Criza n-a lovit și conturile partidelor: ce subvenții de la stat au primit în starea de urgență și de alertă / Pe listă, un partid-fantomă cu doi parlamentari afiliați PSD

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 2 iulie 2020, 18:36 Actualitate | Politic


Finantare partide, date AEP
Foto: Hotnews
​​Subvențiile generoase de la stat au alimentat conturile partidelor și în perioada de criză. În timpul stării de urgență, formațiunile parlamentare au primit fonduri publice de 61,83 milioane de lei, adică aproape 13 milioane de euro. În iunie, în conturi le-au intrat alte 23,81 de milioane de lei (5 milioane de euro). În total, 85,6 milioane de lei, reprezentând 17,8 milioane de euro.

Principalul beneficiar a fost PSD, care a încasat aproape jumătate din sumă.

Pe listă însă este și Forța Națională, partidul cu care Teodor Meleșcanu voia să-i dea lovitura de grație lui Călin Popescu Tăriceanu, dar care a rămas cu doar doi parlamentari pe hârtie, aceștia fiind afiliați grupului PSD. Formațiunea a primit de la stat din martie până în iunie, 635.000 de lei (adică 132.000 de euro).



În perioada martie - mai în care a fost stare de urgență în România, în conturile PSD au intrat 30,9 milioane de lei, iar în iunie alte 11,9 milioane. În total, social-democrații au primit în lunile de stare de urgență și de alertă 42,8 milioane de lei, adică 8,92 milioane de euro.

Liberalii au primit aproape jumătate față de PSD, respectiv 23,7 milioane de lei (4,95 de milioane de euro). În perioada martie -mai în conturile PNL au intrat subvenții publice în valoare de 17,1 milioane de lei, cărora li s-au adăugat în iunie 6,6 milioane.

USR este al treia în top, cu încasări în ulltimele patru luni de 6,3 milioane de lei (1,3 milioane de euro). În lunile perioadei de urgență, USR a primit subvenție de 4,58 milioane de lei, cărora li s-au adăugat în iunie 1,76 milioane de lei.

ALDE a primit și ea între martie și iunie peste un milion de euro, adică 5,19 milioane de lei. În perioada martie-mai, în visteria partidului au intrat subvenții de la stat în valoare de 3,75 de milioane de lei, cărora li s-au adăugat în iunie 1,44 milioane.

PMP a primit si el în ultimele patru luni 2,85 milioane de lei subvenție de la stat, adică aproape 600.000 de euro. În lunile martie-mai, în conturile partiduui au intrat 2 milioane de lei, iar în iunie 800.000 de lei.

Pro România a primit 2,8 milioane de lei în primele trei luni ale crizei coronavirusului, cărora li s-au adăugat în iunie 1,1 milioane. În total subvenția de la stat pentru partidul lui Victor Ponta a fost în perioada martie-iunie de 3,9 milioane de lei, adică aproape 827.000 de euro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7741 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    ehhh (Joi, 2 iulie 2020, 18:44)

    transpenibilus [utilizator]

    Singura SOLUTIE:
    PSD sa fie scos in afara legii si desfiintat.
    • +16 (22 voturi)    
      pai atunci n-ar mai fi democratie (Joi, 2 iulie 2020, 20:42)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Scosul in afara a orice trebuie sa-l faca votantul, nu legea...
      Degeaba scoti PSD in afara legii, caa doua zi toti pesedistii se transfera la Pro Romania sau cumpara un partidulets de 3 membri sau isi fac alt partid.

      Solutia e la stampila de vot, si pser sa intelegem asta pana nu e prea tarziu.
      • +2 (4 voturi)    
        100% corect! (Vineri, 3 iulie 2020, 12:27)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        "Solutia e la stampila de vot, si sper sa intelegem asta pana nu erea tarziu."

