VIDEO

Iohannis: Sunt siderat de felul în care PSD reacționează în Parlament, unde e în discuție legea privind carantina și izolarea. Este șocant, fiindcă această tergiversare poate să coste viața a zeci, poate a sute de români

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 14 iulie 2020, 13:37 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Președintele Klaus Iohannis a reluat marți apelul către Parlament să adopte urgent legea care reglementează carantina și izolarea, el declarându-se siderat și șocat de atitudinea PSD, care tergiversează adoptarea actului normativ. "Este șocant, fiindcă această tergiversare poate să coste viața a zeci, poate a sute de români", a afirmat Iohannis.

Declarațiile șefului statului:
  • "Din nefericire, pandemia care s-a abătut asupra lumii, COVID-19, este cea mai gravă criză sanitară, cea mai gravă pandemie, din ultimul secol. De 100 de ani încoace, nu a mai existat o boală cu un impact atât de profund, un impact care se resimte în viața fiecăruia, în viața națiunilor, care se resimte foarte puternic în economiile naționale.
  • Din păcate, și în România efectele acestei pandemii devin din ce în ce mai vizibile. Astăzi, iată, din nefericire, avem iarăși 637 de cazuri noi, iar 30 de români au murit din cauza acestei boli.
  • Este greu de imaginat cum pot fi unii care umblă pe la televizor, pe stradă, și spun că nu este niciun pericol, că putem să ne relaxăm, că de fapt boala asta este una ușoară. Ba alții chiar, adepții unor teorii conspiraționiste, spun că nici nu există boala.
  • Această boală, din păcate, există. Este o boală grea și cu un impact devastator asupra lumii, dar și asupra României, din păcate.
  • Este foarte greu de luptat cu această boală și de aceea săptămâna trecută am spus „acum nu este momentul unor dispute politice, dacă vorbim despre combaterea acestei epidemii”.
  • De aceea, vă spun drept că sunt siderat de felul în care PSD a reacționat și reacționează în Parlament acum, când este în discuție o lege foarte importantă, legea care reglementează izolarea persoanelor bolnave și carantinarea persoanelor.
  • Este o lege care a fost introdusă în Parlament în regim de urgență și toată lumea, pe bună dreptate, s-a așteptat să fie discutată în regim de urgență, fiindcă este nevoie de ea. Este urgentă nevoie de această lege.
  • PSD a venit cu argumente care pur și simplu sunt false. Ziceau că trebuia să vină Guvernul mai repede cu această lege, or Guvernul nu avea cum să vină cu această lege până când nu s-au publicat argumentele Curții Constituționale.
  • PSD reclamă că această lege nu este bine făcută. Păi, rațiunea unei dezbateri parlamentare este tocmai de a găsi cea mai bună formă de lege.
  • Una peste alta, putem să constatăm că PSD tergiversează această discuție. Și trebuie să recunosc că și pe mine mă surprinde acest cinism exagerat de care dă dovadă PSD, tergiversând adoptarea acestei legi.
  • Și, în acest fel, ce se întâmplă de fapt este că PSD privează Guvernul de un instrument foarte important, absolut necesar în combaterea acestei epidemii. Privează Guvernul de acest instrument, care reglementează izolarea și carantinarea.
  • Vă spun drept – este extrem de trist, este șocant, fiindcă această tergiversare, prin care PSD probabil vrea să pară important sau interesant, poate să coste viața a zeci, doamne ferește, poate chiar a sute de români.
  • Reiau apelul meu către Parlament: finalizați discuțiile! Aprobați o formă bună pentru această lege!
  • Altfel, veți fi, moralmente, răspunzători de moartea poate a zeci sau chiar a sute de români! Acest comportament, această tergiversare este intolerabilă".
Alte 637 de noi îmbolnăviri au fost raportate marți în România, bilanțul ajungând la 33.585, potrivit datelor publicate de Grupul de Comunicare Strategică. În ultimele 24 de ore, au fost făcute 14.237 de teste. De asemenea, în ultima zi au fost raportate 30 de decese din cauza COVID-19.

