În pline negocieri Orban-Barna pentru primăriile de sector, Rareș Bogdan avertizează USR că nu va câștiga nicio primărie din București dacă nu va ajunge la un compromis cu PNL și PMP

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 26 iulie 2020, 21:19 Actualitate | Politic


Rares Bogdan
Foto: Captura video
În pline negocieri ale partidelor de dreapta cu privire la candidaţii la primăriile de sector din Capitală, prim-vicepreşedintele PNL Rareș Bogdan spune că liberalii au făcut suficiente compromisuri și au acceptat o mulțime de lucruri, în timp ce USR vine cu noi pretenții. El i-a avertizat pe "prietenii" de la USR că dacă nu vor ajunge la un compromis cu PNL și PMP pentru candidaturi comune, "USR nu va câștiga nicio primărie din București".

Rareș Bogdan a spus duminică, la Antena 3, că "deși este partidul cel mai bine cotat în sondaje, de la mare distanță", PNL a decis "să facă absolut orice, să cedeze, să fie cât se poate de rațional și să găsească soluții comune" pentru ca dreapta să aibă o alianță comună și pentru primăriile de sector, nu doar pentru Primăria Capitalei.

"Ne dorim foarte mult să ajungem la un compromis care să ne ducă la candidați comuni pentru ca primăriile de sector să fie câștigate cel puțin 5 din 6 sau 4 din 6. Eu îi avertizez pe colegii mei și prietenii de la USR că USR nu va câștiga nicio primărie din București dacă nu va ajunge la un compromis cu PNL și PMP și riscăm să nu câștigăm decât maxim două primării de sector, poate trei cu greu, și celelalte să aparțină PSD”, a afirmat Rareș Bogdan.

Una dintre condițiile USR la negocierile cu PNL a fost ca liberalii să renunțe la susținerea viceprimarului Dan Cristian Popescu pentru Sectorul 2.

”Noi am spus extrem clar: <<vreți 3-3, în regulă, acceptăm și această condiție, din care un loc din cele trei sectoare îl dăm colegilor și partenerilor de nădejde de la PMP>>. După ce am cedat și acest lucru, deci o dovadă de compromis, USR a venit cu o nouă pretenție legată de persoanele care ar urma să candideze, respectiv Dan Cristian Popescu și candidatul nostru de la 5. Le-am explicat că în toate sondajele pe care le avem, Dan Cristian Popescu se află la peste 40% din intențiile de vot și nu există în interiorul dreptei o altă personalitate care să aibă un scor mai bun ca el. El poate câștiga fluierând”, a mai susținut Rareș Bogdan.

El spune că i-a îndemnat pe Ludovic Orban și pe Violeta Alexandru, cei care participă la negocierile cu USR, să nu renunțe la Dan Cristian Popescu, "membru vechi al PNL, om important", pentru că "ar fi prea mult".

"Noi nu am intrat în bucătăria internă a USR și Plus (...) Încep si membrii noștri să fie nervoși din cauza acestor condiționalități. Dacă am vorbi de un partid care să aibă un scor uriaș în București, dar noi vorbim de un partid care se află cu 2-3 procente sub PNL. Cu toate astea, pentru rațiunile dreptei unite, am decis să acceptăm o mulțime de lucruri", a mai susținut europarlamentarul PNL.

El a mai spus că a militat ca din această alianță să facă parte și PMP. Întrebat despre informațiile din spațiul public potrivit cărora în negocieri s-ar fi pus problema excluderii PMP din această alianță, Rareș Bogdan a răspuns: "Dacă Traian Băsescu candidează la Primăria Capitalei, lucrurile vor arăta extrem de complicat pe București. Scorul lui e între 16 și 18 % azi, pe măsurătorile noastre (...) Eu îmi doresc să fim raționali cu toții și să găsim o soluție viabilă PNL-USR și PMP să ne batem cu sanse egale pentru primăriile de sector".

Preşedintele PNL Bucureşti, Violeta Alexandru, a declarat sâmbătă că negocierile cu partidele de dreapta cu privire la candidaţii la primăriile de sector sunt aproape de final, arătând că liberalii nu au "aroganţa de a impune anumite pretenţii", transmite Agerpres. Sâmbătă după-amiază, începând cu ora 16.00, Ludovic Orban și Dan Barna vor avea o discuție pe tema candidaților din București.

"Discuţiile cu partenerii noştri de Opoziţie, în acest moment, la PSD în Capitală şi sperăm că partenerii noştri de guvernare locală de foarte curând - sunt în plină desfăşurare şi cred că ne apropiem de final. (...) Am avut şi am totala disponibilitate de a ajunge la un acord din două motive: obiectivul foarte clar (...) este că administraţia PSD trebuie să plece din Capitală, modul în care au gestionat acest oraş este falimentar, este kitchos, este un mod de a guverna bazat pe risipă şi rezultate spre zero", a declarat Violeta Alexandru.