        Sigur ca da, asta trebuie!
        Nu pedesereul trebuie scos in afra legii, ci hotia si incompententa.
        Nici macar nu este vina pedesereului, ci noastra, ca in 2016 le-am dat pe mana toata, absolut TOATA puterea!
        Un pedesere ce are doar 20-30 % in Parlament ar fi OBLIGAT sa se comporte responsabil, nu si-ar mai putea permite sa promoveza numai pe alde Draknea, veorica, Codrin, Badalau, Nicolicea, etc.
  • +9 (25 voturi)    
    n'avem bani (Joi, 2 iulie 2020, 18:56)

    nash pandelica [utilizator]

    pt. alocatii.
    n'avem bani
    pt. pensii

    avem bani
    pt presa/mita
    avem bani
    pt partide

    n'avem, dara mai avem.
    pt. cine merita....
    • -8 (14 voturi)    
      Sunt bani si pentru ONG...uri... (Joi, 2 iulie 2020, 20:32)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Sunt bani si pentru ONG-uri...cu voia dumneavoastra. Ca asa-i la Romanika talibana, d'aia-s ONG, sa ia bani de la buget...hahahaha
      • -1 (3 voturi)    
        hm (Vineri, 3 iulie 2020, 12:28)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ai lovit tare, ca ti'au dat minusuri.
        deci, acum stim si noi acoperirea luptatorilor cu minusul. :-))
  • +2 (18 voturi)    
    n'avem bani (Joi, 2 iulie 2020, 18:56)

    nash pandelica [utilizator]

    pt. alocatii.
    n'avem bani
    pt. pensii

    avem bani
    pt presa/mita
    avem bani
    pt partide

    n'avem, dara mai avem.
    pt. cine merita....
    • +4 (8 voturi)    
      la P$D uu tau de Suflet uite ! (Joi, 2 iulie 2020, 19:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      "ieste" !
    • -5 (9 voturi)    
      nu zic ca nu-i rau (Joi, 2 iulie 2020, 20:47)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Da e ca si cum ai compara bugetul pentru cumparat semnite de floarea soarelui cu bugetul pentru cumparat o casa...
      Sumele alea sunt, estimativ, la 2x PSD, adica vro -4-5 mil eur/luna, sa zicem 60 mil/an. Asistenta sociala pe 5 luni ca costat bugetul 46 mld lei, adica aproape 10 mld eur.
      Deci... fara sa spun ca n-ai dreptate in principiu, in realitate efectul ar fi fix ala al unui pipi facut in mijlocul oceanului.
      • +2 (6 voturi)    
        calcul (Joi, 2 iulie 2020, 23:38)

        uxh75588 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        2 000 E salar pe luna

        60 000 000 E / 2 000 E = 3 000 luni

        3 000 luni / 12 luni = 2 500 ani

        2 500 ani / 10ani = 250

        Cu acei bani am putea plati 250 de oameni valori (mai mult sau mai putin)
        cu 2000 E luna timp de 100 ani.

        Fa un calcul cu restul banilor care se fura cate locuri de munca cu salarii decente ar fi.
        • -2 (2 voturi)    
          edit (Vineri, 3 iulie 2020, 2:17)

          uxh75588 [utilizator] i-a raspuns lui uxh75588

          30 000 in loc de 3 000
        • -2 (2 voturi)    
          edit2 (Vineri, 3 iulie 2020, 2:18)

          uxh75588 [utilizator] i-a raspuns lui uxh75588

          cu 2000 E luna timp de 10 ani.

          in loc de cu 2000 E luna timp de 100 ani.
      • +2 (4 voturi)    
        pandelica (Vineri, 3 iulie 2020, 8:28)

        Doina Pantazi [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        Poate ca proportia sumei pentru finantarea partidelor este mica in comparatie cu alte cheltuieli ale statului, dar nu despre suma este vorba ci despre corectitudine si egalitate intre oameni. Partidele ar trebui sa se finanteze din cotizatii si sponsorizari sau alte activitati pe care le-ar face membrii lor (conferinte, de exemplu). Abia atunci s-ar vedea cata sustinere reala au partidele.
  • -3 (15 voturi)    
    Sunt bani (Joi, 2 iulie 2020, 19:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    pentru partide (=grupari infractionale puse pe jaf), pentru pensii speciale, pentru securisti si jandarmi aserviti politic, pentru mogulii de presa, pentru sifonat cu achizitii directe. PNL nu are bani pentru pensii si alocatii pt copii. E clar, nu?

