Deputatul "Mitralieră" Cătălin Rădulescu, amendat pentru nepurtarea măștii. „Eu nu cred într-o boală fără simptome”

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2020, 18:01 Actualitate | Politic


Catalin Radulescu, deputat PSD
Foto: Agerpres
Deputatul PSD Cătălin Rădulescu a fost amendat pentru nepurtarea măștii de protecție în spațiu închis, dar și pentru că a jignit polițistul care l-a somat în legătură cu masca.

Într-un comunicat remis marți, Poliția Capitalei informează că, „în data de 17 iulie 2020, un polițist din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București - Brigada Rutieră, aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu, a fost sesizat de către un cetățean cu privire la faptul că două persoane, bărbat și femeie, ce se aflau în interiorul unui spațiu comercial, nu poartă mască de protecție”.

Polițistul s-a deplasat la locul indicat și le-a cerut celor două persoane să își fixeze corespunzător mască.

Conform sursei citate, „femeia s-a conformat solicitării, dar bărbatul a refuzat. La momentul în care i s-a adus la cunoștință că va fi sancționat contraventional, el a adresat cuvinte și expresii jignitoare”.

„Bărbatul a fost sancționat contravențional conform prevederilor Legii nr 61 din 1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, precum și Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de Covid-19”, precizează Poliția Capitalei.

Potrivit unor surse judiciare, este vorba despre deputatul social-democrat Cătălin Rădulescu, zis „Mitralieră”.

UPDATE - Cătălin Rădulescu: „Sunt medic și spun că nu există boală fără niciun fel de simptome”


Deputatul PSD a confirmat marți seara, într-o intervenție la postul Digi24, că a fost amendat cu 1.500 de lei pentru nepurtarea măștii de protecție într-o benzinărie. El a povestit propria versiune a celor întâmplate:
  • „Eu m-am conformat patru luni de zile - deși cred că am greșit, ca medic vorbesc - m-am conformat și am purtat această mască, și mănuși chiar, pentru că am crezut inițial că o să vină sfârșitul lumii și am zis că trebuie să mă conformez ca medic. Și, văzând că intru în orice fel de instituție sau hipermarket, iar eu și familia mea purtam măști, dar mii de oameni erau fără mască, că nimeni nu era amendat, nu mai înțelegeam nimic”
  • „După patru luni în care m-am conformat acestei prostii, timp în care mi s-a luat temperatura, am făcut testul, n-am avut niciun fel de simptom niciodată, am un organism ok, robust, îmi iau întotdeauna vitaminele necesare... Și mi s-a întâmplat să intru într-o benzinărie”
  • „Înainte de a intra în benzinărie, mergând într-o farmacie, mi s-a rupt unul dintre brațele care se pun pe ureche la mască. Deci nu mai puteam să port mască, mi-am pus-o în buzunar”
  • „Am pus benzină, am intrat să plătesc benzina ca orice om normal și a venit un polițist care a spus că sunt mai multe persoane care nu poartă mască în benzinărie. Am vorbit frumos, i-am spus că plătesc imediat și că durează două secunde și ies
  • „M-a așteptat la mașină tovarășul polițist și mi-a spus că vrea să mă amendeze, n-am înțeles de ce - în trafic nu eram, masca i-am arătat că o am la mine, dar n-aveam cum s-o pun pe față, i-am explicat că sunt medic și știu cum să port o mască și cum să mi-o pun”
  • „N-a înțeles, a vrut să mă legitimeze, m-a legitimat, i-am dat toate datele din buletin, l-am rugat să-mi dea amendă... După care a început să mă întrebe că de ce nu respect legea eu ca parlamentar. I-am spus: măi tovarășe, în primul rând că eu n-am votat această lege, au votat-o alți parlamentari, e treaba lor; aceasta lege este neconstituțională. Dar cu toate astea eu am avut și am purtat mască oriunde m-am dus, chiar dacă nu cred în această lege”
  • „Am plecat și azi am aflat că m-a amendat, după cinci zile”
  • Întrebat dacă i-a adresat cuvinte jignitoare polițistului: „Singurul lucru pe care i l-am spus, după ce i-am arătat că nu pot să port mască, i-am spus „Dom'le, dumneata înțelegi despre ce vorbim, ai vreo școală? Deci, dacă eu sunt medic și îți spun că nu pot să port mască...”
  • Întrebat dacă este de acord că prin nepurtarea măștii poate să îi pună în pericol pe ceilalți cetățeni, Rădulescu a răspuns: „Nu, nu sunt de acord. Sunt medic și vă spun că nu există vreo boală fără simptom. Eu nu cred într-o boală care n-are simptome. Este o minciună ordinară și eu nu cred în ea”
  • „Medicul recomandă - nu obligă - să porți mască, nu te poate obliga nimeni să porți o mască. Cei care au simptomatologie, sunt obligați să poarte mască, dar un om care nu are nimic...”
  • Despre asimptomatici: „Nu există așa ceva, eu nu cred în asta. Eu, ca medic, nu cred că există vreo boală fără simptom. N-am învățat așa ceva la facultate, nu există în medicină boli fără simptom. Eu mă duc la medic în momentul în care simt ceva, mă doare ficatul, mă doare inima, tușesc, strănut... Eu nu cred în asta, oameni cu Covid, dar care n-au simptome. Probabil își ascund simptomele sau nu le recunosc”
  • „Nu puteți să mă obligați să fac din nou o facultate ca să învăț o prostie”
  • Întrebat care e specializarea sa, Rădulescu a răspuns că „ginecologie”