Cu ce candidați negociază cele trei partide:

PNL
  • Sectorul 1 - Tănase Stamule
  • Sectorul 2 - Dan Cristian Popescu
  • Sectorul 3 - Antonel Tănase / Violeta Vijulie
  • Sectorul 4 - Horia Grigorescu
  • Sectorul 5 - Dan Croitoru
  • Sectorul 6 - Ciprian Ciucu (candidatură agreată de toate partidele)
PMP
  • Sectorul 1 - Ioana Constantin
  • Sectorul 2 - Robert Turcescu
  • Sectorul 3 - Mihail Neamțu
  • Sectorul 4 - Ștefănel Marin
  • Sectorul 5 - Lucian Iliescu
  • Sectorul 6 - Ștefan Florescu
USR-PLUS
  • Sectorul 1 - Clotilde Armand (candidatură agreată de toate partidele)
  • Sectorul 2 - Radu Mihaiu
  • Sectorul 3 - Ana Ciceală
  • Sectorul 4 - Simona Spătaru
  • Sectorul 5 - Alexandru Dimitriu
  • Sectorul 6 - Alexandru Gâdiuță






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9675 vizualizari

  • +34 (44 voturi)    
    Corect (Duminică, 26 iulie 2020, 21:28)

    falcoind [utilizator]

    Problema e și PNL-ul are șanse mari sa nu vadă nici o primărie de sector dacă nu cade la înțelegere cu USR și PM . Iar la generala sa o mai aibă 4 ani pe Firea .
    • +26 (40 voturi)    
      La fel ca in 2016? (Duminică, 26 iulie 2020, 22:07)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      PNL nu avea nici in 2016 candidati cu care sa castige. Asa ca a facut blat cu PSD, sabotand candidatii USR. Acum ne ameninta ca va face fix acelasi lucru.

      PNL-PSD-USL = aceeasi mizerie! consilierii PMP voteaza cot la cot cu PSD la sectoare si in CGMB. Toti dupa ciolan..
      • -4 (26 voturi)    
        Candidatii USR (Luni, 27 iulie 2020, 0:09)

        Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Care sunt candidatii USR?

        In afara de Nicusor Dan (care a fost dat afara din USR) cine ar putea fi sabotat din USR? Care sunt candidatii pe care ii saboteaza PNL? Eu nu cunosc pe nimeni in afara de Cioceala aia guraliv-schizo de la sectorul 3, nu sunt cunoscuti nici macar pe Facebook cum trebuie...

        Ca sa nu mai vorbim ca atat PNL cat si USR l-au lasat pe N. Dan la conferintele de presa sustinute pe strada la bataia de joc a soferimii de pe gunoiere si a diversilor afiliati lui Firea.

        In conditiile astea nu inteleg ce pretentii mai ai de la USR atata vreme cat Barna este compromis si nu mai poate tine gastile de partid unite de multa vreme, vedem numai certuri interne saptamanal.

        Poti spune lejer ca USR este sabotat din interior nicidecum de PNL sau PSD atata vreme cat Barna este inca tolerat la conducere.
        • +4 (12 voturi)    
          Nicusor Dan nu a fost dat afara din USR (Luni, 27 iulie 2020, 6:13)

          bestol [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

          A pierdut alegerile si a plecat singur. USR are o credibilitate mlt mai mare decat PNL si PMP si sta mai bine in sondaje la Bucuresti decat aceste 2 partide.
          • +1 (1 vot)    
            Glumesti (Luni, 27 iulie 2020, 16:33)

            Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui bestol

            Logica enuntata de tine spune ca Barna trebuia sa pece din USR de cand a incasat-o de la Dancila...

            Vezi ca ai intrat pe teren minat, poate superi liderul suprem.

            Si Vadim Tudor iesea mereu presedinte de tara...dar ila alegeri isi bagau securistii cozile si-l furau la voturi...
        • +2 (8 voturi)    
          Pe cine cunosti tu?.. ;) (Luni, 27 iulie 2020, 9:45)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

          Doar candidatii promovati zilnic de latrine si irealitati?
          • +1 (1 vot)    
            Promovare (Luni, 27 iulie 2020, 16:29)

            Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Pai vezi ca incepi sa gandesti...cum crezi ca populatia va putea cunoaste candidatii USR in conditiile in care la tv nu apar insistent decat 2-3 perdanti cu Barna in frunte...
        • +3 (5 voturi)    
          cu logica asta (Luni, 27 iulie 2020, 11:59)

          DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui Criogenia

          Mazare, Vanghelie si Oprisan sunt mult mai cunoscuti. Ai vota cu ei? Normal ca oameni noi care au avut cariere pe bune in mediul privat (nu cariere in dat din gura pe bani publici) nu au cum sa fie la fel de cunoscuti. Dar asta e si ideea, sa acceptam oameni noi, integrii si capabili in locul dinozaurilor vesnici (chiar daca nu sunt cunoscuti). De exemplu Popescu pe care il vrea PNL la S2 a semnat alaturi de PSD toate contractele umflate de 20 de ani cu celebrul Supercom si nu au organizat licitatie nici cand justitia a dat hotarare definitiva in acest sens. Ce crezi ca va face la primarie omul care a fost "in gasca" de 20 de ani? Asta iti doresti?
          • +1 (1 vot)    
            Promovare again (Luni, 27 iulie 2020, 16:44)

            Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

            Vreti sau nu vreti...USR nu promoveaza decat liderul suprem care a incasat-o rusinos de la Dancila si "caracterul" sau angajatorii nu l-au lasat sa faca macar un pas in spate si inca doi trei care se cearta intre ei saptamanal. Nu o mai cotiti aiurea ca incepeti sa va mintiti singuri.

