Ciolacu: Orban trebuia să-şi dea demisia, după poza din biroul său. Nu mai are niciun fel de credibilitate

de DG     HotNews.ro
Luni, 1 iunie 2020, 9:11 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Facebook/ Marcel Ciolacu
Liderul interimar al PSD, Marcel Ciolacu, susține că premierul Ludovic Orban ar fi trebuit să își dea imediat demisia după publicarea, pe Facebook, a fotografiei în care apare fumând, alături de colegi în guvern, de ziua sa de naștere.

"Nu ai voie în biroul premierului să fumezi, să consumi alcool, e un lucru elementar. În acest moment, această ipocrizie, să vii cu mască în conferinţa de presă şi să ai altă atitudine în interiorul guvernului. (...) Orban nu mai are niciun fel de credibilitate acum la români. Românii au stat două luni în case, au fost trei zile de vid legislativ, de atunci ar fi trebuit demisia, iar acum a apărut această fotografie”, a susținut Ciolacu, la Antena3.

O fotografie în care apar premierul Ludovic Orban, fumând, alături de mai mulți membri ai Guvernului, era distribuită vineri seara pe Facebook. Potrivit unor surse politice, fotografia ar fi fost realizată cu ocazia zilei de naștere a lui Ludovic Orban, în data de 25 mai. Niciunul dintre miniștrii prezenți în fotografie nu poartă mască de protecție.

În poză apar premierul Ludovic Orban, care fumează, vicepremierul Raluca Turcan, ministrul economiei Virgil Popescu, ministrul de externe Bogdan Aurescu, care de asemenea fumează, și ministrul transporturilor Lucian Bode.

Ulterior, guvernul a anunțat că premierul Ludovic Orban a achitat sâmbătă două amenzi, în valoare totală de 3000 de lei, pentru „fumat și nepurtarea măștii în spații închise”. Și ceilalți miniștrii prezenți și-au achitat amenzile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4031 vizualizari

  • -30 (46 voturi)    
    Asa e ! (Luni, 1 iunie 2020, 9:22)

    cosminas [utilizator]

    Intotdeauna se rotesc aceeasi hoti , fie psd , fie pnl , fie udmr , fie orice alt partid din Romania ! Din pacate si usr cred ca va fi la fel ! Pe scena dusmani , in culise prieteni ! Iar noi doar comentam si ne c...m pe noi , in timp ce ne sfideaza cu un comportament golanesc !
    • +20 (44 voturi)    
      Toti sunt la fel. (Luni, 1 iunie 2020, 10:05)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui cosminas

      Deci sa votam PSD! (cu drag, din partea KGB!) Cam asta spune comentariul tau PSD-isto antiromanesc, nu?
      • -13 (19 voturi)    
        Din pacate nu poti decat sa vezi comentariul ... (Luni, 1 iunie 2020, 11:46)

        cosminas [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Intotdeauna se rotesc aceeasi hoti , fie psd , fie pnl , fie udmr , fie orice alt partid din Romania ! Din pacate si usr cred ca va fi la fel ! Pe scena dusmani , in culise prieteni ! Iar noi doar comentam si ne c...m pe noi , in timp ce ne sfideaza
        cu un comportament golanesc !
        Acesta e primul meu comentariu. Hai cu minusurile ! ...
    • +14 (18 voturi)    
      sa nu-i mai rotim (Luni, 1 iunie 2020, 10:40)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui cosminas

      pai hai sa nu-i mai rotim ! intai trebuie sa scapam de psd-isit pentru ca acestia nu numai ca au furat, dar au mutilat si legile astfel incat sa nu poata fi pedepsiti !!
      de cand au venit la putere in 2016 au actionat in favoarea infractorilor DAND LEGI in acest sens. psd este partidul care a refuzat ridicarea imunitatii multor demnitari anchetati. saptamana trecuta cazanciuc s-a adresat ccr-ului cerand oficial sa nu se faca anchete pentru potlogariile parlamentarilor..
      si nu numai ca au furat si au mutilat legile, dar si-au pus si oameni in pozitii cheie care sa-i apere, in institutii precu ccr, csm si altele !!
      psd-isti nu sunt doar hoti, incurajeaza hotia in permanenta !
      • -7 (13 voturi)    
        aha (Luni, 1 iunie 2020, 12:36)

