VIDEO Iniţiativa "Fără penali în funcţii publice" a trecut de votul Camerei Deputaților. UPDATE

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 14 iulie 2020, 11:20 Actualitate | Politic


Fara penali in functii publice
Foto: Facebook
UPDATE Iniţiativa cetăţenească "Fără penali în funcţii publice" a trecut marți de Camera Deputaților cu 295 de voturi pentru și o abținere.



Propunerea legislativă prevede completarea articolului 37 din Constituţie - Dreptul de a fi ales - cu un nou text, potrivit căruia cetăţenii condamnaţi la pedepse privative de libertate pentru infracţiuni săvârşite cu intenţie să nu mai poată fi aleşi în organele administraţiei publice locale, în Camera Deputaţilor, în Senat şi în funcţia de preşedinte al României până la intervenirea unei situaţii care înlătură consecinţele condamnării. Propunerea legislativă urmează să intre în dezbaterea Senatului.

Potrivit Constituţiei, pentru a deveni lege, trebuie validat referendumul organizat în 30 de zile de la adoptarea în Senat.


Liderul deputaţilor PSD, Alfred Simonis, a solicitat, la începutul şedinţei de plen, ca membrii Comisiei juridice să lucreze în paralel cu plenul pentru raportul la această iniţiativă, astfel încât Camera Deputaţilor să dea un vot până la sfârşitul zilei.

"La începutul sesiunii extraordinare s-a găsit pe ordinea de zi proiectul <<Fără penali în funcţii publice>>. Pentru că sesiunea se încheie mâine, pentru a nu muta dezbaterile pentru sesiunea următoare, eu v-aş propune ca membrii Comisiei juridice să se reunească şi până la finalul zilei să dăm şi un vot şi să trecem de Camera Deputaţilor iniţiativa care interzice celor condamnaţi să candideze în alegeri", a spus Simonis, potrivit Agerpres.

Liderul deputaţilor PNL, Florin Roman, a afirmat că liberalii susţin această propunere.

''Grupul PNL susţine dezbaterea şi votul pe această iniţiativă cetăţenească în speranţa că va rămâne o iniţiativă cetăţenească şi nu va fi transformată politic. Deja am văzut o cuplare cu o propunere de organizare a unui referendum împreună cu localele. (...) 5 milioane cetăţeni, nu doar 900.000 au votat referendumul organizat de preşedintele Klaus Iohannis. Iniţiativa cetăţenească trebuie discutată în paralel cu cele două proiecte de lege depuse după referendum. (...) PNL va vota această iniţiativa cetăţenească şi vom discuta şi celelalte două proiecte depuse în Parlament", a susţinut Roman.

Liderul USR Dan Barna a spus că este un moment istoric.

"Suntem în faţa unui moment autentic istoric. (...) Fiecare pas a fost o luptă. Iată că am ajuns în acest moment în care mai trebuie să facem doi paşi. (...) Încurajez să facem aceşti paşi. În privinţa alegerilor, îndemn cetăţenii să se pronunţe asupra acestei iniţiative de igienă morală", a transmis Barna.

Inițiativa a intrat în proces legislativ la Camera Deputaților în mai 2019, după ce a primit undă verde de la Curtea Constituțională. Camera Deputaților este primul for sesizat, Senatul fiind Camera decizională.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5541 vizualizari

  • -8 (16 voturi)    
    Și Bălălău ce zice? (Marţi, 14 iulie 2020, 11:30)

    Tayen [utilizator]

    Dar Horganu!? Că așa urla când era în opoziție!!!
    Nu de alta, dar la Brașov ambii candidați penelei au dosare, și semianalfabetul și bruneciorul, Scripcaru și Veștea, mai exact!
    • 0 (14 voturi)    
      Inițiativa = zero! Trebuie modificata Constituția. (Marţi, 14 iulie 2020, 12:59)

      Argon [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Inițiativa "Fără penali în funcții publice" nu are nici o valoare pentru ca mai întâi trebuie modificata Constituția României ca sa o includă, lucru complicat.

