Barna îi răspunde lui Orban și acuză fake news-ul privind participarea sa la proteste: După întâlnirea cu premierul, am traversat Piața Victoriei spre casă pentru plăcerea unei plimbări

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 13 iulie 2020, 8:59 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Facebook
Liderul USR, Dan Barna, spune că nu a fost la protestul din Piața Victoriei pentru că nu avea ce să caute acolo, în condițiile în care nu împărtășește în niciun fel convingerile celor care au ieșit duminică în stradă demonstrând împotriva legii carantinei. Acuzat de unele publicații și de premierul Orban că ar fi participat la eveniment, Barna explică faptul că s-a întâlnit cu șeful Executivului, după care a decis să meargă pe jos până acasă.

”Nu am participat la protestul din Piața Victoriei. Premierul Orban și publicațiile care i-au preluat afirmațiile trebuie să corecteze acest fake news”, a scris Barna, pe facebook.

Liderul USR relatează că avea programată o întrevdere cu premierul Orban pe tema alegerilor locale. ”În acest weekend am fost la Sibiu în circumscripție. Am revenit în Bucuresti cu mașina familiei pentru o întâlnire pe care o aveam programată, alături de Dacian Cioloș, la guvern cu premierul Orban pentru a continua discuțiile despre o soluție pentru București prin care Gabriela Firea și ceilalți primari PSD de sectoare să se mute din birouri pe pereții cu tablourile foștilor primari. Soția m-a lăsat la Guvern plecând acasă cu mașina”, spune Barna.

După întâlnire, el a decis să plece pe jos spre casă în loc să cheme un taxi pentru ”plăcerea unei plimbări și ocazia de a trece pe la târgul de la Muzeul Țăranului Român”.

”Am traversat deci prin Piața Victoriei, drumul firesc spre casă. M-am oprit câteva minute să răspund unor întrebări ale unor cetățeni după care mi-am continuat drumul. Nu am fost la protestul din Piața Victoriei. Nu aveam ce să caut acolo. Nu împărtășesc în nici un fel convingerile acelor oameni. Am trecut prin Piața Victoriei în drum spre casă după întâlnirea cu premierul de la Palatul Victoria”, mai scrie Barna.

Ludovic Orban a afirmat duminică seară la B1 TV că este surprins de mesajul liderului USR, Dan Barna, care a scris pe Facebook că Guvernul Orban a pierdut controlul pandemiei. De asemenea, el a susținut că Barna a mers la protestul din Piața Victoriei.

"M-aş fi aşteptat să-mi spună lucrul acesta la întâlnirea pe care am avut-o, că domnul Barna s-a dus în piaţă după ce a avut o întâlnire cu mine şi cu domnul Cioloş ca să discutăm de eventuale înţelegeri pentru locale şi chiar am rămas surprins să văd mesajul respectiv. (...) Există o limită în discuţii şi în negocieri, iar o astfel de chestiune, după ce discuţi cu mine despre posibile înţelegeri pe plan local, să dai o tură prin Piaţa Victoriei şi să spui că Guvernul Orban a pierdut de sub control, să spui că planul nostru economic e de fapt un plan electoral şi România are nevoie de un adevărat plan economic nu este cea mai bună formă de a purta negocieri. (...) Nu cred că este momentul ca, din motive egoiste sau din dorinţa de a mai câştiga nişte voturi, această formă de colaborare să fie afectată", a spus premierul, citat de Agerpres.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5059 vizualizari

  • +7 (43 voturi)    
    Asimptomaticul dacă nu-i fudul..... (Luni, 13 iulie 2020, 9:15)

    fdaniel [utilizator]

    Parca nu-i asimptomatic destul (vorbesc de inteligența asimptomatică).

