Orban: Intensitatea atacurilor USR e cam la fel de mare ca intensitatea atacurilor venite de la PSD / Ce spune despre negocierile PNL-USR pentru candidați comuni la locale

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 17 iulie 2020, 9:48 Actualitate | Politic


Ludovic Orban si Dan Barna
Foto: Agerpres
Intensitatea atacurilor USR la adresa PNL este "cam la fel de mare" ca intensitatea atacurilor venite de la PSD, iar după ce îi atacă pe liberali, cei din USR vin apoi să facă alianțe, afirmă liderul PNL, Ludovic Orban. "Cred că trebuie să se hotărască", a spus premierul.

"Chiar am făcut o evaluare. Intensitatea atacurilor din partea USR este la fel de mare ca atacurile din partea PSD. Pe de altă parte, după ce ne atacă sau înainte de a ne ataca, mai vin şi discută cu noi ca să facă înţelegeri, alianţe. Cred că trebuie să se hotărască", a afirmat Ludovic Orban, joi seară, la Realitatea Plus.

El a făcut aceste declarații în contextul în care a vorbit despre decizia Guvernului de a ataca la Curtea Constituțională legea USR privind înființarea DNA-ului pădurilor, demers criticat puternic de USR.

Premierul a susținut că legea privind înfiinţarea unui DNA care să sancţioneze infracţiunile de mediu, infracţiunile silvice a fost făcută fără niciun studiu de impact și de analiză. "Dacă intră în vigoare nu numai că nu va duce la creşterea eficienţei luptei împotriva infracţiunilor silvice, ci va scăpa de pedeapsă cel puţin pe toţi cei care au săvârşit infracţiuni silvice, au fost prinşi, li s-au instrumentat dosare de către procurori, pentru că toate aceste dosare care sunt instrumentate de 2.600 de procurori din toată ţara trebuie predate către un parchet care nu există, care nu are personal, nu are sediu, nu are infrastructură, nu are posibilitate să angajeze", a spus premierul.

El i-a acuzat pe cei din USR că nu îi interesează dialogul, ci "doar să vândă un slogan".

"Credeţi că-i interesează dialogul? Pe ei îi interesează să vândă un slogan, o lozincă - <<oprim tăierea pădurilor prin DNA-ul pădurilor><. (...) Eu îmi doresc nişte parteneri care să fie apropiaţi ca gândire, care să fie fair-play, care să construiască trainic, pe fundamente solide, care să nu aibă bolile celor din zona PSD-urilor cere au existat, FSN-urilor care au existat de-a lungul timpului, să fie populişti, să facă pe picior, să pună ştampile, să facă o manipulare prin sferturi de adevăr. Adică ne trebuie nişte parteneri cinstiţi, corecţi, cu care să puntem construi, pentru că România are nevoie de construcţie în următorii patru ani", a mai spus Orban.

Despre negocierile cu USR pentru candidați comuni la locale

Ludovic Orban a mai susținut că liberalii vor o formulă comună de sprijin al candidaţilor şi la Primăria Capitalei, şi la primăriile de sector, atât cu USR-PLUS, cât şi cu PMP, dar că în cursul negocierilor trebuie ţinut cont de criterii precum forţa politică a fiecărui partid şi modul în care sunt clasaţi în sondaje posibilii candidaţi: "Noi ne-am dori să mergem pe o formulă comună de sprijin al candidaţilor şi la Primăria Capitalei şi la primăriile de sector atât cu USR-PLUS, cât şi cu PMP. Discutăm în acest sens. Sigur că trebuie să ajungem la formule rezonabile, care să ţină cont de forţa politică a fiecărui partid, care să ţină cont de calitatea candidaţilor pentru fiecare primărie de sector şi care să ţină cont şi de un raport obiectiv care să fie stabilit printr-o cercetare sociologică inclusiv legată şi de partide şi de candidaţi".
El a mai spus că PNL este deschis la discuţii şi că a dovedit asta susţinându-l pe Nicuşor Dan şi "renunţând la dreptul de a pune un candidat care poate ar fi avut şanse".
Întrebat dacă vor exista candidaţi comuni şi pentru primăriile celor şase sectoare ale Bucureştiului, Orban a evitat să dea un răspuns clar.
"Deocamdată, obiectivul pe care l-am avut de a avea candidat comun la Primăria Capitalei a fost atins datorită, să spun, înţelepciunii şi responsabilităţii Partidului Naţional Liberal. Vom vedea ce vom stabili la sectoare. Indiferent la ce formă de înţelegere se va ajunge, din punctul nostru de vedere, este extrem de important ca obiectivul nostru să eliberăm Bucureştiul de sub dominaţia, conducerea incompetentă şi plină de rea-voinţă a PSD-ului”, a adăugat președintele PNL.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2907 vizualizari

  • +16 (34 voturi)    
    Mai aveti vreo indoiala ca PNL sunt ticalosi? (Vineri, 17 iulie 2020, 9:53)

    emil bobu [utilizator]

    Lor de pasa doar de bani si de privilegiile lor.

