Deputatul PSD Mitică Mărgărit, cel cu „ciasuri de mână” în declarația de avere, a fost numit membru în Comisia de control SRI

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 iunie 2020, 0:52 Actualitate | Politic


Mitica Margarit
Foto: Camera Deputatilor
Unul dintre parlamentarii proaspăt numiți săptămâna aceasta în Comisia de control a activității SRI este deputatul PSD Mitică Marius Mărgărit, despre care presa a relatat anul trecut că a scris în declarația de avere că are „ciasuri de mână” de 12.000 euro.

Amintim că Parlamentul a decis, miercuri, numirea deputatului PSD Eugen Bejinariu în funcţia de preşedinte al Comisiei parlamentare pentru controlul activităţii Serviciului Român de Informaţii şi a deputatului PNL Cezar Preda ca vicepreşedinte al comisiei.

Parlamentarii au mai stabilit, prin vot, ca deputatul PSD Mitică Marius Mărgărit să îl înlocuiască în comisia parlamentară de control al SRI pe deputatul PSD Marian Cucşa, care ocupa funcţia de vicepreşedinte.

Desemnarea lui Mitică Mărgărit s-a făcut în cadrul şedinţei comune a Senatului şi Camerei Deputaţilor, cu 349 de voturi „pentru” şi 17 „împotrivă”.

Această comsie are un statut aparte în Parlament, fiind o structură comună a celor două camere, formată din nouă senatori şi deputaţi de la toate partidele.

Revista 22 amintește că, în 2019, deputatul PSD Mitică Mărgărit a ajuns în atenția presei după ce, în declarația sa de avere depusă pe când era subsecretar de stat la Ministerul Transporturilor, acesta a scris că are „ciasuri de mână” în valoare de 12.000 de euro.

Potrivit paginii sale de Facebook și CV-ului postat pe site-ul Camerei, Mitică Mărgărit are studii universitare de doctorat în domeniul Informaţii şi Securitate Naţională, fiind doctorand la Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11526 vizualizari

  • +37 (39 voturi)    
    Dumnezeule de unde i-a scos PSDul pe astia?! (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 2:20)

    Excelsior [utilizator]

    Se kk pe ei de ras si rusii si americanii cand se uita la fotografia asta
    • +1 (1 vot)    
      Cum de unde...??? (Duminică, 28 iunie 2020, 15:08)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      ... din pârnaie sau ghetou, se vede pe el că are față de interlop - încă un exemplar din colecția Șerban, Codrin Ștefănescu, Orlando Kypaross, Dragnea Jmekerul de Rahova, Adrean Premeru Minune zis și Agentul 0049 (numărul lui de identificare ca deținut, primul prim-ministru pârnăiaș al României, Minune nu altceva!)
  • +23 (25 voturi)    
    Pff (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 3:40)

    Tony_K [utilizator]

    ieste maa :)
    • +1 (3 voturi)    
      Controlează SRI. (Duminică, 28 iunie 2020, 13:22)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Îi controlează dacă au ciasuri.
  • +31 (33 voturi)    
    ce mai e de comentat aici? (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 3:59)

    tofu [utilizator]

    Inca un membru analfabet al Organizatiei Infractionale numita PSD.
  • -29 (33 voturi)    
    Adevărul e ca se cam zice "ciasuri", nu "ceasuri" (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 6:13)

    Argon [utilizator]

    Dacă asculți cu atenție, oamenii pronunța de fapt "ciasuri" sau undeva între "ceasuri" și "ciasuri". În Romana regula de baza este sa scrii cum pronunți.

    Citat: "Deputatul PSD Mitică Mărgărit, cel cu „ciasuri de mână” în declarația de avere, a fost numit membru în Comisia de control SRI"
    • +25 (29 voturi)    
      Adevarul ''ie'' ca (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 8:21)

      mescaline [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      Ortoepia se invata in familie si tine de multi factori, ortografia se invata la scoala si tine de capacitatea elevului.
      • +6 (14 voturi)    
        Ortoepia și ortografia se învață la școală! (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 12:14)

        Argon [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

        Atât ortografia cât și ortoepia se învață la școală. Acolo ți se spune sa scrii "este" și sa pronunți "ieste" sau "ea" și zici "ia". Excepțiile acestea sunt foarte rare în Romana.

        In familie nu înveți ortoepie ci un dialect, ca sa-i zic asa, care se vorbește în casa.

        ORTOEPÍE = Ansamblu de reguli proprii unei limbi care stabilesc pronunțarea corectă (literară) a cuvintelor; disciplină care se ocupă cu studiul acestor reguli.
        • 0 (4 voturi)    
          E o interpretare limitativa (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 23:40)

          mescaline [utilizator] i-a raspuns lui Argon

          Ortoepia are si sensul simplu de "pronuntare corecta a cuvintelor", pe langa cel de "ansamblu de reguli" sau "ramura a lingvisticii".

