VIDEO USR-PLUS și-a anunțat propunerile pentru primăriile de sector / Liderul USR București: Negocierile cu PNL continuă

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 28 iunie 2020, 15:04 Actualitate | Politic


Lansare candidati USR-PLUS
Foto: Captura Facebook
Alianța USR-PLUS a prezentat candidații la primăriile de sector din București pentru alegerile locale din 27 septembrie. Aceștia și-au expus, duminică, prioritățile în fața președintelui USR București, Claudiu Năsui, și a președintelui PLUS București, Vlad Voiculescu, transmite Mediafax.

Astfel, candidații alianței sunt Clotilde Armand – Sectorul 1, Radu Mihaiu – Sectorul 2, Ana Ciceală – Sectorul 3, Simona Spătaru – Sectorul 4, Alexandru Dimitriu – Sectorul 5 și Alexandru Gâdiuță – Sectorul 6.

Președintele USR București, Claudiu Năsui, a declarat că alianța are candidați cu experiență, oameni care au realizări importante.

„Unii dintre ei au participat la viața politică de până acum, au fost membri în Consiliul General al Municipiului București, au fost secretari de stat. Sunt oameni care și-au arătat deja competența și au dovedit câte se pot face în statul român dacă există voință, competență și onestitate”, a spus Năsui.

Năsui a spus că USR PLUS continuă negocierile cu PNL pentru desemnarea unor candidaţi comuni la primăriile de sector, însă a subliniat că şi candidaţii liberali trebuie să îndeplinească criteriile de integritate şi competenţă.

"Noi suntem deschişi acestor negocieri şi acestor discuţii, dar ele trebuie purtate pe oameni, pe persoane. După cum vedeţi, USR PLUS a fost extrem de transparent. Am prezentat oamenii pe care îi avem la fiecare sector. Îşi cunosc foarte bine sectoarele, îşi cunosc foarte bine potenţialul şi ştiu ce trebuie să facă din secunda doi de când sunt în primărie. În momentul în care vom avea acest lucru şi din partea PNL, vom vedea cu ce oameni vin ei şi vom putea să decidem dacă vom merge la comun cu ei, dar baza sunt criteriile de integritate pe care noi le-am prezentat şi de la care noi nu putem face rabat în niciun caz (...). Negocierile acestea continuă şi, pe măsură ce o să avem informaţii, o să vi le spunem. Deocamdată, noi am spus ce gen de persoane am susţine şi cum putem să ajungem la o astfel de înţelegere. Aşteptăm să vedem şi de la PNL persoane care să corespundă acestor criterii. Nu vreau să facem o împărţeală din aceasta: îţi dau un sector, îmi dai altul şi veşnica tranzacţie din lumea politică”, a spus liderul USR București, potrivit Agerpres.

Președintele PLUS București, Vlad Voiculescu, a afirmat la rândul că toți candidații sunt rezultatul unui proces democratic, dinăuntrul fiecărui partid și dinăuntrul Alianței USR PLUS.

„Suntem singura mișcare politică care își alege candidații în mod democratic. Așteptăm de la acești candidați, în principiu, trei lucruri: să fie integri, să aducă lângă ei alți oameni asemenea lor și să înceapă treaba imediat, încă din prima zi de mandat. Și nu la machete, ci la proiecte reale, bine pregătite și bine implementate”, a arătat Voiculescu.




Alegerile locale se vor desfășura în data de 27 septembrie 2020.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10172 vizualizari

  • +13 (29 voturi)    
    Succes! (Duminică, 28 iunie 2020, 16:29)

    nick24 [utilizator]

