Senatul a votat pentru anularea amenzilor date în starea de urgență și returnarea banilor

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 16 iunie 2020, 16:38 Actualitate | Politic


Ședință Senat
Foto: Hotnews
Senatorii au adoptat marți proiectul de lege inițiat de ALDE, PRO România și UDMR care anulează amenzile date românilor în perioada stării de urgență. De asemenea, inițiativa prevede returnarea banilor celor care au plătit deja sancțiunile aplicate de autorități.

Cu 90 de voturi ”pentru”, un vot ”împotrivă” și 39 de abțineri, proiectul de lege anulează practic toate procesele-verbale de contravenție emise în baza articolului 28 din Ordonanța de urgență 1 din 1999. Este vorba de amenzile mari cuprinse între 2.000 și 20.000 de lei și declarate neconstituționale de către CCR în luna mai.

O altă prevedere stipulează ca, în urma solicitării, să se returneze integral sumele achitate de contravenineți, iar cei care nu au plătit încă amenzile primite nu vor mai fi obligați să o facă.

Totuși, proiectul de lege prevede că rămân valabile amenzile date pentru încălcarea măsurilor de izolare la domiciliu și carantină, precum și cele aplicate pentru tulburarea ordinii și liniștii publice.

Proiectul merge la Camera Deputaților, care este forul decizional în acest caz.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5839 vizualizari

  • -4 (22 voturi)    
    huo (Marţi, 16 iunie 2020, 16:49)

    cucuveauamov [utilizator]

    vreau sa le platiti, ca ii (si le) meritati
    • -4 (12 voturi)    
      Foarte bine! (Marţi, 16 iunie 2020, 17:37)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Foarte bine!

      Sper ca Poporul iubitor de catuse, caluse si amenzi va taxa cum se cuvine neobrazarea CCR si Senatului la viitoarele alegeri. Organilii tre' sa aiba bani, pensii speciale...sa faca ce vor, cand vor si cum vor. Cum poate fi atacata pensia Organului prin neplata amenzilor? Inadmisibil.

      Hai, talibanei carpatini, puteti mai mult: maturati de pe scena politica pe cei ce v-au adus Apocalipsa bunastarii si v-au anulat amenzile! Huo PSD!

      PS: Evident ca sunt rus, platit direct de Putin (ca si Trump) si cu asemenea idei impotriva puterii discretionare a Organului merit sa traiesc in Coreea de Nord.
  • +21 (29 voturi)    
    CoulPenal (Marţi, 16 iunie 2020, 16:53)

    coor [utilizator]

    Pe cand anularea codului penal ? Nu mai am nicio speranta de tara normala ...
    • -5 (17 voturi)    
      Fa o comparatie cu soarele, ceva...! (Marţi, 16 iunie 2020, 17:40)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui coor

      Fa o comparatie cu soarele, ceva...!
      de exemplu: "PSD (cu anularea amenzilor abuzive) pune in pericol rasaritul soarelui pe Terra!...
      ...sa faci praf neuronasul #rezistului!

      Fii creativ!
  • -4 (18 voturi)    
    Anularea este simpla (Marţi, 16 iunie 2020, 17:08)

    Criogenia [utilizator]

    ...in orice stat civilizat se platesc dobanzi legale aferente perioadei de timp in care omului i s-au retinut ilegal banii de catre stat, dobanzi imputabile celor care au gresit....vezi cazul Iohanis si celebrele 2-3-5 Case Frumoase unde tribunalul obliga la plata daunelor compensatorii si dobanda aferenta....

    Ar trebui inceputa o actiune de genul asta in speranta de a nu mai indrazni pe viitor nici un papagal aflat pe o functie in stat sa dispuna imbecilitati ilegale sau dupa caz sa comita in nume propriu.
  • +10 (20 voturi)    
    Toate amenzile? (Marţi, 16 iunie 2020, 17:08)

    asavreau [utilizator]

    Să mai spună PSD,ALDE,UDMR că nu sunt partide de infractori.
  • +2 (16 voturi)    
    Deci PNL-ul e de acord ca a fost o magarie (Marţi, 16 iunie 2020, 17:12)

    holinessdani [utilizator]

    Cu un singur vot contra e clara treaba, parlamentarii pnl considera ca ordonanta colegilor pnl din guvern a fost o mizerie.
    Deci colegii lor din guvern sunt o mizerie.
    Interesant e ca si parlamentarii psd, usr, etc. au fost de acord cu punctul de vedere al parlamentarii pnl!
  • +9 (21 voturi)    
    Daca legea trece de parlament Iohannis (Marţi, 16 iunie 2020, 17:20)

    Susufler0 [utilizator]

    sau PNL si /sau USR trebuie sa o atace la CCR pt ca o astfel de lege este profund neconstitutionala (iar PSD, ALDE si PRO Romanica stiu bine asta, dar interesul lor e altul !)

    PUTEREA LEGISLATIVA (PARLAMENTUL) NU SE POATE AMESTECA IN DOMENIUL PUTERII JUDECATORESTI ! Or o astfel de lege incalca dispozitiile art 1 alin. 4 din Constitutie care consacra separarea puterilor in stat si se substituie puterii judecatoresti anuland procesele verbale de contraventie emise in baza unui act normativ care prevede ca ele pot fi atacate in instanta.!

