Sondaj IMAS: PNL și PSD, în scădere. Creștere spectaculoasă a Pro România

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 29 mai 2020, 14:03 Actualitate | Politic


Sondaj-IMAS-Mai-2020
Foto: Europa FM
​Liberalii și social-democrații scad în sondaje față de luna precedentă. Pro România își continuă creșterea, partidul lui Victor Ponta fiind creditat cu 11,2%, potrivit unui sondaj IMAS realizat la comanda Europa FM în luna mai.

Astfel, PNL este cotat cu 32,6% în intenția de vot la parlamentare, față de 33% în aprilie. Liberalii au pierdut însă din ianuarie până acum nu mai puțin 15 procente. Ei erau creditați în prima lună a anului cu 47,4%.

Față de luna precedentă, PSD a pierdut aproape două procente în intenția de vot, ajungând la 23% față de 24,8%.

USR a crescut cu aproape un punct, de la 10,8% la 11,6%. Partenerii de alință PLUS au stagnat la 5,1%.

Cea mai mare creștere o are însă Pro România. Partidul lui Victor Ponta a ajuns la 11,2% în intenția de vot în luna mai, față de 8,2% în aprilie. La începutul anului Pro România avea doar 3,8%, câștigând în cinci luni aproape sapte procente și jumătate.

UDMR rămâne constant în intenția de vot, având în mai 5,1%, față de 5,5% în luna precedentă.

Sub pragul electoral se mențin PMP, cu 3,7%, și ALDE cu 4,2%.












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13037 vizualizari

  • +23 (55 voturi)    
    P$D ajunge la 13 % pana in August 2020 (Vineri, 29 mai 2020, 14:10)

    un domn [utilizator]

    si bine face !
    • -15 (35 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 29 mai 2020, 14:40)

      [anonim] i-a raspuns lui un domn

    • -17 (29 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 29 mai 2020, 15:18)

      [anonim] i-a raspuns lui un domn

    • +10 (26 voturi)    
      Cantitatea de pesedeu este constanta ! (Vineri, 29 mai 2020, 15:56)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Un pesedeu moare, altul se naste ! Zilele acestea are loc cu mare efervescenta alinierea ratonilor rosii pe dupa noul paravan !
      • +2 (8 voturi)    
        Cei care preferă răbdările prăjite. (Sâmbătă, 30 mai 2020, 9:33)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        Presupun că sondajul a fost făcut în rândul celor care preferă răbdările prăjite,că asta au oferit Pro România prin trompeta Ponta,seară de seară pe la posturile tv prietene-adică cele care au participat la înțelegerea cu Ghiță de la Hotelul din Belgrad.Se corelează în continuare în acțiuni,își preiau minciunile și ajung unii să creadă că sunt adevărate, fiind preluate de mai multe posturi tv și jurnale.
  • -27 (63 voturi)    
    PNL e sub 15% (Vineri, 29 mai 2020, 14:16)

    eucomentez [utilizator]

    Din moment ce PNL a adoptat discursul PRM nu are cum sa fie peste 15%. Daca luam in considerare si amenzile date la sute de mii de cetateni, scandalul cu vecinii moldoveni si unguri, ordonantele neconstitutionale, o prognoza realistica ar fi sub 5%.
    • +20 (36 voturi)    
      Asta cu .. (Vineri, 29 mai 2020, 15:47)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      ..."scandalul cu vecinii moldoveni si unguri" e hilara. E de la tine sau sefu' de tura te-a pus sa postezi o astfel de idiotenie?
      • -4 (10 voturi)    
        Sscandalul e hilar nu hilara..... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 6:24)

        Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Si crede-ma ca domnu' are dreptate. Cand vii cu un discurs extremist din anii 90, asa cum facea Funar si apoi Vadim, nu ai cum sa ai pretentii de partid mare.
  • +15 (65 voturi)    
    Crestere spectaculoasa! (Vineri, 29 mai 2020, 14:19)

    Martinezu [utilizator]

    Mi se pare normal. cate a facut Ponta pentru tara, si cat adevar spune omul asta.
    In plus este foarte serios, vorbeste la subiect, mereu argumentat.
    Si uite asa, Romania bate pasul pe loc spre inapoi si in continuare, cu aceiasi politruci din parlament .si din instututii aservite.
    • +3 (17 voturi)    
      mare lucru ca nu te a blocat (Vineri, 29 mai 2020, 14:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Cineva pentru Grozaviile scrise ))))
    • +20 (24 voturi)    
      buna ironia ta.. (Vineri, 29 mai 2020, 15:01)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      sper sa fie ironie..
    • +12 (20 voturi)    
      ... (Vineri, 29 mai 2020, 15:17)

      ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Astia care dati cu minus, cautati in dictionar cuvantul "sarcasm" si vedeti ce inseamna.
      • 0 (10 voturi)    
        Eh (Vineri, 29 mai 2020, 16:00)

        Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui ursu_rebegea

        Ai uitat să bagi comanda /sarcasm on și off :))
      • +5 (13 voturi)    
        Sarcasm, da, (Vineri, 29 mai 2020, 17:10)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui ursu_rebegea

        amar.
        Scriu aceste randuri din alta tara. Nu am mai avut rabdarea pentru inca 30 de ani, sa-mi fie cu iertare!
    • +4 (8 voturi)    
      Normal, doar Ponta stie ca virusul (Sâmbătă, 30 mai 2020, 6:26)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      nu exista. Nu trebuia sa luam nicio masura, pentru ca modelul suedez ar fi fost cel mai bun. La prosti creste Ponta....si stim ca avem multi din astia
  • +15 (47 voturi)    
    Păi, tot PSD! (Vineri, 29 mai 2020, 14:21)

    BEDE [utilizator]

    Trist, dar Pro-România este PSD3 pentru că PNL este PSD2...
    Pare-se că de hoți nu scăpăm. Nu revine DNA așa cum a fost pe vremea când i-au înfundat pe Năstase și pe Dan Voiculescu. Și clasa politică la fel de pungașă va fi. Dacă poți face legile ca să jecmănești pe fraierii de contribuabili și poți fura fără să te streseze nimeni, de ce să nu furi?
    • +16 (26 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 29 mai 2020, 14:53)

      [anonim] i-a raspuns lui BEDE

    • 0 (8 voturi)    
      Toti de stanga. (Vineri, 29 mai 2020, 15:35)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Stanga aia care presupune mai mult influenta a statului asupra economiei, nu stanga din media de astazi.
  • +23 (33 voturi)    
    Ponta trage tare (Vineri, 29 mai 2020, 14:27)

    PowerIon [utilizator]

    si cu gura mare la Romania TV.
    In fiecare seara le spune ce vor sa auda.
  • +4 (16 voturi)    
    V.V. Ponta premier si Presedinte! (Vineri, 29 mai 2020, 14:33)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Ponta Presedinte,
    Ca sa fie ca-nainte!
  • +11 (21 voturi)    
    Mai mult decat dubios sondajul acesta ! (Vineri, 29 mai 2020, 14:42)

    Susufler0 [utilizator]

    Pro romanica nu a facut nimic deosebit in ultima perioada pt a creste atat de spectaculos !

    PS. Decat poate sa comande pe sest sondajul si sa-l plateasca tot asa: pe neve ! :))))))
  • -2 (20 voturi)    
    trist - sper ca nu este adevarat (Vineri, 29 mai 2020, 14:42)

    voxpopulix [utilizator]

    Daca mafia PSD-PNL are peste 50% atunci ne-am ras ca tara, nu mai exista nicio speranta.
  • -4 (22 voturi)    
    Foarte credibil sondajul (Vineri, 29 mai 2020, 14:45)

    mmmircea [utilizator]

    PLUS la 5%, adica de vreo 3 ori scorul real, nici notorietare n-are de 5%... In rest, dati-i inainte, monta presedinte.
  • +11 (19 voturi)    
    Sondajul asta de cine a fost comandat (Vineri, 29 mai 2020, 14:46)

    Raka [utilizator]

    Asta pare a fi comandat de Ponta sau de PSD. Ma mir totusi cum ALDE , partidul ala microscopic al caricaturei aleia de Tariceanu a fost trecut in tabel. De ce i se mai acorda atentie cand el stie sigur ca nu are nici cea mai mica sansa la alegerile viitoare.
  • +12 (20 voturi)    
    .... (Vineri, 29 mai 2020, 14:49)

    tirolez [utilizator]

    A uitat lumea de Kazmunaigaz. Au uitat si religiosii cand se revoltau ca le-a dat turcilor teren sa construiasca moscheea gigant in mijlocul Bucurestiului.Ca a strans toata baronimea picata in digratia lui Dragnea. D-alde Tutuianu.
    Au uitat ca era poreclit Pinochio, oare de ce?
    Pacat ca nu i se reamintesc aceste lucruri si altele, dar poate asa s-a hotarat scenariul, sa creasca Ponta.
  • +10 (16 voturi)    
    scenariu previzibil (Vineri, 29 mai 2020, 14:54)

