Proiectul USR pentru desființarea Institutului Levantului, condus de Emil Constantinescu, respins de Parlament: Bulai: Instituția a avut alocat 1 milion de euro pe an. Banii s-au dus pe salarii și sindrofii

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2020, 15:22 Actualitate | Politic


Emil Constantinescu
Foto: Wikimedia Commons
Proiectul inițiat de USR care propunea desființarea Institutului de Studii Avansate pentru Cultura şi Civilizaţia Levantului, condus de fostul președinte Emil Constantinescu, a fost respins miercuri de deputați. Deputatul USR Iulian Bulai a spus, în plen, că instituția a primit de la buget 1 milion de euro de euro pe an, iar din cei 2 milioane de euro primiți în 2 ani au fost cheltuiți pentru proiecte doar 80.000 de lei, restul fiind dați pentru salarii foarte mari, deplasări, diurne, sindrofii.

”Noi nu considerăm oportună această instituție pe bani publici. În doi ani de activitate această instituție a avut alocat câte un mililon de euro pe an. Pe proiecte au mers 80.000 de lei în 2019. 80.000 de lei din două milioane de euro. Acești bani au mers pe salarii foarte mari, pe deplasări, pe diurne, pe sindrofii, pe tot felul de activități care nu au nicio legătură cu ideea de Levant. Această instituție reprezintă un institut luat pe persoană fizică de către o personalitate care a reprezentat speranța României acum 20 de ani. E trist că salariații din această instituție câștigă fără să facă nimic concret pentru cercetare mai mult decât cercetătorii de la Academia Română. Nu este corect”, a spus în timpul dezbaterilor deputatul USR Iulian Bulai, citat de Mediafax.

Un punct de vedere similar a avut și deputatul PMP Marius Pașcan.

”Când România nu are bani pentru alocațiile copiilor, în contextul crizei economice, considerăm că e absolut imoral ca resursele țării să susțină meritele inexistente ale unor așa-zise de institute sau pseudoacademii de cercetare științifică. PMP va vota pentru adoptarea acestui proiect legislativ”, a spus Pașcan.

Deputatul PSD Anton Anton le-a recomandat parlamentarilor USR să citească volumul "Colecționarul de istorie”, care arată că două civilizații enorme, a Levantului și a Apusului, se întâlnesc și se luptă deasupra României. ”Eu cred că e normal ca România să se ocupe de Levant. Cercetarea se face în câteva instituții. Am ajuns de suntem rușinea lumii cu banii pe care îi alocăm pentru cercetare. Eu cred că normal ar fi să respingem această inițiativă, indiferent de cât de vocali ar fi inițiatorii ei”, a susținut Anton Anton.

Colegul său de partid, Alfred Simonis, s-a declarat surprins că partide care l-au susținut pe Emil Constantinescu la alegerile prezidențiale ”nu sunt pentru a apăra acest institut, ci a apăra un simbol”. ”Modul în care s-a vorbit la microfon lasă de dorit. (...) Modul cum v-ați referit la un fost președinte al României este cel puțin deplasat și este rușinos”, a mai spus Simonis.

Camera Deputaților este for decizional pe acest proiect.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2952 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    daaaa, domnu Simonis (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:28)

    nellino [utilizator]

    si eu imi aduc aminte cum USR si PMP au votat cu Mielu' in '96!
  • +11 (15 voturi)    
    Au cheltuit 80.000 de lei pt cercetare ? (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:29)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu se poate !!!


    Las' ca o sa vina Director un pesedist si atunci se va remedia situatia asta privind dezmatul pe banii contribuabilului roman ! Auzi... 80.000 ! :))))))))
  • -16 (20 voturi)    
    Razbunare penibila (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:31)

    PrivireCritica [utilizator]

    Nu sta bugetul tarii in 1 milion, e o razbunare penibila. Sumele alocate cercetarii istorice oricum sunt mici. Nu se justifica o lege pentru un caz atat de particular. Mai bine se ocupa USR de domenii cu adevarat importante
    • +9 (13 voturi)    
      Serios, postacel?? (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:53)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      dar cand cereati pe un ton amenintator guvernului sa mareasca pensiile si alocatiile, ca sunt drepturile BOBORULUI, atunci cum era cu bugetul statului? De unde sa iei banii aia, postachele?? Mama voastra de nemernici
      • -6 (8 voturi)    
        Cred ca ma confunzi sau esti confuzat (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:38)

        PrivireCritica [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        Nu sunt postac si nu o sa gasesti nici o astfel de postare... succes in continuare
    • +10 (14 voturi)    
      Alo?! (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:04)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Dumneata intelegi ca banii aia se arunca? Asa-zisul institut a folosit pentru cercetare exact 0,8% din buget :)))
      Sper ca ai o leafa pe acolo, mi-ar parea rau sa-mi pierd timpul cu unul sadea.
      • -8 (10 voturi)    
        Ghinion, nu am nici o leafa (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:42)