    Pensiile speciale sunt tot acolo, Carmen Dan nu e la puscarie, SIIJ e tot acolo etc.

    E clar ca Romania moare sub PNL, la fel ca sub PSD.
    • -3 (13 voturi)    
      Daca sunt asa ticalosi (Vineri, 17 iulie 2020, 11:07)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      la fel ca PSD, de ce mai faceti, voi cei de la USR, alianta cu ei?
      E o intrebare logica. Face USR aliante cu ticalosi? Nu pot sa cred.
      • -5 (5 voturi)    
        Tu esti aici sa creezi dezbinare (Vineri, 17 iulie 2020, 11:43)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        Se vede ca esti postac platit.

        Aliantele au aparut inainte ca PNL sa tradeze, e clar ca de acum incolo alte aliante nu se vor mai face.
        • +3 (5 voturi)    
          Mda, toti care au alta parere (Vineri, 17 iulie 2020, 12:24)

          Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          sunt postaci platiti. Sa creez dezbinare intre cine si cine? Intre cei intre care exista deja dezbinare?
          Dimpotriva, eu incerc sa generez unitate intre USR si PNL, daca asta iti doresti si tu. Ceea ce nu e deloc clar din pozitionarile tale
          Eu am indemnat la unitate intre USR si PNL contra PSD. Asta inseamna dezbinare?
          Imi pierd vremea degeaba, sincer
      • -1 (5 voturi)    
        Pai si ce-ai vrea ? (Vineri, 17 iulie 2020, 11:58)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        sa taca din gura, sa nu spuna nimic, sa se faca ca ploua ? Daca PNL nu ar face mizerii, USR nu ar exista. In rest, da, faci alianta ca sa schimbi ceva, e perfect valid. Dar asta nu inseamna ca USR trebuie sa inghita mizeriile facute de PNL. Iar intre PSD si PNL, probabil cu PNL se mai poate discuta pana la un punct si agrea niste lucruri.
        • +1 (5 voturi)    
          PNL si USR au un inamic comun, PSD (Vineri, 17 iulie 2020, 12:27)

          Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          Inamicul nu e PNL. Asta e parerea mea.
          Deci, ca sa-ti raspund, as vrea mai multa unitate. Nu spalatul rufelor in public.
          Crezi ca cer prea mult?
          • +2 (4 voturi)    
            Așa ar trebui să fie,dar oastea de (Vineri, 17 iulie 2020, 15:52)

            Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

            strânsură numită USR,cu ideologie tip
            raza-vânturilor,adică azi cu unii,mâine cu alții,nu prezintă nicio încredere.Numitul
            Barnevici este un poltron abulic,care,doar
            critică,fără a oferi nicio soluție.Mulți posibili
            alegători s-au lămurit și nu vor vota USR.
            • -1 (1 vot)    
              Aiurea (Vineri, 17 iulie 2020, 16:56)

              Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

              Nu trebuie sa fie asa. Sunt partide diferite, cu idei diferite, cu electorat diferit care au anumite puncte comune.
          • 0 (0 voturi)    
            Pai nu sunt o familie (Vineri, 17 iulie 2020, 16:55)

            Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

            Sunt 2 partide care se bat pe acelasi electorat. Atata timp cat PNL are vulnerabiltati (si are destule), e normal ca USR sa profite de ele. Altfel de ce ar mai exista ?
    • +2 (4 voturi)    
      Tu auzi ce spui? (Vineri, 17 iulie 2020, 11:19)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Sa spui ca "Romania moare sub PNL, la fel ca sub PSD" e o afirmatie cel putin rau intentionata, sa nu zic imbecila. Cum ar fi fost gestionata aceasta pandemie de ... (ii si uitasem numele, l-am cautat pe wikipedia) ... viorica dancila si dracnea ... nu se compara.

