Tăriceanu: Sunt discuţii ALDE-PSD-Pro România pentru formarea unei coaliţii la locale şi parlamentare

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2020, 20:56 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Arhiva personala
ALDE, PSD şi Pro România au discuţii pentru formarea unei coaliţii de centru-stânga în vederea participării la următoarele alegeri locale şi parlamentare, a anunţat, vineri, preşedintele ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, citat de Agerpres.

"Sunt în momentul de faţă discuţii între noi, ALDE, PSD şi Pro România pentru formarea unei coaliţii care să participe la următoarele alegeri locale şi parlamentare. (...) Credem că avem o şansă reală la următoarele alegeri mergând într-o coaliţie de centru-stânga", a afirmat Tăriceanu, la România Tv.

Liderul ALDE a menţionat că o altă temă a discuţiilor dintre cele trei formaţiuni politice vizează depunerea unei moţiuni de cenzură împotriva Guvernului Orban.

"Mai discutăm şi despre depunerea unei moţiuni de cenzură având în vedere neputinţa şi incompetenţa acestui Guvern. Cei de la PSD au pus problema, după părerea mea foarte corect, că, dacă PNL nu va respecta legea referitoare la majorarea punctului de pensie cu 40%, acesta este un motiv suplimentar de depunere a unei moţiuni de cenzură", a precizat Tăriceanu.

El a susţinut că următorul Guvern, indiferent de formula sa, monocolor, coaliţie sau de uniune naţională, ar avea o viaţă "foarte scurtă" şi menirea de a organiza alegerile viitoare.

"Cu un Guvern monocolor, cu un Guvern de coaliţie de centru, de stânga, de dreapta, etc, inclusiv un Guvern de uniune naţională. Dar timpul este foarte scurt şi cred că nu ne putem permite să ducem alegerile parlamentare, să ţinem o campanie electorală de şase luni în condiţiile crizei economice care afectează România şi toate economiile mondiale după criza coronavirusului. (...) Formula unui Guvern de uniune naţională nu este o formulă greşită. Totul depinde însă de conjunctură. Având în vedere că alegerile viitoare parlamentare sunt foarte apropiate, cred că alcătuirea unui Guvern de uniune naţională va fi o operaţiune mai complicată. La căderea Guvernului Orban, trebuie să ne gândim imediat la un Guvern care trebuie să aibă drept misiune exclusiv organizarea alegerilor, un Guvern cu viaţă foarte scurtă de două, trei luni şi apoi, în funcţie de rezultatul alegerilor, de rezultatul voinţei populare exprimate prin vot, se pot găsi alte formule", a explicat Călin Popescu-Tăriceanu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2614 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    Oh, ce surpriza (Vineri, 5 iunie 2020, 21:02)

    Luk [utilizator]

    Dupa ce a ramas fara grupuri parlamentare acuma face coalitii.
    Cum a ajuns un om cu IQ max 70 acolo si cum s-a mentinut atata vreme e un mister.
    • +6 (6 voturi)    
      Sunteți cam generos cu IQ-ul. (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 8:15)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      *Liberalul* roșu a acționat permanent alături de
      Ciuma Roșie,cu care se identifică.Să ne amintim
      că în anii *90 a rupt PNL-ul,formând Aripa Tânără.
      A comis această ticăloșie la ordinul Moscovei,
      pentru a crește șansele partidului lui Ilici.Acum
      procedează la fel și nu roșește!
  • -2 (18 voturi)    
    Si lasati PNL-ul pe afara? (Vineri, 5 iunie 2020, 21:15)

    bgd [utilizator]

    Halal prieteni...
  • +23 (27 voturi)    
    La un loc (Vineri, 5 iunie 2020, 21:16)

    martianu [utilizator]

    Toate gunoaiele in acelasi container. Macar stim unde stunteti
  • +19 (25 voturi)    
    Coaliția hoților (Vineri, 5 iunie 2020, 21:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    și a complicilor lor
  • +18 (20 voturi)    
    /// (Vineri, 5 iunie 2020, 21:29)

    GemstonePig [utilizator]

    Cine sa te ia pe tine ramolitule?! ProPonta se descurca si singur pe la 7,8 poate 10% , psd e unde e clar peste 22%, de ce s-ar incurca cu tine?! alde nu mai exista dar tu inca nu ai aflat.
    P.S. pana si vosganian a trecut la psd
    • +9 (9 voturi)    
      Guzganian (Vineri, 5 iunie 2020, 22:55)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      paraseste la timp corabiile care se scufunda.
  • +20 (24 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 5 iunie 2020, 21:32)

    Anonym [utilizator]

    sa stati toti distrusii la un loc ca sa stie lumea pe cine sa NU voteze
    multumim!
  • +16 (24 voturi)    
    hihi (Vineri, 5 iunie 2020, 21:34)

    transpenibilus [utilizator]

    Ma abtin de la comentarii :-)

    Nea ciolace nici nu stii
    Ce pitic ai ajuns sa fii !
  • +7 (7 voturi)    
    "Mai prost ca Farfuridi, (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 7:58)

    John M. [utilizator]

    si mai pramatie ca si Catavencu". La ce-ti mai trebuie inca un mandat, loaza?! "De la '48, in toate camerele, cu toate partidele, si da-i si lupta, neicusorule"...
    Te-ai intrebat vreodata cine esti tu cel adevarat?! Nu te deranjeaza ca toata lumea te detesta?! Nu ti-ajunge cat ai furat?! Du-te, neica, la pescuit si lasa locul unui tanar educat si cu bun simt ca de secaturi ca voi ne-am saturat!
    • +5 (5 voturi)    
      are mare nevoie de mandat (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 11:27)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      in caz contrariu este agatat de justitie
  • +7 (7 voturi)    
    ALDE-PSD-Pro România în coaliție. (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 8:09)

    asavreau [utilizator]

    Coaliția se va numi PSD,Tăriceanu va fi președinte și Ponta &Ciolacu vicepreședinți.Adică ceea ce sunt și acum PSD,o adunătură de infractori.
  • -7 (11 voturi)    
    Se prefigureaza trantirea din nou a lui (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 9:14)

    xrogo [utilizator]

    Orban, se pare ca asta e soarta PM de dreapta, Boc a patit-o la fel!
    Asta cu cat mai repede cu atat mai bine!