Orban, despre legea PSD care interzice vânzarea acțiunilor la companiile de stat: E născută din mintea extrem de sinuoasă a unor parlamentari PSD / O atacăm la CCR

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2020, 16:21 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Guvern
Premierul Ludovic Orban spune că suspendarea, pentru doi ani, a înstrăinării participaţiilor statului la companiile şi societăţile naţionale este unul dintre proiectele ''născute din mintea extrem de sinuoasă a unor parlamentari PSD'', precizând că statul este în procedură de listare a Hidroelectrica pe Bursă. El a mai afirmat că legea va fi atacată la Curtea Constituțională.

"Ştiţi, vă aduceţi aminte: 'Ce vrăji a mai făcut nevasta mea?'. Cam aşa e: ce năzdrăvănii a mai scos majoritatea parlamentară condusă de PSD? Nu cunosc conţinutul acestui proiect legislativ. Trebuie să citesc proiectul de lege, trebuie să vă spun sigur că îl vom ataca la Curtea Constituţională. Şi nu este singurul proiect legislativ care este născut din mintea extrem de sinuoasă a unor parlamentari PSD, sunt foarte multe astfel de proiecte", a declarat Ludovic Orban, miercuri, potrivit Agerpres.

În acest context, el a amintit de situaţia unor companii care au nevoie de capital prin privatizare.

"Noi suntem în negocieri pentru dezvoltarea capacităţii CEC prin posibila intrare a unui investitor instituţional (...). Suntem în cursul realizării unor proceduri de listare la Bursă a altor companii pe care le pregătim. Cum să nu listezi companii pe Bursă? Cum să nu gândeşti că privatizarea poate fi o soluţie de revitalizare a unor companii care nu funcţionează? Adică, dacă o companie intră în insolvenţă, în cursul procedurii, şi există un posibil cumpărător, nu poate să cumpere compania respectivă şi o lăsăm să intre în faliment? Sincer, nu cunosc, repet, proiectul de lege, dar din ceea ce-mi spuneţi chiar mi se pare o aberaţie şi, cu siguranţă, îl vom ataca la Curtea Constituţională ", a susţinut premierul.

Camera Deputaților a votat miercuri în favoarea legii prin care este blocată, timp de doi ani, orice vânzare de acțiuni la companiile de stat. Legea a fost inițiată de PSD, iar miza este blocarea listării companiei Hidroelectrica, în condițiile în care aceasta a început procedurile, semnând un contract de consultanță pentru listarea unui pachet minoritar de acțiuni.

A trecut de Camera Deputaților cu 199 voturi, 89 împotrivă și 3 abțineri.

Legea urmează să fie trimisă la promulgare.

CITEȘTE ȘI:
Care este miza acestei legi: Blocarea listării Hidroelectrica






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1495 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Deh ! (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu toată lumea are gândirea limpede și direcționată corect ca doamna Anisei, Cîțu, Vela sau „liberalul” Alexe, nu?
  • 0 (2 voturi)    
    lol (Miercuri, 10 iunie 2020, 17:00)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Prin anii 90 se striga "Nu ne vindem ţara". Nu mai e valabil acuma,sunt anti-progresişti? Hai pa
  • +1 (3 voturi)    
    Vanzarea de (Miercuri, 10 iunie 2020, 17:10)

    Rahan5 [utilizator]

    parti din Hidroelectrica (prin vanzare de actiuni)
    apartine unor minti bolnave din PNL ! .

    Hidroelectrica trebuie expropriata de Lacurile de Acumulare si Baraje, iar acestea trebuie sa intre in proprietatea Judetelor.
    Numai Judetele au dreptul sa aprecieze daca vand barajele catre straini sau nu. Si nu Guvernul de la Bucuresti.
    De principiu Barajele si Lacurile de Acumulare nu trebuie vandute si trebuie sa ramana in proprietatea Judetelor.
    Un judet care-si vinde Barajele si Lacurile de Acumulare este la fel cu situatia unei persoane care si-ar vinde parintii.
    • -1 (5 voturi)    
      Esti mai nociv. Va sta acum Hidroelectrica in git (Miercuri, 10 iunie 2020, 17:32)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Cum poti sa sustii - evident, asa s-a cerut, nu-i vina nimanui - sa faci vivisectie pe o companie profitabila.

