Clotilde Armand anunță că primarul Daniel Tudorache a dat-o în judecată pentru că a scris despre achizițiile Primăriei Sector 1 și îi cere daune de 113.000.000 lei

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2020, 18:01 Actualitate | Politic


Clotilde Armand
Foto: Facebook
Eurodeputata USR ​Clotilde Armand scrie luni, într-o postare pe Facebook, că primarul PSD al Sectorului 1 din București, Daniel Tudorache, a dat-o în judecată pentru că a publicat date despre achizițiile Primăriei și îi cere să plătească daune de 113.000.000 lei.

Clotilde Armand, care e candidata USR pentru Primăria Sectorului 1 la alegerile locale din acest an, mai spune că primarul Tudorache cere de asemenea, prin acțiunea în instanță, ca ea să nu mai publice nimic pe Facebook și să „să-mi șterg toate postările despre PSD”.

Postarea lui Clotilde Armand:

„PSD vrea să-mi interzică să mai scriu și să public pe Facebook. Fiți atenți aici ce face primarul PSD de la Sectorul 1.

După ce au agresat candidații Opoziției din București, primarul pesedist de la Sectorul 1 m-a dat în judecată pentru că am publicat pe Facebook date despre achizițiile Primăriei Sector 1 - date din SICAP și pentru că am dat share la investigațiile jurnalistice despre cum se duc banii cetățenilor din sector în buzunarele băieților deștepți din PSD.

Cireașa de pe tort e alta. PSD mai vrea să nu public absolut nimic aici pe Facebook și să-i plătesc daune în valoare de 113.000.000 lei. Ați auzit bine. Nu vă gândiți că PSD a plătit timbru judiciar pentru suma asta. S-a folosit de o ordonanță președințială pentru a plăti 20 de lei. Ireal, nu? Spune despre acești bani să-i virez în contul Centrului Caraiman... exact acolo unde directoare este o fostă primăriță PSD declarată incompatibilă ANI care a dat un contract în valoarea de 14 milioane € pentru achiziționarea de holtere unui fost consilier PSD declarat și el incompatibil de ANI. Pentru acest contract organizația USR Sector 1 a depus o plângere la DNA. După aceste "pretenție" mai vrea să-mi șterg toate postările despre PSD. Alo, sunteți bine dle primar?!

Acum, pentru că "nu mor caii când vor câinii" vreau să-i anunț pe cei din PSD că trăim într-o societate democratică unde libera exprimare este garantată de Constituție. Iar achizițiile Primăriei sunt publice conform prevederilor legale. Dle primar, încă o dată arătați că nu vă pasă de cheltuirea banului public. Declanșați un proces pentru intimidare și folosiți tehnici bolșevice. Nu ați reușit să mă intimidați. Spre deosebire de colegii dvs de partid eu am încredere în Justiția din România.”








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6448 vizualizari

  • +34 (40 voturi)    
    asta este nivelul (Luni, 22 iunie 2020, 18:11)

    g01an [utilizator]

    achizitiile publice sunt de interes public si punct. nu vad cum ar putea invoca legea pentru a sanctiona publicarea de informatii din cadrul unei tentative de achizitie publica pentru ca nu ar trebui sa fie informatii asunse publicului... evident, daca lucrurile erau facute corect. nu vad nici cum ar putea fi denigratorii, cu atat mai mult cu cat se pare ca sunt informatii reale.
  • -38 (50 voturi)    
    de , madam... (Luni, 22 iunie 2020, 18:21)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Daca te-ai bagat in politica si incasezi 10000 Euro pe luna net ca europarlamentar , ai de unde!
    Ce nu stiai ca baietii de PSD sunt rai, mechants?
    Lasa ca scapi matale, n-am nici o grija!
    • +7 (15 voturi)    
      hunter (Luni, 22 iunie 2020, 20:38)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Hunter= vanator... Sutorul e vanator de piri de closca, atata poate un postac PSD...
      • +1 (9 voturi)    
        hehe (Luni, 22 iunie 2020, 21:48)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Asta e clegul_postacului_rus Ochii_pe_ceasuri si al lui king_david_banat
    • +9 (15 voturi)    
      bugetar? (Luni, 22 iunie 2020, 20:43)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      bugetar pesede in functie de conducere?
      Eh, patriot "adevarat".
      Într-o țară în care Viorica Vasilica ajunge premier, se poate ORICE!
      • +2 (12 voturi)    
        Ai dreptate! (Luni, 22 iunie 2020, 23:18)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui MG

        "Într-o țară în care Viorica Vasilica ajunge premier, se poate ORICE!"

