USR, plângere penală la DNA împotriva Gabrielei Firea și a primarului Daniel Florea în scandalul de la conferința de presă a lui Nicușor Dan

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 iunie 2020, 17:51 Actualitate | Politic


Gabriela Firea
Foto: PMB
USR Sector 5 a depus la DNA o plângere penală împotriva primarului Sectorului 5, Daniel Florea, şi a primarului general al Capitalei, Gabriela Firea, pentru abuz în serviciu şi împiedicarea exercitării drepturilor electorale, după scandalul de la conferința de presă a lui Nicușor Dan.

USR Sector 5 a anunțat pe Facebook că a înaintat Direcţiei Naţionale Anticorupţie un denunţ penal împotriva lui Daniel Florea şi a Gabrielei Firea, pentru săvârşirea infracţiunilor de abuz în serviciu şi de împiedicare a exercitării drepturilor electorale.

"Deoarece comportamentul mizerabil este deja marcă înregistrată PSD, Daniel Florea a orchestrat perturbarea prin zgomot (claxoane, motoare ambalate) şi duşuri cu dezinfectant a participanţilor la conferinţa de presă susţinută de Nicuşor Dan", afirmă reprezentanții USR.

Ei spun că Nicuşor Dan voia să prezinte în acea conferință de presă proiectul unui metrou de suprafaţă în zonă, iar autoutilitarele inscripţionate cu însemnele primarului PSD Daniel Florea au fost parcate acolo pentru a obtura vederea spre zona unde candidatul dreptei propune metrou uşor pe infrastructura existentă de cale ferată.

Reprezentanții USR reamintesc că acest incident vine după episodul în care "PSD şi-a trimis reprezentantul <<de seamă>>", Aurelian Bădulescu, să boicoteze o altă conferinţă de presă, vorbind peste Nicuşor Dan şi nepermiţându-i acestuia să îşi expună punctul de vedere.

Nicușor Dan a fost din nou bruiat joi la conferința de presă. De data aceasta, de angajații Primăriei Sectorului 5, de pe mașinile de salubrizare, au claxonat fără oprire, astfel încât candidatul PNL-USR la Primăria Capitalei să nu se poată auzi. În intersecție era și un polițist local al Primăriei Sector 5, care nu a intervenit, deși liniștea publică a fost perturbată. Primăria Sectorului 5 este condusă de Daniel Florea (PSD).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5418 vizualizari

  • +2 (24 voturi)    
    era si cazul (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 18:09)

    cucuveauamov [utilizator]

    tot prin meytoda "la puscarie" se rezolva, nu stiu de ce nu se apelaza de la inceput asa.
  • +16 (30 voturi)    
    USR face treaba, (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 18:12)

    emil bobu [utilizator]

    indiferent ce zic postacii PSD/PNL despre ei.
  • -25 (33 voturi)    
    cand USR (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 18:29)

    Je__ [utilizator]

    schelalaia si batea talgere prin sedintele de parlament, si prin comisii era trendy, era resist

    cand li se aplica aceeasi clisma intelectuala care au aplicat-o si ei sar de fuste in sus ca mironositele
    • +12 (16 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 19:34)

      Andrei_Buc [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      si ce vroiai sa faca usr ? ciocu mic si joc de glezne? au atras atentia. Dar asita cu masinile de gunoi, platite pentru servicii din banii nostri? nu puteau sa nu o faca nu cu bunuri publice?
    • +12 (16 voturi)    
      ar fi interesant (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 19:59)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      sa te vedem pe tine stropit cu dezinfectant de fiecare data cand postezi ceva pe-aici.
    • +12 (16 voturi)    
      Bai Je (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 20:07)

      Vlakh [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Nu a folosit nimeni banii publici pt asta. Nu uita ca acele companii chiar Firea le-a făcut. Du te si mănâncă ti pomana de la psd
      • -1 (3 voturi)    
        da ma parlamentarii USR (Duminică, 21 iunie 2020, 12:10)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Vlakh

        lucrau pro bono

        ca de aia platesc taxe, ca parlamentarii sa faca circ in parlament

        mie mi-a ajuns Vadim, nu am nevoie de querie care sa faca circ prin institutiile statului
    • +4 (6 voturi)    
      Confunzi situatiile (Duminică, 21 iunie 2020, 8:44)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Cei de lausr au facut legitim pe timpul si banii lor jegurile de la psd pe timpul de lucru si pe banii mei. Logica e lucru imposibil de gasit la un postac psd-ist asa ca nu merita dialogul
  • +17 (21 voturi)    
    Voluntareasa laTargsor (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 18:31)

    un domn [utilizator]

    Rapid
  • +8 (10 voturi)    
    De ce se sparie Pandeclica ? (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 19:05)

    Plagarus [utilizator]

    O sulfa gen Oprescu are multe de asuns,asa ca-i mare stresul !
  • +10 (14 voturi)    
    Firea e ingrozita! (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 19:08)

    Cataleya [utilizator]

    O intereseaza functia de primar doar pt a-si ascunde infractiunile.
    Se teme ca daca Nicusor Dan va castiga alegerile si va rascoli documentele primariei,, o va baga in puscarie si pe ea si pe Pandelica!
  • -4 (10 voturi)    
    Drepturi electorale? (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 20:27)

    Fides [utilizator]

    Parca erau permise doar pe timpul campaniei electorale. Si totusi DNA pr asa ceva? Ceva nu mai e cum era in USR, nu mai poate Barna?
    • +2 (4 voturi)    
      Marca psd (Duminică, 21 iunie 2020, 8:45)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      postare agramata lipsita de logica
      • +1 (1 vot)    
        Marca clar PSD, sut si gol! (Duminică, 21 iunie 2020, 17:11)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        USR prin plangerea la DNA se fac de rusine, nu pui procurorii ultra-specializati sa iti poliseze imaginea. DNA chiar se ocupa cu altceva.
        PS. Dragul meu, uneori cand scrii de pe telefon, un t devine r, regretabil pt. academicieni, insa banuiesc ca indiferent dw greselile de typo, mesajul poate fi descifrat. PSD peste tot.
  • +4 (4 voturi)    
    au fost mai multe infractiuni (Duminică, 21 iunie 2020, 8:26)

    Coresponedntu [utilizator]

    nu numai incalcarea drepturilor electoral, perturbarea ordinii si linstii publice de catre haidamacii angajati ai primariei, folosirea abuziva a mijloacelor de trabnsport public in interes privat, si multe altele.........