Firea se bucură ”sincer” că datorită ei Ludovic Orban s-a simțit bine în Centrul Vechi

de DG     HotNews.ro
Duminică, 7 iunie 2020, 10:32 Actualitate | Politic


Gabriela Firea
Foto: Facebook
Primarul Capitalei, social-democrata Gabriela Firea, a folosit vizita lui Ludovic Orban în Centrul Vechi din București pentru a se lăuda cu ”realizările” din timpul mandatului său. Ea a susținut că se bucură ”sincer„ că premierul liberal s-a simțit bine, grație consolidării zonei de către echipa sa.

”Mă bucur sincer, fără urmă de ironie, că premierul s-a simțit bine azi în Centrul vechi din București. Dacă se ducea acum 5 ani, când primar general interimar era un coleg de-al sau de la PNL, ar fi constatat că centrul vechi arată jalnic. Clădiri dărăpănate, fațade care se desprindeau și cădeau peste vizitatori, mizerie, mașini peste tot, incurcand circulația pietonală”, a scris ea pe Facebook, făcând trimitere la fostul lider democrat Adriean Videanu.

Firea mai susține că în 20 de ani, s-au consolidat doar 20 de clădiri cu bulină. ”În ultimii doi ani, 10 imobile risc seismic I au fost consolidate din punct de vedere tehnic, de către echipa mea, 3 imobile au fost deja predate proprietarilor - două în mai puțin de un an -, 10 imobile sunt în curs de consolidare și zeci de fațade au fost reparate complet, nu doar zugrăvite. Peste 1.500 de persoane su fost relocate din imobile risc seismic 1. Și continuăm, nu ne oprim aici!”, a mai susținut Firea.

Primăria Capitalei a fost condusă de Adriean Videanu în perioada 2005-2008, după demisia lui Traian Băsescu. După mandatul său însă, din 2008 și până acum, Capitala a fost administrată de PSD, fie direct, prin intermediul Gabrielei Firea, fie prin intermediul candidatului așa-zis independent Sorin Oprescu.

Premierul Ludovic Orban s-a întâlnit sâmbătă seară cu Nicușor Dan, candidatul PNL-USR la Primăria Bucureștiului, în Centrul Vechi al Capitalei, după ce acesta a declarat că merge la redeschiderea terasei unui prieten, potrivit Digi24. Potrivit sursei citate, Orban a vorbit cu mai mulți patroni de restaurante din Centrul Vechi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4250 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Firea (Duminică, 7 iunie 2020, 10:48)

    hamurabi [utilizator]

    M-as bucura sincer sa scapam o data de ea !
    • -5 (9 voturi)    
      Nu veți scăpa! (Duminică, 7 iunie 2020, 12:15)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      Ea este încarnarea mentalității mitice, este poate cea mai bună reprezentantă a orașului vostru!

      Voi întotdeauna veți trage la unul de-al vostru, nu vă veți călca pe mândrie pentru a pune primar un străin, un ardelean, în București, care să facă treabă bună!
      • +5 (5 voturi)    
        BAIATU'.... (Duminică, 7 iunie 2020, 13:31)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Vezi ca pasnutia este din Bacau!
        Daca nu ai habar, vezi-ti de treaba ta si nu mai tasta prostii!
        Tocmai asta este marea problema, ca toti vin in Bucuresti ca mustele la (^*&%%&^%, inclusiv voi ardelenii!
        Ar fi bine sa mai stati dreaqului acasa la voi!
        Faceti o pauza. Ce ziceti?!
  • +16 (18 voturi)    
    Centrul vechi e pericol public, cad cladirile (Duminică, 7 iunie 2020, 10:55)

    Kivek [utilizator]

    Firea Pandele NU a facut nimic pt centrul vechi, chiar si astazi sunt zeci de cladiri PERICOL PUBLIC in centrul vechi, cladiri care stau sa cada

    Videanu a fost primar intre 2005 si 2008.

    din 2008 Bucurestiul e condus de PSD, cate cladiri au consolidat primarii PSD (Oprescu, Firea) din 2008 pana astazi???
    • +6 (8 voturi)    
      Doua Icoane Ciuma Roshie (Duminică, 7 iunie 2020, 11:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Care “au desavarsit” Centrul...de a Devenit Vechi
  • +12 (12 voturi)    
    Centru vechi e o mizerie (Duminică, 7 iunie 2020, 12:10)

    mircearh [utilizator]

    Centrul Vechi e o mizerie in care prefer sa calc cat mai rar, iar in ultimii ani daca am facut-o de 3 ori pe an. Cladirile arata 3 mizerabil - una ok, dalajele sunt asa cum stim de peste tot din Bucuresti ( adica sarite, sparte, ne-potrivite , peticite ) , mizeria e la ea acasa, mesele fac imposibila circulatia.
    Nu il condamn pe Orban ca a declarat ca s-a simtit bine, e premier si nu poate spune altceva. Firea in schimb nu rateaza nici o ocazie sa fie penibila .
  • +9 (9 voturi)    
    O mare doamna (Duminică, 7 iunie 2020, 13:27)

    CptPopa [utilizator]

    Orban ar trebui sa-i multumeasca pentru minunata experienta dar si pentru cladirile de patrimoniu construite, pentru aerul curat din centrul vechi care nu se amesteca cu cel din restul Bucurestiului, pentru curentul electric de pe terasa produs in centralele dansei si bineinteles pentru fresh-ul pe care l-a servit, facut datorita autostrazilor pe care le-a construit doamna Firea pana in Spania pe care au putut transporta camioanele fructe la noi in centrul vechi.
    Acestea fiind doar cateva din realizarile doamnei, altele ce pot fi enumerate sunt:
    - crearea bazinului Marii Negre si umplerea acestuia cu apa pentru scaldatul turistilor de pe litoral.
    - inaltarea muntilor Carpati
    - fixarea placii tectonice Moesiene de cea Panonica si Est Europeana astfel incat pe durata mandatului dansei sa nu fie cutremure.
    Multumim!