USR cere organizarea referendumului „fără penali în funcții publice” odată cu localele

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 6 iulie 2020, 16:57 Actualitate | Politic


Dan Barna strangand semnaturi pentru Fara Penali
Foto: Facebook
​Dan Barna cere ca referendumul „fără penali în funcții publice” să fie organizat odată cu alegerile locale. Liderul USR a făcut această solicitare în timpul ședinței Parlamentului la care a fost invitat premierul Ludovic Orban să dea explicații despre achizițiile de la Unifarm.

„​Dle Ciolacu, ați pus în sfârșit acea inițiativă pe ordinea de zi a Camerei, dar, de asemenea, aud că vă gândiți cum ar fi să puneți referendumul în august, pentru că, vezi Doamne, pe căldură românii ar fi mai toleranți cu hoții. Vă cer să puneți referendumul odată cu alegerile locale. Ideea de a nu sabota referendumul fără penali este baza noastră ca stat”, a spus Barna.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2983 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    De ce trebuie referendum (Luni, 6 iulie 2020, 17:02)

    Dalinar [utilizator]

    pentru ceva axiomatic????
    • +11 (17 voturi)    
      Simplu (Luni, 6 iulie 2020, 18:46)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Pentru ca unii sunt "mai egali" ca altii in fata legii. Noi trebuie sa respectam legea si sa facem referendum. Daca PCR2 vrea ceva, fac. Nu negociaza.

      De ce? Chiar ei au zis-o cand au fost intrebati de ce pun oameni corupti in pozitii inalte: "pentru ca putem".

      Acest GIO trebuie desfiintat.
  • +7 (17 voturi)    
    /// (Luni, 6 iulie 2020, 17:12)

    GemstonePig [utilizator]

    PSD va fi generos si va oferi trei date la alegere Sambata 29 august , 29 februarie 2021 sau Pastele Cailor.
    • -5 (7 voturi)    
      minti prin omisiune (Luni, 6 iulie 2020, 21:29)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      31 septembrie
  • -12 (36 voturi)    
    USR si coerenta. La acelasi nivel cu PSD. (Luni, 6 iulie 2020, 17:23)

    cinevatus [utilizator]

    Cand referendumul de revizuire a constitutiei cu propunerile venite din partea coalitiei pentru familie s-a vrut sa fie impreuna cu alte alegeri, USR s-a opus si a boicotat referendumul. Au sabotat referendumul care ar fi avut mai multe sanse unit cu alte alegeri impreuna. S-a vrut separarea referendumului pentru a nu crea vreun avantaj.

    Acum aceeasi tactica este considerata ok.

    Si daca aceasta tema este atat de importanta pentru romani, atunci nu ar fi corect ca toate referendumurile sa fie separate? Mai ales cand acest referendum a strans mult mai putine semnaturi fata de cel organizat de CPF.

    Dar.. ce sa pretinzi de la un partid afiliat neomarxistilor de la RENEW Europe.
    • -4 (18 voturi)    
      Corect, ai dreptate, dar stii de ce? (Luni, 6 iulie 2020, 18:41)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Noi, oile rezistente sorosiste am facut-o pentru voi.

      "De ce?" si "cum adica?" ma intrebi? Iti explic indata. De udne stii despre ce era vorba in referendumul de atunci? Stii doar pentru ca ti-au spus preotii si CpF.

      Hai sa-ti aduc aminte ce intrbeare FOARTE CLARA si LA OBIECT si dedicata stigmatizarii LGBT a fost formulata:

      "Sunteţi de acord cu legea de revizuire a Constituţiei României în forma adoptată de Parlament?"

      Ia gandeste logic. Voi oi religioase, daca veneati la Referendum si prima intrebare era
      1. Sunteti de acord sa nu ma ifie persoane cu probleme penale in functii publice

      ... si apoi...

      2. Sunteţi de acord cu legea de revizuire a Constituţiei României în forma adoptată de Parlament?

      Nu ati fi iesit indignati ca "domne, ce-i cu intrebarile astea care sprijina abuzul justitiei? da-ne intrebarea unde ne permite sa crucificam LGBT-istii" ?

      Deci vezi? Ar trebui sa fii mai recunoscator !

      Ba dimpotriva USR a cerut sa fie puse intrebarile odata cu cele ale lui KJ la alegerile de EuroPar. Atunci avea mai mutl sens (mai ales dat fiind si contextul Mustaciosului... referndumul familiei nu se lega deloc cu intrebari despre Justitie, sa fim seriosi). Cand s-a cerut atunci, s-au opus toti.