    Poate devenim o capitala europeană! Sigur vom afla tot ce s-a făcut rău în ultimii 4 ani sau ard ăștia toate contractele/dovezile înainte de plecare?
    • -6 (26 voturi)    
      Poate? În mod sigur nu... (Duminică, 28 iunie 2020, 18:05)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Șansele unie înțelegeri a talibanilor din USR + cu PNL sunt foarte scăzute. Asta înseamnă că PSD are prima șansă la toate primăriile de sector.
      • -3 (21 voturi)    
        talibanii USR? (Duminică, 28 iunie 2020, 19:40)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        dacă usr-iștii îs talibani, oare ce îs alde Falcă, Flutur, Blaga sau pursîngele penelist Chirica...de peeseedee n-are rost, nici ei nu mai știu ce îs
        • +3 (3 voturi)    
          Tu nu pricepi sensul cuvântului. (Luni, 29 iunie 2020, 14:15)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          „Taliban” are sensul de „fanatic”, individ incapabil să negocieze. Exact asta sut USReii și s-a văzut foarte bine ce mult le-a priit în procesele electorale de până acum. De la europarlamentare încoace sunt tot pe tobogan...
      • +5 (15 voturi)    
        ha-ha (Duminică, 28 iunie 2020, 20:05)

        anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Sa vedem la alegeri. Daca PNL nu se intelege cu USR+, atunci s-ar putea sa avem la capatul zilei 3 sectoare PSD si 3 sectoare USR+, dar nici un sector castigat de PNL.
        • +1 (9 voturi)    
          nu chiar (Duminică, 28 iunie 2020, 21:24)

          gigiciobanul [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

          PS6 e al lui Ciucu, 100%
      • +2 (6 voturi)    
        Bai tata, iti cam dai cu parerea despre toti (Duminică, 28 iunie 2020, 22:23)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Talibanii astia sunt mai buni decat orice are PNL. Asa pentru unul ca tine care e mare fan al prostanicilor din PNL ( il includ si aici pe ala din deal), hai sa il luam pe candidatul PNL de la sectorul 1. Tanase Stamule, mare profesor la ASE, unul din cei vreo 20 de consilieri. Dupa ce a ajuns Orban premier hop a ajuns in vreo 5-6 consilii de administratie. De la vreo 5000 lei/luna a ajuns la vreo 25000 lei/luna. Sa mai discutam de agariciul de la sectorul viceprimar PSD vopsit in PNL. Bai baiatule, dar tu crezi ca oamenii sunt prosti si nu vad hahalerele PNL ? In afara de Ciucu, restul sunt niste indivizi fara niciun fel de credibilitate si cel putin dubiosi.
        • +2 (2 voturi)    
          Asta-i viața. Unii mai avem și creier... (Luni, 29 iunie 2020, 14:10)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          Prima condiție ca să-ți areți compentența e să fi ales. Dacă vor fi candidați sperați ai USR și PNL la primăriile de sector PSD va lua TOTUL la alegerile dintr-un tur.

          Sigur că la faza asgta îi înțeleg pe USRei. Sunt buni la datul din clanță dar dacă te uiți un pic peste „realizările” lor vezi că sunt doar oameni ce au trăit toată viața din milostenii de stat prin fundații sau diect de la țâța bugetului. Unul care n-a fost capabil de nimic în viață e puțin probbil să fie capabil să facă ceva într-o funcție publică deci tot chibițatul i se potrivește mai bine.
          • -2 (2 voturi)    
            Mare papagal esti ma (Luni, 29 iunie 2020, 15:47)

            Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Ai gasit PNL-istii care toata viata au muncit din greu. Mi-ar fi jena sa sustin despre altii asta cand sunt sustinator al unui partid al carui sef nici nu a intrat macar in Parlament si nici el nu stie pe unde a lucrat atatia ani. Sa mai vorbim de toate panaramele gen Ghiorghiu, Turcan care sigur poti chiar sa garantez ca au muncit din greu pentru a ajunge unde au ajuns. Da-mi bai baiatule un exemplu din PNL de om care a facu bani prin munca proprie inainte sa-i acuzi pe altii.
            • +2 (2 voturi)    
              Ești adevărata lumină a înțelepiunii :) (Luni, 29 iunie 2020, 16:28)

              Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

              Hmmm...