Senatorii juriști au reluat marţi discuțiile pe proiectul de lege privind carantinarea şi izolarea în situaţii de risc epidemiologic. Dezbaterea are loc în contextul în care PSD a solicitat prezența la comisie a ministrului Sănătății și a premierului. Reamintim că în Camera Deputaților, PSD a amendat în consens cu PNL proiectul de lege însă, senatorii PSD l-au blocat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10006 vizualizari

  • -10 (44 voturi)    
    Urmeaza stare de urgenta sau carantina (Marţi, 14 iulie 2020, 13:56)

    AdrianIulian [utilizator]

    Mda,

    Presimt subiectul conferintei. Stare de urgenta sau carantina pe localitati.
  • +32 (60 voturi)    
    bine bine dar.. (Marţi, 14 iulie 2020, 14:06)

    wweesstt [utilizator]

    bine bine masca ne-masca carnantina necarantina...dar ne mai intereseaza foarte tare eliminarea tuturor pensiilor speciale si altor privilegii,; ne intereseaza ca romania sa nu mai fie tara din europa care cheltuie cel mai mult pe salariile bugetarilor, ne intereseaza ca sa nu mai fim impozitati pe salarii ca sclavii, sa nu mai platim salarii de 7-8000 unor primari si functionari aferenti din sate si comune depopolate, nu mai vrem sa platim cursuri la mamaia la 4* in fiecare an bugetarilor, etc VREM REFORME! asta vrem sa citim zilnic!
    • -7 (31 voturi)    
      Fum (Marţi, 14 iulie 2020, 14:47)

      hash [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Dumneata deturnezi firul discutiei, prin imprastierea de fumigene.

      Problema este foarte clara. Trebuie discutata legea ACUM, nu maine, nu are importanta de cine, nu au importanta nici un fel de alte argumente.

      Celelalte probleme sunt de rang inferior, caci nu conteaza daca deja esti mort.
      • +6 (8 voturi)    
        detrurnare oare?! (Marţi, 14 iulie 2020, 16:12)

        wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui hash

        stiu ca voi (troli si politicienii) nu vreti niciodata sa curga discutia inspre adevaratele subiecte: pensiile speciale, anvelopa salariala a bugetarilor, sinecuri, privilegii, depolitizare, diminuarea impozitarii muncii, restructurari, reorganizare teritoriala, reforme etc . adica un stat solid si puternic. sau pana la alegeri vreti sa ne 'tineti ocupati' cu subiectul covid? apocalipticul covid care a reusit 'performanta' sa 'faca' mai putini morti decat anul trecut pe lunile astea! (asta conform datelor oficiale INS evidenta populatie) deci lasati covidul si faceti reformele necesare! sau macar pacaliti-ne ca le faceti mai convingator! nu ceva de genul: " vedeti nuoi am vrut dar cccr nu ne lasa'! ca nu tine vrajeala! venim peste voi pana la alegeri!
    • +13 (27 voturi)    
      Vezi ca CCR (Marţi, 14 iulie 2020, 14:58)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      tocmai a amanat dezbaterea pe impozitarea pensiilor speciale dupa alegeri. Cearta-i pe ei te rog!
      Altfel ce zici matale e manipulare. Punct.
      • +1 (7 voturi)    
        sigur sigur... (Marţi, 14 iulie 2020, 16:01)

        wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        in primul rand proiectul psd+pnl pe tema pensiilor speciale este o mascarada! chiar daca ar fi aprobat nu se castiga mai nimic la buget, majoritatea, grosul pensiilor nu sunt atinse, nu s-a vrut sa fie atinse toate pensiile speciale, pentru a nu pierde voturi mai multe de la speciali! se fac legi cu gandul la ciolan(alegeri)! nu va vom ierta! si chiar daca ccr a amanat, care-i planul B? sau va convine ca s-a amanat?! pai vrem sa muriti pe baricade contra pensiilor speciale! guvern 'de dreapta'?! reluati asaltul si 'atingeti-ii' pe toti! sa vedem ca intradevar vreti si nu doar ne pacaliti la fel ca psd! Clar?! sau veti plati la vot la fel ca psd! Ati inteles?!
    • -2 (8 voturi)    
      Apropo, CCR-ul (Marţi, 14 iulie 2020, 16:13)

