SURSE Viceprimarul PNL al sectorului 2 al Capitalei, Dan Cristian Popescu, ar urma să candideze la alegerile locale din toamnă din partea PSD

de C.I.     HotNews.ro
Vineri, 12 iunie 2020, 19:43 Actualitate | Politic


Dan Cristian Popescu
Foto: Facebook
Viceprimarul PNL al sectorului 2 al Capitalei, Dan Cristian Popescu, ar urma să candideze la alegerile locale din toamnă din partea PSD pentru funcția de primar, au declarat pentru HotNews.ro surse politice. Aceleași surse au declarat că s-a ajuns în acestă situație în condițiile în care ministrul Educației, Monica Anisie, ar vrea să candideze din partea PNL la Sectorul 2.

Conform surselor citate, Popescu s-ar fi înteles de principiu cu PSD, mai exact ar fi fost de acord să primească susținerea social-democraților pentru a candida pentru postul de primar. O decizie finală ar urma să fie luată și după o discuție la nivelul PSD București.

Contactat de HotNews.ro, Dan Cristian Popescu a negat informațiile.

”Eu sunt candidatul PNL la Sectorul 2. Este oficial din ce am vorbit eu. Am primit oferte de la 7-8 partide să candidez pentru ei, nu voi da nume de la care, fiindcă au fost discuții private”, a declarat el.

În tot mandatul, primarul Sectorului 2, Toader Mugur Mihai a stat în umbră, având foarte puține ieșiri publice, în timp ce viceprimarul Dan Cristian Popescu a lăsat impresia că el este cel care conduce primăria.

Dan Cristian Popescu s-a înscris în PNL în 1990 și a stat în partid doar un an, până în 1991, când a demisionat și s-a înscris în PNŢCD. În perioada 1995-1996, în timpul guvernării lui Victor Ciorbea, Popescu a fost prim-vicepreşedinte al Tineretului Uniunii Naţionale Ţărăneşti Creştin Democrate, organizaţia de tineret a partidului. În 2001, a demisionat din PNŢCD.

În 2004, s-a reînscris în PNL. În 2010, Dan Cristian Popescu a fost ales președinte al filialei PNL din Sectorul 2. În aprilie 2012, a fost ales alt președinte de sector, iar în 15 iunie 2012 a fost exclus din PNL.

În septembrie 2012, s-a înscris în Forța Civică, iar la Congresul Extraordinar al Forței Civice din 7 septembrie 2012 a fost ales vice-președinte al partidului. În decembrie 2012, a obținut un mandat de deputat în colegiul nr. 8 din București, din partea Alianței România Dreaptă, alianța între Partidul Democrat-Liberal (PDL), Forța Civică și Partidul Național Țărănesc Creștin Democrat. A fost ales secretar al grupului parlamentar al PDL din Camera Deputaților, din partea foștilor colegi de alianță. În aprilie 2013 a devenit președintele Forței Civice București.

În iunie 2016 a candidat la funcția de primar pentru Primaria Sectorului 2 din partea PNL, unde a ieșit pe locul 2 și a fost ales viceprimar de către Consiliul Local Sector 2 București, funcție ocupată și în prezent. Din august 2016 a renunțat la calitatea de deputat.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5137 vizualizari

  • +26 (42 voturi)    
    Nu Uitati ! (Vineri, 12 iunie 2020, 19:53)

    un domn [utilizator]

    Aceeasi Mizerie = penelee si/sau P$D
    • +5 (11 voturi)    
      Anisie? Pe bune? (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 0:29)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Imi si imaginez ca s-a vazut la capat de drum, macar asa sa aiba si ia un ciot sa roada. Daca ai pune-o la treaba, nu stiu cat ar sti sau putea sa faca. Macar ca sa fii sugativa nu-ti trebuie cine stie ce "creher"
    • 0 (2 voturi)    
      orban, (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 12:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      dacă nu-l dă afară din pnl, confimă că usl trăiește.
  • +13 (19 voturi)    
    Mi-am permis ca sa corectez poza: (Vineri, 12 iunie 2020, 20:20)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    https://i.imgur.com/DduJAbs.jpg
  • +16 (26 voturi)    
    Adica ramane in USL (Vineri, 12 iunie 2020, 20:29)

    nitro [utilizator]