      Macar daca dezinformezi, fa-o cum trebuie ! Risti sa te faci de ras ca si restul postacilor spalati pe "creer" de PreaCoruptul Daniel.
      • +1 (1 vot)    
        Legea 3/2000 ... (Marţi, 7 iulie 2020, 12:17)

        BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Privind organizarea și desfășurarea referendumului, art 7, alin (1):
        "Cetăţenii care participă la referendum au dreptul să se pronunţe prin "DA" sau "NU" la următoarea întrebare înscrisă pe buletinul de vot: "Sunteţi de acord cu legea de revizuire a Constituţiei României în forma aprobată de Parlament?"
        Poate ar fi trebuit să te interesezi mai bine înainte a vorbi, oaie.
    • -2 (14 voturi)    
      Penalii nostri sunt mai cool decat ai lor (Luni, 6 iulie 2020, 18:47)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Cine incalca legile penale e rau, cine incalca legile biologice e cool, progresist si open-minded.
  • -7 (17 voturi)    
    LEL (Luni, 6 iulie 2020, 17:57)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Păi a mai fost asta cu "fără penali" . E iar? Tot degeaba,99% sunt penali,de unde alţii,din import?
    • +4 (10 voturi)    
      Cand a mai fost referendumul pentru asta? (Luni, 6 iulie 2020, 18:41)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      Confunzi sau dezinformezi.
    • +4 (6 voturi)    
      Confuzie (Luni, 6 iulie 2020, 19:52)

      andypandy [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      Cred ca te referi la altceva -- https://en.wikipedia.org/wiki/2019_Romanian_referendum. Si abordarea dezolanta cum ca 99% sunt penali ... tin sa pun pe tapet o mica problema ... toti cei din parlament/guvern/organizatii de stat/bugetari ... sunt tot oameni iesiti din popor ... si iaca nu par prea minunati. Sa inteleg ca restul populatiei e sfanta si fara pata si numai nemernicii astia sunt corupti/penali 99%?!? Asta e logica?
  • +16 (22 voturi)    
    E f bine, DAR (Luni, 6 iulie 2020, 18:04)

    nick24 [utilizator]

    cât e CCR în această componență, nu va avea niciun efect.
    Care e consecința referendumului pt 300 parlamentari?
    Poporul prin referendum NU are niciun cuvânt!
    Suntem DEMOcrație?
    • +5 (11 voturi)    
      Nu uita ce au zis Tradiceanu si CCR (Luni, 6 iulie 2020, 18:45)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Tradiceanu a zis ca ceea ce spune CCR tre' respectat. Cu alta ocazie, CCR a spus ca orice decide CCR trebuie executat, nu comentat.

      Bine au fost amandoi intrerupti inainte sa termine frazele: "... cand ne avantajeaza pe noi".


      Referendumul celor 300 de spartani e un vis. Ala nu se va implini nici cand vor avea stranepotii mei stranepoti daca nu scapam de comunistii astia (si de copiii lor). Trebuie sa invete lumea sa mearga la vot.

      Sa nu uitam ca nici intrebarile propuse de KJ care au trecut de CCR la EuroPar nu au fost permise sa fie puse in aplicare. Cine le-a oprit? CCR.
  • -1 (17 voturi)    
    ...fara penali (Luni, 6 iulie 2020, 18:07)

    vonamor [utilizator]

    dar cu violatori sau pedofili o fi bine??
  • -3 (21 voturi)    
    Nu cred ... (Luni, 6 iulie 2020, 18:28)

    Gigi Kent [utilizator]

    Nu cred ca exista formatiune de un populism mai abject decat USR-PLUS.

    Ce inseamna concret "fara penali in functii publice"? Cei care au drepturile si libertatile ingradite prin decizii judecatoresti definitive si obligatorii in acest sens nu pot ocupa anumite functii. Cei care executa pedepse cu executare nu pot ocupa functii publice alese sau numite din cauze obiective.

    Cine sunt acesti "penali"? Cei care au cazier dar nu au drepturile ingradite? Pai daca nu le au nu poti sa le incalci ...
    • -1 (7 voturi)    
      Esti doar un postac PSD (Luni, 6 iulie 2020, 20:58)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Sa fii multumit ca te-au luat la partid, in economia reala mureai de foame.
  • +11 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 iulie 2020, 18:38)

    [anonim]

  • +4 (6 voturi)    
    parerea mea despre referendumuri (Luni, 6 iulie 2020, 21:03)

    Wheelwright [utilizator]

    e ceva maro...
    Pai am mai votat odata la un referendum pentru justitie, sau cu alta ocazie pentru 300 de parlamentari.
    Bai USR, sau oricare vreti... castigati voi alegerile si legiferati respectarea legii si mai ales urmariti sa se respecte legea, ca referendumul e frectie la picior, sau joc de imagine.
    Daca pe aceasta baza vrea USR in plus nu o sa castige nimic.
  • -2 (4 voturi)    
    Nu problema este f serioasă (Luni, 6 iulie 2020, 21:29)

    Observatory [utilizator]

    ce faceți cu făt frumos , cu gagica tânăra și cu dinții de lemn?
    Omul suferă la pensiunea Rahova și aspreapta rasplata boborului de a fi răsplătit : chiar și o statuie, zău ca merita...
    Ce legi faceți și voi ! Așa va răsplătiți eroii ?
  • -1 (7 voturi)    
    USR- PCR (reciclat) (Marţi, 7 iulie 2020, 2:09)

    Vlad-I [utilizator]

    Usr-ul vireaza spre stanga, doar ca o face fara sa foloseasca vechile sloganuri comuniste.