      bunicu [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Apropo de pensii speciale , CCR-ul tocmai a aminat decizia privind acestea pina dupa alegeri , ccr-ul este cumva partid politic ?
  • -15 (69 voturi)    
    Propagandistul „liberal” sef nu se lasa (Marţi, 14 iulie 2020, 14:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Chiar si pandemia poate deveni un bun prilej de propaganda electorala pentru KWI. NU sistemul mizerabnil de sanatate e ingrijorator, ci faptul ca legea „puscariei medicale” nu este votata asa cum vor Uslașii lui.
    • 0 (4 voturi)    
      Ingrijorator este ca PSD este un partid demolator (Marţi, 14 iulie 2020, 22:22)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      In 30 de ani sub orice denumire a activat PSD a excelat in a demola orice.
  • 0 (62 voturi)    
    a uitat sa ne ameninte cu inmormantari !!! (Marţi, 14 iulie 2020, 14:08)

    alfa1 [utilizator]

    spalati-va pe maini !
  • -14 (54 voturi)    
    legea 46 din 2003 (Marţi, 14 iulie 2020, 14:10)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    pacientul are dreptul sa refuze tratamentul sau testarea
    • +6 (28 voturi)    
      nu se aplica (Marţi, 14 iulie 2020, 14:49)

      inmono [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      situatiilor epidemiologice grave si pandemiilor. poti sa refuzi internarea ptr apendicita, nu te opreste nimeni, e dreptul tau, nu afectezi pe nimeni.
      • -1 (7 voturi)    
        pot sa refuz testarea (Marţi, 14 iulie 2020, 15:15)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui inmono

        si atunci..... daca nu am simptome... nu ma bagi la puscarie
    • -2 (8 voturi)    
      Și tu ai dreptul să...mori ! (Marţi, 14 iulie 2020, 16:45)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      Că asta se poate întâmpla.Acel pacient poate scapă.Are un organism rezistent.Cu sechele,dar trăiește,în schimb tu,sau altcineva poți lua infecția de la el ,te prinde pe picior greșit și ai parte de înmormântare.Dacă așa vrei,este dreptul tău.
  • -8 (62 voturi)    
    Hai mai ia un concediu (Marţi, 14 iulie 2020, 14:21)

    galeo [utilizator]

    Ca esti extenuat deja.
  • +12 (60 voturi)    
    pune si dumneata un Guvern COMPETENT (Marţi, 14 iulie 2020, 14:22)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ca daca ai venit cu gioarsele ce nu sunt in stare decat sa ia legislatia defecta adoptata de voi cu prietenii vostrii (PSD, PDL, etc), si pe baza ei sa vina cu diverse acte normative ce incalca Constitutia, nu e vina nici a Parlamentului, nici a CCR, nici a AvP, nici macar a tembeliziunilor tip A3.
    E vina voastra, doar, pt ca de la inceput de pandemie trebuia sa va puneti juristii adusi otova prin ministere pe post de Secretari Generali, directori juridici etc, sa re-examineze legislatia , sa vada cum poate fi imbunatatita si adoptata in timp util alta pentru situatiile care apar. Nu sa apara vidul legislativ din 15 mai, de acum, etc.
    Pana si propunerea de lege a carantinarii trimisa in Parlament a fost incropita tot asa, hei-rup-ist, pe repede inainte si continea aberatii. Degeaba urlati ca de ce nu e adoptata mai repede. simplu, pt ca nu e cum trebuie, daca iese si e atacabila iar la CCR, e vax albina, e ca jocul pe care il faceti cu pensiile speciale, chestii doar de imagine, ca sa bifati ca ati facut.
    De ex, eu nu pot sa inteleg de ce sa i se ia bolnavului de COVID internat in spital bunurile personale gen telefonul lui. Ca sa ce? ca daca telefonul e infectat, il poate dezinfecta (banuisc ca nu patrunde coronavirisul chiar la nivel de circuite integrate). Si asa pot sa tina legatura cu familia, cu apropiatii, sa isi petreaca mai usor timpul in izolare. Sau laptop-uri, orice altceva au nevoie. In plus, asa pot si informa lumea despre situatia bolii lor, sa afle cu totii ca nu e inventie, ca exista si la unii produce simptome grave si chiar moartea.
    In toate tarile din Occident, cei bolnavi au putut comunica nonstop cu familia, cu presa etc. La noi, nu, nici doctorii, nici bolnavii nu sunt lasati sa transmita liber. Mai mult, personalul medical chiar i-a ajutat pe cei muribunzi sa se vada online/virtual cu apropiatii.
    La noi, nu, De ce? ce e cu secretomania asta? Pai uite de asta si explodeaza teoriile conspiratiei, ca ajung multi convinsi ca aveti ceva de ascuns
    • +11 (33 voturi)    
      Fumigena (Marţi, 14 iulie 2020, 14:49)