      Citat: Inițiativa „Fără Penali în funcții publice” propune ca articolul 37 din Constituție, care reglementează dreptul de a fi ales, să fie completat cu un nou alineat, având următorul conținut: „Nu pot fi aleși în organele administrației publice locale, în Camera Deputaților, în Senat și în funcția de Președinte al României cetățenii condamnați definitiv la pedepse privative de libertate pentru infracțiuni săvârșite cu intenție, până la intervenirea unei situații care înlătură consecințele condamnării”.
      • -3 (3 voturi)    
        Crapa fierea in PSD/PNL (Marţi, 14 iulie 2020, 15:16)

        BomboIsBack [utilizator] i-a raspuns lui Argon

        si, in acelasi timp, exista o frica imensa pentru adoptarea unei asemenea pevederi in Constitutie, jumatate din pesedisti ar trage pe dreapta, pe cand , in partea cealalta, la galbeni, cam un sfert ar iesi la pensie fortat.

        Faptul ca au votat pentru referendum, nu inseamna ca ei sunt de-acord cu asa ceva, ci au vrut sa puncteze si ei electoral, nu -i asa de greu. Cine stie ce se va intampla la CCR, sau cum va face Uniunea Social Liberala anti-campanie pentru referendum...
  • +15 (19 voturi)    
    magistrati (Marţi, 14 iulie 2020, 11:33)

    drago [utilizator]

    Citeam ieri ca o doamna judecator a fost condamnata la 3 ani de inchisoare si interdictia de 5 ani de a functiona ca judecator.
    Intrebarea este: nu ar trebui extinsa interdictia de a lucra in magistratura si asupra magistratilor condamnati?
    • -8 (16 voturi)    
      Interdictia de a ocupa o functie (Marţi, 14 iulie 2020, 12:34)

      adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui drago

      Interdictia de a ocupa o anumita functie ca urmare a conamnarii nu poate fi pe viata.

      Persoanele condamnate sunt reabilitate dupa o anumita perioada sau pot cere reabilitarea de catre instanta.

      Persoanele condamnate si reabilitate beneficiaza de toate drepturile fara exceptie putand deveni chiar si judecatori, procurori, politisti. Propunerea despre care se vorbeste acum nu va schimba acest lucru.

      Deci char daca se adopta initiativa "Fara penali in functii publice" condamnatii tot vor putea fi alesi in functii publice sau numiti judecatori, procurori, politisti.
    • +1 (1 vot)    
      Și interdicția de a avea o pensie specială! (Miercuri, 15 iulie 2020, 10:23)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui drago

      că văd că impozitarea de 85% a fost deja uitată!

      Măcar să le ia la penali pensiile speciale, că, vai, ce coincidență, peste 75% din penali au sau au dreptul la pensii speciale, de serviciu, ocupationale!
  • +5 (19 voturi)    
    hai ca se poate (Marţi, 14 iulie 2020, 11:35)

    ..13 [utilizator]

    Sau nu se poate ca nu vrea #ciumarosie???
  • +10 (22 voturi)    
    am semnat dar nu trag mare nadejde (Marţi, 14 iulie 2020, 11:51)

    Francisc 1 [utilizator]

    daca aveam alt parlament ,poate, dar in componenta actuala , nu sper !
    • +12 (16 voturi)    
      Tot e bine ca ai semnat, (Marţi, 14 iulie 2020, 12:02)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ti-ai facut datoria fata de tara, spre deosebire de altii care dorm pe ei.
  • -9 (19 voturi)    
    Doamne, câtă prostie !...... (Marţi, 14 iulie 2020, 12:03)

    gmb72 [utilizator]