    IDontKnow [utilizator]

    orice numai sa fie nevoie de UDMR la guvernare... PNL+USR+PLUS = 45-47% si uite asa se mai face UDMR cu o tura de ciordeala
    • -1 (7 voturi)    
      Acum nu se mai face.... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 6:28)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui IDontKnow

      Pazeste marele patriot, cel mai mare luptator venit sa ne salveze, RARES BOGDAN. :)
  • +9 (17 voturi)    
    Amintiti-va numai (Vineri, 29 mai 2020, 15:05)

    prompt [utilizator]

    Circul cu suspendarea presedintelui, aniversarile stil ceausist de pe Arena Nationala, circul cu autostrada Comarnic-Predeal( ,,daca in toamna nu incep lucrarile ma mut cu cortul pe santier"), numirea catastrofala a amicului Sova la marile proiecte, circul cu prietenul Seby Ghita, etc, etc, etc. Mitoman mai mare n-am vazut! Pe asta il voteaza 11% din romani? Imposibil!
  • -10 (22 voturi)    
    Ponta e singurul om competent din politica (Vineri, 29 mai 2020, 15:08)

    AndyXXX [utilizator]

    Singurul care are o idee despre cum ar trebui condusa tara. Dobitocii care au protestat impotriva lui au protestat fiindca atata i-a dus capul, nu fiindca omul ala ar fi fost incompetent ca prim-ministru.

    In rest toti la toate partidele sunt niste caricaturi, in frunte cu aia de la USR care zici ca sunt scapati de la circ.
  • +11 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 29 mai 2020, 15:43)

    [anonim]

    • +2 (10 voturi)    
      din pacate (Vineri, 29 mai 2020, 20:43)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui

      suntem ingropati deja indiferent de vot, tocmai ai descris 80% +/- 5% din populatia de pe aceste meleaguri.
  • 0 (24 voturi)    
    Ponta nu are contracandidat pe "stanga" (Vineri, 29 mai 2020, 15:44)

    animatron [utilizator]

    Dl Ponta nu are deocamdata un concurent serios pe asa zisa "stanga" a esichierului politic si aparent si-a dat seama ca nici nu e bine sa lase vreunul sa apara, ocupa el pozitia, mediatic.

    Cum electoratul "traditional" al PSD (pensionari, bugetari, asistati social, etc) nu vede un lider mai "puternic" (Dragnea e la puscarie, in partid sunt lupte subterane si nici nu e la guvernare), fostul premier Ponta profita si se autopropune lider "natural" al unei eventuale coalitii social-liberale (PSD-ALDE-ProRomania) la presedintia Romaniei.

    Observati ca deocamdata nici pe "dreapta" nu se vede cine ar avea pontential sa ii ia locul dlui Iohannis la Cotroceni (excludem fanteziile hipsterilor cu Barna si Ciolos, sunt perdanti si au si dovedit-o).

    Acuzatiile PSD-ului contra dlui Ponta ("tradator", "om al serviciilor secrete"-SIE, etc) sunt inca proaspete, probabil si dl Ponta a ajuns la concluzia ca trebuie sa inceapa din timp daca vrea ca activistii PSD sa mai uite de "tradarile" lui.

    Se vede ca "principiul vaselor comunicante" functioneaza bine intre PSD-ProRomania, ce pierd unii castiga ceilalti, electoratul le ramane oarecum fidel, la circa 30-33% optiuni.

    UDMR are un electorat captiv, "de turma", care voteaza etnic in ciuda faptului ca liderii lor au facut aliante toxice cu PSD-ul si ca zonele locuite de maghiarofoni sunt printre cele mai sarace si putin dinamice din Romania.

    Chiar si asa, UDMR-ul lupta disperat pt pragul electoral, minoritatea maghiara probabil nu mai e la 6% pe ansamblu si orice participare mai masiva a electoratului romanesc poate scoate UDMR-ul din Parlament (chiar si cu voturile "maghiarilor" din Botosani sau Oltenia..).

    ALDE depinde in totalitate de o singura persoana, dl Tariceanu, fara notorietatea sa partidul dispare in cateva saptamani. Nu e sigur ca va trece pragul.

    PMP-ul nu reuseste sa faca o tranzitie clara spre o miscare nationalist-conservatoare (nu avem asa ceva in Romania, desi in Europa e prezenta masiv).
    • -2 (14 voturi)    
      Două puncte: (Vineri, 29 mai 2020, 16:18)

      Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      După Iohannis, pe „dreapta” va veni probabil un outsider recrutat ad hoc. Resursa umană a partidelor este atât de abjectă încât nu poate produce un candidat digerabil pentru un număr suficient de mare de votanți. Să nu uităm că și Iohannis, în 2014, a cam fost parașutat de urgență de la Sibiu la București (și pretențiile erau mai mici atunci).