      hash [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Nu are importanta. Parlamentarii de-aia sunt pusi SA CORECTEZE problemele acestei legi.

      Eventual SA PROPUNA DE LA ZERO o lege buna.

      Dar nu ii vad suflecandu-si manecile pentru ca SUNT INCOMPETENTI.

      Matale esti cinic cu astfel de comentarii deplasate.
    • 0 (32 voturi)    
      Pesedila, ai venit cu punctajul pregatit?? (Marţi, 14 iulie 2020, 14:59)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      ... amesteci pe acolo minciuni si jumatati de adevar, ca sa manipulezi. Ai sarcina de la PSD?
      • 0 (10 voturi)    
        PNL (Marţi, 14 iulie 2020, 15:17)

        gogabi [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        sau ai tu sarcina de la PNL?
        • -1 (1 vot)    
          Confirmi ca amandoi sunteti pesedisti (Miercuri, 15 iulie 2020, 9:39)

          Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui gogabi

          prin raspunsul tau.
          Eu nu am timp sa stau ca voi pe forumuri, voi sunteti postaci, eu nu, mai am si job, altele de facut
      • +1 (9 voturi)    
        Fa-l de ras ! (Marţi, 14 iulie 2020, 16:05)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        "... amesteci pe acolo minciuni si jumatati de adevar, ca sa manipulezi. Ai sarcina de la PSD?"

        =======================
        Pai, fa-l de ras, daca esti in stare ! Arata unde e minciuna, care-i adevarul, etc. Asa, de limbisti d'astia priceputi sa puna etichete, e plina lumea!
    • +3 (11 voturi)    
      Declaratia lui iohannis (Marţi, 14 iulie 2020, 16:37)

      Theros [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Un discurs care il dicrediteaza total !! In loc să vină în fața Parlamentului unde să prezinte românilor informarea cu privire la instituirea stării de urgență, paavanul a preferat să stea în confortul lui de la Cotroceni! Doar el și prompterul , ca altfel se incurca!!
      Qvasi-majoritatea romanilor credem că subiectul crizei de coronavirus este mult prea important și cu implicații mult prea prea profunde ca să fie expediat printr-un dicurs lipsit de credibilitate , dar plin de ura!!
      Analisti politici de prestgiu s-au exprimat opinia ca plavanul va profita de faptul că Parlamentul este în sesiune extraordinară și nu va evita să se prezinte în fața lui. Toți românii sunt interesați să afle de ce matahala și "guvernul meu" au reacționat atât de târziu la această criză, de ce alegerile anticipate au fost mai importante decât sănătatea publică și ce fel de concluzii tragem din această politizare excesivă a unei crize de sănătate!
      Sfidarea Parlamentului și a românilor continuă să fie modalitatea plavanului de a face politica
      Vocea lui ne cere unitate, în vreme ce faptele ne arată că pentru el nu contează decât el și partidul lui! Ce ironie tristă să auzim apeluri la unitate de la cel care este responsabil de marile falii din societatea românească, de împărțirea noastră în “ciume” de diferite culori, de instigare împotriva opoziției și a altor instituții ale democrației!
      • +2 (4 voturi)    
        Cel mai periculos presedinte al Romaniei (Miercuri, 15 iulie 2020, 1:44)

        Prodigy [utilizator] i-a raspuns lui Theros

        Excelent comentariu Roman_Cetatean!