            Atata vreme cat Barna este la butoane USR va sta bine numai in sondaje interne in rest "succesuri" conform unei clasice in viata...

            Cu Popescu e alta treaba: pentru informatii suplimentare contactati Academia SRI sau fratele mai mare prin ambasada USA cu directia Miami/Florida... Veti avea mari surprize.
  • +15 (25 voturi)    
    Daca bucurestenii voteaza PSD pierdem inca 4 ani (Duminică, 26 iulie 2020, 21:36)

    Gryphus [utilizator]

    Bucuresti a pierdut 4 ani cu Firea Pandele si ceilalti primari PSD

    tot Bucurestiul , toate sectorele au fost castigate de PSD, de ce?

    De ce ai vota PSD?
    • -23 (33 voturi)    
      Raspuns de ce am vota PSD (Duminică, 26 iulie 2020, 23:47)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Pentru ca nu cumva niste sociopati aroganti si narsicitsti din PNL sa ne terorizeze cum ne-au terorizat cu mare satisfactie in starea de urgenta.
      • +6 (10 voturi)    
        Vai de tine traumatizatule (Luni, 27 iulie 2020, 4:34)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Te invit in Rusia sau Coreea de Nord unde acolo ti se dicteaza si cand sa clipesti. Apoi sa te intorci si sa ne explici cat de terorizat ai fost de PNL.

        Ce terorizare? Ca te amendeaza ca nu respecti o lege? Vai si mei mi se pare inadmisibil. Ca te invata reguli de conduita? Mama, este inacceptabil. Sau ca ti se spune ce sa faci ca sa nu imbolnavesti pe altii? Asa e... au depasit masura...

        Hai, pleaca, deja devii penibil.
      • 0 (0 voturi)    
        mestere (Luni, 27 iulie 2020, 16:13)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        mai mare arogant si narcisist decat actualul primar al Bucurestiului cunosti?
    • +3 (7 voturi)    
      Nu psd e problema (Luni, 27 iulie 2020, 8:46)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Problema e că avem alegeri intr-un singur tur, nereprezentative, și oamenii nu vor putea alege intre doi cei mai bine plasați.
      Firea a fost aleasă cu 16% din voturi, dar doar cu ajutorul PNL, care nu a vrut să îl retragă pe Predoiu, deși toate sondajele îl arătau pe locul 3. Altfel ND câștiga de acum patru ani.
      Există speranțe la București, dar trebuie ținut cu dinții în campania asta de usl, că poate să scape. Două lucruri mi se par dătătoare de speranță:
      - rezultatele de acum patru ani îl arătau pe Nicușor Dan câștigător , daca presă ar fi verbalizat mai bine și mai franc impotența candidatului PNL si
      - alianța Usrplus a obținut la ultimele alegeri aproape 50% în București , mult peste PSD, PNL sau ambele luate împreună ca USL (de reținut că în capitală nu exista PNL, e doar USL).
      Haideți odată, că nu degeaba au stat 500 mii de oameni în stradă. De la locale incepe schimbarea.
  • +18 (36 voturi)    
    Rares Bogdan (Duminică, 26 iulie 2020, 21:49)

    BomboIsBack [utilizator]

    nu castigati pentru ca PNL este un partid la fel ca PSD, cu multi baroni si este normal ca USR-PLUS sa nu negocieze cu mafioti.
    • +7 (13 voturi)    
      pnl sa nu mai santajeze USR/Plus (Luni, 27 iulie 2020, 2:25)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui BomboIsBack

      Rares Bogdan a promis ca nu-si va gasi odihna pana cand nu vor fi pedepsiti sefii jandarmeriei pentru ce au facut pe 10 august 2018.
      Ce are de spus acum, cand DIICOT i-a facut scapati pe toti ?
      Rares Bogdan a promis ca imediat ce vor ajunge la guvernare vor desfiinta pensiile speciale, nesimtite si nemeritate. Le-au desfiintat ?
      Rares Bogdan a promis ca imediat ca vor ajunge la guvernare vor desfiinta Sectia Speciala. Au desfiintat-o ?
      Cand au pus mana pe guvernare au spus ca vor majora pensiile cu 40%. Catu a spus ca a prevazut bani in buget pentru aceasta majorare. Acum spune ca nu sunt bani.
      In aceste conditii, spera pnl ca ii va mai vota cineva ?
      pnl trebuie sa accepte toate conditiile puse de USR/Plus si sa nu puna nicio conditie.
      • 0 (0 voturi)    
        bravo prietene (Luni, 27 iulie 2020, 16:14)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        bine spus!
  • +15 (19 voturi)    
    Nu se doreste schimbarea (Duminică, 26 iulie 2020, 21:57)

