Firea spune că nu are niciun motiv să se retragă din cursa pentru Primăria Capitalei. „Sunt încercări de a mă destabiliza. Sunt amenințată, filată”

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2020, 15:16 Actualitate | Politic


Gabriela Firea
Foto: Captura video
​Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat miercuri că nu are niciun motiv să se retragă din cursa electorală pentru un nou mandat la PMB, deşi, în această perioadă, spune ea, sunt încercări de a o "destabiliza" şi este "ameninţată, intimidată, filată".

"Nu am niciun motiv să mă retrag, nici personal, nici politic, nici de altă natură. Sunt încercări în această perioadă de a mă destabiliza, de a mă convinge să renunţ, mi se sugerează sau mi se spune direct, sunt ameninţată, sunt intimidată, sunt filată. Eu ştiu ce am făcut pentru bucureşteni, ştiu ce proiecte am în continuare pentru Capitală, nu am niciun motiv să renunţ. Am spus aseară şi am văzut că declaraţia mea a fost interpretată în fel şi chip, o realitate am spus aseară, dacă săptămâna aceasta, zilele acestea, în urma unor sondaje care se realizează deja (...) se va releva faptul, absolut puţin probabil, că există un alt candidat care să întrunească încrederea bucureştenilor mai mult decât mine eu sunt dispusă să mă retrag pentru acel candidat, pentru că nu mă leg de scaun, nu mă ţin, neapărat, strânsă de o funcţie", a spus Gabriela Firea, înainte de şedinţa conducerii colective interimare a PSD.

Liderul PSD Bucureşti a adăugat că, până la această oră, din toate cercetările pe care le au la dispoziţie reiese faptul că atât ea, cât şi preşedintele Klaus Iohannis sunt cele două personalităţi politice care întrunesc "cele mai mari procente de încredere'' în rândul românilor şi, de asemenea, al bucureştenilor.

"Ierarhiile nu s-au schimbat patru ani de zile, nu au suferit modificări nici în această săptămână. Este imposibil de crezut că se întâmplă ceva în aceste zile. Prin urmare, cei care, repet, au tot interesul să mă destabilizeze mai au de aşteptat, le transmit foarte ferm că voturile se câştigă de la cetăţeni şi nu prin maşinaţiuni politice", a arătat Firea.

Întrebată dacă de la PSD i-a cerut cineva să se retragă din cursa electorală, Firea a răspuns: "Niciodată!".

"Sunt alte forţe care transmit prin emisari că ar fi mai bine pentru mine să vin la preşedinţia PSD şi să candidez doar la parlamentare şi, eventual, dacă PSD va ajunge la guvernare să devin prim-ministru. Le-am spus că pe mine acest scenariu nu mă interesează. Eu îmi văd cu multă seriozitate de treaba de la Primăria Capitalei, de activitatea mea, nu sunt un oportunist, nu calc pe cadavre, nu vreau să iau locul nici domnului Ciolacu şi nici viitoarei propuneri de premier a PSD. Nu sunt o aventurieră să-i părăsesc pe bucureşteni în ideea că, după ce voi câştiga un loc în Senatul României şi ca posibil preşedinte al PSD, am prima şansă să devin primul-ministru al acestei ţări, nu este cazul. Eu îmi văd de treaba mea", a susţinut Gabriela Firea.

Firea a declarat că ea îşi doreşte o alianţă cu Pro România în măsura în care "negocierea va fi una cât se poate de corectă".

"Eu îmi doresc această alianţă, dar în condiţii decente şi de colegialitate de ambele părţi", a adăugat ea. (AGERPRES)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2612 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    sarma, statul paralel, asasini... (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:18)

    qwerasdf [utilizator]

    extrateristi, conspiratii cu civilizatii preistorice... tunelurile dacice de sub munti

    cu toate acestea, inca sunt fraieri care o cred pe fierea..
    • +3 (3 voturi)    
      mesaje pentru partid.. (Miercuri, 8 iulie 2020, 16:37)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      firea se adreseaza de fapt partidului nu noua. Si mai precis cex-ului, ca asa e la ei, sa o dea pe dupa piersic.