        E trist ca atat de putini romani nu vad cum acest presedinte nu seamana decat dezbinare intre noi... Nu stiu pentru cine lucreaza acest ins, dar in niciun caz pentru poporul roman.
  • -9 (61 voturi)    
    Acelasi presedinde complexat! (Marţi, 14 iulie 2020, 14:22)

    Orbu_Braila [utilizator]

    Un om complexat de PSD! Nu se vede pe el ca sustine un guvern care produce legi proaste! Am crezut ca vine cu o solutie, nu cu mare lui problema mentala PSD! Cat mai are asta de stat la Cotroceni?
    • +11 (21 voturi)    
      Sa isi faca si Parlamentul treaba (Marţi, 14 iulie 2020, 14:36)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui Orbu_Braila

      Procedura legislativă

      Parlamentul României adoptă legi, moţiuni şi hotărâri.

      INIŢIATIVA LEGISLATIVĂ

      Iniţiativa legislativă aparţine Guvernului, deputaţilor, senatorilor, precum şi unui număr de 100.000 de cetăţeni cu drept de vot, în condiţiile prevăzute de Constituţie.
      • +1 (1 vot)    
        care constitutie ? (Miercuri, 15 iulie 2020, 8:44)

        sareta [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

        Constitutia inseamna CCR ,adica PSD ! Unde scrie in Constitutie despre pensiile nesimtite ?Unde scrie despre ordinele date direct Presedintelui tarii ? Unde scrie ca CCR-istii au voie sa-si voteze drepturi asa cum vor muschiuletii lor ? Nicaieri .Deci lasati povestile cu Constitutia
    • -3 (29 voturi)    
      poate.. (Marţi, 14 iulie 2020, 14:54)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Orbu_Braila

      ... ne pricopsim cu el ca phutin, pā veatza.
    • +15 (23 voturi)    
      Domnu Orbu, (Marţi, 14 iulie 2020, 15:08)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Orbu_Braila

      Parlamentul face legi, nu Guvernul.
    • -1 (7 voturi)    
      gresit (Marţi, 14 iulie 2020, 15:54)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Orbu_Braila

      nu suntem complexati de psd,
      suntem FURATI de psd!
  • +5 (47 voturi)    
    De acord dar.... (Marţi, 14 iulie 2020, 14:25)

    CapitanulPanait [utilizator]

    De acord ca PSD-ul e inconstient.
    Dar PNL-istii sufletului nu s-au gandit din capul locului ca trebuie o lege? Ca nu merge cu un ordin de ministru?
    Aveti angajate toate pilele pe post de consilieri si zero barat. Pe toata linia.
    Si ce mai este cu prostia asta de gradinita ca "nu am fost invitat la Pralament''?
    Cand acuzi pe altii ca tin seama de gravitatea momentului tu te tii de copilarii?
    O clasa de politicieni pe masura prostiei acestui popor.
    • -9 (23 voturi)    
      au alte prioritati, simplu (Marţi, 14 iulie 2020, 14:38)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      cand trebuiau sa se pregateasca in februarie cu toate cele necesare , ca era clar ca vine pandemia (achizitii, legislatie, instruit oamenii etc), ei statea de jocul anticipatelor si Guv Orban2,3,4...100, Guv Catu si alte minuni. Nu le ardea lor de binele romanilor. Si chestiile astea nu au disparut, evident, doar ca nu actioneaza asa de "pe fata", dar cauta sa profite cum pot de noul context. Am vazut cum...
    • +3 (27 voturi)    
      Nu e vorba de ce se putea face (Marţi, 14 iulie 2020, 14:50)

      hash [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Este tardiv si inutil sa gandim in trecut.

      Problema trebuie rezolvata ACUM.