    Radu I [utilizator]

    Se merge tot pe linia anilor din urma cu prompteristi, politruci animati de putere si bani, indivizi care nu sunt personalitati puternice cu cariere de succes in privat sau la stat, in domeniul culturii, stiintei, administratiei publice. Bucurestiul este capital tarii si primarii de sector trebuie sa fie oameni de mare valoare profesionala si morala, personalitati marcante cu mare trecere la bucuresteni. Se vor vota tot indivizi pentru interese politice si financiare. Pacat.
    • -5 (17 voturi)    
      Nu uita un detaliu important (Luni, 27 iulie 2020, 1:40)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

      Bucureștiul are ce mai mare concentrație de bugetari la sute de mii de locuitori din țară. PSD pleacă din cauza asta cu prima șansă.

      USR nu are NICIUN parlamentar la momentul ăsta care să nu fie dependent de stat. PNL și PSD mai au câțiva oameni care pot trăi și fără leafă de stat. Nu mulți și destui dintre ei destul de dubioși.
      • +2 (8 voturi)    
        Vorbesti cu siguranta unui postac (Luni, 27 iulie 2020, 8:01)

        murangura [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Ori minti cu nerusinare, ori nu ai facut nici cea mai sumara documentare.
        Numai cei pe care ii stiu acu din cap, multi din ei au sute de mii de euro dinainte sa fie parlamentari:
        Cosette, Dan Barna, Clotilde Armand, Claudiu Nasui, Stelian Ion, si probabil mai sunt destui.
        Hai pa, postacule!
        • -1 (3 voturi)    
          Înseamnă că mint în declarațiile de avere. (Luni, 27 iulie 2020, 12:51)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui murangura

          Declarațiile lor de avere sunt piublice. Fie mint, fie sunt pur și simplu niște miluiți ai statului.

          Uite ce zice un membru PLUS și amic de al lui Cioloș despre fainii parlamentari ai alianței:

          https://dilemaveche.ro/sectiune/pe-ce-lume-traim/articol/problemele-usr-plus
      • -1 (3 voturi)    
        din contra (Luni, 27 iulie 2020, 12:03)

        DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui Amerlocu

        in USRPLUS sunt oameni cu cariere pe bune in mediul privat, la care se pot intoarce oricand daca doresc. Cati de la PSD/PNL stiu sa faca altceva in afara de ....politica si sa fie numiti politic pe undeva? Cam asta e diferenta
  • +24 (32 voturi)    
    Desi vine de la Realitatea (Duminică, 26 iulie 2020, 21:58)

    PowerIon [utilizator]

    Dragos Bogdan nu are simtul realitatii.
    • +8 (14 voturi)    
      Nume de Domnitor (Duminică, 26 iulie 2020, 23:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      Rares, insa acest Rares este Joker ul PNL la cacialmaua din 2020
    • -4 (14 voturi)    
      Tu te auzi?! (Luni, 27 iulie 2020, 1:44)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      Chiar crezi că USR + Plus au vreo șansă să ia în alegeri dintr-un singur tur ORICE primărie din România fără a participa la o coaliție? Dacă da, care-i aia?!

      Rareș Bogdan e o lichea, dar la faza asta are dreptate. USR face tot posibilul să garanteze PSD cât mai multe manadate. Nu-mi dau sdeama dacă e mârlănie sau prostie dar astea sunt faptele.
      • +2 (10 voturi)    
        Au, au (Luni, 27 iulie 2020, 9:02)

        muvis [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Da au șanse, Clotilde a câștigat acum patru ani în ciuda eforturilor usliste. A învins până la urmă hoția.
        Iar Nicușor Dan a ieșit pe locul doi, onor scorțarilor mafiei pnlisto-pdiste din capitală.
        Și au șanse mai ales că sunt previzibili, au același mesaj constant de patru ani încoace și au oameni foarte bine pregătiți. Au reușit de nenumărate ori sa învingă mafia uslista in instanță.
        • -1 (3 voturi)    
          Unde? Dă-mi numele primăriei?! (Luni, 27 iulie 2020, 12:56)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui muvis

          Întrebarea era unde au șanse? Zi-i numele primăriei.

          După știința mea Clotilde Armand a pierdut totuși alegerile și primar de sector e un PSD-ist. Ea a câștigat doar în sondaje ca Hillary. Nicușor Dan are acum prima șansă din cauză că e susținut și de PNL. Să nu juităm că exact fostul lui partid, USR, a acceptat tare greu să-i susțină candidatura.
  • -18 (32 voturi)    
    Decat cu USR mai bine cu PSD (Duminică, 26 iulie 2020, 22:03)

    AndyXXX [utilizator]

    Aia de la USR nu sunt sanatosi la cap. Nu te poti intelege cu ei.
    • 0 (24 voturi)    
      Corect (Duminică, 26 iulie 2020, 22:38)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      Aici iti dau dreptate, nu te poti intelege cu aia de la USR la furat,cum mama naibi astia nu vor sa fure e de neinteles pt romanica.Discut de majoritatea din USR ca sigur s-au infiltrat in USR si cativa care o sa fure asta cu siguranta.
      • -7 (21 voturi)    
        Ce v0robești? (Luni, 27 iulie 2020, 1:47)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui /./

        Cunoști un singur parlamentar USR care să nu fie dependent de pomeni de stat?! UNUL SINGUR!!!