        =================

        In tara aia - dupa cum s-a vazut - poate ajunge premier chiar si Sica Mandolina....!
        • +3 (9 voturi)    
          Orban este un mitică mediocru, Vasilica însă.. (Marţi, 23 iunie 2020, 2:46)

          MG [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          va rămâne în istorie lângă Leana Ceaușescu; s-au scris articole și show-uri TV cu prostia dumneaei, au curs satire, s-a râs, s-a plâns și profesorii au căpătat determinarea de a nu mai lăsa asemenea specimene să promoveze clasa.
        • +3 (7 voturi)    
          Vasilica este creme de la creme, 100% PSD (Marţi, 23 iunie 2020, 3:01)

          MG [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Vasilica este creme de la creme, 100% PSD, aleasă prin congres, garantată de dragnea

          https://www.youtube.com/watch?v=HZCzmmIzq_c

          https://www.youtube.com/watch?v=BPNCswXi6wg
  • +19 (33 voturi)    
    lol (Luni, 22 iunie 2020, 18:26)

    transpenibilus [utilizator]

    PSD nici nu stii
    Ce penal esti si devii!
    La Jilava cu #DF #DT #RN #GF #MC si restul GIO!
  • -11 (21 voturi)    
    Adevar vs. dreptate (Luni, 22 iunie 2020, 18:29)

    Fides [utilizator]

    Justitia si legea sa decida!
  • +28 (32 voturi)    
    Ciudat (Luni, 22 iunie 2020, 18:29)

    AdrianBorza [utilizator]

    Ce lipseste in articol e motivul juridic pentru care a dat-o in judecata; nu poti pur si simplu sa deschizi un proces civil fara sa specific in baza carui articol de lege ceri despagubirile si in baza caruia ceri sa nu mai posteze pe Facebook.

    Nu de alta, dar nu exista asemenea legi.
  • +10 (20 voturi)    
    iesim in strada (Luni, 22 iunie 2020, 19:02)

    Mariamoto [utilizator]

    Daca se ajunge la asta.
  • +2 (10 voturi)    
    Nu mai pupa un mandat! (Luni, 22 iunie 2020, 19:09)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Ca si Firea, Tudorache da in judecata pe banii primariei. Cand vor veni noii primari, vor disparea si procesele.
  • -1 (7 voturi)    
    Hmmm (Luni, 22 iunie 2020, 19:15)

    Sah [utilizator]

    'PSD vrea să-mi interzică să mai scriu și să public pe Facebook.
    Nu ii intezice nimic, poate doar sa isi faca o campanie bazata pe minciuni!
    Ea sa fie linistita, ca doar spune numai adevarul, asa ca nu vad de ce se agita! ;)
  • +6 (16 voturi)    
    Pesede e disperat (Luni, 22 iunie 2020, 19:49)

    floarealbastra [utilizator]

    Si actioneaza in consecinta. Astept cu nerabdare plecarea pesedeului la cimitirul elefantilor. Succes USR si Doamnei Clotilde!
  • +5 (13 voturi)    
    Ati vazut (Luni, 22 iunie 2020, 20:08)

    TheFreeOne [utilizator]

    Ce vrea sa faca primarul cu banii pe care ii cere de la Clotilde Armand?
    Alte achizitii :)))
    Naravul din fire(a) n-are lecuire!
  • +5 (11 voturi)    
    abuz de justitie (Luni, 22 iunie 2020, 20:18)

    Ademordna [utilizator]

    E o miscare inteligenta din partea PSD.

    Justitia romana este intesata de cartite PSD sau teleghidati PNL. Hai sa le spunem uslisti, ca asta sunt pusi impreuna.
    Ca atare, e suficient sa pice cazul unui judecator vandut si Clotilde are o problema reala, oricare ar fi adevarul faptic. Si deci justitia e cel mult o loterie, daca nu o pierdere din start.
    Sigur, Clotilde este o figura marcanta si are in spate sustinerea publicului si o reputatie remarcabil de pozitiva (si meritata), deci e putin probabil sa piarda (caci astfel de cazuri se judeca politic, nu faptic, de catre judecatori corupti). Dar aici intervine geniul acestei acuzatii: adevarata tinta nu e Clotilde, ci oricine posteaza despre mizeriile facute de PSD fara sa fie o vedeta politica.
    Oamenii obisnuiti, inclusiv reporterii, se vor gandi de cateva ori inainte de a indrazni sa protesteze sau sa dea in vileag ce fura PSDul cand vor vedea ce scoruri cere PSD in justitie.
    Ce putem face: ochii pe astfel de cazuri de intimidare ca pe justitie. Contra-proces (pentru abuz de justitie). Plangere la DNA, nu doar investigatii jurnalistice, nu trebuie sa asteptam sa se autosesizeze Gabriela Scutea care e o trista cartita USLista.