Parlamentul a adoptat legea mirosului/ Primăriile pot interzice activitățile care creează disconfort olfactiv

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 17 iunie 2020, 15:42 Actualitate | Politic


Gunoi
Foto: Digi 24
Camera Deputaților a adoptat miercuri, cu 309 voturi pentru și o abținere legea mirosului. Mai exact, proiectul de lege prevede ca operatorii economici care generează mirosuri deranjante vor fi nevoiți să reducă disconfortul olfactiv. Proiectul a fost adoptat și de Senat și merge la promulgare la președintele Klaus Iohannis.

Inițiativa introduce în legislația privind protecția mediului o nouă prevedere: „Disconfortul olfactiv – efectul generat de o activitate care poate avea impact asupra stării de sănătate a populaţiei şi a mediului, care se percepe subiectiv pe diferite scale de mirosuri sau se cuantifică obiectiv conform standardelor naţionale, europene și internaționale în vigoare”.

Proiectul de lege a fost inițiat de USR care, în expunerea de motive explică necesitatea legii. "Avem vid legislativ, iar Garda de Mediu a spus că nu poate da amenzi și sancționa poluatorii deoarece nu există cadru legal. Mirosurile afectează pe toată lumea. Dacă pute, pute și pentru USR-ist, și pentru PSD-ist, și pentru UDMR-ist, și pentru sărac, și pentru bogat. Și pentru cetățean, și pentru politician", a explicat deputatul USR, Cornel Zainea la dezbaterile în plen.

Proiectul de lege a fost adoptat tacit de Senat din septembrie 2018 iar legea merge acum la promulgare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4161 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    De ce nu se interzice importul deseurilor? (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:47)

    D-or [utilizator]

    S-ar elimina una din principalele cauze ale poluarii.

    N-are niciun rost sa-i vinam pe poluatorii arzatori de desuri si pe reciclatori, cind problema se poate transa la frontiera.
  • +11 (11 voturi)    
    mda (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:49)

    SoulSearcher [utilizator]

    asta e bun, acum sa se mai si aplice..

    ca in general aia care polueaza, o fac cu spaga prin buzunarul primarului sau a consilierului
  • +2 (4 voturi)    
    De ce nu se interzice sfarimarea sticlei in orase? (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:52)

    D-or [utilizator]

    Un a dintre cele mai toxice poluari cu putinta este aceea cu praf de sticla.

    De cind s-au redeschis terasele, au reaparut norii de praf de sticla generati fie de masinile colectoare care si sfarima si compacteaza sticla, fie de prese speciale pitite prin diverse curti si institutii, gen cantine sociale, astfel ca statul sa suporte si costurile energiei deloc neglijabile.
  • +6 (6 voturi)    
    deci, adio RATB vara?! (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:54)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    mai ales in autobuzele aglomerate, tramvaiele acelea obosite, cand se mai urca si cetatenii care au ceva probleme cu apa si sapunul si nu au aflat de existenta deodorantelor de aplicat la subrat...sunt camere de gazare!
    Mai in gluma, mai in serios, asta e realitatea....
    Da' un proiect de lege ca sa oblige toti cetatenii sa se spele , sa cumpere produse igienico-sanitare (eventual sa li se si distribuie de catre stat la cei mai saraci), plus ceva educatie SANITARA, nu era mai oportun?

    PS: asta ar insemna ca daca mai miroase noaptea a canalizare/gaze in zona de vest a Bucurestiului, ar trebui luate deindata masuri, nu?
  • +6 (6 voturi)    
    Nooooo! (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:56)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Primariile vor fi obligate sa interzica transportul in comun! (sau sa-l excepte)
  • +6 (6 voturi)    
    Imi amintesc... (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:58)

    Alexa.99. [utilizator]

    in 2007 stateam in Berceni si suportam zi de zi, mai ales vara, un miros infiorator de cadavre de la nu stiu ce firma de incinerare din zona. Era groaznic, mirosea pe scari de bloc, in case, in magazine, peste tot. Te baga in depresie mirosul ala continuu de putrefactie. Se pare ca nu faceau fata cu comenzile si tineau in curtea firmei resturile de animale abatorate.
  • +6 (6 voturi)    
    Facem pariu (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:59)

    Vinceroy [utilizator]

    Ca SI acum scapa Rudeni de orice controale?
  • +1 (1 vot)    
    zgomot (Miercuri, 17 iunie 2020, 17:55)

    drago [utilizator]

    Foarte buna legea!
    Pe cind si o lege a zgomotului?
  • +1 (1 vot)    
    Și Firea ce zice? (Miercuri, 17 iunie 2020, 17:57)

    asavreau [utilizator]

    Dă apă caldă,că altfel ajung bucureștenii să nu mai fie primiți la munte ori mare.