      Iar parlamentul isi da masura. ACUM. Ii vedem.
    • +1 (23 voturi)    
      Alt postac care manipuleaza... (Marţi, 14 iulie 2020, 15:01)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Te prefaci ca ii critici pe pesedisti cu juma'de gura in primul rand, ca sa iei plusuri, si in rest manipulezi cu gratie amestecand minciuni evidente si jumatati de adevar perfide.
      • 0 (6 voturi)    
        Adevarul este la mijloc (Marţi, 14 iulie 2020, 15:20)

        gogabi [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        Adevarul este undeva la mijloc nici la PNL nici la PSD, nu pot sa aiba 100% dreptate PNL-isti si PSD 0% sau invers..
    • +2 (6 voturi)    
      Medic Adrian Wiener: (Marţi, 14 iulie 2020, 15:14)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      "Nu există soluții de manual pentru criza coronavirusului, iar în acest moment trebuie să ne bazăm în primul rând pe lucrurile care și-au dovedit deja eficiența, multe dintre ele măsuri de bun simț", afirmă medicul Adrian Wiener, coordonatorul spitalului COVID din Arad, într-un interviu acordat HotNews.ro (Adrian Wiener a preluat coordonarea spitalului COVID din Arad la mijlocul lunii aprilie, când multe voci vorbeau despre Arad ca despre viitoarea Suceava, iar lucrurile amenințau să scape de sub control).
    • -2 (8 voturi)    
      Foarte multi destepti (Marţi, 14 iulie 2020, 15:15)

      Copy-Paste [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Sigur ca guvernul trebuia sa se gandesca la toate si sa faca, printr-o, magie, sa dispara pandemia din Romania (indepedent de imbecilitatea boborului) si de pe tot globul. In ast timp, rumanul, inteligent asimptomatic, scrie "posturi" revoltat, face hore si petreceri, se gandeste la concedii, ca masca e scumpa si grea si l-a rapus oboseala.
      Obligatia de a ne spala, chiar si doar pe maini, e chestiune nu neconstitutionala, ci chiar anticonstitutionala. E de mirare ca inca nu s-a sesizat CCR si toata sleahta sa spuna sa interzica prin decizie spalatul la rumani, ca, nu-i asa, ne cade pielea de pe frunte si se revarsa prostia pe jos.
      Cat priveste invitatia in parlament, guvernul nu se poate duce in parlament, asa ca la piata, sa zica:haida ba ca am venit sa va lamurim.
      Da' scriem si noi sa nu ne amorteasca degetele de plictiseala.
      I
    • -2 (6 voturi)    
      Gresit ! (Marţi, 14 iulie 2020, 15:29)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Tie daca iti arde casa, faci sedinta cu membrii familiei sa stabiliti cum o stingeti, sa vedeti sa nu care cumva sa faca hernie de disc vreun membru de familie mai fragil carand galeti de apa prea grele, etc., etc ?!? Cand ai o problema, intervii cat de repede poti si mai ales, cu ce poti !
      Orice (bun) factor de decizie stie cel mai bine ca intr-o situatie deosebita, lipsa unei decizii e infinit mai proasta decat luarea unei decizii fie ea si proasta.
      Iar aceasta situatie, este si mai cretina (deh, pe masura celor care sustin apararea drepturilor individului !.....). Caci practic, se pune inaintea binelui public, binele individual ! In esenta, tot ce sustin pesedeii si a(l)colitii lor, e urmatorul lucru: la naiba cu toata tara, mie ca individ sa-mi fie bine !.... Mai exact, intr-o situatie in care avem de ales intre confortul si binele catorva indivizi si DISTRUGEREA unei tari, ei aleg binele indivizilor !....
  • -1 (29 voturi)    
    PNL = PSD ... aceleasi jocuri electorale (Marţi, 14 iulie 2020, 14:41)

    inmono [utilizator]

    Juristii sau consilierii juristi ai guvernului nu sunt in stare sa vina cu o lege inatacabila la CCR ? Au facut toti dreptul la seral sau la fara frecventa ?

    Parlamentul nu adopta legea pana Orban si ministrul sanatatii nu merg la discutii si Orban mai sta sa dea declaratii ? De ce nu merge peste PSD-isti sa ii bata cu argumente ?