    Nicușor Dan a construit USR pentru a lupta împotriva nomenklaturii cleptocrate a pesede. Dl. barna a inversat acest curent, sprijinind prin acțiunile sale (unele voite, altele imbecile) grupul infracțional care conduce România.
    • -2 (16 voturi)    
      si in in plus (Luni, 13 iulie 2020, 9:46)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      e un surplus la plus.
      adica, e sub macrou, prin interpusu' csolosi.
    • +14 (28 voturi)    
      Întâmplător sa plimbat prin P-ța Victoriei. (Luni, 13 iulie 2020, 9:56)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Întâmplător acolo avea loc un miting.Și noi suntem proști.
      • +8 (14 voturi)    
        Acest nesuferit de Barnevici (Luni, 13 iulie 2020, 11:09)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        nu se putea plimba în sens invers!? Este un
        mincinos și un bolșevic prost mascat.Nu-l mai
        crede nimeni.
    • +3 (11 voturi)    
      Din pacate, (Luni, 13 iulie 2020, 10:05)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      se pare ca aveti perfecta dreptate.
  • +20 (30 voturi)    
    Domnule Barna (Luni, 13 iulie 2020, 9:18)

    Zache58 [utilizator]

    Sunteti atat de antipatic si pe langa politica,incat mai bine va plimbati de tot! Nu se va simti lipsa Dvs.,daca plecati la plimbare definitiv.Garantat USR va creste in sondaje.
    • +10 (16 voturi)    
      USR-ul nu are doar o problema de lideri (Luni, 13 iulie 2020, 10:34)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

      Gruparea care are majoritatea la limita in conducerea USR se confrunta cu contestatii puternice in interiorul partidului din cauza modului autoritar si opac in care isi exercita puterea de decizie.

      In curand, obiectivul primar al celor care au venit in USR din fostul guvern Ciolos va fi atins, partidul PLUS va prelua oficial fraiele si treptat va impune linia politica pe care a fost ales dl Ciolos presedinte Renew in PE, cu directive politice venite din afara Romaniei.

      Partea pozitiva e ca in acest mod pervers si netransparent Romania va fi automat conectata la principalul curent progresist european.
      Ori, ca tara medie in UE, avem nevoie ca vocea sa ne fie auzita direct in aceste grupuri politice europene.

      Partea negativa e ca USR-PLUS va deveni quasi-oficial un vector al unor interese straine de Romania, cu o agenda care nu va fi decat partial romaneasca.

      Nu putem decat spera ca obiectivele stabilite pt USR-PLUS in alte capitale vor coincide pe cat posibil si cu interesele prezervarii statului nostru national, a poporului roman, a intereselor noastre de dezvoltare.

      Dl Barna e un executant obedient si un lider lipsit de abilitate si carisma (asa se si vrea, altfel ar deveni prea independent), dar e seful unui partid si orice spune sau face e interpretat in cheie politica.

      Pretentia ca ar fi trecut cu totul intamplator printr-o piata in care avea loc o manifestatie impotriva guvernului PNL e una infantila si lipsita complet de credibilitate.

      Atacurile permanente ale USR-ului (observati ca PLUS e mai discret) contra dreptei liberale-conservatoare e de natura sa ajute mai ales PSD-ul, pt ca USR-ul nu are sanse reale de a castiga voturi de la dreapta in afara nisei sale "ecologice" formata din hipsteristi si belemisti locali confuzi.

      Lectia de la prezidentiale nu a fost insusita, USR-ul plafoneaza de vreun an la acelasi nivel mediocru (10-14%), ideologia sa tot nu e clara (pretins de "centru-dreapta", concret de "centru-stanga"), liderii sunt contestati.
      • +3 (11 voturi)    
        dar (Luni, 13 iulie 2020, 11:12)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        mai e o "parte negativa"! Cei care simpatizam si am votat USR l-am vazut prin ideile-actiunile lui Nicusor Da,; pe el il apreciem si azi, in el avem incredere !
        Manevra lui Ghinea l-a determinat pe ND sa se retraga de la presedintie. Asta s-a vrut de catre cei care au imaginat scenariul pe care ni-l dezvalui. Cum pot fi opriti ?
      • +5 (11 voturi)    
        Prea multa vorbarie (Luni, 13 iulie 2020, 11:42)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Pe noi romanii ne intereseaza dezvoltarea economica a tarii si cresterea sustenabila a nivelului de trai,pentru toata lumea.Putin imi pasa de uneltirile din cadrul unui partid.Romanii vor actinui concrete in directia cresterii nivelyli de trai.Ne-am saturat de ideologii,strategii si alte hau-hauri.
      • 0 (8 voturi)    
        USR are o problema existentiala mai profunda (Luni, 13 iulie 2020, 12:57)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        De cand Dragnea e la puscarie, si-au cam pierdut ratiunea de a fi. Modul lor de a actiona, cu surle si trambite ( la propriu uneori ), care a dat anumite rezultate, nu isi mai are locul acum, in pandemie sau post-pandemie, cand dezastrul lasat de PSD in special, ar trebui sa fie cantarit "la rece". USR in schimb, cauta sa castige capital electoral pe spinarea PNL, lucru care face partie PSD, iar prin actiunile rauvoitoare ale lui Barna, ca cea de ieri, nu mai e nicio indoiala ca "pestele de la cap se impute" in USR.

