VIDEO Neamțul care vrea să fie primarul Timișoarei. Povestea lui Dominic Fritz

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 3 iulie 2020, 10:23 Actualitate | Politic


Dominic Fritz
Foto: Facebook
Dominic Fritz s-a născut în Germania și a ajuns pentru prima oară în România, în 2003. Abia terminase liceul. A lucrat un an ca voluntar la o casă de copii din cartierul Freidorf. Acolo a învățat și limba română. S-a întors câtiva ani mai tâziu, implicându-se într-o serie de proiecte sociale. Astăzi, este candidatul USR-PLUS la Primăria Timișoarei.

Dominic Fritz a fost invitat la interviurile HotNews.ro LIVE













Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10310 vizualizari

  • Exista sondaje actuale privind intentia de vot? (Vineri, 3 iulie 2020, 10:35)

    t_beriu [utilizator]

    Teoretic alegerile sunt peste mai putin de doua luni si noi inca nu stim cam cum se situeaza candidatii.
    Intrebare concret pentru Timisoara (eu fiind de acolo) dar valabila pentru toate orasele mari.
  • In cazul ca alt (Vineri, 3 iulie 2020, 12:05)

    Bradisor [utilizator]

    candidat din cei care se opun psd sta mai bine in sondaje este dispus sa-l sustina?
  • Oricine e mai bun ca Robu (Vineri, 3 iulie 2020, 12:08)

    emil bobu [utilizator]

    E un cuib de viespi corupte la Timisoara de multi ani.
  • de astfel de lideri si modele avem nevoie!! (Vineri, 3 iulie 2020, 12:37)

    mntsn [utilizator]

    Buna ziua

    Felicitari Clarice pentru captivantul interviu si pentru faptul ca ati invitat o persoana atat de deosebita. E un privilegiu sa discuti cu un astfel de om, sau macar sa-l asculti.

    In particular fie spus, ar fi o enorma ratare din partea Timisorenilor sa nu-l aleaga pe acest om. Ii urez succes si sunt aproape sigur ca nu doar in Timisoara, ci oriunde in Romania un astfel de politician ar castiga triumfal alegerile. Faptul ca este german desigur ca ii ajuta foarte mult la imagine.

    Ca intrebare: nu locuiesc in Timisoara, dar iubesc acest oras si as vrea sa stiu daca dl. Fritz va avea curajul sa ia masuri aparent nepopulare (de exemplu, referitoare la reducerea traficului cu masina personala in orase) dar care in mod real aduc beneficii de necontestat societatii si care zic eu vor fi abia ulterior apreciate, nu imediat.

    Multumesc
  • Zona metropolitana a Timisorii (Vineri, 3 iulie 2020, 12:42)

    DanB [anonim]

    Salut Dominic,
    Cum vezi dezvoltarea Timisorii in urmatorii ani , avand in vedere alipirea mai multor comune marginase (asa zisa zona metropolitana)?
    Mai concret , crezi ca poti face o zona metropolitana functionala din punctul de vedere a infrastructurii (comune), transport in comun si/sau distributie de fonduri pentru o dezovoltare armonioasa?
    Multumesc,
    Dan.
  • Buna ziua (Vineri, 3 iulie 2020, 13:12)

    animatron [utilizator]

    Care este experienta administrativa si/sau manageriala care-l recomanda pe dl Fritz sa acceada la conducerea unui oras european de sute de mii de locuitori ?

    Care sunt proiectele pe care dumnealui le-ar vrea concretizate si pe care ceilalti candidati nu le propun?

    Cum e putin probabil ca USR-PLUS sa obtina o majoritate absoluta in consiliul local, care sunt fortele politice cu care dl Fritz ar accepta o alianta politica pt a administra impreuna Timisoara ?

    USR-PLUS e perceput de opinia publica ca fiind o forta politica fara o ideologie clara, cu o dinamica preponderent bazata pe lupta anti-coruptie/anti-PSD.

    Dl Fritz se defineste ca "politician de dreapta", de "stanga", "centrist" sau considera ca nu are nici o importanta eticheta politica, ca notiunile astea ar fi depasite ?