          Aceasta pronuntare corecta se transmite in familie -cu limitele si specificul de rigoare- pentru cea mai mare parte a vocabularului fundamental, ca doar nu vin copiii de sase-sapte ani tabula rasa la scoala.
  • +27 (31 voturi)    
    Moaca spune totul (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 8:02)

    Coresponedntu [utilizator]

    Cocalar. Precis are biroul plin de icoane si zeci de cruciulite agatate de oglinda retrovizoare la Q7 ul second hand Diesel cumparat dupa ce a scapat neamtul de cazan ca sa si cumpere autoturism electric.
    • +2 (4 voturi)    
      Probabil la ce falcute are (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 22:11)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Ca sa-si puna ,,ciasul de mana", are nevoie de cureaua de la pantaloni ! :)
  • +22 (24 voturi)    
    imi vine sa vomit (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 8:23)

    Mariamoto [utilizator]

    Bravo PSD , ati reusit sa mai adaugati un animal la conducere! Felicitari! Tara asta nu o sa scape niciodata de voi!
  • +20 (22 voturi)    
    Cum să nu te simți în siguranță cu ăsta? (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 8:48)

    mr_mojo [utilizator]

    I-aș da și ciasu’ de la mână.
    • +1 (3 voturi)    
      ti-l ia singur, (Duminică, 28 iunie 2020, 1:56)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      nu-i nevoie sa te obosesti.
  • +23 (25 voturi)    
    Falcute (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 9:00)

    sergiutales [utilizator]

    Dupa falcutele grasulii, are mult mai multe de declarat, si nu ma refer la "ciasuri". Sa speram ca se va ajunge si acolo!
    Sa fiu in SRI, m-as simti insultat sa fiu controlat de individul acesta!
  • +13 (15 voturi)    
    saracule (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 11:16)

    daldepsd [utilizator]

    din 2014 n-ai mai "luat" niciun "cias". AUDI din 2008 e de epoca (epoca Nastase, Ponta). I-ai cam stricat arcurile (ca doar mutra cumva reflecta si restul corpului, cum ti-or intra "ciasurile" pe mana?
    Oricum are cu ce se mandri PSD - ALDE; uite cu cine verificam noi SRI-ul, sunteti in trend cu resursele de partid, dati-i tare ca vin alegerile, mai vrem dintr-astia, oricum altii nu aveti sunteti toti la fel si la forma si la fond.
  • +8 (10 voturi)    
    bravo mai (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 15:07)

    alexman1 [utilizator]

    Esti meserias...Sigur o sa "Faci treaba buna" in comisie.
  • +7 (9 voturi)    
    mitica margarit (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 16:30)

    emilescu [utilizator]

    alt doctor in paralelismul cailor ferate promovat de psd...
  • +10 (12 voturi)    
    Comisia serei (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 17:08)

    debrid [utilizator]

    va rog corectati ca sa inteleaga si dl. Mitica.
  • +3 (5 voturi)    
    Deci sa nu fim carcotasi ;) (Duminică, 28 iunie 2020, 4:09)

    andypandy [utilizator]

    Si sa verificam cine este acest domn a carui gafa il "recomanda" in mod deosebit pentru pozitii inalte (sarcasm cu polonicul) - http://cdep.ro/pls/parlam/structura2015.mp?idm=175&cam=2&leg=2016&pag=0. IT prin facultate si mastere de 2 ani si o gramada de studii post universitare. Atata ... ceva experienta practica in vreun domeniu nexam ... politica si contracte cu statul direct atribuite - https://justitiecurata.ro/galati-candidatul-marius-margarit-de-la-fostul-sot-la-atribuiri-directe-si-contracte-cu-drumurile/. Incerc din rasputeri sa nu judec bunastarea persoanei dupa chipul "angelic" :))))))))) OK, n-am reusit, imi cer sincer scuze
  • +2 (4 voturi)    
    Comunistii pot sa-l puna unde vor ei, (Duminică, 28 iunie 2020, 9:58)

    John M. [utilizator]

    dar grasunache sa stea departe de fondul de pensii !
  • +3 (5 voturi)    
    „Ciasu‘“ masii! (Duminică, 28 iunie 2020, 10:39)

    V. Istina [utilizator]

    Vai de noi! Securitatea interna a Romaniei este si in mainile astuia!

    Rusii si ungurii nu tre sa mai faca nimic. PSD va distruge statul roman pe dinauntru, daca statul roman nu se apara. De umflatele astea cozi de topor incarcate de „ciasuri“.
  • -2 (2 voturi)    
    Asa vor baietii (Duminică, 28 iunie 2020, 13:48)

    salvatore [utilizator]

    Sa fie controlati de oameni usor de ghidonat. Dar inca ceva, toti ciumetii care radeti pe-aici de agramatul asta ati ras si de anacoluturile si de greselile de vorbire ale lui Orban, tantaloaica de la Educatie, Iohannis, Turcan, Stefan Grinda etc. sau de faptul ca un sef de organizatie de partid - avand porecla PNL - isi da bacalaureatul la 42 de ani, dupa ce are o bogata activitate infractionala in spate?