      Doar ca firea nu intelege ce le jigneste inteligenta chiar si alora din cex, care nu au asa multa.
      Pai nu zicea ea ca nu vrea sa candideze la presedentie? ca vrea sa ramana la primarie? Si pe urma pac, se suparase foc ca nu au pus-o pe ea candidata?
      Pai Gabi, tu pe cine pacalesti aici? Te-au ghicit demult sa stii.
  • +6 (6 voturi)    
    Magneții caută Sarma din Colon (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:18)

    un domn [utilizator]

    Magneții sunt Shoroshisti
  • +4 (6 voturi)    
    ai ajuns primar cu 250 mii de voturi din 1 milion (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:22)

    Boham [utilizator]

    1 milion de Bucuresteni au drept de vot si tu ai ajuns primar cu voturile a doar 25% dintre ei
  • +4 (6 voturi)    
    O filează cu sîrma? (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:23)

    Tayen [utilizator]

    Și nu-i place? Doar este băgată-n seamă, nu popularitate și-a dorit?
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:23)

    ak33 [utilizator]

    Iar te urnareste vre unul cu sarma
  • +7 (7 voturi)    
    lol (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:24)

    sorvas [utilizator]

    Firea incepe sa isi inventeze dusmani care o "amentinta, fileaza" :)) probabil merge bine schema asta de victima care se sacrifica pentru bucuresteni si nu renunta! pt ca are o misiune si dorinta de continua minunatiile care au adus prosperitate si fericire in casele bucurestenilor!
  • +3 (5 voturi)    
    /// (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:30)

    GemstonePig [utilizator]

    Astia vor sa-ti fure sarma, nu te lasa madam!
  • +8 (8 voturi)    
    Iar a inceput Firea sa se victimizeze ! (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:30)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu cumva "Cei patru de la Athenee Palace" au primit o alta misiune ? :)))))))))))

    PS. Dar isi mai ofera si clipe de visare ("mascata") : Presedinta a PSD, Prim ministra... he-he-he... !
    • +4 (4 voturi)    
      Presedinta Crucii de Piatra - Sucursala (Miercuri, 8 iulie 2020, 17:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Voluntari
      • +2 (2 voturi)    
        N-au daramat "Filiala" din Voluntari ? (Miercuri, 8 iulie 2020, 19:03)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Se lauda Pandele ca face un "Centru recreativ" pt "pensionarele"
        PSD Voluntari !
        • +2 (2 voturi)    
          Ce Ti Am Scris ? (Miercuri, 8 iulie 2020, 22:39)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Ca e Nevoie de un Preshedinte ! DUamna Gabi ))))
  • +6 (6 voturi)    
    da,cum sa nu (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:31)

    Mistrelutz [utilizator]

    verificati si vilele de microfoane si camere ascunse .
  • +7 (7 voturi)    
    cine te fileaza (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:54)

    alex34 [utilizator]

    tot aia 3 imbracati in negru care il urmareau pe Dragnea pe la Mariott? e veche bre fireo smecheria asta de imagine cu victimizarea.... singura chestie care te fileaza si ameninta e propria prostie din cap
  • +7 (7 voturi)    
    „Sunt încercări de a mă destabiliza. Sunt amenința (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:54)

    feroviarul123 [utilizator]

    Nu uita de sarma , cucoana! Nu ai făcut nimic patru ani de zile pentru București, ți-ai tras partea de la turci si vrei sa ajungi prim ministru? Ne-a ajuns o proasta prim-ministru.
    • +2 (2 voturi)    
      Petre Daia a spus ceva despre o boala : (Miercuri, 8 iulie 2020, 17:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Tuta Absoluta !
  • +5 (5 voturi)    
    Ar fi pacat sa se retraga.. (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:57)

    vladzy [utilizator]

    Ar fi pacat sa se retraga..sunt sigur ca oricare alt candidat din partea PSD ar lua mai multe voturi..
  • +8 (8 voturi)    
    ba (Miercuri, 8 iulie 2020, 15:59)

    liviu_ [utilizator]

    1 - minti de rupi... ai inceput o campanie in care cred ca vrei sa-l depaseste pe ponta la minciuni
    2 - ai facut un kkt in bucuresti! te lauzi cu niste autobuze hubrid pe care le-ai cumparat cupa ce ai aruncat banii pe aberatia aia de otokar (spaga ca d c nu?!)
    3 - inafara de victimizare mai stii altceva?! a da... sa-i injuri pe aia care nu au copii! hai sictir!
  • +6 (6 voturi)    
    Firea ...filata... (Miercuri, 8 iulie 2020, 16:02)

    GrigAl [utilizator]

    la o lampa e filata :)))
  • +7 (7 voturi)    
    ştiu ce proiecte am în continuare pentru Capitală (Miercuri, 8 iulie 2020, 16:22)

    karryne [utilizator]

    Valeu, inca 20 de companii municipale?
  • 0 (0 voturi)    
    monstrul de sub pat intimideaza la doamna? (Miercuri, 8 iulie 2020, 23:45)

    Dedalus [utilizator]

    Parca persoanele de conducere trebuiau sa treaca de un control medical anual (inclusiv psihiatric).