        2. Nu reusesc decat sa divizeze oppzitia la PSD, sa "ambrambureasca" si mai rau electoratul, din punctul asta de vedere nu sunt cu nimic mai breji ca ALDE si ProRomania, toate partide-satelit de centru-ceva, facute ca niste supape de refulare pentru a colecta "ratatcitii" ce nu se mai regasesc in PSD si aduce voturile inapoi in "famiglie".
        Dusul rece va veni dupa locale, cand, pe fondul alegerilor intr-un singur tur, ne vom trezi iar cu majoritatea primariilor conduse de PSD ceea ce va influenta destul de mult si viitoarele alegeri parlamentare.
        3. Electoratul USR e inca prins in doctrina de nisa "anti-sistem". Sistemul poate fi orice, inclusiv un biet cetatean care se indoieste de ce se intampla acum cu USR. Dialogul nu prea functioneaza, doar bagatul pumnului in gura "cine nu e cu noi, e impotriva noastra", adica are interese ascunse "din sistem".
      • -1 (5 voturi)    
        nisa "eco" (Luni, 13 iulie 2020, 13:59)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        E formata de aia care doar se cred/dau de dreapta, in realitate fiind niste stangisti perfecti, sindicalist style. Chiar daca multi dintre ei lucreaza in corporatii, low, low-mid level.
  • +8 (20 voturi)    
    Barna nu lucreaza pentru Sputnik, (Luni, 13 iulie 2020, 9:21)

    emil bobu [utilizator]

    ci pentru sine.
  • +16 (22 voturi)    
    la pescuit... (Luni, 13 iulie 2020, 9:30)

    CetateanulRoman [utilizator]

    de reclama gratuita!
    Pe principiul "nu exista reclama proasta" - atita doar ca in politica EXISTA!

    "daca te amesteci cu taritele te maninca porcii" - proverb romanesc
  • +20 (28 voturi)    
    barno (Luni, 13 iulie 2020, 9:38)

    Point [utilizator]

    se numeste baie de multime.lumea te place si te vrea,
    o sa fi ales presedinte.

    de bloc
  • +2 (22 voturi)    
    desteapta-te romane! (Luni, 13 iulie 2020, 9:40)

    wweesstt [utilizator]

    parctic prin acea inrtrarea la guvernare pnl a stopat declinul psd, psd ce se ducea spre 5%, dar fostii usl-isti nu i-au lasat la greu si le-au dat o mana de ajutor! prietenia dintre cele doua partide USL-iste (psd si pnl) se vede prin stransa colaborare in parlament au aceleasi viziuni, inclusiv mascarada cu proiectul pensiilor speciale, negocierile pe sinecuri, impreuna cu psd merg de minune! cel doua partide cu viziuni de stanga se intrec in a salva veniturile bugetarilor si pensionarilor speciali la 45 de ani! pnl chiar a intrecut psd angajand in plus inca 15000 de bugetari! psd si pnl se intrec a lua bani imprumut, a ne indatora si a plati pensii speciale si salarii pilelor si amantelor angajate la stat! traseismul intre cele doua partide este notoriu! amandoua partidele se feresc ca drracu de tamaie de cuvantul 'reforma'! Doar un popor de mamaligari tolereaza un asemenea comportament!
    • -2 (2 voturi)    
      Si eu am o banuiala ca a fost o intelegere (Luni, 13 iulie 2020, 18:43)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Intre pezde-penelezde pt. a opri prabusirea psd si a sabota cresterea USR.
      Iata declaratia unui fruntas penelezde catre un oarecare dupa primul tur al prezidentialelor : Bai ,,icsulescu"(ia spus pe nume), tu habar n-ai ce jocuri de culise s-au facut ca sa ajunga Docila in turul doi ( adica sa nu ajunga Barna !) !
  • +9 (17 voturi)    
    a'ncercat si el sa faca o baie (Luni, 13 iulie 2020, 9:42)

