Ciolacu anunță că PSD va depune moțiune de cenzură „a doua zi după încheierea stării de alertă”: „Guvernul Orban a făcut cel mai mare abuz de putere”

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 17 iunie 2020, 16:22 Actualitate | Politic


Ciolacu, în Parlament
Foto: AGERPRES
​Nemulțumiți că Parlamentul a fost ocolit la prelungirea stării de alertă, pesediștii anunță că vor depune o moțiune de cenzură îmediat după ce această perioadă se încheie. Mai mult, ei vor să se adreseze Curții Constituționale, reclamând „un abuz de putere” al Guvernului Orban.

Cel mai mare abuz de putere care a avut loc în România, respectiv ocolirea parlamentului în ceea ce privește restrângerea de drepturi și libertăți ale românilor. În fața acestui abuz vom face o trimitere la CCR, respectiv o sesizare, și vă anunț public că începând de azi parlamentarii PSD lucrează la moțiunea de cenzură și la strângerea de semnături pentru susținerea moțiunii de cenzură pe care o s-o depunem a doua zi după ce starea de alertă se va încheia. Aceasta este decizia PSD față de acest abuz făcut de Ludovic Orban față de Parlamentul României”, a declarat liderul PSD, Marcel Ciolacu.

Știre în curs de actualizare






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9949 vizualizari

  • +31 (47 voturi)    
    Imediat Vom Picheta Kiseleff 10 (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:25)

    un domn [utilizator]

    #DiszolvareaP$DCiuma Rosie = Covid 2020 ( a se citi douazeci douazeci cum spunea matusha Veorika )
  • +11 (33 voturi)    
    Va depun pe naiba (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doar vorba e de el.
    • 0 (0 voturi)    
      e corect ce spune (Joi, 18 iunie 2020, 12:48)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      doar ca starea de alerta va mai dura cateva luni, dupa care va urma iar starea de urgenta..
  • +39 (51 voturi)    
    PSD (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:28)

    panda_rosu [utilizator]

    Sunteti mai rai ca raia! Tot ce faceti este impotriva poporului roman, sa va fie rusine!!!
    • -1 (7 voturi)    
      dar există ceva mai rău atât ca râia cât şi ca psd (Joi, 18 iunie 2020, 5:40)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      fostul pdl acum înglobat în pnl...
      pt. a nu exista confuzii precizez că nu sunt pesedist, sunt fost simpatizant şi votant liberal până în mai 2014... dar apoi ura mea faţă de pdl a excedat simpatia faţă de pnl...
  • -25 (47 voturi)    
    Vitezomanul Sica (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:29)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    Inteleg ca Sica s-a scremut si pana la urma a gasit cu ai lui un artificiu legislativ de a ocolit votul Parlamentului PSD?
    Poate mai gaseste artificii din astea si cand e vorba de taiatul padurilor, eliberarea conditionata a vietasilor, violenta domestica si impotriva animalelor, etc. Sau cu pensiile alea speciale in cazul in care nu se intampla nimic in continuare.
  • +29 (47 voturi)    
    desigur... (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:30)

    ..13 [utilizator]

    Numai astia de la pnl sunt vinovati pentru toate relele de pe lume...

    #ciumarosie este ceva curat, pur, de neatins...

    Al naibii abuz de putere - este intocmai cu legislatia in vigoare chiar si dupa corecturile de la CCR...