      USR prin acele rufe spalate in public pana acum au atras o imagine foarte negativa. Si nici nu e normal sa spui ca ai facut asta pentru 'transparenta'. E ca si cand m-as apuca eu sa ma cert cu colegii in fata clientului ... imaturitate politica. Mai au de invatat.
    • +3 (5 voturi)    
      baietica stii... (Vineri, 17 iulie 2020, 12:14)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      ....ce a declarat inaintasul tau caruia vad ca ii porti numele !!!!!??? Hai totusi sa iti reamintesc ....AM FOST UN IDIOT si zau daca la contrazis cineva !!!!
  • -11 (27 voturi)    
    Total de acord (Vineri, 17 iulie 2020, 9:57)

    Ephemeris [utilizator]

    Asta ziceam si eu pe aici dar "procurorii" de pe forum mi-au dat minusuri si m-au catalogat ca dusman al poporului. Am fost, pe rand, postac PNL, PSD, rusnac...
    Toate actiunile USR sunt de fapt propaganda electorala, sa ia voturi de la PNL.
    In loc sa fie de partea PNL in lupta cu PSD.
    Nu spune nimeni ca Barna a mers in P. Victoriei (unde erau rusnaci veritabili!) si le facea bezele alora. Si cate si mai cate luari de pozitie ale USR brat la brat cu PSD.
    In rest, auzim numai procese de intentie la adresa PNL. Nimic dovedit, numai acuzatii fara baza, dovezi, nimic.
    Sunt total dezamagit si nu prevad nimic bun la alegerile care vin, daca o vom tine tot asa, PSD va fi cel care va castiga. Cand doi se cearta, al treilea castiga.
    • +14 (16 voturi)    
      PNL recruteaza masiv de la PSD (Vineri, 17 iulie 2020, 10:27)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      11% din parlamentarii PNL sunt veniti de la PSD.

      Sute de primari au trecut de la PSD la PNL, si mai sunt si cazuri ca primarul asta, care injura UE si NATO si PNL l-a luat in partid.

      https://stiri.md/article/international/te-lasa-masca-mesajul-afisat-pe-cladirea-unei-primarii-din-romania

      Deci ipocrizia lui Orban e uriasa, injura PSD-ul in timp ce ia de la ei cat mai multi PSDisti.
      • 0 (6 voturi)    
        A recrutat de la PSD (Vineri, 17 iulie 2020, 11:23)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        pentru ca au avut nevoie de majoritate parlamentara, contra PSD, intr-o perioada grea, cu pandemie, cheltuiieli mari, si avea nevoie de sprijin parlamentar. Si stii foarte bine asta.
        Care e era alternativa? Sa continuam cu guvern PSD? Stii foarte bine ce ar fi insemnat asta, nu e nevoie sa-ti explic.
      • +1 (5 voturi)    
        Nu spune nimeni ca ar fi perfect PNL (Vineri, 17 iulie 2020, 11:26)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        dar nici sa-l compari cu PSD nu ai cum decat daca deformezi grosolan realitatea.
        Vreti sa va reamintesc ce a insemnat PSD pentru tara?? Really??
      • +2 (6 voturi)    
        ce te faci .... (Vineri, 17 iulie 2020, 12:26)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        ....ca nu intelegi este ca daca nu erati lasi si nu fugea-ti de la guvernare vi sar fi umplut curtea de aceiasi primari din comune si orasele ce au umblat de 30 ani de colo-colo si sigur ii pupati si in dos daca ar fi venit la voi !!! As ca plimbati ursul de pe acilea !!!! Am datun raspuns la primul tau comentariu si daca mi se accepta, ramane asa cum ne-am inteles !!!!!
    • +8 (14 voturi)    
      dar PNL cum se comporta? (Vineri, 17 iulie 2020, 10:57)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Au anuntat marea relansare economica cu autostrazi de spe mii de miliarde fara un minim de consultare cu USR.

      In al doilea guvern al lui Orban trebuia cooptat usr, daca prima data barna n-a vrut, a doua oara ar fi vrut.

      Dar orban a decis ca PNL sa faca guvern singur, pai si atunci ce vrei? sa te aplaude toata lumea?
    • +1 (5 voturi)    
      Bai tata (Vineri, 17 iulie 2020, 12:00)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Nu ia nimeni in afara de Ponta voturi de la PSD. De unde le scoti ca USR trebuie sa ia voturi de la PSD ? USR se lupta cu PNL pe acelasi electorat.
      • +2 (4 voturi)    
        Citeste mai atent, am zis ca ia de la PNL (Vineri, 17 iulie 2020, 12:17)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        ...nu de la PSD. Dar tu esti cu mintea numai la PSD, ce sa-ti fac
        • 0 (0 voturi)    
          Tu n-ai inteles (Vineri, 17 iulie 2020, 16:58)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

