2020, 15:01)

    Ephemeris [utilizator]

    E clar, sondajele arata rau, alianta contra lor se cam contureaza. Nasoala situatie.
    Ce fac atunci? Apeleaza la solutia extrema - motiunea. Doar-doar mai pacalesc pe cineva
  • +9 (9 voturi)    
    josnici (Joi, 30 iulie 2020, 15:20)

    LL [utilizator]

    Au ajuns la cel mai slab nivel din 90 incoace ... Nu construiesc nimic, ...doar distrug! Cum pot oamenii sa fie atat de orbi si sa voteze asemenea specimene?
  • +2 (4 voturi)    
    pragmatism (Joi, 30 iulie 2020, 15:43)

    nash pandelica [utilizator]

    propun pmp sa stea deoparte, cum a fost dat. la vot ma refer.
    asa, poate in opozitie, se va vorbi de unire.
    la lupta unire, la cascaval, mai vedem noi.