    De 4 luni va faceti ca lucrati pe banii prostilor. Mergeti si va odihniti si lasati pe altii daca nu va duce capul, ca nu sunteti mai buni ca PSD.... e siderat saracul ...
  • -10 (20 voturi)    
    Din dragoste față de români (Marţi, 14 iulie 2020, 14:42)

    Un cititor [utilizator]

    Nu mă îndoiesc.
  • +6 (26 voturi)    
    psd stie ce face (Marţi, 14 iulie 2020, 14:45)

    alex34 [utilizator]

    scopul lor e sa puna bete in roate si sa strice tot ce ar incerca alt guvern sa faca, ca apoi cand se impute treaba sa poata da vina pe guvernul incompetent, si ca daca ar fi fost ei la putere.... ohooo cate ar fi facut
  • +11 (27 voturi)    
    PSD a zis ca a identificat greselile (Marţi, 14 iulie 2020, 14:49)

    Francisc 1 [utilizator]

    din legea cu pricina , s o modifice si sa-i dea drumul , taraganarea nu ajuta pe nimeni , inclusiv ei pierd puncte !
  • -5 (33 voturi)    
    E pt prima oara in ultimele trei declaratii date (Marţi, 14 iulie 2020, 14:53)

    Susufler0 [utilizator]

    de Iohannis cand acesta pomeneste in mod expres de PSD ! Dupa o iarna si o primavara in care a vituperat impotriva lui Ciolacu si a pesedistilor, presedintele critica dupa parerea mea mult prea soft pe social democrati pe care ii face, pe buna dreptate, vinovati de tergiversarea adoptarii legii carantinei !

    Pare ca Iohannis isi schimbase strategia de ajutorare a PNL doar ca PSD prin comportamentul sau mai mult decat cinic, aproape iresponsabil l-a facut pe Presedinte sa revina la un ton critic, repet insa mult prea soft fata de ce presupune situatia actuala creata de pesedisti, de aripa dura din Senat (fidelii lui Dragnea) care incurca linistea ciolaniana. Ciolacu s-a vazut si el nevoit sa-l critice pe Iohannis !

    PS. Ce o sa iasa din toate acestea ? O lege buna sau o lege macelarita fara pic de scrupule de Serban Niciolaie, Nipulicea si Vulvuta ?
    • +1 (9 voturi)    
      Tergiversare (Marţi, 14 iulie 2020, 15:50)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Facuta cu ajutorul dreptacilor, care au scos legea dupa o luna de zile in care au frecat-o la rece si au mai scos-o si prost.

      Daca calculezi cat au tergiversat pesedistii impartit la cat au tergiversat dreptacii o sa-ti iasa o valoarea important subunitara!

      Numai ca dupa propaganda dreptacilor imbecili ceilalti sunt vinovatii, cand ei sunt si incompetenti si impostori si etc.
  • -1 (29 voturi)    
    dulapiorul fermecat... (Marţi, 14 iulie 2020, 14:53)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. pune masca la gura, ca sar virusii din tine!!!
  • +4 (10 voturi)    
    Werner ar trebui sa inteleaga (Marţi, 14 iulie 2020, 15:14)

    galeo [utilizator]

    Ca e un functionar al statului, platit din taxele si impozitele noastre, ce ar trebui doar sa managerieze tara, nu e faraonul Romaniei care sa ne dea lectii ca un dictator.
  • +2 (8 voturi)    
    Vreti sa va schimbati telefoanele (Marţi, 14 iulie 2020, 15:26)

    programatorul_buclucas [utilizator]

    Si le confiscati pe ale noastre ? Aveti pretentia sa vi se accepte aberatiile astea de legi, doar pe motiv ca ne grabim, ca mor romanii ?
    Nu este in regula, ce ar fi sa mai respectam si constitutia din cand in cand ?
  • -4 (8 voturi)    
    PSD e deja vinovat de mortii din '89, de covid... (Marţi, 14 iulie 2020, 15:52)

    DrNRazvan [utilizator]

    PSD e deja vinovat de mortii din '89 si de cei de la mineriade, iar justitia ii protejeaza. Daca din cauza lor mai mor cateva zeci sau sute de oamenii ce mai conteaza, PSD-ul tot o sa scape. Asa ca, domnule Iohannis dumneavoastra ii protejati pe criminali si nu ii judecati, dumneavoastra sunteti vinovat (ca si Basescu, ca si Constantinescu) ca in loc sa ii judecati pe genocidari, i-ati protejat. Va ascundeti in fiecare an intre 22 si 25 decembrie in loc sa iesiti si sa cereti dreptate pentru copiii ucisi de PSD (Iliescu, Roman, etc.). Asa ca un genocid in plus sau in minus nu mai conteaza cu sau fara lege ca voi tot faceti dupa cum vor muschii vostri.
  • -3 (9 voturi)    
    psd (Marţi, 14 iulie 2020, 15:52)

    liviu_ [utilizator]

    vrea zeci si sute de morti....