        Unde s-a mai văzut pomanagiu cinstit și babă frumoasă?!
        • +4 (12 voturi)    
          Poti sa iti dau destui care nu au lucrat la stat (Luni, 27 iulie 2020, 8:40)

          /./ [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          E asa simplu in ziua azi sa te informezi daca vrei dar voi nici macar atat nu va duce creierul:

          Drula:
          nginer de sistem

          Zipline, 2014-2015

          Sistem de livrare de produse medicale (sânge pentru transfuzii) cu drone.



          Inginer software

          Suitable Technologies, 2011-2014

          Sistemul de teleprezență Beam.



          Inginer software

          Willow Garage, 2010-2011

          Contribuții la ROS (Robot Operating System). Sistem de testare automată a performanței WiFi. Sistem de simulare de rețea.



          Inginer software și procesare de semnale digitale

          Cresta Technologies, 2008-2010

          Dezvoltarea unui demodulator GPS implementat în întregime în software, precum și a unui demodulator de TV digital (ATSC).



          Fondator și director executiv

          Personal Networks srl, 2006 - 2008

          Startup care a dezvoltat o platformă tehnologică pentru Marketing de Proximitate prin Bluetooth numită ProxyCast.



          Cossete Chichirau:
          2014 – 2016: Co-founder, CEO, Wellington Solar LLC, Cambridge MA, SUA
          2011 – 2014: Managing Director / Head of Modeling and Analytics, RISConsulting LLC, Boston MA, SUA
          2008 – 2011: Vice President / Market Risk Analytics,
          State Street Corporation, Enterprise Risk Management, Boston MA, SUA
          2002 – 2007: Assistant Vice President,
          MassMutual Financial Group, Enterprise Risk Management, Springfield MA, SUA
          1999 – 2000: Product Management Director, TeleQuote Network, Iași, România

          Tema pentru acasa pt tine, cauta cv-urile si o sa vezi ce parlamentari are USR-ul si ce parlamentari au restu.
          • 0 (2 voturi)    
            I-ai data damage (Luni, 27 iulie 2020, 11:49)

            BomboIsBack [utilizator] i-a raspuns lui /./

            probabil ii va suna pe israelienii cu Black Cube sa-i intrebe cum sa raspunda la asemenea evidente. Frica PDSR-ului este uriasa !
          • -1 (3 voturi)    
            Ia de aici (Luni, 27 iulie 2020, 14:47)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui /./

            Uite ce zice unul de al vostru

            https://dilemaveche.ro/sectiune/pe-ce-lume-traim/articol/problemele-usr-plus
        • -1 (1 vot)    
          dar tu (Luni, 27 iulie 2020, 16:16)

          varavara [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          cunosti vreun parlamentar psd sau pnl care sa nu fi facut avere din furtul de la bugetul public si coruptie?
          Spune unul singur!
          • 0 (0 voturi)    
            Nu. Nu cunosc. (Luni, 27 iulie 2020, 17:21)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui varavara

            Însă dacă nu mă înșeală memoria reclama USR era că e un „partid nou cu oameni capabili și realizați”. Ce vedem e că au cam aceeași faună ca și PSD doar că-s mai tari în gargară. Cam puțin... Cam puțin...
    • +12 (18 voturi)    
      :) (Duminică, 26 iulie 2020, 23:29)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      Va rog sa încercați sa aveți un dialog civilizat cu primarul sectorului 4 si DAUI si după discutam si de USR. Daca puteți afirma ca primarul sectorului 4 sau directoarea DAUI sector 4 sunt sănătoși la cap. Va rog sa aduceți dovezi:)
      Eu nu va cred.
      Nu exista organizație mai fascistă decât DAUI sector
      4. Își bate zic de mii de elevi doar pentru a utiliza discreționar 200.ooo.ooo de Euro. Contribuie cu milioane de euro la căsuța socială a constructorului dar nu ar da niște burse la amărâții din licee.
      Orice , oricine este bun decât primarul actual.
      A distrus liceul Șincai doar pentru ca nu se intelegea cu directoarea.
      Singurii care au interes sa-l susțină sunt firmele din mafia betonului de proasta calitate.
      Cum poți sa spui ca actualul primar e mai bun? Mai bun decât actualul primar este chiar si calul lui Caligula : Incitatus care in romană ar putea fi tradus ca Erecțius.
      Mai bun decât actualul primar este Dorel de pe santier.
      In afara de mesaje pompoase si bani risipiți , orice încercare de dialog este la fel de fructuoasa ca un dialog cu peretele.
      Nesimțire mai mare vezi doar clanurile mafiote.
      • -9 (9 voturi)    
        baluta (Duminică, 26 iulie 2020, 23:59)