          Eu asta spun, ca USR trebuie si o sa ia voturi de la PNL. Ca doar nu are PNL monopolul pe electoratul de centru-dreapta.
  • -1 (21 voturi)    
    Atacuri de la USR? Unde? (Vineri, 17 iulie 2020, 9:59)

    Lok [utilizator]

    Au si ei doua declaratii. Una stanga si alta nu dreapta. Toti sunteti de stanga, nu va puteti ataca decat prin defaimare si acuzatii de coruptie. De asta nu merge lumea la vot, ca nu are ce vota.
    • -3 (11 voturi)    
      Hahaha, nu exista atacuri de la USR, nu?? (Vineri, 17 iulie 2020, 10:34)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ...Seriously??
      • +2 (4 voturi)    
        Huh. Credeam ca o sa pui si linkuri... (Vineri, 17 iulie 2020, 11:54)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        Si atunci chiar ca ma faceai praf.
    • +7 (9 voturi)    
      Stai linistit (Vineri, 17 iulie 2020, 10:42)

      Gheorghe Pudila [anonim] i-a raspuns lui Lok

      De data asta o sa mearga lumea la vot ca sa va plezneasca peste bot.
      Toata Romania voteaza anti psd si o sa-ti dam si tie peste bot si lui newlook zis niuluc.
      • +1 (3 voturi)    
        O sa vina lunea sa voteze intre Lolek si Bolek. (Vineri, 17 iulie 2020, 12:55)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

        Unii cred ca PNL sau PSD sunt de dreapta, altii cred ca USR sunt de dreapta, dar o buna parte din populatie stiu ca nici unul nu e de dreapta.
        Ce e interesant este ca e o marja extraordinara din populatie care isi doreste un partid de dreapta si nici unul din cele existente nu ofera nimic in aceasta directie, cu buna stiinta.
  • +13 (27 voturi)    
    Butthurt? (Vineri, 17 iulie 2020, 10:00)

    bgd [utilizator]

    Hai sa ne victimizam putin si sa punem PNL-ul pe un piedestal al moralitatii, ingenuitatii, competentei si luptei contra coruptiei.
    Orban, devii din ce in ce mai mic...
    • +10 (14 voturi)    
      PNL e urmatorul rau ce trebuie distrus (Vineri, 17 iulie 2020, 10:28)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      dupa PSD.

      Fara PNL si PSD ajungem departe.
    • -5 (11 voturi)    
      Nu s-a victimizat deloc (Vineri, 17 iulie 2020, 10:39)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      USR a atacat PNL din toate pozitiile, folosind retorica PSD. Orban, in schimb, a dat argumente de ce legea e proasta. Legea e o forma fara fond, reclama electorala pentru USR, atat.
      Nu va conduce la o crestere a eficacitatii luptei contra taierilor ilegale.
      Nu de un nou sediu si de noi procurori avem nevoie (adica de cheltuieli bugetare mai mari si inutile), ci de o noua justitie, mai putin corupta si mai in slujba oamenilor
  • +12 (22 voturi)    
    Orbane, (Vineri, 17 iulie 2020, 10:16)

    BomboIsBack [utilizator]

    de ce ati votat legea, daca "a fost făcută fără niciun studiu de impact și de analiză". Incredibil cat politrucism !
  • +17 (23 voturi)    
    Atacuri? (Vineri, 17 iulie 2020, 10:17)

    Jolly Roger [utilizator]

    Va descurcați singuri sa va dați la gioale mai ceva decât reușesc psd și usr impreună...
  • +15 (27 voturi)    
    Mda (Vineri, 17 iulie 2020, 10:19)

    TheFaime [utilizator]

    Ce sa zic ma Ludo...faci exact ca PSD. Dai vina pe altii, muti atentie de pe tine, toti is de vina, doar tu esti perfet. Bag seama ca iti este frica de USR, nu fac ei pasi majori, dar macar vin cu idei bune fata de voi restul mincinosilor, hotilor, incompetentilor, etc..Draga Ludo, nu este pe ringul de dans, pune mana si fa ceva! Altfel, toate sondajele tale vor da cu virgula
  • +11 (23 voturi)    
    .. (Vineri, 17 iulie 2020, 10:21)

    albastru de Romania [utilizator]

    incet incet baietii din PNL devind ca tovarasii lor din PSD

    no news here, pt cine credea contrariul
    • -4 (10 voturi)    
      Daca ne luam dupa declaratii (Vineri, 17 iulie 2020, 10:33)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui albastru de Romania

