Ciolacu: Iohannis nu a avut demnitatea și mândria națională de a promulga Legea Trianon

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 4 iunie 2020, 14:50 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Hotnews
Liderul PSD, Marcel Ciolacu, lansează un nou atac la adresa lui Klaus Iohannis, într-un mesaj transmis cu ocazia Centenarului de la semnarea Tratatului de pace de la Trianon. El spune că președintele "nu a avut demnitatea și mândria națională" de a promulga Legea Trianonului în timp util, pentru a fi astăzi în vigoare.

”Astăzi România marchează Centenarul de la semnarea Tratatului de pace de la Trianon. O pagină esențială a istoriei națiunii române, prin care a fost recunoscută Unirea Transilvaniei și a părții răsăritene a Banatului cu România, respectiv voința românilor exprimată la 1 Decembrie 1918. Parlamentul a votat pe 13 mai legea prin care doream să marcăm, cu demnitate, simbolistica națională a Zilei de 4 iunie. Din păcate, președintele Iohannis nu a avut demnitatea și mândria națională de a promulga această lege în timp util, pentru a fi astăzi deja în vigoare”, a scris pe Facebook Marcel Ciolacu.

Ciolacu își încheie mesajul cu formula: "Dumnezeu să binecuvânteze România”.

Camera Deputaţilor a decis, în 13 mai, ca data de 4 iunie să fie declarată Ziua Tratatului de la Trianon. Proiectul de lege în acest sens a fost adoptat de deputaţi cu 235 voturi ''pentru'', 21 ''împotrivă'' şi 25 abţineri. Iniţiativa legislativă prevede posibilitatea organizării, la nivel naţional şi local, de manifestări cultural-educative şi ştiinţifice consacrate conştientizării semnificaţiei şi importanţei Tratatului de la Trianon.

UDMR a criticat acest proiect pe care îl consideră ''inutil'', liderul formaţiunii, Kelemen Hunor, menţionând că proiectul nu poate schimba nimic.

"Cu Transilvania v-aţi îmbogăţit şi cu noi, cu moştenirea noastră culturală, cu trecutul nostru, cu tot. Condiţiile în care trăieşte o minoritate, felul în care se simte pe pământul natal - depind, în primul şi în primul rând, de dumneavoastră. Noi, cei care am rămas în România, am acceptat că această ţară este şi ţara noastră, este şi căminul nostru şi aici vrem să construim viitorul copiilor noştri. O majoritate puternică, sigură pe sine, o majoritate fără remuşcări, niciodată nu îşi demonstrează puterea în mod ostentativ, nu creează intenţionat situaţii în care celălalt se simte umilit, ofensat şi este batjocorit, stigmatizat, aşa cum s-a întâmplat în ultimele săptămâni cu comunitatea maghiară din România. Până la urmă se pune întrebarea: ce vreţi să demonstraţi cu acest proiect? Şi cui vreţi să demonstraţi? (...) Constat că încă nu s-a terminat competiţia lansată acum trei săptămâni de preşedintele Republicii, competiţie prin care aveţi impresia că, dacă săptămânal veţi demonstra că sunteţi anti-maghiari, aţi rezolvat, automat, toate problemele României", a transmis liderul UDMR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4523 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    Nu ne-am imbogatit cu nimic (Joi, 4 iunie 2020, 14:55)

    feroviarul123 [utilizator]

    Istoria ultimilor 30 de ani a demonstrat ca sunteți gata sa va vindeți sufletul pentru 30 de arginti. Ati susținut orbește pzd-ul ca v-a dat privilegii.
    • +3 (7 voturi)    
      ciolacule (Joi, 4 iunie 2020, 18:23)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      e grele pentru tine sa intelegi subtilitatile; tu le intelegi doar pe alea de teleorman ( da nu sunt convins).
    • +3 (3 voturi)    
      Calcule (Joi, 4 iunie 2020, 21:44)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Cu doar 10% mai mare prezenta la vot (indiferent de preferinte) UdeMereu ar ramane afara din Parlament
  • +10 (20 voturi)    
    PSD sa se apuce de social democratie (Joi, 4 iunie 2020, 15:05)

    veganu [utilizator]

    PSD ar trebui ca la un moment dat sa lase nationalismele astea de 2 lei si sa se preocupe de adevaratele probleme sociale ale romanilor. Ca d-aia au plecat milioane de romani din tara... Viata buna, invatamant, sanatate, asta ne intereseaza.

