Curtea de Apel București: Fosta șefă USR București, Roxana Wring, a colaborat cu Securitatea

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2020, 15:31 Actualitate | Politic


Roxana Wring
Foto: Facebook
Fosta șefă USR București, Roxana Wring, a colaborat cu Securitatea, a decis, marți, Curtea de Apel București. Decizia nu este definitivă și poate fi contestată la Înalta Curte, transmite Mediafax.

Judecătorii CAB au constatat calitatea de colaborator al Securităţii în cazul Roxanei Wring.

Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii a transmis, în octombrie 2019, Curții de Apel București o acțiune astfel încât instanța să stabilească dacă Roxana Wring a avut sau nu calitatea de colaborator al Securității.

Ulterior, USR a transmis că Roxana Wring nu mai face parte din partid, deoarece statutul nu acceptă foști colaboratori ai Securității. Totodată, Roxana Wring și-a pierdut și mandatul de consilier al Consiliului Municipiului București (CGMB).








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2255 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    roxanica wring (Marţi, 9 iunie 2020, 15:38)

    mmmircea [utilizator]

    sanduta pralong, ele au colaborat si cu secu si cu soros si cu oricine a fost dispus sa le asigure propasirea materiala, ca de cea spirituala nu cred ca s-a pus vreodata problema.
  • +6 (6 voturi)    
    o sa-i bata obrazul (Marţi, 9 iunie 2020, 15:55)

    iCalin [utilizator]

    securistii de la Antena 3 si PSD
  • -12 (18 voturi)    
    USR=stangisti marxisti. PNL=singurul de dreapta (Marţi, 9 iunie 2020, 15:55)

    Miky60 [utilizator]

    Inca o data se dovedeste ca USRul este un partid de stanga, chiar extrema stanga marxista comunista plina de oameni care au colaborat cu comunistii si cu securitatea comunista.
    Se dau de dreapta pentru a ascunde adevarul, dar pana la urma iese la iveala.
    PNL este singurul partid de dreapta adevarata, o dreapta pentru business, pentru valorile de dreapta, economice, drepte, verticale!
    • +8 (8 voturi)    
      PNL vine cu zeci de mii de slugi de partid, (Marţi, 9 iunie 2020, 16:14)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      exact ca PSD. La coruptie, PSD=PNL.
    • +6 (6 voturi)    
      . (Marţi, 9 iunie 2020, 16:24)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      Bun, dar atunci USL ce a fost? Alianta dintre dreapta si stinga? Atunci Basescu era mai de dreapta decit PNLul...
    • +4 (4 voturi)    
      se pare ca si securistii din PNL (Marţi, 9 iunie 2020, 16:24)

      iCalin [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      bat obrazul
    • +3 (5 voturi)    
      o buna parte erau cel mult minori in '89 (Marţi, 9 iunie 2020, 16:44)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      cam greu de acuzat de colaborare cu Securitatea.
      Spre deosebire de mai marii BOR, PSD, Voiculescu etc
      Si Musca s-a trezit colaboratoare, la fel exclusa din PNL. Deci cel mult egalitate (Musca avea 40 ani la revolutie si a beneficiat de calitatea de profesor universitar, Wring s-a maritat cu un strain la 25 si a tulit-o).
      Melescanu parca a fost PNL-ist, reptilianul securistoid a anuntat ca mai incearca un partid.
      10% din parlamentarii PNL au fost de la Dragnea (PSD-ALDE).
  • 0 (2 voturi)    
    Interesant (Marţi, 9 iunie 2020, 16:11)

    RazC82 [utilizator]

    Oare mai sunt si altii prin USR? E clar ca in PSD si in restul partidelor sunt o gramada, la ce lupte pilitice intre diverse tabere sunt, ma astept sa mai apara si altii...

    Ce e interesant e ca tipa si-a dat demisia de la conducerea USR Bucuresti fara sa zica nimic de asta, apoi din USR sustinand ca e nevinovata...pare un fel de Mina Musca bagata la inaintare, folosita si apoi parasita. Sigur mai sunt si altii prin USR, sper sa se curete partidul de ei.
    • -1 (1 vot)    
      nu chiar (Miercuri, 10 iunie 2020, 7:09)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      As spune ca ea a incercat sa obtina cateva graunte - dar nu a functionat din motive extrem de variate.

      Stau si ma intreb cine din spate a impins-o asa de in fata - ceva nu se potriveste - poate cei care au impins-o in fata odata tot ei au retras-o. Oricum nu este nimeni din USR care sa fii ajutat la implinirea Roxanei - forta vine din afara...
  • +3 (7 voturi)    
    Wring și Mona Muscă (Marţi, 9 iunie 2020, 16:39)

    di livio [utilizator]

    astea au colaborat, Dan Voiculescu n-a colaborat cu secu, decizia instanței...probabil Wring n-a mai vrut să colaboreze, dă aia apăru dosărelu...cum apăru dosărelu lu Barna, înainte de alegeri, ce coincidență...dacă Barna intra în turu doi el fikusz era la Sibiu la
    meditații fizica online
  • +2 (2 voturi)    
    Aferim (Marţi, 9 iunie 2020, 18:10)

    ..13 [utilizator]

    Oportunistii mai devreme sau mai tarziu platesc in viata pentru micile sau mai marile placeri. personale.

    C;est la vie!
  • +4 (4 voturi)    
    Niste intrebari nesimtite (Marţi, 9 iunie 2020, 18:13)

    Mihai Panet [anonim]

    Cu cine de la Securitate a colaborat Roxana Wring?

    Si in general cu cine (Nume+Prenume) au colaborat colaboratorii Securitatii?

    De ce se dau doar numele colaboatorilor, nu si numele lucratorilor de la Securitate implicati? De ce unii sufera si altii isi vad linistiti de... linistea lor? E drept oare?

    De ce colaboratorii nu-i dau pe goarna pe cei cu care au colaborat?
    • +1 (1 vot)    
      propuneti la CNSAS (Miercuri, 10 iunie 2020, 7:00)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

      si faceti si o propunere legislativa in acest sens.

      Personal sustin punctul Dvs. de vedere si sunt de acord sa semnez pentru a genera o schimbare legislativa.