    Urlati domnilor ca mai este putin pana la alegeri si atunci cred ca se va curata putin aerul in Parlament - inca 6 luni si gata.
  • +25 (39 voturi)    
    Haha (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:41)

    eu_eu [utilizator]

    Sa înțeleg ca le-a dat guvernul un mare mumu? :)))) dar vai...imi iau jucăriile și plec
  • +4 (18 voturi)    
    Dizolvare ... (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:55)

    danmarian [utilizator]

    DIZOLVAREA IMEDIATA a Shparlamentului Rusinii Nationale ! Urmata de DIZOLVAREA PSD si punerea sub acuzare a pungasilor "pesedei" pentru toate pungasiile si miseliile facute in ultimii ani (atat cat mai permite legea - ca ei facura pungasii in toti ultimi 30 de ani !)
    • +2 (12 voturi)    
      Speram !!! (Miercuri, 17 iunie 2020, 19:10)

      Akylas [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

      AMIN !!!
      De la comentariul tau la urechile lui Dumnezeu...
  • +10 (16 voturi)    
    o fi momentul? (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:55)

    zigot [utilizator]

    cred ca nu va da mana sa luati cartoful asta asa de
    fierbinte acum;
    mai ganditi-va!
    • 0 (2 voturi)    
      cartoful - oricât de fierbinte - e mereu tentant.. (Joi, 18 iunie 2020, 5:43)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      .
  • +9 (19 voturi)    
    Culacul Ciolacu gata de imbarcare cu berbecutii? (Miercuri, 17 iunie 2020, 17:02)

    Plagarus [utilizator]

    Model Hayssam,hais si cea bey nene.
  • +9 (21 voturi)    
    De ce nu acum? (Miercuri, 17 iunie 2020, 17:05)

    Ccoto [utilizator]

    Ciolacule, daca esti asa viteaz, de ce nu o depuneti acum, sa vedeti si voi cum e cu pandemia, din partea cealalta a baricadei. Tu vrei doar cand se termina? Baga-te ma, acum, devii erou national. Ingropi definitiv PSD cu ce ministri ati fi in stare sa puneti. La sanatate sa-l pui pe Romascanu, ca ala le stie pe toate, ca un om mare.
  • +10 (20 voturi)    
    Extraordinar (Miercuri, 17 iunie 2020, 17:30)

    comentacu [utilizator]

    Uite cine se inghesuie sa vina la guvernare.
    Bre, nea Ciolacule, nu mai simula atata furie ca iti face rau la sanatate. Vrei sa se intoarca Veorica?
  • +6 (16 voturi)    
    Da' de ce nu o depune astăzi? (Miercuri, 17 iunie 2020, 17:45)

    hic sunt leones [utilizator]

    Astăzi nu trăim un abuz al guvernului sau cum?
  • +8 (20 voturi)    
    hehe (Miercuri, 17 iunie 2020, 18:03)

    transpenibilus [utilizator]

    Bre ciloace, puteti dizolva si Ardealul si aerul si Marea Neagra si Rusia+SUA voi parlamentul nu-l mai pupati #penalilor

    PSD #ciumarosie
  • -5 (17 voturi)    
    Contencios Administrativ (Miercuri, 17 iunie 2020, 18:51)

    adrian_83 [utilizator]

    Hotararea Guvernului poate fi atacata in contencios administrativ avand in vedere ca cel mai probabil incalca legea. Si zic cel mai progabil pentru ca prevederea din lege nu e 100% clara.

    Nu rezulta din text nici in ruptul capului ca Guvernul poate sa prelungeasca fara aprobarea Parlamentului insa nu e clar nici ca aprobarea este necesara. Interpretarea cea mai probabila insa e ca aprobarea este encesara. Daca pentru instituire e necesara aprobarea si nu se poate institui pentru mai mult de 30 de zile atunci logic pentru inca 30 de zile trebuie aprobare.

    Zice lumea de PSD ca a fost rau cu ei dar cu astia ne asteapta zile cel putin la fel de grele. Atat Iohannis cat si PNL incalca legile pe fata si mai si zic ca sustin statul de drept. Spre deosbire de PSD insa astia sunt pusi si pe taieri sau ma rog anularea cresterilor.
  • +11 (17 voturi)    
    Alegeri (Miercuri, 17 iunie 2020, 19:15)

    Akylas [utilizator]

