Orban, despre majorarea pensiilor şi a alocaţiilor: Realitatea e că resursele sunt limitate

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2020, 21:48 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Guvern
Există posibilitatea majorării graduale a alocaţiilor, a declarat, miercuri premierul Ludovic Orban. În privinţa pensiilor, nu s-a luat o decizie finală, însă „realiattea este că resursele financiare sunt limitate”.

Întrebat dacă a discutat cu preşedintele Klaus Iohannis despre majorarea pensiilor, premierul Ludovic Orban a spus, miercuri, că discuţia a vizat programul economic, iar în privinţa pensiilor încă nu a fost luată o decizie.

„Nu am discutat. Am discutat despre programul economic. (...) Ministerul Finanțelor trebuie să prezintă raportul asupra stării economiei și bugetului. De asemenea, Comisia de prognoză trebuie să realizeze prognoza pentru evoluția economiei în perioada următoare, pe baza datelor economice. Evident, urmărim și toate analizele și prognozele care sunt făcute de Comisia Europeană sau de alte instituții precum Banca Mondială privitoare la evoluția economiei românești și economiei europene. În funcție de asta, vom lua o decizie. Cum vom lua o decizie, o vom face publică”, a spus Orban.

Întrebat, în continuare, dacă există varianta creşterii cu doar 10% a alocaţiilor, premierul a spus că există această variantă, precum şi varianta de a crește, „dar de a crește progresiv”.

„Realitatea este că resursele financiare sunt limitate și aceste resurse financiare trebuie utilizate cu foarte multă atenție, pentru că obiectivul nostru fundamental este acela de a relua creșterea economică, de a susține un ritm extrem de important de investiții publice și investiții private, de a crește exporturile, astfel încât să asigurăm un suport economic suficient de solid, pentru ca să putem crește în mod real veniturile populației”, a mai spus premierul, potrivit Mediafax.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2421 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Resursele (Miercuri, 24 iunie 2020, 22:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    merg in pensii speciale, protocoale, bani pentru clientela si achizitii fără licitatii. Plus salarii nesimtite pentru bugetarii puturosi si pentru securisti. Pentru pensionari aceste penelepre nu au bani ! Motiuneaaaaa !
    • +4 (6 voturi)    
      O idee (Miercuri, 24 iunie 2020, 23:57)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      sa predea conducerea guvernului PSD ului, in mod sigur aia au bani.... întrebați și pe DraqNea de la Pensiunea Rahova. Sa vedeți voi ce de bani au ei...,
  • -2 (6 voturi)    
    Am descoperit apa rece (Miercuri, 24 iunie 2020, 22:50)

    mr_mojo [utilizator]

    Normal ca resursele sunt limitate.
    Aici intervine însă planificarea și dezvoltarea, cuvinte pe care nu le aveți în dicționar.
  • +2 (6 voturi)    
    pensiile vor creste cu 40% (Joi, 25 iunie 2020, 4:44)

    ics_11 [utilizator]

    daca pnl da o ordonanta de reducere a procentului de 40% sunt 2 scenarii posibile :
    1. ordonanta este atacata la ccr de avocatul poporului, iar ccr va constata ca acea crestere de 40% este un drept castigat de pensionari care nu poate fi eliminat

    2. psd respinge in parlament ordonanta de urgenta

    in oricare din cele 2 scenarii rezultatul este ca pensiile vor creste cu 40%,
  • +1 (3 voturi)    
    Resursele or fi ele..... (Joi, 25 iunie 2020, 8:20)

    gigiN [utilizator]

    ...limitate,dar nu si apetitul vostru pentru hotii si escrocherii !!!
  • 0 (2 voturi)    
    daca (Joi, 25 iunie 2020, 8:45)

    costelo999 [utilizator]

    nu sunteti capabili sa mariti alocatiile si pensiile, desi exista legi aprobate si promulgate, atunci lasati locul la altii care sunt capabili, nu mai tineti cu dintii de scaune si treceti frumos in opozitie unde va este locul.
  • +1 (1 vot)    
    Limitele (Joi, 25 iunie 2020, 13:44)

    all23 [utilizator]

    Limitele prostiei sale si ale PNL sunt nelimitate ! De ce nu maresc doar pensiile de contributivitate ? Ca acolo nu sunt decat jumatate din pensionari , si sunt singurii care merita , si au platit tot ce li s-a cerut!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Reduceti numarul si salariile bugetarilor (Joi, 25 iunie 2020, 14:52)

    Gargara3 [utilizator]

    Taiati pensiile speciale reduceti numarul si salariile bugetarilor si veti avea bani sa majorati pensiile conform celor 2 legi :Legea pensiilor si Legea bugetului ultima facuta chiar de voi de la PNL