              Iată o strategie de succes din partea USR :) Singurul răspunls a acuza că catindații USR+ sunt niște nulități e că și ăilalți au câteva nulități (by the way, niciunul din cei enumerați de tine nu candidează la locale :)). Da! Cu astfel de abordări vă așteaptă victorii multe...
              • -1 (1 vot)    
                Toti care candideaza la locale (Marţi, 30 iunie 2020, 11:45)

                Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

                din partea PNL cu o singura exceptie sunt nu doar nulitati dar cel putin dubiosi. Ti-am dat exemplu pe Mamule-Stamule, economist la 6 luni bucata (cum ar zice un inginer) care a fost propulsat prin vreo 5 consilii de administratie dupa venirea lui Orban la putere. Ti l-am dat exemplu si pe agariciul de la 2 luat de la PSD. Cu astia defilati ma baieti ?
  • -4 (32 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 28 iunie 2020, 17:34)

    [anonim]

    • -1 (1 vot)    
      cam asa (Duminică, 28 iunie 2020, 21:25)

      gigiciobanul [utilizator] i-a raspuns lui

      nici tu nu stii ce vrei sa zici. Lasa ca ramai cu Baluta
  • 0 (12 voturi)    
    ESTE VITALA (Duminică, 28 iunie 2020, 19:25)

    Bradisor [utilizator]

    o intelegere cu PNL SI PMP Selectia se poate face in baza unor sondaze bine organizate sau de ce nu, prin ,,alegeri preliminare.Este unica sansa iar bucurestenii nu merita sa fie ratata.
  • +7 (17 voturi)    
    Echipa fara notorietate (Duminică, 28 iunie 2020, 19:34)

    Mag@ [utilizator]

    Le uram succes, doar ca acesti oameni propusi de USR+Plus nu au notorietate. Singura exeptie este Clotilde Armand la Sectorul 1. Restul, poate sunt buni, dar nu au notorietate. Pacat ca nu au propus niste nume cu notorietate ca sa traga alianta in sus. Probabil spera sa se inteleaga cu PNL pentru o intelegere la locale, alta explicatie nu vad pentru aceasta echipa. In 3 luni nu reusesc sa se faca cunoscuti in sectorul respectiv.
    • -2 (6 voturi)    
      Bine ai cazut in Bucuresti (Duminică, 28 iunie 2020, 21:27)

      gigiciobanul [utilizator] i-a raspuns lui Mag@

      Daca nu ai auzit de Ciceala pana acum, cred ca traiesti in alt oras. Acum sa nu ne mai miram de ce castiga altii alegerile, daca politica se face doar cu o luna inainte....
      • +2 (4 voturi)    
        Are grije negoita. (Luni, 29 iunie 2020, 9:57)

        dmnt [utilizator] i-a raspuns lui gigiciobanul

        O sa voteze toti angajatii de la primarie si famiile lor, care mananca din mana lui negoita. CICEALA NU ARE SANSE.
      • +3 (5 voturi)    
        nu am auzit de ea (Luni, 29 iunie 2020, 12:03)

        Mag@ [utilizator] i-a raspuns lui gigiciobanul

        Da, nu am auzit de Ciceala. Este vina mea ca nu am auzit de aceasta persoana sau este vina ei ca nu au ajuns mesagele ei la mine?
        Si ceilalti? Tot este vina mea ca nu am auzit de ei? Eu trebuie sa ii caut pe ei sau ei trebuie sa se faca cunoscuti prin sectoare? Asa intelegi tu ca trebuie facuta politica? Oamenii trebuie sa ii caute pe politicienii anonimi sa vada ca vor sau politicienii trebuie sa fie activi si sa fie auziti?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu-i chiar asa (Duminică, 28 iunie 2020, 23:14)

      TudoracheCopilulDeDiamant [utilizator] i-a raspuns lui Mag@

      Cel putin la Sector 3, PNL nu se baga, sunt foarte slabi acolo. Analizati, de exemplu, paginile de Facebook ale PNL S3 si ale USR S3, ca sa va convingeti.