Barna: E greu de înțeles de ce CSM protejează moștenirea lui Dragnea. Secția specială trebuie să dispară

de DG     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2020, 15:27 Actualitate | Politic


Dan Barna in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
​Președintele USR, Dan Barna, spune că formațiunea sa va insista în Parlament pentru adoptarea proiectului de desființare a Secției Speciale de anchetare a magistraților, avizat negativ de Consiliul Superior al Magistraturii. El a adăugat că este greu de înțeles de ce CSM continuă să protejeze ”moștenirea lui Dragnea” privind justiția.

”Este greu de înțeles de ce CSM continuă să protejeze această invenție a lui Liviu Dragnea, care vine împotriva solicitărilor magistraților români, împotriva recomandărilor Greco sau ale Comisiei Europene și, până la urmă, împotriva interesului public. Vom merge mai departe cu proiectul pentru că el întărește independența Justiției și a magistraților”, a transmis Barna, pe Facebook.

Ingerința politicului în justiție ne duce în afara lumii civilizate, iar Secția Specială trebuie să dispară, a adăugat liderul USR.

Dan Barna amintește că Parlamentul a demarat ieri un efort de eliminare a inițiativelor toxice de pe agenda sa. ”Poate continua acceptând să elimine moștenirea lui Dragnea în interiorul sistemului juridic. Și dacă tot suntem aici, e un moment bun să punem pe agendă și inițiativa “Fără Penali în Funcții Publice” amânată prea multă vreme din motive care nu sunt niciodată explicate”.

Consiliul Superior al Magistraturii a votat în plenul de joi pentru menținerea controversatei secții de anchetare a magistraților. Astfel, CSM a avizat negativ proiectul de lege depus de USR la Camera Deputaţilor privind desfiinţarea Secției speciale. Au existat 10 voturi împotriva desființării Secției, 8 pentru, iar un vot a fost nul, au declarat surse din CSM pentru HotNews.ro.

Proiectul a fost depus la Camera Deputaților la începutul lunii mai și este semnat de 40 de deputaţi şi senatori de la USR, dar şi de deputatul neafiliat Ana Birchall, fost ministru al Justiţiei.

CSM a trebuit să dea un aviz pe acest proiect deoarece are legătură cu justiţia şi cariera magistraţilor, iar avizul dat în plenul de joi a fost negativ. În ședință s-a votat de 3 ori: pentru aviz negativ, pentru aviz pozitiv și pentru aviz pozitiv cu observații.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2911 vizualizari

  • -18 (26 voturi)    
    e de greu de inteles (Joi, 28 mai 2020, 15:56)

    cucuveauamov [utilizator]

    unde s-a inpotmolit dosarul cu fonduri europene al domnului Le Stiu pe Toate. Klaus, pune-l din nou pe masa!
    • +2 (6 voturi)    
      Amice, esti un troll trist (Joi, 28 mai 2020, 17:05)

      Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Daca Dan Barna chiar avea ceva, in timpul guvernarii Dragnea Dancila, sigur l-ar fi dibuit si l-ar fi bagat la zdup.

      Dan Barna nu e liderul cel mai bun de care USR ar trebui sa aiba parte, dar sigur nu din motive legat de hotie sau afaceri dubioase.

      Ce a facut RISE Project a fost o porcarie si jurnalistii aia s-au descalificat total.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu exista niciun dosar (Joi, 28 mai 2020, 18:25)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nu exista niciun dosar.
      Mafia psd a orchestrat acest atac mizerabil.
      Fondurile europene au fost corect folosite.
      A existat un program de formare pentru someri.
      Cursurile s-au tinut conform programei.
      Cine a invat si-a gasit un loc de munca, cine nu a invatat, nu si-a gasit.
      Organizatorii cursului nu s-au angajat ca toti cursantii isi vor gasi un loc de munca.
    • 0 (4 voturi)    
      soc si groaza la politicieni si SRI (Joi, 28 mai 2020, 23:02)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      daca sectia speciala incepe sa functioneze, isi pierd butoanele, nu mai raspund astia la comenzi


      iti dai seama...soc si groaza....raman doar magistratii curati in sistem...asa ceva!?
  • +12 (20 voturi)    
    Nu e greu deloc. PSD si-a pus slugile in CSM (Joi, 28 mai 2020, 16:06)

    Kivek [utilizator]

    trebuie sa fii orb sa nu vezi de ce CSM vrea sectia speciala.

