Camera Deputaților: Persoanele condamnate definitiv pentru corupție rămân fără pensie specială

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2020, 13:59 Actualitate | Politic


Pensii mari
Foto: Digi 24
Camera Deputaților a adoptat, marți, un proiect de lege care prevede că nu vor putea beneficia de pensie specială persoanele condamnate definitiv pentru corupţie. Inițiativa legislativă aparține liberalilor și a fost aprobată în unanimitate de către deputați.

Proiectul de lege prevede interdicția de a lua pensie specială de serviciu și se aplică pentru: judecătorii CCR, membrii corpului diplomatic şi consular al României, personalul aeronautic civil navigant, membrii Curţii de Conturi, personalul auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al parchetelor, personalul de specialitate criminalistică, tehnicienii criminalişti, militarii, poliţiştii, funcţionarii publici cu statut special, funcţionarii publici parlamentari care au o condamnare definitivă pentru corupţie.

Legea urmează să fie trimisă președintelui Klaus Iohannis pentru promulgare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2181 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Bun (Marţi, 30 iunie 2020, 14:02)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sau eliminati pensiile speciale cu totul... nu e mai simplu asa?
  • +9 (9 voturi)    
    Pai, (Marţi, 30 iunie 2020, 14:06)

    PetricaGhezea [utilizator]

    Si daca e condamnat pentru pedofilie sau viol primeste pensie speciala? Primeste
    • +7 (7 voturi)    
      e (Marţi, 30 iunie 2020, 15:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      baby steps

      bine si asta
      dar da, DOAR pt coruptie e prea putin!
  • +6 (8 voturi)    
    Praf în ochi! (Marţi, 30 iunie 2020, 14:32)

    gebica [utilizator]

    Uite-așa n-o să mai avem nici corupție la nivel înalt. Șpaga pentru NUP sau achitări are finanțarea asigurată!
    • +3 (5 voturi)    
      sa fim optimisti (Marţi, 30 iunie 2020, 15:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      la un moment dat (daca nu o sa mai votam psd da tembelii) o sa ajungem si noi sa avem justitie corecta... hopefully
  • +7 (7 voturi)    
    Să vedem (Marţi, 30 iunie 2020, 14:45)

    gogu52 [utilizator]

    cât de repede va fi atacată la CCR problema :D
  • +6 (6 voturi)    
    aleluia! (Marţi, 30 iunie 2020, 15:30)

    liviu_ [utilizator]

    in sfarsit!

    sper sa nu fie probleme la ccr (ca doar furtul de protejeaza prin ccr)
    • +2 (2 voturi)    
      Depinde de avocatul infractorilor. (Marţi, 30 iunie 2020, 18:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Așa numita instituție-Avocatul Poporului este sensibilă când ataci infractorii.Tăriceanu a spus că cei mai buni rtomâni sunt în pușcării și Renate Weber îi apără .