    PS. Altfel spus este rolul unui judecator ca in cadrul unei proceduri contencioase sa stabileasca daca un act al puterii executive este nul sau anulabil si sa procedezein consecinta !

    PPS. Actiunea din Parlament a celor trei partide urmareste obtinerea de voturi din partea celor pe care i-ar exonera in mod neconstitutional, prin intermediul acestei legi de plata amenzilor !

    PPPS. Singura modalitate constitutionala este anularea proceselor verbale de sanctionare de catre instantele judecatoresti abilitate !
    • +8 (14 voturi)    
      nu stiu de ce iei minusuri (Marţi, 16 iunie 2020, 18:45)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Dar exact asa este. Amenzile nu le poate anula Parlamentul.
      • -4 (8 voturi)    
        Alo, bre, Organu' ? (Marţi, 16 iunie 2020, 19:22)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

        Alo, bre, Organu' ?

        Amenzile nu le poate anula Parlamentul in Afganistan, la talibanat. Mai asteapta putin, Organu', Romanika n-a ajuns acolo. Inca. Dar directia e buna, poporul e iubitor de catuse si caluse...putintica rabdare!
      • 0 (4 voturi)    
        Eu stiu ! :)) Ca sa simplificam sa spunem (Marţi, 16 iunie 2020, 19:29)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

        ca eu sunt cel ce le aduce vestea cea rea si, ca in poveste, ei se razbuna pe vestitor ! :))))))
  • +16 (24 voturi)    
    Cu alte cuvinte.. (Marţi, 16 iunie 2020, 17:42)

    vladzy [utilizator]

    Cu alte cuvinte, prosti au fost aia care au respectat regulile, la fel cum prosti si fraieri sunt toti care de 30 de ani nu fura, nu fac smecherii si nu fenteaza legile. Asta e Romania anului 2020, o tara in care legile si regulile sunt luate in ras, coruptii sunt eliberati ca nu avem judecatori specializati in stiinta avansata a coruptiei, iar mai nou criminali in serie sunt lasati liberi, ca deh, sunt si ei oameni..
  • +7 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 16 iunie 2020, 17:50)

    [anonim]

  • +13 (21 voturi)    
    Inca o masura care (Marţi, 16 iunie 2020, 18:09)

    Bradisor [utilizator]

    slabeste increderea in autoritati si incurajeaza pe cei care sfideaza masurile pt protejarea sanatatii populatiei.
    Ar fi bine sa nu UITAM ca la ocuparea Romaniei
    de catre trupele sovietce directiva kgb prevedea subjugarea tarii prin subminarea autoritatii statului. Ca urmare cozile de topor au procedat la compromiterea si eliminarea fizica a elitelor iar in functii pulice au numit oameni incomprtenti si corupti Asa s-a reusit ca in scurt timp , romanii sa-si piarda increderea in autotitati si sa se comformeze indicatilor date de consilierii sovietici
    Se pare ca si azi cozile de topor lucreaza de zor si cu mult spor la prabusirea Romaniei.
    • -5 (7 voturi)    
      Asa puisor, adu aminte de kgb...etc (Marţi, 16 iunie 2020, 19:05)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      Asa puisor, adu aminte de kgb...etc. N-are nicio treaba cu subiectul in discutie, da' ce mangaiere pentru bietul neuronas #rezistent!

      Faptul ca kgb nu exista la "ocuparea Romaniei
      de catre trupele sovietce" e colateral, nu lasa realitatea sa strice o asa spalatura pe neuronas!

      Baga mare!
    • +2 (4 voturi)    
      PSD E RUPT DIN COASTA TOV. KGB GRU (Miercuri, 17 iunie 2020, 1:51)

      MosTeaca_ [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      @ Brădișor
      Domnule,
      Directiva pentru sovietizarea Estului, ocupat de bolșevici, a fost dată de NKVD,Tata KGB, în 1947. Fiul KGB a fost botezat în 1954.

      Ai greșit foarte puțin. Neesențial. În 1954, în România ocupată, KGB aplica aceeași Directivă.

      Dar nu trebuia să mergi atât de departe: PSD ESTE RUPT DIN COASTA TOV. KGB GRU. DOVEZILE SUNT COPLEȘITOARE.

      PUNCTUM.
      • -3 (3 voturi)    
        newlook (Miercuri, 17 iunie 2020, 9:54)

        Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui MosTeaca_

        veniti cu argumente si fapte comfirmate de istorie.Sunt bune si ironiile dar f argumente......
      • +2 (2 voturi)    
        Multumesc,Mos Teaca. (Miercuri, 17 iunie 2020, 9:59)

        Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui MosTeaca_

        Am folosit denumirea KGB pt a se intellege mai bine despre cine e vorba.
  • -1 (11 voturi)    
    citesc printre comentarii (Marţi, 16 iunie 2020, 20:40)

    Mawrkuss [anonim]