    Mă uit stupefiat cum toată opoziția a văzut în capcana PSD..... Vor vota și vor modifica in Constituție DOAR ATAT, pe principiul "mai bine sa modificăm noi un rahat minor decât să se modifice tot ce ar trebui modificat, de către specialiști !).
    Și când se vor trezi peste un an sau 2 că ar mai trebui modificat si interzise constituțional migrația între partide, (dacă ești ales pe o listă să-ți pierzi mandatul când părăsești partidul), pomenile electorale - orice lege care implica cheltuieli bugetare sa i duce sursa de finanțare FARA AFECTAREA BUGETULUI GATA VOTAT, numirea membrilor CCR FARA NICIUN criteriu politic.... Și ar mai fi câteva. Ei bine, când vor vrea - dacă vor mai ajunge la putere ! - cei din opoziție sa modifice TOT ce ar trebui modificat, toată lumea va sari la gâtul lor - pai sunteți nebuni, ne jucam cu Constituția, tocmai a fost modificată în 2020 ! N-ați vrut fara pe Ali în funcții publice ?....
    Iar capcana supremă va fi alta: PSD va câștiga alegerile, cu prețul haosului creat de împiedicarea guvernului de a stopa pandemia. Iar legile pe care le vor vota, VOR LEGIFERA FURTUL BANULUI PUBLIC, așa că infantilul de Barna se bucura că un indian în fața unei bilute sclipitoare dar inutile: hoții din avutul public NU VOR MAI FI NICIODATA OENALI !
    Da, e un moment istoric, într-adevăr, e lovitura de gratie data subtil, de PSD , amaratei ăsteia de țări. D-le Barna, îmi pare rău că a trebuit să scriu atât de mult, va desenez dacă doriți, mi-e teamă că a ieșit o explicație prea complicată pt mintea dvs simpla !
    (P.S. Cat de redus ... logic să fii, ca trecând printr-o piata in care se demonstrează pentru ceva, stand de vb cu acei oameni, să-ți imaginezi și să pretinzi că nu ar trebui sa fii amestecat cu acea demonstrație ?!?.....Suntem un tara in care s-a intalnit hotul (PSD și liota de acoliti) cu prostul (acum, la guvernare, cică.... Praful și pulberea se va alege de tara asta !....)
    • -2 (6 voturi)    
      Adevarat, (Marţi, 14 iulie 2020, 13:48)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      mă mir că ai primit minusuri pentru un lucru extrem de clar....
  • +5 (15 voturi)    
    sunt convins ca psd, alde, proro, alde si udmr (Marţi, 14 iulie 2020, 12:06)

    qwerasdf [utilizator]

    nu vor vota..

    se salveaza pe ei insisi si pe prietenii lor certati cu legea
    • -5 (11 voturi)    
      Iată că totuși au votat (Marţi, 14 iulie 2020, 13:04)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      deci convingerile tale sunt egale cu zero.
      • 0 (2 voturi)    
        Doar ca nu vor mai fi penali !!!! (Marţi, 14 iulie 2020, 14:42)

        gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Cei care fura din banul public, o vor face legal !!!. Vor reveni la putere pe fondul haosului pe care l-au creat prin impiedicarea propagarii epidemiei de COVID si vor modifica legsilatia penala, legile achizitiior publice si ale incompatibilitatilor, si gata ! vor fura legal..... De-aia au votat, sunteti orbi ?!?.... (orbi mental, am vrut sa spun....)
    • +5 (7 voturi)    
      Au votat doar intentia de organizare de referendum (Marţi, 14 iulie 2020, 14:10)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Ce as face pariu e ca la referendum-ul propriu-zis GARANTEZ ca liderii PSD nu vor vota si vor indemna la boicot. Doar nu e sa se dea pe ei insisi afara?
      Si chiar daca in ultima instanta referendum-ul trece, constitutia se modifica in parlament, nu e automat modificata. Mai avem referendum-uri complet ignorate de PSD, cum sunt cele cu parlamentul unicameral cu 300 de membri.
      Si chiar daca sa zicem constitutia e totusi modificata, tot nu inseamna nimic pentru PSD. Constitutia nu prevede pedepse. Practic va trebui scoasa si o lege dupa modificarea constitutiei, lege care sa prevada aplicarea constitutiei, cu conditii, termene, pedepse.
      Dar credeti ca daca legea exista inseamna ceva pentru PSD? O lege similara care prevede imposibilitatea candidaturii celor incompatibili e folosita pe post de hartie igienica de PSD. Practic avem parlamentari care au candidat ilegal, ocupa postul ilegal, voteaza ilegal, iar peste putin timp vor lua pensie speciala ilegala. Pentru ca PSD nu supune la vot incetarea mandatelor ilegale care incalca legea.
      Poate ce va spun va deprima. Credeti ca nu are rost. Ba are. Modificarea constitutiei, legea corespunzatoare de aplicare si felul cum se raporteaza PSD la ea vor fi un turnesol pentru ceea ce este PSD: un Grup Infractional Organizat. Si reflectoarele puse pe ei in urma incalcarilor inevitabile ale legii (pentru ca PSD e plina de borfasi) vor demonstra ca PSD e nereformabil, ca e alcatuit din fomisti sfertodocti care fura de sting.
  • -14 (20 voturi)    
    Voi vota impotriva (Marţi, 14 iulie 2020, 12:43)