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8613 vizualizari

  • +37 (45 voturi)    
    Eu i-aș fi luat și temperatura.... (Marţi, 21 iulie 2020, 18:22)

    gmb72 [utilizator]

    Cu speranța că poate făcea apoplexie....
    • +20 (22 voturi)    
      ... (Marţi, 21 iulie 2020, 19:06)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      dar nu cu termometrul Ir , ci cu cel clasic cu mercur pe partea dorsala
  • -17 (25 voturi)    
    domn tovarasu' (Marţi, 21 iulie 2020, 19:03)

    nash pandelica [utilizator]

    este medic.
    nu e dr., numai harafat e doftor.
    • +13 (15 voturi)    
      Obstretician ginecolog,"doctor"epidemiolog ! (Marţi, 21 iulie 2020, 21:56)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Asta daca nu se atarna de psd,facea pe moasa prin catunele patriei. !!!
    • +3 (3 voturi)    
      laie medic (Miercuri, 22 iulie 2020, 9:21)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      ipochimenul e medic cum sunt eu astronaut !!!
  • +29 (31 voturi)    
    mitraliera (Marţi, 21 iulie 2020, 19:07)

    Filbert [utilizator]

    esti un imbecil cu diploma, nu medic, d-aia esti deputat psd.
  • +21 (23 voturi)    
    Cica!! (Marţi, 21 iulie 2020, 19:17)

    sipu [utilizator]

    e medic” , nu exista diferenta de ”intelect” intre ala de la vaslui si el.
  • +20 (22 voturi)    
    ATI (Marţi, 21 iulie 2020, 19:19)

    micul_licurici [utilizator]

    ATI vine de Atmosfera (de club), Table (jocul), Iubire (asistente sumar imbracate cu sanii mari) .

    Asta se petrece acolo, e un club select cu atmosfera beton unde se joaca table iar clientii sunt serviti cu bere si alune de asistente sexy.

    Domnu' mitraliera cu atitudinea asta o sa ajungi si dumneata pe acolo. Iti dorim distractie maxima de pe acum probabil ca o sa ai parte de niste seri de neuitat!

