​SONDAJ Ar trebui amânate alegerile locale?

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 17 iulie 2020, 17:47 Actualitate | Politic


Sondaj locale
Foto: Hotnews
​România înregistrează o creștere a cazurilor de infectare cu coronavirus, iar într-un scenariu sumbru al guvernului numărul acestora ar putea ajunge la 1.600 zilnic, la jumătatea lui august. În aceste condiții, mai mulți lideri politici invocă varianta amânării alegerilor locale programate pentru 27 septembrie. Cu toate acestea, Guvernul PNL râmâne în logica organizării scrutinului la data stabilită.












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2316 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Alegerile sunt destul de sigure (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 8:49)

    gamma [utilizator]

    2 minute sau ceva in cabina de vot o singura data nu se compara cu zeci de minute in transportul in comun zilnic . Bineinteles daca situatia chiar o cere (peste o suta de morti pe zi de ex ) se pot amana .
    • -3 (9 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 9:41)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui gamma

      s-a mai explicat, problema legata de alegeri tine mai degraba de campania electorala, nu de ziua de votare... toate evenimentele alea cu mici si bere, oameni de la orase intrand in contact cu straini de la sate, intreg modul cum se desfasoara va crea in sine probleme... riscul nu este tocmai trivial.

      nici ziua de alegeri nu ar fi tocmai lipsita de probleme daca se formeaza cozi (doar ca pe asta o poti rezolva simplu marind numarul de zile in care se poate vota la 2 si scapi de stress).
  • +13 (19 voturi)    
    adaug (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 9:01)

    Cetateanu [utilizator]

    Ar putea avea loc doar daca "inteligentul" parlament revine la lege si lasa alegerile in 2-3 zile. Astfel se va putea asigura distantarea fizica.
    • +4 (6 voturi)    
      >>> (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 9:35)

      chhe [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      Tocmai asta n-or sa faca. Cum sa plece de la ciolan cand au un pretext atat de bun sa nu o faca?
  • +1 (13 voturi)    
    Acum Avem Doua Epidemii (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 9:33)

    un domn [utilizator]

    Ciuma Roshie + Covid

    Logic este sa Diminuam Efectele Ciumei Roshii pana la 9% in 2020, iar in 2024 sa NU ajunga in Parlamnet

    Apoi

    In 2024 9 % pentru Penelelui, iar in 2028 sa NU ajunga in Parlament

    Conditia de baza : cu adevarat Oameni In Functii Publice, NU Birne N Ochi !
    • -1 (1 vot)    
      USL si covid. (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 15:27)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      .
    • 0 (0 voturi)    
      Este posibil să scăpăm de Covid, (Duminică, 19 iulie 2020, 8:26)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      dar de Ciuma Roșie nu.Coteria penală PCR/PSD
      este adânc infiltrată în toate instituțiile Statului,
      iar PNL-ul mimează că este la putere.
      Șparlamentul este la fel de inteligent ca o valiză
      uitată în gară,fiind populat cu mazete și interlopi.
  • +2 (10 voturi)    
    Amanarea... (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 9:38)

    Nonidem [utilizator]

    Amanarea nu ar face decat prelungirea acestei stari anormale:un Guvern la mana unui parlament dominat de forte retrograde,ostile oricarei reforme si care parlament saboteaza orice masura a guvernului,fie ea cea mai buna.Nu ar face decat jocul ticalosilor.
  • -2 (10 voturi)    
    Online si prin corespondenta (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 10:07)

    Mihai Panet [anonim]

    E singurul mod in care se pot face in siguranta daca situatia nu se schimba mult.
  • +1 (7 voturi)    
    alegeri.... (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 12:51)

    iuflo [utilizator]

    de ce nu se marseaza pe organizarea de alegeri on-line??? ca nu este deloc complicat......nici nu se deschide discutia de nimeni......inteleg ca pnl nu s-ar arunca tocmai pentru a avea o "marja" de contracarare a psd-ului dar usr pmp si societatea civila de ce tac??? dormi usor romanie!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Singurul tur de la locale? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 22:28)

    muvis [utilizator]

    Nicio întrebare prin presă către onor guvernul PNL de ce avem alegeri locale tot într-un singur tur?