        PrivireCritica [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Problema e ca e o initiativa plina de ura si invidie, care in general vrea doar sa distruga nu sa ajute sa se faca ceva , putea de exemplu sa ceara niste domenii de cercetare in cadrul institutului sau o tema precisa. Acelasi gen de gandire care vrea statui jos dar nu stie ce sa puna in loc sau nu are propriile exemple de realizari. Eu nu am auzit de marele cercetator Bulai, dar poate e vina mea, o sa dau o cautare pe net sa vad cu ce se recomanda
        • +4 (6 voturi)    
          Ghinion intr-adevar ! (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:04)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

          Macar acum postaceai opt ore din opt... Si pe bani bunuti ! :))))
      • -7 (9 voturi)    
        Pentru cei cu gandire limitata si plini de ura (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:55)

        PrivireCritica [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Daca nu esti multumit de cheltuieli, eficienta administrarii, ... nu desfiintezi o institutie- Facultate, Senat, Academie, Universitate, Camera Deputatilor, Administratie Prezidentiala, Intreprindere - schimbi managementul !!! Capisci? Sau nu? prea greu pentru generatia actuala ...
        • +5 (7 voturi)    
          "Generatia actuala" ?! (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:05)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

          Milica, tu esti !!! :))))))))
          • -3 (5 voturi)    
            ingrijorator (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:32)

            PrivireCritica [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            chiar a ramas la nivelul comentariilor pe net doar o gandire razbunatoare, distrugatoare, cu atacuri la persoana si limitata... vai de viitorul tarii!
            • +2 (2 voturi)    
              @PrivireCritica: (Miercuri, 10 iunie 2020, 21:37)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

              Tie chiar nu ti-e rusine ca in fata evidentei sa o tii langa cu "schimbiatul managementului" la Institutul de Studii Avansate pt Cultura si Civilizatia Levantului, unde an de an, prin Legea Bugetului se dau doar bani pt salarii, sporuri, diurne, deplasari, protocol si cheltuieli cu utiliitatile (apa, gaze, curent electric) ?
              Despre ce ura, despre ce razbunare vorbesti ? Chiar te prefaci ca nu intelegi ca acest institut e o sinecura ?
              Ca dupa ce se pensioneaza Constantinescu va veni la conducere un om pus de cei aflati la putere ?

              PS. Omule, 17.700 de euro a fost cheltuit pt "studiile avansate pt cultura si civilizatia Levantului si vrei sa fii luat in serios ? :)))))))))
    • +4 (6 voturi)    
      Hahaha ! Adevarat ai grait ! (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:02)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Abia ce s-a aratat in articolul de fata ca in doi ani Levantul a papat salarii, diurne, deplasari, protocol etc de aproximativ 2.000.000. (doua milioane) de euroi si doar vreo 18.000 de euro bani pt cercetarea specifica. (Ca atata a ramas pt obiectul de activitate !) ! :)))))
  • +15 (17 voturi)    
    Asta e momentul adevarului (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:33)

    Ephemeris [utilizator]

    cand PSD isi arata adevarata fatza. Sa se mareasca pensiile si alocatiile dar sa ramana si mizeriile astea platite din bani publici, sinecurile
    qed
  • +18 (20 voturi)    
    se dovedeste ca si tzapul era tot PSD-ist (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:41)

    Kivek [utilizator]

    deci PSD a condus Romania si in perioada cat acest individ de trista amintire a fost Pres. Romaniei

    1996 - 2000


    In 2000 Romanii l-au ales poe Iliescu...si PSD
  • +3 (5 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:31)

    PureWhite [utilizator]

    Acest institut este o alta combinatie a poporului ales ( ales sa submineze economiile altor state, alimentarea conflictelor armate in multe tari si multa camatarie financiara )
  • +9 (11 voturi)    
    Emil Constantinescu este geolog. (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:41)

    asavreau [utilizator]

    Ce studii geologice are de făcut prin străinătățuri,finanțate de bugetul României?
  • +12 (14 voturi)    
    //// (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:49)

    GemstonePig [utilizator]

    Si romanii credeau ca Emilogul asta va salva tara in 1996!!!
    Ce uriasa naivitate
  • 0 (0 voturi)    
    De ce ? (Miercuri, 10 iunie 2020, 21:07)

    MenInBlack [utilizator]

    De ce nu-si schimbă numele PSD în LSD ? Ar fi mai aproape de adevăr, adică de iluzii şi halucinaţii. Cred că m-aş înscrie-n LSD. Dar cum ar fi să fie partid unic ? LSD über alles ! Toată ţărişoara, LSD, legal, distribuit gratuit prin Pojda Romana. Măcar am fi într-o iluzie multilateral dezvoltată dar cinstită... de toţi. Păcat că doar unii se distrează pe banii de la buget, iar ceilalţi doar cotizează din salariile lor de rahat... Nu era corect să ne distrăm toţi ? De-aia zic, LSD pentru toţi, nu doar pentru PSD sau PNL. De la buget. Oricum suntem o naţie fără alt viitor decat visuri colorate...