        cosminas [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

        in comentariul meu specific ca orice partid din Romanis ajuns la putere e condus si compus din oameni fara caracter , onoare si iubire de tara .Dar dupa cum am o gramada de minusuri , comentariul dispare .Si voi intelegeti cum va duce capul !
        • +9 (11 voturi)    
          care usr-ist este lipsit de carcter ? (Luni, 1 iunie 2020, 15:24)

          ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui cosminas

          care usr-ist este hot ?!
          iohannis este hot si lipsit de caracter ?
          nu sunt toti asa cum spui tu !
          si daca scapam de psd hotii vor putea fi pedepsiti, altfel nu putem !
    • 0 (14 voturi)    
      Macar sa fie asta cel mai mare pacat (Luni, 1 iunie 2020, 10:49)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui cosminas

      al lui Orban.
  • +45 (53 voturi)    
    Belina (Luni, 1 iunie 2020, 9:24)

    Andreiasu [utilizator]

    Daca o faceau la Belina, cu fete nu cu turcane, era bine. Ciolacu stie de ce. Cata ipocrizie.
    • +15 (21 voturi)    
      nu l-am (Luni, 1 iunie 2020, 10:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Andreiasu

      auzit pe ciolanu că-și dă demisia pt. că nu a purtat mască în Parlament. Nici pe tonta, nici pe ... alți pesedaci.
    • +9 (9 voturi)    
      Ciolacul din Simileasca Buzăului (Luni, 1 iunie 2020, 17:27)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Andreiasu

      a participat la mai multe *distracții* cu ieduțe
      la Belina,dar și în alte locații de partid și de stat
      din județele Teleorman,Olt,Dolj și Giurgiu.Așa că
      ar trebui s-o lase jos că măcăne,plus că este
      un trădător ,în formă continuată.
  • +39 (51 voturi)    
    si el (Luni, 1 iunie 2020, 9:26)

    anion [utilizator]

    De acord cu ce spune ca Orban sa-si dea demisia impreuna cu toti cei fotografiati. Insa si el ar trebui sa-si dea demisia pentru minciuna cu deviatia de sept impreuna cu Ponta, cu buzatu ala de la Vaslui si sotia, cu grupul PSD filmat la petrecere in Segarcea in frunte cu Manda, toti care ati defilat in fata noastra fara masca.
  • +44 (52 voturi)    
    :)))) (Luni, 1 iunie 2020, 9:29)

    Soljenitin [utilizator]

    Ia la el. Pai ce, Grindeanu si Dragnea au demisionat dupa ce au fost fotografiati fumand in birou? Aia nici macar amenda nu au platit!
  • +38 (46 voturi)    
    Dar Grindeanu nu trebuia demis? (Luni, 1 iunie 2020, 9:44)

    adrian67 [utilizator]

    Dar Daddy? Dar parlamentarii care fumeaza pe holuri?
  • +25 (33 voturi)    
    dreacnea (Luni, 1 iunie 2020, 9:48)

    ..13 [utilizator]

    Chiar merita un loc ales in Parliamentul Romaniei dupa N0049 - aka Nastase 4 case care a fost dus la puscarie si nici acum nu isi recunoaste vina...

    sarmanul L Orban a pipat, si nu este este prima data, a dat un party cu bautura alcoolica la serviciu si hopa #ciumarosie cu demisia.

    L Orban a gresit si a platit amenda - sa vedem daca mai repeta...

    Dar #ciumarosie exceleaza la nesimtire, furturi si minciuni.