    nash pandelica [utilizator]

    de multime.
    se pare ca numai fo doi junralisti, aflati si ei intamplatori, veniti de la o conf. de presa, l'au observat.
    in rest, un protestatar de duzina. in mod sigur purta masca. asta ar fi si motivul, s'a vrut incognito.
    • +1 (1 vot)    
      Doi jurnalisti fara nume (Luni, 13 iulie 2020, 15:06)

      Dan B [anonim] i-a raspuns lui nash pandelica

      care nu au facut nici o poza?
  • -10 (18 voturi)    
    ia stai asa (Luni, 13 iulie 2020, 9:44)

    nash pandelica [utilizator]

    pai orban, in timpul protestului, era protzapti la b1, in direct. batea campii acolo.
    deci, barna bate si el campii.
  • +17 (27 voturi)    
    Barna! (Luni, 13 iulie 2020, 9:56)

    EuInsumi [utilizator]

    Fa-te ca lucrezi!
  • +11 (17 voturi)    
    Dle BARNA , (Luni, 13 iulie 2020, 10:04)

    Bradisor [utilizator]

    iar ai facut-o lata! Nu era alt loc de plimbare decat printre protestatari?Ar fi cazul sa faceti un mare pas in spate pana nu aduceti pagube ireparabile partidului si reusiti sa-i dezamagiti si pe ultimii care mai cred ca USR reprezinta o alternativa reala.
    PS Din palatul guvernului poti trece discret sa te plimbi la sosea fara sa fie necesar sa traversezi Pta.Victoriei .Explicatia data de dvs este cusuta cu ata alba.MARE PACAT!
    • +3 (5 voturi)    
      dle? barna e suficient (Luni, 13 iulie 2020, 12:17)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      Ca sa ajunga de la guwern la mtr, drumul nu se intersecteaza cu mitingistii. Trecerile de pietoni sunt in alta parte si a facut o baie "intamplatoare" de multime pentru ca a intentionat asta si a traversat carosabilul direct.
  • +7 (13 voturi)    
    Sunt multi care lucreaza pentru binele PSD (Luni, 13 iulie 2020, 10:08)

    Ephemeris [utilizator]

    iar cetateanul Barna vad ca e unul dintre ei.
    Tot ce spune PSD repeta si el, sprijina actiunile PSD.
    Si ne mai miram ca PSD conduce tara de 30 de ani
  • +6 (8 voturi)    
    Barna = Calul Troian... (Luni, 13 iulie 2020, 11:02)

    stirilibere [utilizator]

    al securitatii. Lumea ar fi mult mai pasnica fara acesti "bagaciosi" la butoanele USR-ului.
  • -3 (3 voturi)    
    E un colţ de cotirură politică (Luni, 13 iulie 2020, 17:22)

    Propinatiu [utilizator]

    Pentru USR, creşte suspiciunea că cine e capabil de astfel de suprainterpretări poate zice şi că din cauza lui Barna nu se poate decât guvern PNL-PSD, cu Crin la Interne, Cazanciuc la Justiţie şi Ponta la Economie.
  • 0 (0 voturi)    
    Prea multe! (Marţi, 14 iulie 2020, 9:18)

    sergiutales [utilizator]

    Prea multe actiuni controversate, prea multa inactivitate controversata. Pacat!
    In rest, chiar cred ca a trecut din curiozitate prin piata noii mineriade a ciolacilor.