    chiar nu s-a prins nimeni?!

    niste morti sunt nimic fata de niste milioane furate din bani publici!
    • 0 (2 voturi)    
      PSD vrea respectarea constitutiei si nu dictatura. (Miercuri, 15 iulie 2020, 1:31)

      Prodigy [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      PSD vrea si respectarea drepturilor cetatenilor castigate cu sangele a mii de romani in 89, dar se pare ca insi ca tine nu pot procesa mai departe de alb/negru, daca nu au votat legea asa cum le-a dat-o sirianul, musai e fiindca vor sa omoare romani...

      N-am votat in viata mea PSD, dar sigur la alegerile viitoare au votul meu pentru ca nu au cedat presiunii si isteriei create de mass media.
  • 0 (8 voturi)    
    Esti oricum siderat nativ, sef! (Marţi, 14 iulie 2020, 15:58)

    El Ciupacabra [utilizator]

    In sensul ca iti gasesti greu ideile, pare ca esti lovit de apoplexie non-stop si, in general, cuvantezi greu si prost. Cat crezi ca va mai tine marota asta cu "pe-se-de"? Si aia care te-au votat simt deja lehamite dat fiind dispretul funciar pe care il manifesti fata de lege si Constitutie (desi stai toata ziua cu justitia in gura). Daca 'pe'ne-le" vrea macar sa mimeze o guvernare responsabila trebuie sa intelegeti cu totii ca aparitia pandemiei nu abroga Constitutia si ca niste politicieni responsabili iau masuri, chiar dure daca trebuie, dar mereu in cadru legal si constitutional. Asta e stat de drept autentic, asta e liberalism adevarat. Nu mai dati vina pe altii pentru incapacitatea voastra de a legifera. Ati aratat ca nu aveti nici macar un mic activ de partid suficient de experimentat cat sa scrie niste legi coerente si constitutionale. Masura deplina a impotentei acestui guvern. Ati facut de ras cuvantul "liberal" si i-ati dezamagit iremediabil pe toti liberalii autentici, care gandesc si actioneaza liberal, nu sub stindardul unui nume PNL golit de continut. PSD si mavrele lor ar fi inutile daca ati avea un dram de creier, coloana vertebrala si cohones. Dar unde nu-i..
  • +4 (12 voturi)    
    siderat zici.. (Marţi, 14 iulie 2020, 16:03)

    sareta [utilizator]

    Si eu eram siderat in2012 cand erati in gasca cu PSD ptr distrugerea democratiei si libertate infractorilor ! Atunci erau baieti buni PSD -istii iar matale luptai jos Basescu .
  • -1 (9 voturi)    
    Puteti numi o data, un eveniment sau (Marţi, 14 iulie 2020, 16:06)

    John M. [utilizator]

    o ocazie in care le-a pasat comunistilor de vietile romanilor?!
    Asta-i toata chestia: ei trag de timp ca lumea sa moara si ei, criminalii, sa dea vina pe guvern!!!
  • +2 (12 voturi)    
    lel (Marţi, 14 iulie 2020, 16:14)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Nu se mai poate face mai nimic,PNL au dat fail . acum din disperare aruncă pisica pe PSD pentru ca vin alegerile,nimic mai simplu. Poporul este pierdut,victime colaterale. Dragi români,păziţi-vă singuri,că nu vă mai păzeşte nimeni ! De acum,Dumnezeu cu mila !
  • +2 (10 voturi)    
    a avansat (Marţi, 14 iulie 2020, 16:24)

    nash pandelica [utilizator]

    de la aerian, la sideral.
  • +4 (12 voturi)    
    Nu esti siderat (Marţi, 14 iulie 2020, 16:28)

    consumator2 [utilizator]

    De prostiile pe care le face pnl?