    HAI LA VOT!
    Hai ca se poate!
  • +29 (35 voturi)    
    emotionant dar.... (Luni, 1 iunie 2020, 9:49)

    asada [utilizator]

    ...nu ai vrea sa vorbim nitel si de credibilitatea ta de sef interimar al borfasilor !!!!Te si vad cum stai tu la sediul PSD impreuna cu toata sleahta morti de foame si cu gatlejurile uscate pentru a nu va pierde credibilitatea !!! Hai de plimba ursul gainarule(daca nu stii ce este asta ,sant aia de fura gainile de prin cotete )!!!
  • +21 (27 voturi)    
    Așa vorbeau comuniștii.Ca Ciolacu. (Luni, 1 iunie 2020, 9:52)

    asavreau [utilizator]

    Ca să distragă atenția oamenilor de la potlogăriile lor.Uite bă ce fac ăia !Nu vă uitați ce facem noi,că noi(PSD) așa suntem,nu ne schimbăm și vina-i a voastră că sunteți proști și ne votați !
  • +18 (26 voturi)    
    Asa cum si-a dat si Dragnea, nu? (Luni, 1 iunie 2020, 10:03)

    Marionette [utilizator]

    Si Adrian Nastase, nu? Si pentru ce la Asociata Borfasilor Comandati din Rusia? Furat de insule, de miliarde de euro, etc, demonstrate fara putere de tagada!
    Cum explica Ciolacu ca ii mentine in Partidul lor (si al Rusiei) pe Mitraliera si pe cheliosul ala sinistru care il sustine pe puscariasul cu patalama Dragnea? Este PSD un partid de infractori?
    Si pe bune acum un prim-ministru sa-si dea demisia ca a fumat o tigare de ziua lui? Dupa ce borfasii lui Ciolacul nu s-au dat dusi nici cu Politia!
  • +3 (17 voturi)    
    Problema nu e ca-i cere demisia Ciolacu ! (Luni, 1 iunie 2020, 10:09)

    Susufler0 [utilizator]

    Problema e ca nu se stie cate astfel de poze mai are jurnalistul ala ... Vasilcoiu parca-i zice !

    Daca mai are si o sa le decarteze pe rand, nu conteaza gaura in buget pe care i-o provoaca lui Orban, cat gaura in imagine care va acoperi faptul ca si ai lor au comis-o candva !

    Dar asa e cand ministrului tau de Interne i se spune Staretul si cunoaste doar doua ziceri : "Cel fara de pacat dintre voi sa arunce cel dintai piatra" si "Nu va impotriviti celui rau; iar cui te loveste peste obrazul drept, intoarcei si pe celalalt."

    PS. Iar PSD profita nene, din plin !
    • +9 (13 voturi)    
      poate are si cu dracnea la baie, (Luni, 1 iunie 2020, 10:48)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      foarte posibil, ca aluia acolo ii placea sa fie pozat, perversa mica :)
      • +6 (6 voturi)    
        Mai tii minte ? Era inca in libertate si punea a (Luni, 1 iunie 2020, 13:13)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        ochii pe cate unul si-l chema in baia cabinetului lui da Mare Sef de la Camera Deputatilor !

        PS. Acu nu mai e sef el si a mai si incaput pe mana lui Alifie mare sef la camera defutatilor !
  • +7 (9 voturi)    
    Ai tu . . . (Luni, 1 iunie 2020, 10:41)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . credibilitate!
  • +11 (13 voturi)    
    Ludovic Orban (Luni, 1 iunie 2020, 11:00)

    uliseulise [utilizator]

    Da trebuie sa isi dea demisia, desigur , Ludovic Orban impreuna cu Donald Trump. In sedinta publica. Tara arde si baba se piaptana. Doar la grădiniță mai întâlnești astfel de părîturi. Tovarășa mi-a furat pampersul .
  • +2 (10 voturi)    
    Haos la guvern (Luni, 1 iunie 2020, 11:17)

    Juga [utilizator]

    Deci in cabinetul primului ministru oricine poate intra si fotografia fara control orice isi doreste! Chiar nu exista un control care sa opreasca persoanele ne autorizate? Acel fotograf sper sa nu mai calce vreodata prin acele locuri
  • +10 (12 voturi)    
    ... (Luni, 1 iunie 2020, 11:22)

    prio [utilizator]

    Dar tu cind trebua sa-ti dai demisia???Ipocritule , demagogule.
  • +5 (11 voturi)    
    Ciolacu a refuzat sa puna masca desi i s-a spus ! (Luni, 1 iunie 2020, 11:24)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    A facut atunci o demonstratie de nesupunere cetatenasca fata de lege, in punct de maxima vizibilitate.