      Nu avem nimic de vindut sau de disecat.

      Spargerea sistemelor nu s-a facut nicaieri din ratiuni economice ci doar pentru a permite intercalarea capuselor.

      Pe de alta parte, judetele (a se citi clanurile mafiote si baronii locali mai putin controlabili) nu au nicio treaba cu barajele, aceste au fost construite de companii nationale nu de autoritati locale.
      • +1 (3 voturi)    
        Lacurile de Acumulare (Miercuri, 10 iunie 2020, 18:07)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        au fost construite pe pamantul judetelor, luat cu japca de catre Stat !.
        In plus vorbesti aiureli.
        Companiile Nationale Comuniste, care au construit barajele, tot din judete au luat banii prin Taxe ale Statului. !.
        Nu au existat Companii Nationale fara sa fie platite din banii Judetelor !.
        Iti readuc aminte ca Judetele in Romania acopera 100 % din suprafata teritoriului !.
        Iar Romania n-are colonii de unde sa vina alti bani pentru Constructia Barajelor !
        Toti banii Romaniei provin ...........din Judete !
        Prin Taxe si Impozite !.

        Singura problema este, intradevar, ca sunt judete unde
        s-au construit mai multe baraje si in altele mai putin.
        Se poate face o socoteala si Judetele pot achita in rate la Bugetul de Stat o diferenta din costul barajelor din Judet daca suma totala primita de Stat prin constructia barajelor este mai mare decat Media pe tara.
        • +1 (1 vot)    
          Tu vrei sfarimarea tarii, nu doar a Hidroelectrica (Joi, 11 iunie 2020, 13:14)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          N-ai sa vezi!

          Deja nu mai are niciun politician curajul (de fapt nerozia sau ticalosia) sa rostesca cuvintele "regionalizare" si "descentralizare".

          Care o va face, va fi terminat politic.
  • +3 (3 voturi)    
    Ia speculantule, profit de-a gata! (Miercuri, 10 iunie 2020, 17:15)

    D-or [utilizator]

    Cred ca la noi conceptele de privat, privatizare, investitor au fost gresit intelese.

    Daca cineva vine si face o fabrica de la zero, jos palaria, acela e un investitor , acela aduce plus-valoare.

    Dar cineva care face presiuni (si se fac de zeci de ani pt vinzarea Hidroelectrica si Nuclearelectrica) pentru a lua cu japca o unitate existenta care aduce profit, acela nu e un investitor, acela e un PRADUITOR, un speculant, un sarlatan, in functie de marimea afacerii.

    Lucrurile ar fi intelese corect daca am folosi termenii potriviti care nu ar crea confuzii intre oamenii cinstiti si cei ticalosi.


    Anuntul corect ar fi : "Se cauta speculanti".

    Dupa parerea mea, nu asta este o politica de dreapta.
    Asta nu inseamna dezvoltarea initiatiei private, ci participarea la un jaf.
  • +4 (4 voturi)    
    Populatia tine la Hidroelectrica. PNL va pierde (Miercuri, 10 iunie 2020, 17:19)

    D-or [utilizator]

    Sper ca PNL nu-si va pata imaginea si istoria vinzind Hidroelectrica sau alte companii majore, exact cind toate celelalte tari se lupta sa-si renationalizeze industria.

    Ar fi o greseala fatala si economica si de imagine.
  • +1 (3 voturi)    
    CEC si Hidroelectrica vor fi vandute de PNL (Miercuri, 10 iunie 2020, 17:22)

    Fides [utilizator]

    Intrebarea este vom fi primiti in Schengen? Ori mai trebuie sa le dam si portul pe bani marunti? Orban castiga si el bani pt prima data si acum brusc vrea sa joace pe bursa. O sa ramana fara venituri din toamna.
    PS. Stiu PSD - Petrom. Alea alea.