Năsui, despre programul economic al Guvernului Orban: O salată plină cu scheme de subvenții din banii contribuabililor, combinată cu veșnica ciorbă reîncălzită a "investițiilor”

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 1 iulie 2020, 12:22 Actualitate | Politic


Claudiu Nasui
Foto: Facebook/ Claudiu Nasui
Deputatul USR Claudiu Năsui spune că este chiar trist să te uiți peste planul de relansare propus de PNL, apreciind că "este o salată plină cu scheme de subvenții din banii contribuabililor, combinată cu veșnica ciorbă reîncălzită a <<investițiilor>> în prag de alegeri".

Năsui mai susține că "planul PNL este doar să luăm bani de la unii și să-i dăm la alții, evident prin pixul lor".

Mesajul integral postat pe Facebook de Claudiu Năsui:

  • "Este chiar trist să te uiți peste planul de „relansare” propus de PNL. Practic este o salată plină cu scheme de subvenții din banii contribuabililor, combinată cu veșnica ciorbă reîncălzită a „investițiilor” în prag de alegeri.
  • Se reiau și teme vechi precum salvarea de la faliment a unor corporații din banii românilor. O idee extrem de proastă pentru România, dar extrem de bună pentru corporații care au făcut pierderi și ar vrea să le verse în contul statului român.
  • Se înființează încă o bancă de stat. Statul român avea 2 bănci acum un an, a mai cumpărat una, iar acum guvernul PNL vrea să mai înființeze încă una.
  • Se reia chiar și ideea eșuată a domnilor Dragnea și Vâlcov a unui fond suveran de investiții. Când îl făcea PSD nu era bun. Dar acum că mâna pe robinetul de bani e de la PNL, fondul devine bun. O să ne spună că nu e la fel. De fapt e fix la fel, exact cu aceleași companii pe care voiau și Dragnea-Vâlcov să le pună la căpușare.
  • Din ce bani vom face toate astea? Vorbim de zeci de miliarde de lei. Evident din banii noștri. Statul ne ia în fiecare lună jumătate din salariu. România are printre cele mai mari impozitări ale muncii pe salariile mici din toată Europa. Ca să nu mai vorbim despre faptul că apoi ne ia TVA și accize la tot ce cumpărăm. Tot românii care muncesc în economia reală vor suporta costurile. Iar pe ei nu-i ajută nimeni.
  • Mediul privat autentic, adică acela care nu e branșat la bani publici, nu va beneficia de nimic. Dimpotrivă, statul le va lua bani, va face deficit și îi va direcționa către firmele mari. Românii din economia reală vor fi sărăciți iar cei branșați la banii statului vor rămâne pe linia de plutire.
  • Din tot planul PNL singurul lucru bun sunt investițiile. Dar promisiunea aceasta am tot auzit-o de peste 10 ani. Mai ales în prag de alegeri. Fonduri europene nu accesăm. Suntem codașii Europei la absorbția de fonduri absolut gratuite. De ce? Pentru că la noi, guvernul a preferat să folosească programe corupte și eșuate de tip PNDL (program înființat chiar de Liviu Dragnea). Iar UE nu ne lasă să ne batem joc de banii lor, așa cum e și normal. Dacă vrem să facem investiții în bătaie de joc o facem din banii noștri.
  • Dar știți care este cel mai trist lucru? Că din 32 de pagini de măsuri a unui guvern așa-zis liberal, una singură nu este liberală. Niciuna. Nici vorbă de vreo reducere fiscală pe muncă. Acolo ni se va spune că nu sunt bani. În schimb să folosim banii contribuabililor pentru a susține pierderile corporațiilor străine sunt bani. Nici vorbă de vreo reducere a birocrației".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1539 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    Așa guvern (Miercuri, 1 iulie 2020, 12:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    așa ciorbă. Abureală ca si până acum si fura după ciolanul electoral (chair batand palma cu Ciuma Roșie - ca la Iasi si Buzau).
  • +8 (16 voturi)    
    Iau bani de la unii și dau la alții :)) (Miercuri, 1 iulie 2020, 12:37)

    CezarN [utilizator]

