VIDEO ​Nicușor Dan îi transmite un „mesaj foarte soft” Gabrielei Firea. Cele 10 solicitări pentru primarul Capitalei

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 12 iulie 2020, 10:30 Actualitate | Politic


Nicușor Dan
Foto: Captura video
​​Nicușor Dan susține că Gabriela Firea nu tratează „cu gravitatea cuvenită” criza coronavirusului, tensionând relația cu Ministerul Sănătății, și-i cere Primarului General să ia 10 măsuri pentru prevenirea răspândirii bolii.

Candidatul dreptei la Primăria Capitalei îi solicită, printre altele, contracandidatei sale să testeze persoanele expuse la infectarea cu coronavirus, să distribuie măști gratuite populației și să mobilizeze Poliția Locală pentru verificarea respectării regulilor.

Nicușor Dan îi cere Gabrielei Firea:
  • să testeze periodic persoanele cele mai expuse: medici, asistenți sociali, soferi, contrlori, taximetristi
  • să inițieze un parteneriat cu DSP pentru a-i ajuta la anchete epidemiologice
  • să pună în vânzare măști la punctele STB
  • să mobilizeze Politia locala conformarea purtării măștilor de protecție
  • să asigure cu Poliția locala interdictia de a se intra in locuri de joacă
  • să instituie un număr maxim de persoane în spatiile publice - piețe, Lipscani - să mobilizeze politia locală pentru a verifica spatiile aglomerate
  • să instaleze robinete cu apa si săpun la intrarea în parcuri și piețe, dezinfenctant mijloace de transport în comun
  • să dezinfecteze mobilierul urban și spele străzilor
  • să extindă distribuția de măsti gratuite pentru persoane cu venituri reduse
  • să instituie comunicarea online cu cetățenii în toate instituțiile din subordine

„Am ales să nu critic autoritățile, mesajul meu a să fiu constructiv, un mesaj foarte soft. Consider că Gabriela Firea nu tratează cu gravitatea cuvenită acest fenomen social. Nu colaborează, ci tensionează relatia cu Ministerul Sănătății în condițiile în care e nevoie de colaborarea autorităților”, a mai spus Nicușor Dan.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8486 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    Dacian Ciolos: "Lansez un semnal" (Duminică, 12 iulie 2020, 10:40)

    xolv [utilizator]

    Un semnal.
  • +15 (25 voturi)    
    vaaai, (Duminică, 12 iulie 2020, 11:35)

    nahir [utilizator]

    adică trebuie să muncească?
    Imposibil. E sabotată.
  • +16 (24 voturi)    
    De ce ar face asta? (Duminică, 12 iulie 2020, 11:36)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ea face ce o ajuta sa ia voturi, nu ceva ce face bine populatiei.
  • +10 (16 voturi)    
    AltFel de a face politica (Duminică, 12 iulie 2020, 11:55)

    Marian Barsan [anonim]

    Întrebarea e dacă e potrivită abordarea intr-un oraș de oameni obișnuiți cu alde Badulescu & Co.
  • -13 (23 voturi)    
    Vlad Voiculescu ar fi fost cel mai bun lucru (Duminică, 12 iulie 2020, 11:55)

    Miky60 [utilizator]

    Vlad Voiculescu ar fi fost singurul care ar fi readus Bucurestiul la stralucirea din timpul interbelic, la curatenia de atunci, la acel Mic Paris cochet plin de oameni de bun simt, frumosi, tineri si imbracati frumos, la un oras cu fabrici si uzine curate si nepoluante, la un trafic liber la sosele pline de masini electrice si biciclete.
    La primaria Bucurestiului au fost numai golanasi de cartier (implicit de comuna din judetul Bacau). Cred ca a venit vremea unui om politic, care a demonstrat ca se poate face treaba intr-un mod democratic. Nicusor Dan are niste idei formidabile - jos palaria, dar doar pentru perioada 1945 - 1989. In capitalism e mai greu.
    • +1 (11 voturi)    
      tot ce se poate (Duminică, 12 iulie 2020, 12:34)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Dar nu prea mai conteaza, nu crezi?
    • -4 (10 voturi)    
      E irelevant (Duminică, 12 iulie 2020, 12:49)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      E complet irelevant ce-ar fi facut Vlad Voiculescu, deocamdata Nicusor Dan e candidatul vostru.
      Daca e asa de bun cum spui, atunci poate sa mai aiba rabdare 4 ani.
      • +6 (10 voturi)    
        Și mai ales poate (Duminică, 12 iulie 2020, 13:14)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        să-l ajute pe Nicușor Dan... Cam așa cred că și-ar dori mulți bucureșteni... Și nu numai la primăria capitalei, ci ȘI LA SECTOARE... Felul în care vor fi candidații la sectoare este foarte important pentru București. Sper să înțeleagă acest lucru și USR, și PLUS, și PMP...
        • +3 (7 voturi)    
          Asa ar fi firesc, nu? (Duminică, 12 iulie 2020, 13:36)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

          Daca au un candidat comun, atunci sa-l ajute, sa-l sprijine toti.
          "Sapaturile" practicate de cetatenii care pretind ca-l sprijina pe Voiculescu nu fac deca sa-mi ridice semne de intrebare cu privire la onestitatea lui Voiculescu, nicidecum sa-l umbreasca pe Nicusor Dan.
          • 0 (4 voturi)    
            Absolut (Duminică, 12 iulie 2020, 18:06)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            exact!
    • +5 (7 voturi)    
      Ați compus o odă (Duminică, 12 iulie 2020, 13:11)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      pentru Vlad Voiculescu... Nu zic că domnul VV nu este o persoană meritorie, dar nu-i puneți cam mult în cârcă? Chiar aveți certitudinea că poate să facă toate minunile pe care le-ați înșirat... Eu cred că VV se jenează de modul cațavencian în care îl lăudați... Sau nu??????
      • +2 (8 voturi)    
        hehe (Duminică, 12 iulie 2020, 17:35)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Michi asta e un pistac rus, publica mesajul asta a 3-a oara doar saptamana asta. Michi60 ca si Luk care-i raspunde cu "candidatul vostru" au misiunea sa dezbine frontul antipsd (ca nu e vorba de dreapta ci de antipsd #penalii si darnuita Firea).
        Cat de naivi puteti fii sa cadeti in capcana unor astfel de manipulari.
        Ia faceti un test: dati o cautare pe HN la vreo stire mai veche (din toamna sau de prin ianuarie-februarie) in care apare Vlad Voiculescu si cititi comentariile.

        Pe cat facem pariu ca pana nu a fost desemnat ND candidat UNIC al oamenilor care vor sa scape Bucurestiul de PSD comentatorul postac Michi60 il injura si il scuipa pe Vlad Voiculescu ca orice #ciumatrosu ?
    • -1 (5 voturi)    
      Voiculescu (Duminică, 12 iulie 2020, 22:25)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Ai spus bine "cel mai bun lucru" , adevarat, este doar o unealta a grupului de interese medicamentoase din familia de la Viena care l-au impins ministru in guvernul "meu" Ciolos.

      Recomandarea principala din CV-ul lui a fost ca la verificarile periodice efectuate de comisia de specialitate nu s-a prezentat niciodata cu epoletii cocliti, mereu i-a lustruit pana la luciu...
  • -6 (8 voturi)    
    sa nu uitam de copia Xerox (Duminică, 12 iulie 2020, 12:06)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    fara copie dupa buletin in relatia cu autoritatile
  • -4 (4 voturi)    
    Bine de stiut (Duminică, 12 iulie 2020, 12:13)

    marc.andre [utilizator]

    .