    Cine isi iubeste cu adevarat tara, sa mearga la alegeri, nu conteaza cand vor fi, si sa traga o palma sanatoasa acestei adunaturi de infractori, analfabeti si incompetenti, numita PCR (din motive de dezinformare a maselor, deghizata in PSD) !
    Jos parlamentul umflat peste masura (conform referendumului trebuia sa aiba 300 alesi) cu hoti, mincinosi, infractori de tote soiurile, agramati, analfabeti si alte legume de pe timpul lui ceasca !!!
    Sa nu uitati pana la alegeri, chiar daca se lasa cu pomana din partea PCR...
    • +2 (6 voturi)    
      inepţii... (Joi, 18 iunie 2020, 5:50)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      cea mai mare inepţie imaginabilă este lozinca ta "jos parlamentul", adică jos cu instituţia fundamentală într-o democraţie; nu guvernul, nu preşedintele ci parlamentul este cel care reprezintă intreaga societate, nu doar o parte...
      iar ce visezi tu, un parlament monocolor exclusiv pe gustul tău nu va exista niciodată, chiar de s-ar face alegeri zilnic...
  • +7 (13 voturi)    
    obraznicie crasa astazi (Miercuri, 17 iunie 2020, 19:55)

    Dizidentul [utilizator]

    un badaran taran obraznic, afirmatia de astazi "Orban ti-am dat acum bani trebuie sa cresti pensiile si alocatiile". Un politician fara viitor care actioneaza numai de frica postului. Putea sa declare "Domnule Orban daca trece in aceasta forma trebuie sa facem pentru popor ceva bun"
  • 0 (6 voturi)    
    Vreti la guvernare? (Joi, 18 iunie 2020, 5:31)

    radu222 [utilizator]

    Tradatorii de tzara vor iar la guvernare! Puterea este in Parlament, dar iata cu ce se ocupa.
    https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/autonomia-tinutului-secuiesc-adoptata-tacit-de-camera-deputatilor-ce-prevede-proiectul-1299077
    Traseul legii
    23.12.2019-prezentare în Biroul Permanent al Camerei Deputatilor
    15.01.2020-aviz negativ de la Consiliul Economic si Social
    07.02.2020-aviz negativ de la Consiliul Legislativ
    10.02.2020-prezentare in Biroul Pemanent al Camerei
    26.02.2020-aviz pozitiv de la Comisia pentru drepturile omului, culte şi problemele minorităţilor naţionale
    04.03.2020-aviz negativ de la Comisia pentru administratie publica si amenajarea teritoriului
    09.03.2020- inscrisa pe ordine de zi a Camerei Deputatilor
    16.04.2020-Punct de vedere al Guvernului-aviz negativ
    23.04.2020-adoptata de Camera Deputatilor (stenograma-prezentare dl. Ciolacu-Propunerea legislativă privind Statutul de autonomie al Ţinutului Secuiesc; Pl-x 670/2019; lege organică; primă Cameră sesizată.
    (Nu se dezbate pentru ca s-a depasit termenul de 25.03.2020)
  • 0 (4 voturi)    
    ce strategie jalnică... (Joi, 18 iunie 2020, 5:36)

    let_s_twist_again [utilizator]

    odata că după un astfel de anunţ riscă ca starea urgenţă/alertă/paranoia sau ce o mai fi să se prelungească la infinit...
    iar alta că tu ditamai parlament legiuitor care atât teoretic cât şi practic poţi schimba orice în ţara asta, inclusiv să dai jos guvernul, te duci cu jalba-n băţ la ccr... penibil.
  • +1 (5 voturi)    
    Ce-i, marlane, (Joi, 18 iunie 2020, 10:47)

    John M. [utilizator]

    s-a umflat mamalinga-n tine si vrei sa la arati consatenilor tai ce mare scula ai ajuns tu la oras?!
  • -1 (3 voturi)    
    Da, da (Joi, 18 iunie 2020, 10:56)

    aiureantramvai [utilizator]

    "cel mai mare abuz de putere". Completare: de la abuzurile lui draknea&co incoace