    Dar asta este esența esenței oricărui plan de investiții. :)
    Bravo, domn' Năsui.
    Dacă planul este bun, despre plan vorbesc, dl Năsui greșește.
    Dacă planul este rău, dl Năsui are dreptate, însă doar parțial, pentru ca sunt sigur ca nici acest plan, la fel ca zeci de alte planuri care ni s-au prezentat de 30 de ani încoace, nu se va realiza, deci nu vom "beneficia" nici de părțile lui rele.
    :))
    Problema este alternativa, ce propune USR? Nu-i bai, nici ei nu vor realiza ceea ce propun, dar măcar sa vedem ca au imaginație ... Că doar mărșăluind pe Magheru cu pene-nfipte-n fund nu cred că propășim.
    • +8 (8 voturi)    
      Ai gresit (Miercuri, 1 iulie 2020, 13:31)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      putin. Corect spus ar fi asa: ia banii de la noi -80 miliarde din bugetul de stat- si da la altii.
      Noi=> tu, eu si alti romani care mai si muncesc in tara asta.
      Altii=> politicienii si alti paraziti cu pensii speciale sau care asteapta sa primeasca pensii speciale.
    • +3 (7 voturi)    
      Problema e ce are nevoie aceasta tara (Miercuri, 1 iulie 2020, 13:35)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      cu adevarat. Are nevoie de joburi, educatie, sanatate si infrastructura in aceast ordine de prioritati. USR a venit cu niste propuneri interesante pe partea de angajati cum ar fi reducerea taxelor pe salariile mici. Pe partea de sanatate ruperea monopolului CNAS e o alta propunere. La educatie in schimb nu prea au avut niste propuneri coerente ceea ce arata faptul ca nu prea stiu problemele reale ale sistemului sau ca n-au oameni care sa aiba o idee de ansamblu a situatiei catastrofale a acestui domeniu. In momentul in care tu ai absolventi de clasa a 8-a semi-analfabeti , trebuie sa ai o viziune ampla de reformare a acestui sistem.
  • +6 (10 voturi)    
    corecta apreciere (Miercuri, 1 iulie 2020, 12:38)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    fara EDUCATIE, CERCETARE, reforma administratiei publice, digitalizare, sunt vax albina.
    Se vor face, cu chiu cu vai niste drumuri, autostrazi, cladiri,
    Pt cine, o populatie majoritar analfabeta, ramasa in sec 19 aproape, cumparand.importand si platind pentru tehnologii, brevete, drepturi de autor pt orice...fara inovatie, cercetare, nimic.
    Cu cine, ca masa critica de analfabeti si incompetenti, inclusiv cu diplome a depasit o valoare critica si oricum nu mai au cu cine.
  • +1 (15 voturi)    
    Vorbeste USR, promotorul programului StartUp Nat (Miercuri, 1 iulie 2020, 12:39)

    xolv [utilizator]

    din bani publici.
  • +9 (17 voturi)    
    dar programul vostru ce prevede? (Miercuri, 1 iulie 2020, 12:39)

    revo [utilizator]

    nimic.
    • -1 (5 voturi)    
      Da' ce... (Miercuri, 1 iulie 2020, 16:33)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ... ne batem in programe economice SF, sau cum ?
      • +3 (3 voturi)    
        Nu, ar fi suficient (Miercuri, 1 iulie 2020, 18:12)

        Antiparaziti [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

        sa nu se ocupe doar de critica, ci sa vina si cu ceva idei, daca se poate.
  • +10 (20 voturi)    
    *Dragul* nostru Năsui-Motorola, (Miercuri, 1 iulie 2020, 12:47)

    Rescator [utilizator]

    Salată a făcut,din banii publici,famiglia ta în
    mega-afacerea Motorola ,în care M.Ap.N. a fost
    tras pe sfoară.Și apropo,de unde te pricepi tu,ca
    simplă beizadea,la toate.Ar trebui să-ți ronțăi banii
    și să ne scutești de prezența ta.
    • -5 (7 voturi)    
      Asta nu inseamna ca n-are dreptate (Miercuri, 1 iulie 2020, 13:43)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Papagalii aia doi cred ca prostesc un popor intreg. Si poate chiar au dreptate, sunt multi prosti care cred povestile alea (care in treaca fie spus nici macar nu reflecta ce are nevoie cu adevarat aceasta natiune)
  • +7 (15 voturi)    
    Daca tot nu va prieste salata si ciorba (Miercuri, 1 iulie 2020, 12:53)

    jack_74 [utilizator]

    acum aveti ocazia sa oferiti friptura si desertul.
    Aveti puterea de convingere, sau doar va bagati in seama?
  • +2 (2 voturi)    
    Repede D-le Năsui. (Miercuri, 1 iulie 2020, 20:15)

    asavreau [utilizator]

    Un plan marca USR care să pară o friptură.Aveți salata,dați friptura și va fi bucuros Ciolacu.
  • +2 (4 voturi)    
    Mai USR-istilor . . . . (Miercuri, 1 iulie 2020, 22:14)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . voi sunteti nebuni? In loc sa va aliati cu PNL voi ii dati la gioale! Barna asta este un fel de lider maxima ca Dranea, ce zice el este sfant! Vai da capul vostru, natangilor! Ce faceti dupa alegeri cu, sa zicem,20%?
  • 0 (0 voturi)    
    Relansare Econnomica??? (Joi, 2 iulie 2020, 7:54)

    alex54 [utilizator]

    Vreti cu adevarat o relansare economica rapida??? Daca da, sugerez ca inainte de a "visa la invenstitii care o sa..." pe termen lung/foarte lung, masuri rapide cu rezultate asemenea:
    -toate institutiile de stat sa-si vanda imediat, autoturismele "bengoase", straine, si sa se reinnoiasca doar cu Dacia si Ford Romania;
    -obligati toate hiper/super/etc market-uri ca cel putin 50% din marfurile de la raft sa fie romanesti.