        44ce [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        este singurul psd ist care va castiga sectorul
    • +6 (16 voturi)    
      Da, doar ca aia de la USR (Duminică, 26 iulie 2020, 23:33)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      tin cont de ce crede electoratul lor despre cei pe care-i sustin pe cand PNL si PSD nu dau doi bani pe ce cred cei care-i voteaza.
  • +6 (14 voturi)    
    Sectorul 4 (Duminică, 26 iulie 2020, 22:04)

    Casargoz [utilizator]

    Nu sunt interesat decât sa plece nemernicul de la sectorul 4 care a făcut praf liceele din sector.
    As face orice sa-l văd pe ipochimen plecat.
    Daca pierd in favoarea PSD, nu ma interesează cine e de vina.
    • +5 (7 voturi)    
      Se pare ca (Luni, 27 iulie 2020, 0:03)

      44ce [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Liceul Gh Sincai facea achizitii la pret dublu fata de pretul pietei.
  • +9 (27 voturi)    
    un moldovean (Duminică, 26 iulie 2020, 22:28)

    CIP03 [utilizator]

    PNL nu are nicio sansa, mi-am fauct buletin de bucale si votez USR! USR va castiga la un vot diferenta!
  • +3 (17 voturi)    
    PNL-ul e disperat. (Duminică, 26 iulie 2020, 22:46)

    /./ [utilizator]

    Deci in momentul actual dupa sondajele PNL sa zicem ca PNL e la egalitate cu USR desi eu am mari dubii dar sa zicem.PNL-ul dupa mizeria cu 10 august o sa piarda cel putin 5-10% in bucuresti plus ca orice zi la guvernare inseamna pierdere de voturi.Asa ca da, sunt disperati sa ajunga la o intelegere pt ca stiu ca alegeri nu o sa fie in toamna dar ei vor sa isi securizeze de pe acum 3 sectoare.Sper ca USR+ sa nu cedeze fata de criteriile de integritate cu riscul chiar de a pierde anumite sectoare.Ce mie baronul de la PSD ce mie baronul de la PNL??Tot aceasi mizerie sunt.
  • +5 (17 voturi)    
    A iesit trompeta sa mai trompeteze (Duminică, 26 iulie 2020, 23:07)

    subcultura [utilizator]

    Foarte bine ca USR nu cedeaza. Aici se joaca multe. PNL vor sa manjeasca cat mai mult USR sa zica lumea ca si USR e aceeasi mizerie precum vechii uselisti.
    Dan Cristian Popescu ala tocmai a luat-o in echipa si pe Brigitte Pastrama, fosta Sfat, fosta condamnata penal, fosta si actuala stim cu totii ce. PNL stiu bine ca anumite chestii sunt imposibil de acceptat de USR, dar insista.

    Fara candidati comuni, PNL nu ia nimic in Bucuresti, nici macar Ciucu la sect 6. Asta ar tb sa fie maxim de compromis de acceptat de catre USR, Ciucu la 6 si atat.

    Cat despre Petrov si PMPul lui, astia nu inteleg cum de mai exista.
  • -5 (11 voturi)    
    toti sunt o apa si un pamant (Duminică, 26 iulie 2020, 23:50)

    BernierC [utilizator]

    PCR=FSN=PSD=PNTcd=PNL=PDSR=UDMR=PMP=USR=USL=ALDE=... Ne tranzactioneaza ca pe vite. Ei isi negociaza numai privilegii. Noua ne arunca insa minciuni, manipulare, promisiuni desarte. Contribuabilii onesti, care ii tin practic in spate pe acesti terchea-berchea fara nicio profesie, numiti emfatic clasa politica, vor fi si de data asta amagiti. Noi, populatia care voteaza, contam numai in sondaje. Romania a imbatranit 30 de ani, ascultand povestile molfaite pe la TV si alte mijloace media, de catre toata aceasta sleahta de mercantili parveniti, fosti nomenclaturisti sau fii de nomenclaturisti/comunisti sau securisti - buni camarazi cu lumea interlopa, cu mafiotii, camatarii si hotii. Singura solutie este schimbarea paradigmei, tot acest circ cu alegeri, democratie samd, este doar praf in ochii cateilor. Dulaii functioneaza dupa alte reguli. Nu ai de ales intre unii si altii, ci intre unii si aceiasi. Acelasi tip de politician psihopat, migrator dintr-un partid in altul, functie de interese materiale si nici vorba de doctrine politice! Cum spunea si George Carlin, singura solutie, ptr bizonul de rand, nu este prezenta la vot, ci refuzul de a vota: "Ai votat? Atunci nu ai de ce sa te plangi! Ai vrut un stapan. Asta ai si primit!"
    • -1 (7 voturi)    
      Bravo (Luni, 27 iulie 2020, 4:41)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

      Nu pot decat sa te felicit... 30 de ani si nu ai invatat nimic. Te plangi cat de rau e, cati hoti, cata coruptie, ce prost merge tara. Te plangi, te plangi, te plangi. Nu vrei sa schimbi TU ceva, dar vrei schimbare. Daca vine un partid nou, il bagi imediat la loc cu restul si iar te vei plange. Nu stiu cum ar fi daca USR ar avea ipotetic vreodata majoritate parlamentara, sa detina senatul si guvernul cum au facut PSD-ALDE-UDMR atatia ani. Poate vor fi praf, poate vor fi buni. Poate vor fura, poate nu. Dar stii ceva? NU MA INTERESEAZA, NU IMI PASA !!! Voi vota USR dintr-un singur motiv: am cerut altceva, am primit un alt partid (USR) asa ca il vot vota pentru ca m-am saturat de ailalti si vreau altul.