    Sa ne spui cum a fost.... daca mai apuci....
  • +26 (28 voturi)    
    Cum i se permite unui parlamentar... (Marţi, 21 iulie 2020, 19:27)

    Olyx [utilizator]

    adica unui reprezentant ales al romanilor in cel mai inalt for de conducere al Tarii, Parlamentul, sa minimalizeze spusele unui reprezentant al Politiei Romane ( citez:"si dvs. credeti ce spune un politist ?" ii raspunde reporterei TV...). Pai ce face onor CNA-ul daca permite unui asemenea individ, la o ora de maxima audienta, un asemenea abuz asupra institutiei ce asigura TOCMAI respectarea legii ?...Oare uita romanii asa de usor ca individul este un condamnat penal DEFINITIV ( cu suspendare ) la 1 an si jumatate pentru dare de mita ? Absolut STUPEFIANT ce se intampla in tara asta...
    • +5 (7 voturi)    
      Avem nevoie d legea fara penali in functii publice (Miercuri, 22 iulie 2020, 7:35)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      De asta o sa votez USR
  • +23 (25 voturi)    
    Pentru tov. mitralera 1500 ron e un mizilic (Marţi, 21 iulie 2020, 19:37)

    midufi [utilizator]

    Astia sunt parlamentarii nostri psd, majoritatea parlamentara care voteaza legile in tara asta.
  • +17 (19 voturi)    
    Ce bine imi pare ,mult ma bucur (Marţi, 21 iulie 2020, 19:41)

    persuasiv [utilizator]

    ....sa vada toata natia si spre aducere-aminte.
  • +26 (28 voturi)    
    Ehhh (Marţi, 21 iulie 2020, 19:59)

    omezu [utilizator]

    Nici eu nu cred că omul poate trăi fără creier, dar iată-l pe Mitralieră bine-mersi dând interviuri.
  • +22 (24 voturi)    
    ca sa vezi (Marţi, 21 iulie 2020, 20:11)

    ursu78 [utilizator]

    Deci deputatul mitraliera nu conisdera cretinismul o boala...ca deh...el nu are simptome.

    Medic? Auci...iti dai seama ca tot ce stie este sa deschida buzunarul. Oare este apt sa prescrie aspirina?
  • +28 (30 voturi)    
    există boli fără simptom (Marţi, 21 iulie 2020, 20:17)

    Istros1 [utilizator]

    Domnul doctor ar trebui să știe că există ”boli fără simptom”. Din acest motiv multe boli sunt depistate târziu. Un exemplu: hepatita C; cel infectat nu are nici un simptom; acestea apar când ficatul este puternic afectat, deci târziu. Din același motiv oamenii își fac periodic teste (de exemplu analize ale sângelui).
    Mă bucur că nu a practicat medicina. Regret, însă, că este unul de care depinde soarta acestei țări.
    • +13 (15 voturi)    
      felceru' pesedist (Marţi, 21 iulie 2020, 21:07)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Istros1

      Idiotu' s-a oprit cu studiile la cursu' de guturai ca doar asa se pot explica enormitatile pe care le emite + acea presupusa diploma.
      Mai toate patologiile devin simptomatice dupa o perioada mai lunga sau mai scurta, nu din secunda 1. Sint atitea alte infectii virale, HIV, HPV, diverse hepatite, etc., care dau simptome tirziu sau deloc.
    • +2 (2 voturi)    
      si infectarea cu HIV nu are simptom la (Miercuri, 22 iulie 2020, 12:40)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Istros1

      inceput, nici diabetul nu are simptom, nici o gramada de cancere nu au simptom....dar ce sa ii faci cu d-l doctor ginecolog, se pricepe la medicina cum ma pricep eu la limba sanscrita veche.
  • +21 (23 voturi)    
    Noaptea mintii (Marţi, 21 iulie 2020, 20:20)

    Arkantas [utilizator]

    Daca n-ai votat o lege aprobata , ai voie dupa mintea lui sa n-o respecti , sa o respecte doar cei care au votat pentru......
  • +20 (22 voturi)    
    vai de mama ta!!! (Marţi, 21 iulie 2020, 20:23)

    exilatul [utilizator]

    """„Sunt medic și spun că nu există boală fără nici un fel de simptome”""...esti "medic" de rahat ca si altii multi de acolo.....nu sunt medic dar stiu ca exista mai multe boli care nu stii ca le ai avea pt ca nu ai simptome..
  • +17 (19 voturi)    
    Nici eu intr-un senator (Marţi, 21 iulie 2020, 20:28)

