Ponta îl acuză pe Tătaru că a dat cu dedicație mega-contractul pentru măstile de protecție: „Bietul om adusese 100 de milioane de măști și nu voia nimeni să le cumpere”

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2020, 19:01 Actualitate | Politic


Ponta
Foto: Facebook
​Victor Ponta lansează acuzații grave la adresa ministrului Sănătății, susținând că mega-contractul pentru cele 115 milioane de măști a fost atribuit unei firme care adusese măștile în țară din aprilie, dar nu i le cumpăra nimeni. Potrivit lui Ponta, caietul de sarcini a fost modificat astfel încât să corespundă stocului existent la companie.

„Aseară când domnul ministru Tătaru era în plen și discuta cu deputații a avut timp să mai facă un contract pentru 115 milioane de măști în valoare de aproape 50 milioane de euro. Acest contract și acest câștigător, Naguma Internațional, a anunțat din 9 aprilie că a adus măștile în țară, dar nu a reușit să le vândă nimănui și atunci Ministerul Sănătății, de data asta chiar ministerul că cel de la Unifarm era ocupat cu altă afacere, a găsit o soluție pentru bietul om care adusese 100 de milioane de măști și nu voia nimeni să le cumpere. Și atunci a organizat o licitație în luna iunie. Dar ce să vezi, licitația era pentru măști de protecție cum scrie în ordonanța guvernului și omul nu avea măști de protecție, avea măști faciale. Așa că au anulat licitația, au reorganizat-o și au schimbat în caietul de sarcini, deși în Ordonanța 78/2020 se vorbea de măști de protecție, au schimbat denumirea ca să fie ce adusese omul în aprilie și nu putea să rămână cu 100 de milioane de măști. Au pus și două condiții pe care sunt convins că le îndepliniți toți cei de aici, să ai măștile, cantitatea de 100 de milioane și să le livrezi în 7 zile. O singură firmă avea și cantitatea și putea să le livreze în 7 zile”, a spus Ponta.

Ministerul Sănătății a anunțat că a finalizat astăzi achiziția a 115 milioane de măști în valoare de 73.600.000 lei fără TVA, cu un preț unitar de 0,68 de lei fără TVA/mască. Cel mai mare punctaj l-a avut firma NAGUMA MEDICAL SUPPLY SRL controlată de omul de afaceri canadian Michael Topolinski. Acesta anunțase la începutul lui aprilie că va achiziționa 90 de milioane de măști de protecție .






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5442 vizualizari

  • -7 (11 voturi)    
    Daca este adevarat ar merita o demisie. (Miercuri, 24 iunie 2020, 19:08)

    Marionette [utilizator]

    PNL inseamna ca este un PSD galben.
    Demisie, alegeri si cu putin noroc USR ia 50%.
    • +7 (11 voturi)    
      ponta + best achizitii = love (Miercuri, 24 iunie 2020, 23:05)

      bokila1 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      La aceasta procedura au participat 14 firme, a castigat o firma de care personal nu am auzit dar firma de pe locul 2, pentru care tipa din toti rarunchii nesimtitul de ponta este best achizitii srl, a mihaelei neagu, cea mai lacoma capusa a bugetelor publice din ultimii ani alaturi de libro events cealalta firma a acestei individe. Verificati pe SEAP cine este best achizitii srl, cine e libro events, cine e aceasta mihaela neagu .....si vom intelege cui ii tine partea acest personaj odios pe nume ponta.
      • +3 (3 voturi)    
        Mai direct. (Joi, 25 iunie 2020, 9:24)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bokila1

        Ponta nu a primit procentul și acum se răzbună.
  • +13 (15 voturi)    
    Mare tupeu ;sa indraznesti sa mai vorbesti (Miercuri, 24 iunie 2020, 19:15)

    Bradisor [utilizator]

    dupa ce la-i numit pe spagarul Adrian Ionel la Unifarm.
  • -5 (13 voturi)    
    Mastile lui Tataru (Miercuri, 24 iunie 2020, 19:37)

    Ibit [utilizator]

    DNA , se aude ?????????????????????????
  • +16 (16 voturi)    
    out! (Miercuri, 24 iunie 2020, 19:41)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Dottoree! Cu ce obraz face politica hotul de doctorat?(Ştim a cui om e Ionelu de la unifarm, nu mai arunca praf in ochi...)
  • -6 (12 voturi)    
    Csf, ncsf (Miercuri, 24 iunie 2020, 19:44)

    Fides [utilizator]