      si chiar dupa actiunile din ultima vreme, eu cred ca mai curand USR devine ca PSD. Luati toate luarile de pozitie din ultima perioada, majoritatea sunt atacuri la PNL, citate din atacurile PSD
      • -1 (5 voturi)    
        Cati PSDisti au trecut la PNL? Sute. (Vineri, 17 iulie 2020, 11:44)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        Cati PSDisti au trecut la USR? Practic niciunul, fiindca USR nu e partas la blatul PNL-PSD.
  • +6 (10 voturi)    
    raesbogdan:'in30de zile taiemTOATEpensiilespecia (Vineri, 17 iulie 2020, 10:30)

    wweesstt [utilizator]

    Faceti ce trebuie si nu va poate ataca nimeni! doar cateva lucruri concrete: 1.faceti un proiect adevarat de eliminare sau impozitare a TUTUROR pensiilor speciale, far paraguri si alte 'invarteli'! 2.reduceti anvelopa salariala a bugetarilor(cea mai mare din europa raportat la veniturile tarii)!; 3.reorganizare teritoriala eliminarea judetelor si comasarea comunelor depopulate; 4.alegerea primarilor in doua tururi(astfel nu ar mai fi avantajati baronii). 5.opriti traseismul politic; 6.interzicerea cumului pensie salariu la stat; 4.toate angajarile in institutiile statului inclusiv primarii sa fie pe modelul bacalaureatului cu subiecte venite in necunoscute,plic si supraveghere video (dacala copii se poate se poate si la bugetari)! 5.Nu ne mai indatorati copii si nepotii pt a plati pomeni electorale. etc Pnl nu doar ca nu vrea sa faca aceste lucruri dar este pur si simp[lu iritat cand aceste subiecte ce presupun reforme sunt aduse in atentia opiniei publice!
    • +2 (4 voturi)    
      Ce zici tu acolo (Vineri, 17 iulie 2020, 11:19)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      este in principiu corect, dar nu se poate face decat in cativa ani de zile, cu o majoritate parlamentara solida, adica exact ce PNL NU are!!
      Majoritatea e la PSD si la aliatii sai. PNL are sub 20% in parlament.
      Dupa alegerile parlamentare, daca PNL va avea majoritate, putem discuta. Pana atunci, tot ce spui matale e o simpla manipulare, pentru a ataca PNL.
  • +2 (6 voturi)    
    > (Vineri, 17 iulie 2020, 10:33)

    chhe [utilizator]

    mai rasfirati, baieti, mai rasfirati!
  • +9 (11 voturi)    
    sincer (Vineri, 17 iulie 2020, 10:49)

    liviu_ [utilizator]

    nu e prea frumos atacu usr la adresa pnl (desi si-o cam merita -> mai ieri anumiti sefi diicot pusi de pn (fara acordu csm) faceau praf protestatarii non0violenti printr-o deciizie de tot kktu), dar din ce imi amintesc pnl a inceput...

    anyway... sa o vad si pe asta cu candidati la primaria de sectoare.
    dar mie imi e teama de 2 chestii
    1 - nu vreti cu adevarat (voi vreti usl 2.0) , si o faceti doar de complezenta
    2 - alegeti primar comun, ca apoi sa-i puneti bete in roate si sa discreditati usr. nu m-am mira. sunteti fratele mai mic al psd. aproape la fel de corupt , dar care fura putin mai pe ascuns!
  • +8 (14 voturi)    
    Același rahat vopsit din roșu în galben (Vineri, 17 iulie 2020, 10:55)

    mr_mojo [utilizator]

    Din păcate Orban are zero credibilitate din modul în care lucrează. E alunecos și nu pare că vrea altceva decât să vadă lumea ca lucrează și atât.
    • +1 (5 voturi)    
      te-ai prins.... (Vineri, 17 iulie 2020, 12:28)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      ....barosanule ,nimic nu iti scapa !!!!
  • -1 (5 voturi)    
    Pnl aceeasi mizerie (Vineri, 17 iulie 2020, 11:56)

    ciuma.rosie [utilizator]

    A trecut in parlament dna-ul padurilor si guvernul pnl a sesizat ccr . Ce mizerii de oameni, votez usr pe linie !!!
    • +2 (4 voturi)    
      ti-am acordat .... (Vineri, 17 iulie 2020, 13:00)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      ....un plus pentru incurajare si asta ca sa nu o carmesti cand iti vei da seama ca baietii tineri cu ochi albastrii nu iti merita stradania !!!!