    PSD = PNL = USL
    • -1 (9 voturi)    
      PSD=PNL=USL=udmr= (Vineri, 3 iulie 2020, 3:19)

      isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ...= TOATE partidele pulitice din rRomania!! Spor la vot!
    • +3 (5 voturi)    
      hehe (Vineri, 3 iulie 2020, 5:56)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Singurul lucru clar e ca postacimea din kiselef are punctaj sa demobilizeze electiratul. Doar ala cu labuta intinsa asistat social, ala al vostru, se mai demobilizeaza #penalilor :-) )))
  • +14 (16 voturi)    
    De ce ? (Joi, 2 iulie 2020, 19:41)

    brigadierul [utilizator]

    De ce trebuie sa primeasca partidele subventii? Ele nu se pot descurca din cotizatiile lunare ale membrilor?
    • +11 (15 voturi)    
      Așa se face peste tot! (Joi, 2 iulie 2020, 20:49)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui brigadierul

      E un mecanism de sprijinire a democrației dar se oare că cei care au inventat sistemul nu s-au gândit că poate exista o populație chiar atât de .... neinspirată încât să voteze constant și masiv niște infractori.
      (P.S. cred că Elveția e singura care nu dă subvenții)
    • +3 (3 voturi)    
      Cam ca BOR (Vineri, 3 iulie 2020, 4:41)

      andypandy [utilizator] i-a raspuns lui brigadierul

      Iau si de la cotizanti si de la stat :))))))
    • +1 (3 voturi)    
      O aberatie (Vineri, 3 iulie 2020, 5:01)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui brigadierul

      Ca multe altele pe care le inghite poporul vegetal roman.
      Unui asemenea popor i se potriveste mai bine o dictatura decat democratia de jaf de care a avut parte in acesti 30 de ani.,
    • +2 (4 voturi)    
      ehh (Vineri, 3 iulie 2020, 5:58)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui brigadierul

      Cum adica de ce? Pentru ca asa prevede legea facuta de dragnia si de PSD. Puteau s-o anuleze dar ciolacului ii plac firfireii doar e pizidel..
  • +6 (8 voturi)    
    La măcelărie stau javrele (Joi, 2 iulie 2020, 22:44)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Multi bani risipiți.
    In numele democrației.
    Trebuie schimbat modul de alocare a resurselor
    Trebuie alt algoritm de distribuire rațională a sumelor.
    Si niciun control de la Curtea de Ponturi sa se vada risipă de fonduri publice.
    Ar trebui alocate sume după nr de cotizanti activi.
    Asa, câinele nu pkeaca de la măcelărie!
  • +8 (10 voturi)    
    Dezgustator ... (Vineri, 3 iulie 2020, 0:14)

    imipasa.ro [utilizator]

    ... în condițiile în care cercetarea, de exemplu, e MULT subfinanțată mai ales de când incompetentul Teodorovici și ciuma roșie și-au făcut de cap pe banii contribuabililor. N-am văzut încă nici un politician (de dreapta, evident, că de la cei de stănga mi-e greu să am astfel de așteptări înalte) 'îmbuibat' pe meleagurile dâmbovitene, menționând situația dezastruoasă finamciară cu care se confruntă cercetătorii din România.
  • +5 (7 voturi)    
    Cineva a sublinia aici... (Vineri, 3 iulie 2020, 2:19)

    Observatory [utilizator]

    este mică suma, ca un pipi in Ocean...
    Serios ? Pentru o țara săracă cum este in realitate România este suma uriașă .
    Alocați aceasta suma la amărâții care nu au ce mânca, trăiesc de azi pe mâine și pe domnii din partide nu ii doare nici in tocul pantofului ..
    Din 1947 absolut numic nu s-a schimbat, guverne de nota 4 , minte prostavanul de alegător la fiecare alegere ...și mulți, foarte mulți pun botul ...
    Serios, nu sunt un om violent, dar politicienii romanii ar merita niște bastoane pe c....
  • +2 (4 voturi)    
    Este constitutional? (Vineri, 3 iulie 2020, 5:28)

    radu222 [utilizator]

    Partidele sunt persoane juridice de drept privat, deci ar trebui sa-si asigure fonduri banesti din cotizatia membrilor si din donatii benevole ale cetatenilor. Cineva ar trebui sa sesizeze CCR ca nu este constitutional ca partidele sa fie subventionate de la buget, deci din taxele si impozitele platite de cetateni.
  • +1 (3 voturi)    
    Pe când partidele să nu fie plătite de la buget? (Vineri, 3 iulie 2020, 7:29)

    BEDE [utilizator]

    Aștept cu maxim de interes ziua când vor da o lege ca partidele să nu mai fie plătite cu nici un ban de la buget. Să se prevadă ca partidele să fie finanțate de aceia care cred în ele. Și să se prevadă și să fie publică lista cu aceia care sponsorizează vreun partid cu sume mai mari de 2000EUR/an.
    Ca să fie transparență: să știi destul de bine ale cui interese le reprezintă un partid.