    adrian_83 [utilizator]

    In primul rand aceasta initiativa, daca va fi adoptata, nu va interzice pe viata condamnatilor sa fie alesi in functii publice. "[...] până la intervenirea unei situații care înlătură consecințele condamnării” inseamna si reabilitarea care poate fi ceruta de orice persoana condamnata.

    In al doilea rand eu nu sunt de acord ca pentru toti condamnatii sa se aplice aceleasi reguli. Dreptul de a fi ales intr-o functie publica ar trebui sa fie o pedeapsa stabilita de catre instanta in functie de fapta comisa si gravitatea ei. Asa cum se intampla acum.

    Consider initiativa "Fara penal in functii publice" a fi o initiativa populista care nu va rezolva nimic (in final condamnatii tot vor putea fi alesi) dar care poate va aduce voturi USR pentru ca ei au venit cu "mareata" idee.

    Daca se adopta o astfel de lege constitutionala voi vota impotriva la referendumul de aprobare sau nu voi veni de loc ca sa nu se faca cvorum. Oricum sunt impotriva.
  • -2 (6 voturi)    
    Pica la referendum (Marţi, 14 iulie 2020, 12:54)

    AndyXXX [utilizator]

    Se va vedea exact cat de interesati sunt romanii de initiativa asta.
    • -1 (1 vot)    
      hehe (Marţi, 14 iulie 2020, 15:55)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      Nu cred. N-are cum sa pice in 2 zile de votare. Ca inteleg ca PSD s-a decis sa trateze egal cu referendumul CpF ca sa nu poata fi acuzat ca e #penal. Ca daca nu sunt 2 zile stie toata lumea care e faza, n-are importanta rezultatul.
  • -1 (7 voturi)    
    FRECȚIE LA UN PICIOR DE LEMN (Marţi, 14 iulie 2020, 13:17)

    BehehePapu [anonim]

    Dacă la REFERENDUM se vor prezenta la vot sub 50% nu va fi validat și totul va rămâne ca în gară ! Bla, bla, bla............
    • +4 (4 voturi)    
      30%, nu 50% (Marţi, 14 iulie 2020, 14:48)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui BehehePapu

      Ca PSD si CCR au avut grija sa modifice legea, atunci cand au crezut ca ii avantajeaza.
    • +3 (3 voturi)    
      30 (Marţi, 14 iulie 2020, 15:02)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui BehehePapu

      30%. PSD s-a impuscat singur in picior cand a modificat pragul de validare al unui referendum :)
      • -2 (2 voturi)    
        30% sau 50% (Marţi, 14 iulie 2020, 18:42)

        BehehePapu [anonim] i-a raspuns lui tudor74

        Știam că numai pentru alegerile locale, parlamentare și prezidețiale s-a stabilit 30%. Pentru Referendum a rămas 50%.
        • +3 (3 voturi)    
          Ai acces la internet? (Marţi, 14 iulie 2020, 19:27)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui BehehePapu

          Informeaza-te, nu te mai face de ras.
  • +4 (4 voturi)    
    Alta Problema (Marţi, 14 iulie 2020, 13:35)

    adrian_83 [utilizator]

    O alta problema cu aceasta initiativa tine si de comunicare.