    Lupul isi schimba doar blana.
  • +14 (22 voturi)    
    Poate folosii acelasi clip de acum 4 ani! (Vineri, 12 iunie 2020, 21:16)

    mircea112 [utilizator]

    Pentru cine isi mai aminteste clipul de candidat de acum patru ani al domnului Popescu, acesta il poate folosii iar. Desii 4 ani a fost vice primar in sectorul 2, masinile alea parcate ce blocheaza trotuarele tot acolo sunt! Domunul Popescu a facut parcari in sectorul doi cum altcineva a facut revolutia traficului in Bucuresti! Puteti pastra sloganele si acum! Pentru cine o sa va voteze!
    • +6 (12 voturi)    
      O sa razi (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 0:28)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Populati e amnezica. Daca o va face, va fi aplaudat si votat. Cel mai tare ar fi sa fie votat si sa iei votantii la sondaje

      Reporter: "De ce ati votat cu Popescu?"
      Votant: "Pai daca e din PNL"
      Reporter: "Pai a candidat din partea PSD"
      Votant: oops
  • +14 (14 voturi)    
    Este de inteles... (Vineri, 12 iunie 2020, 21:51)

    Criogenia [utilizator]

    ...odata ce a absolvit Academia SRI multe usi sunt deschise...inclusiv schimbul de neveste facut cu alt fiu de director SRI- Magureanu...

    Epoletii raman in familie..nu de alta dar ar fi pacat sa puna mana altii pe ei. Se lasa mostenire doar.
  • +8 (18 voturi)    
    PNL si PSD (Vineri, 12 iunie 2020, 22:05)

    robyzs [utilizator]

    PNL este PSD in galben? Asta este Romania lucrului bine facut?
    In Iasi consilierii PNL voteaza cot la cot cu cei din PSD, doar USR+ face opozitie.
  • 0 (8 voturi)    
    articol dubios (Vineri, 12 iunie 2020, 22:27)

    Dan Borteanu [anonim]

    Tipul a intrat la liceu in 90, nu inteleg cum era si membru pnl..
    • +5 (9 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 1:04)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Dan Borteanu

      la fel cum ghita era multimilionar in euro la 24 de ani, asa si baiatul asta putea fi penelist in liceu. adica parintii isi impingeau odrasele in fata ca sa preia succesul ce urma sa vina :))
  • +10 (14 voturi)    
    Mare liberal, mare român, bun patriot! (Vineri, 12 iunie 2020, 23:54)

    Seby30 [utilizator]

    Jos palaria! Oare ce o sa spuna Rares Bogdan despre amicul său?
  • +4 (12 voturi)    
    Neculaie, unde esti? (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 0:30)

    U_swamp [utilizator]

    ,,, hai, scoal` degraba, Ontanule, ca e loc de tine acu`...
  • -2 (8 voturi)    
    Articol Nada... (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 8:43)

    Criogenia [utilizator]

    ...aruncata pentru USR-isti...
    Userisme de genul Pnl=Psd= mizerie vor apare exact cum apar #ciuma rosie/galbena, sariti ca vin rusii si ne freaca in dosuri, psd vinde Ardialul "la unguri" iar de partea cealalta #va taie pensiile si salariile, va pun taxe pe respirat , va vinde tara la straini etc.

    Cuvinte goale pentru prosti care in loc sa-si vada de trebusoarele lor, stau toata ziua si numara ciordelile altora si fac clasamente, am convingerea ca suntem niste prosti fara de care astia enumerati mai sus nu ar putea exista...
  • +4 (4 voturi)    
    Nu e vorba de nici un PSD=PNL (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 12:27)

    Ephemeris [utilizator]

    E vorba de mizeria umana a unora din cetatenii acestui popor.
    Iar daca mai ai si epoleti, cum zicea cineva mai sus, atunci esti transpartinic. Tu iti alegi partidul, nu te alege el pe tine.