    Bogdan_100 [utilizator]

    fara minte!
  • -1 (17 voturi)    
    Da' unde se viseaza asta? (Marţi, 21 iulie 2020, 20:32)

    cenzuratul [utilizator]

    Credea ca e la Consiliul European?!
  • +16 (18 voturi)    
    exista (Marţi, 21 iulie 2020, 21:32)

    Ilidia [utilizator]

    Exista aceasta boala de care sufera chiar el, prostia....
  • +14 (16 voturi)    
    Rădulescu e „inteligent asimptomatic” (Marţi, 21 iulie 2020, 21:55)

    NME [utilizator]

    „Înainte de a intra în benzinărie, mergând într-o farmacie, mi s-a rupt unul dintre brațele care se pun pe ureche la mască. Deci nu mai puteam să port mască, mi-am pus-o în buzunar.”

    I s-a... „rupt” masca într-o farmacie, așa că și-a pus-o în buzunar și p-aici ți-e drumul. Probabil că din farmacie nu putea cumpăra decât țuică sau lemne pentru foc...

    Benzinăria aia n-are camere de filmat? Să vedem și noi cam cum s-au petrecut lucrurile înăuntru. Cam cum s-a întâmplat la șaormeria aia din Centrul Vechi, cu alți reprezentanți „de seamă” ai celor care ne conduc.
  • +12 (14 voturi)    
    Doar cu stampila de vot (Marţi, 21 iulie 2020, 22:06)

    Bradisor [utilizator]

    se poate curata Parlamentul de asemenea specimene .Alegerile sunt prioritatea nr.1 ,trebuie organizate cat mai repede posibil.
  • +6 (8 voturi)    
    Nici eu nu cred ca mitraliera e inteligent , (Marţi, 21 iulie 2020, 22:30)

    kokos [utilizator]

    ca n-are simptome!
    • +2 (2 voturi)    
      sau te pomensti ca el este inteligent, (Miercuri, 22 iulie 2020, 12:42)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      dar nu are niciun simptom de inteligenta. (la fel ca Gigi Becali, care era filozof dar nu stia sa se exprime).
  • +12 (14 voturi)    
    Intrebare banala pt dl doctor (Miercuri, 22 iulie 2020, 1:17)

    Alex_capsunar [utilizator]

    Domnu' doctor (si pe desupra si deputat), va rog sa-mi raspundeti la o intrebare banala pt studentii din anul 3 de medicina, dar la care si oameni simpli stiu raspunsul: "Ce se intelege prin perioada de incubatie?"
    • +4 (4 voturi)    
      mare medic (Miercuri, 22 iulie 2020, 9:26)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      nu stie tovarasu, nu-l mai intrebati degeaba....s-a bagat in politica ca are gura mare...atata tot..e un asimptomatic in gandire....o sa mearga diseara la tvr1 invitat la cristake si la kristoiul...
  • +2 (2 voturi)    
    Excludere PSD (Miercuri, 22 iulie 2020, 9:23)

    mdalacu [utilizator]

    Cred ca e timpul sa fie exclus din PSD. Atata imagine negativa nu cred ca a creeat nici un alt personaj.
    • +4 (4 voturi)    
      De ce sa il excluda? (Miercuri, 22 iulie 2020, 10:39)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mdalacu

      E chiar popular in PSD, eu ma astept sa il promovzeze.
  • +4 (4 voturi)    
    Radulescu fara masca (Miercuri, 22 iulie 2020, 10:26)

    Ibit [utilizator]

    Atitudine tipica de nesimtit !
  • +2 (2 voturi)    
    unde (Miercuri, 22 iulie 2020, 12:38)

    GabrielNegrila1 [anonim]

    ... a facut facultatea de medicina? Daca chiar a terminat facultatea macar a invatat numele profesorilor? La cursuri imi dau seama ca nu a trecut... Cu cat se cumpara examenele la medicina ca pe intelect este imposibil sa promoveze? Profesorii de la facultate sunt mandrii de "produsul" lor?