    pt ca CSM e formata din oameni iar PSD a reusit sa isi numeasca 10 slugi in CSM care au majoritatea

    nu inteleg autiosmul asta, prefacatoria asta...ca nu ne dam seama de ce. sau o fi fost Barna ironic?
    • +4 (14 voturi)    
      De ce nu dă Orban OUG pentru desființare? (Joi, 28 mai 2020, 16:25)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Avizul CSM e doar consultativ. Pentru alte bălării, Orban a dat 25 de OUG-uri într-o noapte, pentru desființarea Secției de ce nu dă?
    • +12 (16 voturi)    
      ironie (Joi, 28 mai 2020, 16:28)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      E mai mult corectitudine politica decat ironie. Barna, fundamental, e un intelectual bine educat, nu e un bataus ca Basescu (pre-blonda) care sa spuna apasat lucrurilor pe nume si nici macar un slinos alunecos ca Ponta (maestru al ironiei) nu e.
      E clar ca Dragnea trebuie sa fie doar primul dintre multi care merg la puscarie sau macar in afara vietii publice. Majoritate CSM, a CCR, Parlamentului, CNCD, Avocatul Poporului si a atator comitete si comitii este formata din slugi sau mafioti PSD. Trebuie curatate! Iar initiativa fara penali ar fi un inceput excelent dar fara un vot covarsitor contra partidelor mafiote la urmatoarele doua alegeri (locale si parlamentare) nu se poate.
    • -4 (12 voturi)    
      Si (Joi, 28 mai 2020, 16:45)

      papicu [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      cum si le-a numit ? Legea CSM spune ca sunt ALESI PRIN VOTUL MAGISTRATILOR,democratic.
    • -1 (5 voturi)    
      De aia nare ursul coada (Joi, 28 mai 2020, 19:46)

      zaw [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Pana acum ceva timp urlau Kovesi.Basescu,Johannis si alti catre parlamentari, sa de-a drumul la arestari,urmand ca cei vinovati sa-si dovedeasca nevinovatia in justitie.Acum sarim de cur in sus,aici nu se pune,se stie de unele "magarii"facute de unii magistrate,punandu-se batista pe tambal.Am impresia ca nu sti care a fost raspunderea magistratilor.Te apuca rasul,un an de zile de la data comiterii faptei,dupa terminarea tuturor procedurilor,dupa aia liniste si pace.Afost corect,eu nu cred,
  • -4 (6 voturi)    
    Ba chiar nu e greu... (Joi, 28 mai 2020, 17:06)

    Gigi Kent [utilizator]

    Barna … atentie la mine!

    Sectia Speciala nu a fost creata la initiativa lui Dragnea ci a celor din sistem.

    CSM-ul ar fi de o prostie monumentala (ca organ colectiv) sa desfiinteze singura sectie de parchet pentru care organizeaza concurs in calitate de garant al independentei justitiei si sa lase tot politicienii sa puna sefi.

    Adica cu alte cuvinte cat de ticalos sa fii sa sustii ca albul e negru si noaptea e zi si sa o tii asa langa de ani de zile.
  • +3 (5 voturi)    
    Are dreptate (Joi, 28 mai 2020, 17:07)

    Doru1963 [utilizator]

    Sunt MULTI foarte multi in tot felul de administratii ale statului care ar trebui sa fie desfintati.

    Sectia Speciala e o rusine a justitiei romane. Pana si numele "Special" arata ce e de fapt.
    Justitia e una singura, pentru toti, nu poate exista nimic "special".
  • -1 (5 voturi)    
    ei na (Joi, 28 mai 2020, 18:50)

    kthor7 [utilizator]

    E greu de inteles ? Barna prefacutul. Cand voteaza cu Ciolacu cot la cot, tot greu de inteles este? Barna ipocritul. Ala care tine de scaun.
  • +3 (7 voturi)    
    Nu (Joi, 28 mai 2020, 19:11)

    Akylas [utilizator]

    Ba nu e greu deloc de inteles....
    Majoritatea membrilor CSM sunt slugile PSD/ALDE/UDMR, care au ca sarcina controlul asupra judecatorilor care nu se supun dictatelor lor...
  • +5 (5 voturi)    
    este greu . . . (Joi, 28 mai 2020, 23:30)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . de inteles ca justitia In Romania este aservita in totalitate politicului? PSD face politica in Romania si are oamenii lui in toate institutiile statului! PNl- se lupta cu morile de vant!
  • 0 (0 voturi)    
    poate ca altceva trebuie fixat (Vineri, 29 mai 2020, 8:21)

    jescu [utilizator]

    Eu nu vad nici o problema. Cum exista sectie speciala pentru coruptie sau pentru infractiuni economice, de ce n-ar exista si pentru magistrati. Acum daca judecatorii n-au fost alesi pe principii corecte, poate ca asta trebuie fixat. Dar sectia speciala in sine n-ar trebuie sa fie o problema. Eu am vazut multe cazuri in presa de procurori sau judecatori suspecti de legaturi cu mafiotii, inclusiv in cazul Caracal. Daca ar fi cineva care sa investigheze rapid si eficient aceste cazuri....