    Putea macar sa taca, acum.
    Gasea si el un alt moment...

    Astia, toti, citeaza din Decretul 400; poate fara sa-si dea seama, dar suspina dupa "vremurile de altadata" cand era "disciplina la locul de munca" si erai pedepsit anticipat, de exemplu, daca intrai cu tigari in unitate, si "demascat" ca si cum ai fi fost surprins in flagrant dand foc la fabrica.
  • +8 (14 voturi)    
    Zise barcagiul lui Dragnea (Luni, 1 iunie 2020, 11:36)

    ac [utilizator]

    Dupa toate pozele de la chefurile voastre care n-au ajuns nici macar la nivelul Dinu Paturica, m-as da cu magiun in talpa, m-as injecta cu var si m-as arunca de la parter in rosiile unui pensionar pesde care bate copiii care se joaca. Cam la nivelu asta sinteti.
  • +7 (7 voturi)    
    ! (Luni, 1 iunie 2020, 11:48)

    chiuaua [utilizator]

    Eu zic sa-si dea demisia primul Dl Ciolanu' pentru ca a avut obraznicia sa lesine la conferinta PSD.
    Asa ceva este inadmisibil, trebuie sa-si dea demisia.
  • +8 (12 voturi)    
    Ce e cu declaratia asta absurda? (Luni, 1 iunie 2020, 11:50)

    mmagic [utilizator]

    Parca nu mai e nimeni om o data ce ajunge la putere si incepe sa dea in adeversarii lui politici cu multa ardoare!

    Vai am vazut un politician fumand, deci sa isi dea repede demisia!! Declaratie cretina.

    Cum sa iti dai demisia pentru ca ai stat si tu de vorba intr-o camera cu prietenii la o aniversare?

    Ca doar asta facea Orban in poza era la propria lui aniversare, probabil satul de campania asta anti-covid19 simtea si el nevoie sa se mai relaxeze sa uite.

    Chiar e foarte a dracului cine critica prea mult fapta asta. Da, nu a facut bine, dar a fost amendat si e alegera lui.
    Nu mai impuneti dictatura si criticile exagerate, vad ca de orice culoare politica ati fii tot ca niste dicatorii ganditi.
  • -9 (13 voturi)    
    Orban (Luni, 1 iunie 2020, 12:26)

    Ibit [utilizator]

    Iohannis nu vede , nu aude !
    Daca era guvern PEEESEEEDEEE , sa fi vazut atunci reactie de la Cotroceni !
    Dar , asa se construieste Romania prospera a lui Iohannis !
  • +8 (10 voturi)    
    La paritate! (Luni, 1 iunie 2020, 13:19)

    sergiutales [utilizator]

    Daca pentru un mic nimic, absolut neimportant pentru tara si popor, greseala de altfel platita, asta cere dmisia guvernului, atunci, la paritate, proportional, pentru actele de tradare nationala ale psd, ar trebui sa cerem reintroducerea pedepsei capitale!
    • -2 (4 voturi)    
      Sa pedepsim capitala? (Luni, 1 iunie 2020, 22:05)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui sergiutales

      Nu ar fi drept, o mica minoritate din capitala nu e pesedista.
      • +1 (1 vot)    
        Bravo! (Marţi, 2 iunie 2020, 12:04)

        sergiutales [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Mi-a placut gluma, indiferent din ce "parte" vine!
        Despre "capitalisti", numai de bine!
  • -8 (10 voturi)    
    nu se intelege gravitatea situatiei (Luni, 1 iunie 2020, 13:31)

    bobo2 [utilizator]

    problema nu e ca au incalcat legea sau ca au platit sau nu amenda, problema e ca au zadarnicit combaterea bolilor, ca au favorizat trasmiterea virusului, ca din pricina actiunilor lor boala se va raspandi mai repede printre romani. Ar trebui bagati toti in carantina 14 zile, pe care sa o plateasca din propriul buzunar.
    Credeti ca o simpla amenda poate anula efectele posibil catastrofale dpdv epidemiologic ale indolentei lor?
    Credeti ca daca-i amendam pe toti cei care nu respecta starea de alerta invingem covidul?
  • +9 (11 voturi)    
    TUPEU (Luni, 1 iunie 2020, 15:05)