    Multumesc !
  • Robu somer (Vineri, 3 iulie 2020, 16:34)

    BjornTuroque [utilizator]

    Pana la urma Robu a aratat deja cat poate in 4 ani si, cu o a doua sansa, in 8. E loc de mult mai bine.
  • Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 iulie 2020, 16:35)

    [anonim]

  • E cam la fel de neamt ca si Iohannis (Vineri, 3 iulie 2020, 19:36)

    VM [anonim]

    Adica, omul este romanizat bine. Un dubios, cu un CV in care scrie ca a fost sef de cabinet al fostului presedinte al Germaniei Horst Kohler la vreo 10 ani de cand acesta fusese presedinte.
    A umplut Timisoara de bannere imense cu fata lui, cam la fel cum facea si Mazare la Constanta, desi nu a inceput campania electorala iar astfel de forme de campanie sunt interzise. Cine acopera costurile si cum poate verifica Autoritatea Electorală astfel de cazuri? Dar ce conteaza? Suntem in Romania si asta se vede imediat.
  • Conditia (Vineri, 3 iulie 2020, 20:02)

    zaw [anonim]

    Singura conditie ca sa iasa primar e sa-l voteze pesedistii,astfel iese Robu
  • Pare a fi un fel de corcitura (Vineri, 3 iulie 2020, 23:07)

    Rahan5 [utilizator]

    de iudeu (ochii mici si sireti, alungiti pe orizontala -gen Ponta dar si cu cearcane mari -gen Bulai de la USR ).
    Cel mai grav, nu pare a avea radacini svabe banatene, ci unele trasaturi din Renania .
    Adica individul asta incearca sa creeze in Timisoara confuzia ca ar fi intr-o situatie similara cu Iohannis (care a afost primarul Sibiului, fost oras sasesc).
    Diferenta majora este ca individul ata nu a dovedit ca provine din svabii banateni.
    Categoric, nu are nici o legatura cu Iohannis care este
    sas, o etnie destul de diferita de etnia renana.
    Deutschalnd-ul a avut 4 regi (adica 4 popoare distincte mai mari): Regele Prusiei, Regele Bavariei, Regele Saxoniei si Regele Bade- Wurttenberg-ului (svabi).
    Renanii nici macar nu au avut Rege, ci doar un fel de Principe.
    Sunt vazuti in Deutschland ca un fel de tolomaci (Joachim von Ribbentrop).
    In concluzie, din Deutschland ne putem trezi ca pot sa vina tot felul de oportunisti dubioasi, si care in Deutschland nu i-ar vota nimeni, dar ,,se parasuteaza" in Romania, cu un risc major daca ajung primari / parlamentari etc.
  • Perfect! (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 16:13)

    Angelica [anonim]

    Großartig! Ich war überwältigt, wie toll seine Aussprache ist (viel klarer als manche Reporter/Moderatoren, die einfach viel zu schnell sprechen) mit einem passenden Wortschatz... Ich kann das nachvollziehen, da ich selber gebürtige Rumänin bin und mit 32 Jahren nach Deutschland ausgewandert bin, obwohl ich kein Wort auf Deutsch konnte.
    Asa cum explica el, ce caracterizeaza o politica buna, un bun politician e nu numai placut, ci simplu, concret si real. Omul are viziuni si ii doresc mult succes. Nu sunt din Timisoara, insa cred ca asemenea valori - indiferent de unde vin - trebuie prinse "in cuie" pentru a ramane acolo. Fara orgolii personale, ca anumiti comentatori de mai sus. Unii privesc doar in farfuria lor, fara sa arunce macar o privire peste masa... Eu am savurat nu numai interviul, ci si pagina personala. Chapeau!! www.lustwandeln.eu
  • hai ca rad si curcile de voi...:) :) :) (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 16:20)

    Cactus Jack [utilizator]

    .. aproape.jumatate de viata l-am trait in Timisoara, dupa care am luat drumul vestului, a Germaniei.
    Am colindat cu diverse proiecte o jumatate de lume, asa ca incerc cu mintea limpede si cu ochii cat roata carului sa vad si sa analizez pe vrea/doreste acest Fritz. Nu stiu cine este, nu stiu ce poate, nu-l cunosc, dar oraselul meu de origine sa fie condus de o vinitura din Germania, ma cam pune pe ganduri.
    Pe vremuri veneau oltenasii sa ne conduca, oare acuma nemtisorul le iau locul? Ce experienta are Fritz in domeniu, ce proiecte, plan de dezvoltare are pt oraselul nostru de pe malul Begaului? Spun al nostru, ca si dupa aproape 40 ani de pribagie :), in adancul meu tot timisorean am ramas. Intre timp in Germanica am invatat ca nu nu numai in Romania , ci si in Germania sunt multi aiuriti, numiti aici "Traimtänzer", adica visatori. Sa dea domnul sa fie omul potrivit la locul potrivat, sincer sa fiu ma cam indoiesc.
  • Dominic esti Cel mai Tare (Duminică, 5 iulie 2020, 11:30)

    patrunjel [utilizator]

    Dominic esti Cel mai Tare.

    Ti-ne-o tot asa !