    Cica ~10% din copiii romani se culca flamanzi. Fiecare copil ar trebui sa aiba mancare, haine, calculator, Internet si toate materialele didactice necesare. Apoi lucrat la reducerea analfabetismului functional etc etc.
  • +13 (15 voturi)    
    mai corect era sa zica: (Joi, 4 iunie 2020, 15:09)

    un om [utilizator]

    "Dumnezeu sa binecuvanteze Romania, ca sa o putem fura noi." Ca daca-i bogata si oamenii muncesc pe branci, avem ce fura... daca-i saraca... ce sa furi... iar in alta tara nu te lasa sa furi ca-n codru cu codru cu tot; altfel ar emigra parlamentarii toti... dar n-au unde cu asa apucaturi...
  • +18 (22 voturi)    
    auzi declaratia lui Ciolacu si tragi apa... (Joi, 4 iunie 2020, 15:20)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    auzi declaratia lui Ciolacu si tragi apa...
  • +11 (15 voturi)    
    Gretos ! (Joi, 4 iunie 2020, 15:55)

    Susufler0 [utilizator]

    Si slinos ca de obicei ! :(((

    PS. Ciolanu... :((
  • +6 (12 voturi)    
    UDMR (Joi, 4 iunie 2020, 16:12)

    nick24 [utilizator]

    “dacă săptămânal veţi demonstra că sunteţi anti-maghiari, aţi rezolvat, automat, toate problemele României", a transmis liderul UDMR.”

    UDMR a fost mereu la guvernare și a reușit sa rezolve nenumarate probleme ale Romàniei!
    Sau a bagat bețe în roate ca România să mearga prost?
  • +7 (9 voturi)    
    Rusine (Joi, 4 iunie 2020, 16:34)

    Akylas [utilizator]

    Ipocritule !!!
    Imi vine sa vomit de fiecare data cand deschide gura cineva de la PSD...
  • +1 (3 voturi)    
    Sa speculam fractura lor logica (Joi, 4 iunie 2020, 17:08)

    Sparafucile [utilizator]

    Pai daca ne-am imbogatit cu ei si cu cultura lor, exact asta vrem sa sarbatorim de Trianon: imbogatirea.

    Dar cu adevarat , ei, ungurii au ceva important de sarbatorit de Trianon: faptul ca au capatat o tara. Pina atunci erau doar o componenta a imperiului austro-ungar si nu o tara de sine statatoare. Dupa Trianon, care a fixat granite, au devenit acea tara de sine statatoare. Eljen!
  • +3 (5 voturi)    
    Pina acum Ciolacu este statuia demnitatii! (Joi, 4 iunie 2020, 18:18)

    remicristian [utilizator]

    Bineinteles ca domnul Ciolacu dupa ce a fost gonac de vinatoare lui Haisam si puitor de rime in undita lui Dragnea este primul in masura sa isi dea cu parerea despre demnitate! Bravo! Bravo! Asa da patriot cum numai la Buzau gasesti! Cu Ciolacu in frunte România va atinge rapid stadiul de ev mediu tirziu! Bravo!
  • +2 (4 voturi)    
    Manifestari cultural-educative si stiintifice? (Joi, 4 iunie 2020, 18:32)

    drunkmonk [utilizator]

    Acum in plina pandemie vroiau niste pesedacopati sa puna de o paranghelie cu poporul. Micul si covidul.

    Chiar as vrea sa vad si eu electoratul psd la o manifestare stiintifica.
  • +2 (4 voturi)    
    Acest individ sinistru,pe numele lui (Joi, 4 iunie 2020, 19:47)

    Rescator [utilizator]

    Ciolacul din Simileasca Buzăului are tupeul să vorbească de demnitate și mândrie națională,
    tocmai el care a instrumentat,cu bună știință ,
    actul de ÎNALTĂ TRĂDARE,în problema Autonomiei
    așa -zisului Ținut Secuiesc.Apoi a continuat senin cu
    alte fapte de trădare,la care *autoritățile* statului
    castrat se fac că plouă.În orice alt stat din lume ar
    fi fost deja la închisoare,iar în altele era deja mort.
    Sper ca individul să realizeze că el și Ciuma Roșie
    au luat-o rău pe arătură.
  • +1 (1 vot)    
    #redactia (Joi, 4 iunie 2020, 21:37)

    gicutotala [utilizator]

    de ce promovați toate vânturile lui Ciolacu?
    să nu uite lumea până la vot cine este el?
    cei de pe aici nu vor vota în general psd.
    vreți să enervați newlok mazeta, etc. ei sunt la servici... nu se enervează.
    atunci pentru ce tot amintiți de acestă nulitate?