    Un nou succes marca PNL. Si dupa ce le dau mastile oamenilor, pot sa proclame iarasi starea de urgenta. Cu mastile alea neconforme sa se spele pe cap Orban.
  • -6 (12 voturi)    
    hai cu alerta (Miercuri, 24 iunie 2020, 20:44)

    di livio [utilizator]

    sigur va fi alertă pînă la Crăciun, îi rentabilă și extrem de rentabilă...poa să fie zero covizi ca-n Caraș, tot mascați vom fi...virusu e aici. nu pleacă la schi
    • +1 (5 voturi)    
      Nu fi tâmpit!Îți dorești moartea? (Joi, 25 iunie 2020, 9:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Asta se înțelege din comentul tău.
  • -3 (13 voturi)    
    Lol (Miercuri, 24 iunie 2020, 20:46)

    HP [utilizator]

    Pai deh, ce s-a intamplat cu firmele alea din Salaj, care aveau capacitate de cate 20 de milioane fiecare, si cu care se laudau Pavel, Orban si Tataru ?

    Tot chinezesti, sa manance si gura canadianului, si cine mai stie a cui de prin ministere.

    Astia sunt si hoti, si prosti, si tradatori.
  • +13 (15 voturi)    
    Hai ca-i buna ... (Miercuri, 24 iunie 2020, 21:07)

    sareta [utilizator]

    Tu ai dat cu dedicatie sute de milioane de euro ai Petromidiei ! Magistratii merg pe burta si n-au inteles ca ei au contribuit la golirea sacului si vor ramane curand si fara salarii ,nu numai fara pensiile speciale ...
  • -4 (12 voturi)    
    te doare mintea! (Miercuri, 24 iunie 2020, 21:31)

    oldman_boy [utilizator]

    La magazin cumperi masti cu 1.2-1.5 lei
    Cantitate mica, desigur.
    Te astepti ca la 115 milioane de bucati sa platesti mai putin pe masca dar iaca, cu TVA le iese fix 2lei bucata
    • +5 (9 voturi)    
      nu ai informatii corecte (Miercuri, 24 iunie 2020, 23:13)

      bokila1 [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      pretul unei masti este 0,68 lei fara TVA, ceea ce arata chiar ok....din pacate daca luam informatii de la mincinosul corupt care sustinea capusa best achizitii srl tragem concluzii gresite
    • +6 (8 voturi)    
      68 de bani (Joi, 25 iunie 2020, 0:01)

      Niste tarani [anonim] i-a raspuns lui oldman_boy

      așa scrie în articol. La care dacă adaugi TVA (19% sau mai mic), ies la cel mult 81 de bani (rotunjit în sus) deci la 68,3% sau mai puțin din cel mai mic preț dat de tine.
      • +3 (5 voturi)    
        au corectat articolul (Joi, 25 iunie 2020, 7:49)

        oldman_boy [utilizator] i-a raspuns lui Niste tarani

        inițial s-a scris de 1.68 lei masca
  • +9 (11 voturi)    
    Mitomanul ar fi fost mai multumit (Miercuri, 24 iunie 2020, 21:47)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Daca mastile erau date moca celor de la Kazmunaigaz.
  • +4 (6 voturi)    
    50 milioane euro? (Miercuri, 24 iunie 2020, 22:59)

    Excelsior [utilizator]

    Ori PSDistu asta expirat si mincinos = dottore nu stie aritmetica ori HN are un typo
    • +7 (7 voturi)    
      Cum se poate? (Joi, 25 iunie 2020, 5:22)

      radu222 [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      Ponta face ce stie el mai bine. Manipuleaza si da date inexacte ca sa induca in eroare pe cei ce nu judeca. In primul rand, dintr-un mic calcul rezulta ca achizitia nu costa 50 milioane de euro cum afirma mitomanul ci sub 20 milioane euro. In al doilea rand, Parlamentul a impus ca Guvernul sa cumpere masti pentru persoanele defavorizate, nu este initiativa Guvernului. Dupa cum se arata intr-un alt articol de pe HN, s-a facut o licitatie in toata regula cu participarea a 14 firme. Pe Tonta il doare ca n-a iesit firma care voia el.
  • +3 (5 voturi)    
    Mai arunca niste minciunele mitomanul (Joi, 25 iunie 2020, 8:40)

    Ephemeris [utilizator]

    dar scopul este ca sa nu se mai vorbeasca despre nenea Ionel, cel pus de el si sa lanseze fumigene in spatiul public prin care sa arate cu degetul spre liberali