      Spre deosebire de tine nu imi tai venele si ma plang dar cand vine votul sa zic "lasa frate, toti sunt al fel, apropo, ce naspa e in tara asta... ce bine daca ar veni altii, dar na, si daca o sa vina sunt la fel... dar ce naspa e in tara asta cu atata coruptie, de ar veni cineva sa schimbe... dar nu, lasa ca sunt toti la fel si tara e naspa".
      • -1 (3 voturi)    
        da, iti poti schimba sosetele, daca vrei si poti (Luni, 27 iulie 2020, 14:02)

        BernierC [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Lasand la o parte ad-hominemul pe care il reversi, iti raspund printr-un citat din inteleptul care esti matale:
        "Dar stii ceva? NU MA INTERESEAZA, NU IMI PASA !!! " - iata cum imi dai dreptate! daca nu iti pasa, atunci nu vota caci oricum nu poti controla sau schimba ceva in bine, ca simplu cetatean.
        • 0 (0 voturi)    
          Dar macar incerc.. (Luni, 27 iulie 2020, 14:56)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

          Nu stau doar sa ma plang ca sunt toti la fel. Despre asta e vorba. E o alta abordare la care ma asteptam sa adere multi dupa 30 de ani de PCR2. Si faptul ca vor veni altii este o schimbare. Nu mare, dar pic cu pic se face mare.
          • 0 (0 voturi)    
            Domnule draga, (Luni, 27 iulie 2020, 22:14)

            BernierC [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            Se simte ca esti inca tanar si plin de speranta. Te inteleg. Nu are rost sa insist, sper sa-ti fie mai bine pe viitor. Viata mea este insa aproape terminata (prin amagiri politice vreme de 30 de ani), iar sleahta de psihopati, numiti clasa politica, au o vina principala in asta. Vei intelege, poate, candva, ca sunt mii si mii de cercuri de influenta si putere pe care nu le poti sparge decat compromitandu-ti moralitatea si umanismul. Este un pret pe care trebuie sa-l platesti, cum poti pastra "cerul instelat deasupra mea si legea morala din mine"? - E Kant
  • +3 (11 voturi)    
    USR vrea dar nu are oameni (Luni, 27 iulie 2020, 0:00)

    robyzs [utilizator]

    Florina Presadă senator de București si Mihai Goțiu senator de Cluj s-au abtinut la votul pentru Autostrada A8 Iasi- Tg. Mures pentru a se razbuna pe Dan Barna care nu o sustine pe Ana Ciceala in postul de Viceprimar in Bucuresti, interesant santaj, regiunea Moldova este moneda de schimb pentru Florina Presadă si Mihai Goțiu, important este sa isi primeasca functiile, restul la gunoi.
    • -1 (7 voturi)    
      Daca USR nu are oameni , PNL nu are nimic (Luni, 27 iulie 2020, 8:16)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Nicusor USR, Clotilde, Ciceala, Drula, Mosteanu, Cosette, Nasui, Stelian Ion sunt totusi niste oameni produsi de USR si care sunt mai mult decat decenti. PNL ce-a produs ? Da-mi un singur om valabil scos de acest partid. Singurul om din PNL in care am incredere si pentru care as putea vota vreodata acest partid ar fi Ilie Bolojan , primarul Oradei. Dar Bolojan nu va ajunge vreodata la conducerea acestui partid.
  • -1 (11 voturi)    
    Negociatorul lui peste! (Luni, 27 iulie 2020, 0:16)

    Jolly Roger [utilizator]

    Uite de aia merita bucureștenii inca un mandat cu firea.
    Pentru că au trimis un alt incompetent la PE doar pentru ca l au văzut pe sticla!


    Nu mi-i de usr, ca vin si ei cu valul de ipocriți, incompetenți si doritori de mariri si averi peste noapte...
    Da' parca prea incep sa semene toate cu bancul ăla prost cu primarul vechi vs primarul nou "Eu mi-am făcut de toate. De acum o sa fac si pentru voi. De ce sa il alegeți pe ala coate goale, ca o sa ii ia un mandat si lui sa își facă masina, casă, piscina, etc..."