    Daca legea constitutionala va fi adoptata si aprobada prin referendum sunt convins ca foarte multi oameni vor crede ca interdictia e pe viata. Ma rog scrie acolo ca interdictia e pana la intervenirea unei situatii care inlatura consecintele condamnarii insa multi romani nu vor intelege ce inseamna acest lucru.

    Parca vad persoane condamnate si reabilitate care sunt alese si romani revoltati ca de ce ca s-a votat fara penali in functii publice, de ce sunt penalii inca alesi, ne-ati placalit, huo, mincinosilor, hotilor!

    Stiu persoane care au votat pentru Parlamentul unicameral cu 300 de parlamentari revoltate ca nu se aplica masura. Acesti oameni credeau ca votul lor conteaza la acel referendum. Aceste persoane nu fac eforturi sa inteleaga ce anume se intampla si apoi se resemneaza ca ii pacalesc politicienii. La fel se va intampla si dupa ce "penali" vor fi alesi dupa ce aceasta initiativa va fi votata.
    • +1 (3 voturi)    
      Absolut adevarat, (Marţi, 14 iulie 2020, 13:54)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

      peste zece ani ,,porcusormazareadracnea ,, si restul de 50000 de mii vor avea dreptul sa conduca tara din nou spre alte furturi !!!! Cei care au comis-o in functii publice nu au dreptul moral sa conduca din nou...S-o vedem pe udrea si bica conducand DIICOT ?Halal referendum....
  • +3 (7 voturi)    
    Trec alegerile (Marţi, 14 iulie 2020, 13:43)

    robyzs [utilizator]

    Trec alegerile si nu o sa mai auzim de aceasta lege cum nu am trecut la 300 de parlamentari, totul este o gargara PNL-PSD
  • +2 (2 voturi)    
    mai va (Marţi, 14 iulie 2020, 14:30)

    Ilidia [utilizator]

    Pana la referendum mai aveti putintica rabdare, planurile sunt facute. Niste sparlamentari vor sesiza Curtea Constitutionala, care este "rosie de PSD". Presupunand ca va trece si aici urmeaza tergiversarea de rigoare in sparlament. Acum nu e timpul potrivit, ne luptam cu coronavisul, tara arde si baba se piaptana...
  • +2 (2 voturi)    
    Fara pensii speciale si de ''serviciu '' (Marţi, 14 iulie 2020, 15:57)

    floriniulian [utilizator]

    Aceasta initiativa cu ''penali'' este o diversiune securisto mafiota.

    Acesti asa zisi ''penali''ar trebui sa fie in puscarie daca institutiile corupte securiste si-ar face treaba.

    Dar nu sunt.

    In schimb,aceste institutii imorale,incompetente si praf de coruptie SRI/PARCHET/DIICOT ne obliga sa le platim salarii colosale si pensiia berante.Acest lucru reprezinta un furt si o delapidare a banilor publici si este mai grav decat orice hotie din aceasta tara.

    Atat timp cat acest furt ''legal''impus de acesti mafioti prin santajul acestei clase politice corupte nu este stopat,orice alte actiuni nu sunt decat niste diversiuni.
  • +1 (1 vot)    
    Se va aplica (Miercuri, 15 iulie 2020, 10:33)

    nick24 [utilizator]

    așa cum s-a aplicat și punctul 8 de la TIMIȘOARA!
    Din nefericire!
    Să nu uotăm bum behăia și fluiera parlamentul, condamnarea comunismului citită de Băsescu.
    Oare de ce? Cine sunt cei din parlament și de ce i-am ales?