    Bradisor [utilizator]

    tipic psd .Dl Ciolacu n-a purtat masca in vazul unei tari intregi .Dl Orban era intr-un cadru restrins cu oameni pe care ii intilneste zilnic in biroul sau.
  • +5 (5 voturi)    
    Ciolacu la vânătoare cu Omar Haysam (Luni, 1 iunie 2020, 16:56)

    Alex2009 [utilizator]

    O poza pentru eternitate !
    Băi, dar ce tupeu are acest Ciolacu ! E o culme a nesimţirii !!!

    Eu (de exemplu) cred că tocmai Ciolacu nu are şi nici nu va avea niciodată credibilitate, CEL PUŢIN DIN CAUZA POZEI LUI CU HAYSAM.
    De fapt, chiar aş cere o anchetă oficială despre MAFIA PSD şi cum a ajuns Ciolacu în 2020 ditamai Preşedinte al Camerei Deputaţilor !

    Cred că milioane de români ar dori să-şi recupereze banii pe care i-au dat atâţia ani acestei grupări organizate, pe numele ei PSD.

    Poate nu-i târziu-
    • +6 (6 voturi)    
      Acest Ciolacu din Simileasca Buzăului (Luni, 1 iunie 2020, 17:39)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Alex2009

      este și revolutionar cu rol *determinant* la loviluția
      din Decembrie 1989.A reușit atunci să fure câteva
      roti de cașcaval din Județeana de Partid.Individul
      ăsta este de o abjecție cosmică+trădător de țară.
  • +3 (3 voturi)    
    Ciolacule, ce zici de acestea ? (Luni, 1 iunie 2020, 20:13)

    radu222 [utilizator]

    https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/autonomia-tinutului-secuiesc-adoptata-tacit-de-camera-deputatilor-ce-prevede-proiectul-1299077
    Traseul legii
    23.12.2019-prezentare în Biroul Permanent al Camerei Deputatilor
    15.01.2020-aviz negativ de la Consiliul Economic si Social
    07.02.2020-aviz negativ de la Consiliul Legislativ
    10.02.2020-prezentare in Biroul Pemanent al Camerei
    26.02.2020-aviz pozitiv de la Comisia pentru drepturile omului, culte şi problemele minorităţilor naţionale
    04.03.2020-aviz negativ de la Comisia pentru administratie publica si amenajarea teritoriului
    09.03.2020- inscrisa pe ordine de zi a Camerei Deputatilor
    16.04.2020-Punct de vedere al Guvernului-aviz negativ
    23.04.2020-adoptata de Camera Deputatilor (stenograma-prezentare dl. Ciolacu-Propunerea legislativă privind Statutul de autonomie al Ţinutului Secuiesc; Pl-x 670/2019; lege organică; primă Cameră sesizată.
    (Nu se dezbate pentru ca s-a depasit termenul de 25.03.2020)

    https://adevarul.ro/news/politica/exclusiv-Inca-lege-bomba-fost-adoptata-tacit-limba-maghiara-putea-deveni-limba-obligatorie-ardeal-comisia-juridica-dat-aviz-pozitiv-1_5eabfc2e5163ec4271518ed0/index.html
    Traseul legii
    Pe 13.11.2019-aviz negativ de la Consiliul Economic şi Social.
    Pe 16.12.2019-aviz pozitiv, ”cu observaşii şi propuneri”, de la Consiliul Legislativ.
    Pe 4.03.2020-aviz negativ de la Comisia de Muncă.
    Pe 30.03.2020-aviz pozitiv şi de la Comisia Juridică a Senatului, condusă de Şerban Nicolae şi dominată de PSD.
    Pe 8.04.2020 a fost adoptat tacit de Senat, unde PSD are singur majoritate.