    Votez cu aia de promit anticorupție și ANI curat si eficient. Bai, da așa de eficient de a doua zi de sa nu si bani de covrigi daca nu poți demonstra de unde ai 7 case din salariul de funcționar public de carieră!!!
    Și asta nu promite nimeni de pe scena politica!
    • +4 (16 voturi)    
      Ha, ha, ha... (Luni, 27 iulie 2020, 1:52)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Dacă votezi anticorupție atunci trebuie să votezi cu Băsescu. Dintre toți păcălicii ce au ajuns la putere în România Băsescu e singurul care a reușit ceva anticorupție pe bune. Poate că acum regretă, pentru că s-a ars și el, dar măcar a făcut-o
    • -1 (7 voturi)    
      Care din USR ti se pare ca vrea averi peste noapte (Luni, 27 iulie 2020, 8:17)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Da-mi si mie un exemplu.
  • +4 (6 voturi)    
    Martirul... (Luni, 27 iulie 2020, 2:27)

    Criogenia [utilizator]

    Infasurat in tricolor , autointitulatul "martir" al zilei de 10 august isi face aparitia in apropierea alegerilor avand misiunea trasata de superiori de a incerca sa mai prosteasca ce a mai ramas de prostit prin Romania...

    Ma intreb asa retoric deja , oare cand se vor satura oamenii de "martiri" precum RB care ar vinde-o si pe ma-sa pentru functii si care se jura pe Dumnezeu pentru voturi in fiecare zi incercand sa pacaleasca oamenii pentru propriul buzunar?
  • +2 (4 voturi)    
    Liste comune consilieri (Luni, 27 iulie 2020, 2:55)

    Koczka [utilizator]

    Consiliul Generaobsi cele de sectoarw sunt mai importante decat functiile de Primar. Legat de acest aspect va trebui sa ne reamintim cum 3 consilieri generali ai PNL au defectat si fac jocul lui Firea. Fiind alegeri pe lista ar trebui ca cei desemnati sa candideze sa semneze un contract de loialitate cu partidele care i-au propus avand chiar clauze punitive materiale.
    Referitor la posturile de primari, acestia nu trebuie neaparat sa fie membrii de partid , ca si in cazul consilierilof tryyebuie sa semneze contract de loialitatebfatavde partid si ca in cazul unei condamnari penale va fi pasibil sa plateasca daune de imagine artidului care l-a propus chiar daca condamnarea definitiva e ronuntata dupa expirarea mandatului.
    • +1 (3 voturi)    
      Mă indoiesc (Luni, 27 iulie 2020, 9:37)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Nu cred că se va întâmpla, de altfel de aceea o să își pună PNL proprii candidați, știe că nu vor câștiga, dar vor aduce voturile care contează la consiliu. Și cum PNL București e in USL cu psd, asta contează cel mai mult.
      S-ar putea că și Nicușor să aibă o surpriză dacă PNL își va vedea amenințată lista de consilieri.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu cred (Luni, 27 iulie 2020, 10:00)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Nu cred, PNL e interesat ca împreună cu Psd să aibă majoritate in consiliu. Exact aceiași strategie de acum patru ani.
      Sunt aceiași oameni acolo în PNL, iar firmele de casa au prosperat extrem de mult mulțumită devalizării bugetelor și lipsei licitațiilor.
  • -2 (6 voturi)    
    Si eu cred ca USR-PLUS . . . (Luni, 27 iulie 2020, 8:26)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . nu au nici o sansa singuri in alegeri Au prea mari pretentii si pot pune pariu ca nu va obtine mai mult de 12-13 procente iar PMP maximum5-6 procente. Intr-o asemenea configuratie USR-PLUS nu por revendica mai mult de cel mult doua primarii de sector iar PMT doar unul maxim doi viceprimari!
  • +2 (4 voturi)    
    Realitatea e alta (Luni, 27 iulie 2020, 8:53)

    Ephemeris [utilizator]

    negocierile sunt dificile pentru ca romanii voteaza mafioti. Pai scuza-ma, daca DC Popescu are 40%... ce mai discutam?
    Daca nu ar vota mafioti, atunci negocierile ar fi mult mai simple, ai avea de ales intre un candidat ok de la PNL si unul la fel de ok de la USR. Si atunci nu s-ar mai ajunge la blocaje. E simplu, poporul roman e singurul vinovat, insa nici un politician nu poate spune asta pentru ca nu va mai fi votat
    • -1 (3 voturi)    
      piedone și valorile pnl (Luni, 27 iulie 2020, 9:51)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Faptul că pnl susține pe piedone imi spune multe despre intențiile acestei organizații.
      Bine, le cunoastem intențiile de la acțiunile în consiliul de la s3. Băieții chiar cred că e moșia lor.
    • 0 (2 voturi)    
      responsabilitate (Luni, 27 iulie 2020, 10:37)

      amdox [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Sa nu avem asteptari prea mari de la alegatorul roman...majoritatea voteaza partidul, prea putini se informeaza cu privire la candidat. Pe de alta parte, partidele sunt responsabile moral in ce priveste oamenii pe care ii propun. Si PNL nu mi se pare prea responsabil. Nu poti sa propui un mafiot doar pt. ca da bine in sondaje.
  • -1 (1 vot)    
    Observatii (Luni, 27 iulie 2020, 9:43)

    Cetateanu [utilizator]

    PMP, pe langa santajul cu popey, face tot felul de miscari: pe Ioana Ctin o muta de la sectorul 3 la 1, desi e unul din candidti care ar fi avut sansa la 3 , si-l tine pe incompatibilul frate al mafiotilor Florescu la 6.