      PMP eșuează din două motive: (1) deși încearcă să mențină o fațadă decentă (e.g. Neamțu, Paleologu), în spatele ei se ascund aceiași șobolani oportuniști de care ne-am săturat; (2) este în continuare asociat cu țiganca infractoare Udrea, care a avut un „rol” important în fondarea lui. Spun asta cu părere de rău, pentru că ideologia pe care pretind că o promovează ar fi binevenită în politica românească.

      Restul ramapitecilor nu mă interesează TBPH.
      • -1 (9 voturi)    
        Adevarat (Vineri, 29 mai 2020, 18:41)

        wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui Barosanu_nr1

        graiesti, personal ma gasesc in aceiasi situatie, singura speranta o mai am de la PMP, daca reuseste sa scape de cei care ii trag in jos. Altfel cu parere de rau voi fi nevoit ca pt prima data de cand votez sa-mi anulez votul...
    • -1 (15 voturi)    
      Mereu m-a amuzat "neutralitatea" ta ! (Vineri, 29 mai 2020, 16:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      "Domnul Ponta", "D-lui Iohannis", "D-lui Ponta", "dl. Ponta", "dl Tariceanu", pe de o parte iar pe de alta parte "Barna si Ciolos"

      PS. Ehe ! Cand Dragnea nu era in puscarie era "Dl. Dragnea" !
      :)))))
      • -3 (13 voturi)    
        Reminiscente de comunicare (Vineri, 29 mai 2020, 17:40)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        S a adaptat urgent comentatorul după 1990, îți dai seama ce Tovarasea asta in trecut ?
        • -4 (10 voturi)    
          La greu ! (Vineri, 29 mai 2020, 23:11)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          :))))))
  • -12 (22 voturi)    
    Secretul lui Ponta (Vineri, 29 mai 2020, 16:02)

    galeo [utilizator]

    E mai putin arogant si pare ceva mai natural.
    Pare om.
    • +3 (15 voturi)    
      Spune-le ca oricat de pesedist esti, (Vineri, 29 mai 2020, 16:46)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      acum ai facut misto de Ponta !

      PS. Altfel nu vei fi inteles si or sa te injure de pomana !!
      • -11 (17 voturi)    
        Il comparam cu faraonul Werner (Vineri, 29 mai 2020, 17:41)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Werner vorbestw fix ca un faraon ce se crede miezul din fanta ce se adreseaza unora inferiori.
        Dar poate e o tehnica castigatoare atata timp cat sunt destui dispusi sa fie luati de prosti de catre Werner.
        • +4 (12 voturi)    
          Poate tocmai de aceea "omul" Ponta (Vineri, 29 mai 2020, 23:21)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          s-a lasat ingropat in mod faraonic in urma cu 6 ani pe stadionul National in fata a peste 50.000. de pesedaci (adica "inferiori") in lupta lui pt putere cu "faraonul Werner !

          PS. In rest, ai dreptate : "Ponta minte cum respira" ! :)))
      • +1 (13 voturi)    
        )))) își face seppuku (Vineri, 29 mai 2020, 17:41)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        După ce citește comentariul tău ))))
        • 0 (8 voturi)    
          Crezi ? (Vineri, 29 mai 2020, 23:28)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Daca s-ar intampla una ca asta ar fi un semnal ca au mai evoluat, ca au mai urcat o treapta pe scara umanitatii !

          PS. Dar eu ma indoiesc ! :))
          • -3 (5 voturi)    
            ))))) am gresit ? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 7:15)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Trebuia sa pun definitia la seppuku )))) nu credeam ca Nivelul Genunchiului Broastei este o performanta )))))
    • -2 (2 voturi)    
      si nu "vede" virusul :) (Sâmbătă, 30 mai 2020, 6:29)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Pentru prosti este o calitate importanta....
  • +8 (12 voturi)    
    "... cadere libera"... (Vineri, 29 mai 2020, 16:50)

    finutza [utilizator]

    ... adica o scadere de 0,4% fata de luna trecuta! In general, daca s-ar fi comentat corect, s-ar fi spus ca e cam acelasi procent.
  • 0 (8 voturi)    
    procentele... (Vineri, 29 mai 2020, 19:04)

    sareta [utilizator]

    Este si normal ca intr-o tara in care totul este de furat sa apara la suprafata cei care au furat diplome,doctorate etc... Merita baietii ,nu mai trece mult si nu va mai fi NIMIC de furat.,revolutia s-a furat,,flota s-a furat,fabricile si bancile s-au furat,pensiile s-au furat ,.....Vor crapa si ei de foame
  • 0 (4 voturi)