VIDEO

Klaus Iohannis: Din 1 iunie câteva activități interzise redevin posibile: Se redeschid terasele / Se va putea merge la plajă, se reiau spectacolele în aer liber / Deplasările între localități, fără declarație

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2020, 15:08 Actualitate | Politic


Iohannis cu masca de protectie
Foto: Presidency.ro
De la 1 iunie vor fi redeschise terasele, se va putea circula între localități fără declarație pe propria răspundere și se va putea merge la plajă. De asemenea, se va relua transportul internațional rutier și feroviar, devin posibile spectacolele în aer liber, cu cel mult 500 de spectatori, precum și competițiile sportive în aer liber, cu excepția sporturilor de contact. Măsurile au fost anunțate joi după-amiază de către preşedintele Klaus Iohannis, care a avertizat însă că trebuie atenție în continuare și trebuie respectate regulile de igienă, pentru că nu se poate vorbi despre o reducere semnificativă a cazurilor de coronavirus în România.


Declarațiile președintelui:

  • Am avut o ședință destul de lungă, împreună cu premierul Orban, cu mai mulți miniștri și consilieri prezidențiali. Am analizat situația în care ne aflăm, stadiul epidemiei și ce măsuri se impun în perioada imediat următoare.
  • Dați-mi voie să vă spun prima dată: avem și astăzi aproape 200 de cazuri noi, avem aproape 200 de persoane la terapie intensivă. Deci, nu putem să vorbim de o reducere semnificativă a epidemiei.
  • În consecință, în continuare atenție, atenție, atenție!
  • În ce privește, totuși, măsurile de relaxare, avem și câteva vești pozitive. Începând din 1 iunie, câteva activități care până acum au fost interzise vor redeveni posibile.
  • Astfel, de la 1 iunie se redeschid terasele. Este însă clar că aici e nevoie de unele măsuri foarte speciale și acestea vor fi comunicate. Mesele vor trebui să fie la cel puțin doi metri, vor putea să stea maximum patru persoane la o masă și, în acest fel, lucrurile vor fi, zicem noi, sub control.
  • De la 1 iunie se va putea merge la plajă, dar și aici e nevoie de păstrarea distanței de cel puțin doi metri între scaunele de plajă.
  • Tot de la 1 iunie va fi reluat transportul internațional, rutier și feroviar, în condiții, sigur, de siguranță, de distanțare și de igienă.
  • Tot de la 1 iunie, vor deveni posibile spectacolele în aer liber, cu un număr de până la maximum 500 de spectatori, însă aceștia vor trebui să fie așezați pe scaune, la distanțele care sunt impuse de regulile de distanțare, cu un control foarte strict la intrare și, evident, cu respectarea tuturor normelor de igienă.
  • În ce privește deplasările în afara localității, acestea de la 1 iunie vor fi libere. Deci nu va mai fi nevoie de declarație când ieșim cu mașina, sau cu piciorul, sau cu bicicleta din localitate.
  • În ce privește competițiile sportive, avem și aici o veste bună. Se vor putea relua competițiile sportive începând din 1 iunie, dar, atenție, pentru sporturile care se practică afară, în aer liber, și mai puțin sporturi de contact. Deci sporturile vor fi, competițiile vor fi posibile în aer liber, mai puțin sporturile de contact, și competițiile se vor desfășura în această etapă fără spectatori.
  • Acum, o temă extrem de importantă pentru foarte mulți părinți și elevi sunt examenele naționale și le-am discutat pe acestea, fiindcă au apărut tot felul de întrebări. Părerea mea a fost că trebuie să-i lămurim pe oameni foarte bine, ca să știe ce se întâmplă.
  • Prima concluzie: examenele naționale vor avea loc fizic așa cum au fost planificate și anunțate deja de câteva săptămâni. Deci Evaluarea Națională se va face începând din 15 iunie, așa cum a fost planificată, după care vor avea loc examenele de Bacalaureat.
  • Însă a apărut o problemă pe care am dorit să o rezolvăm. Este posibil să fie copii care sunt bolnavi atunci când se ține examenul. Este posibil să vină copii la școală pentru examen și la termometru să se constate că au febră și nu pot să intre la examen. Pentru acești copii am considerat că trebuie să găsim o soluție să primească totuși aceeași șansă ca și copiii care pot intra la examen și atunci se va organiza - atenție, vorbesc de Evaluare Națională - deci Evaluarea Națională se ține, începând din 15 iunie, așa cum a fost planificată - pentru copiii însă care sunt bolnavi, care sunt găsiți cu febră la intrarea în școală, care sunt izolați împreună cu familia la domiciliu, care sunt într-o localitate sau într-un cartier care este în carantină, pentru aceștia, deci pentru motive medicale și de carantină, și numai pentru aceștia, se organizează o a doua sesiune de Evaluare Națională, începând din 29 iunie.
  • Deci, repet, Evaluarea Națională se ține cum este planificată. Pentru cei care sunt însă bolnavi, găsiți cu temperatură, cu febră la intrarea în școală, sau izolați cu familia, sau carantinați, se organizează a doua sesiune.
  • În privința Bacalaureatului, cu siguranță că și aici este posibil să fie copii care au diferite probleme și, pentru a putea rezolva paușal chestiunea celor care din varii motive nu pot veni la prima sesiune, se va organiza, ca și în alți ani, o a doua sesiune de Bacalaureat, în august, și acești copii vor putea atunci să participe la a doua sesiune de Bacalaureat în august.
  • Deci, și Evaluarea va avea o doua sesiune, dar numai pentru copiii care au fost bolnavi, sau izolați sau carantinați, iar pentru Bacalaureat prima sesiune absolut normal, a doua sesiune în august, ca și în alți ani.
  • În final, dați-mi voie să vă repet, dragi români, dragi tineri, dragi elevi, dragi copii: cu toții vom reuși să trecem cu bine peste această perioadă de epidemie dacă respectăm distanțarea, purtăm mască în spațiile închise și avem grijă să ne spălăm pe mâini cât mai des.

Preşedintele Klaus Iohannis a făcut declarațiile la finalul ședinței de la Cotroceni la care i-a convocat de la ora 13.00 pe premierul Ludovic Orban, pe secretarul de stat Raed Arafat şi pe miniştrii de Interne, Educaţiei, Sănătăţii, Economiei, Apărării şi Justiţiei, pe tema gestionării pandemiei de coronavirus.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















31031 vizualizari

  • -29 (77 voturi)    
    Dragi romani (Joi, 28 mai 2020, 15:14)

    cucuveauamov [utilizator]

    va multumesc pentru ca v-ati #spalatpemaini. Acum, dupa ce nu vom mai creste nici pensiile, nici salariile, vom putea spune ca si noi ne-am spalat pe maini. Ghinion!
    • +21 (51 voturi)    
      Mda (Joi, 28 mai 2020, 15:47)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ce ai putea tu sa vrei decat pensie marita?! Sa munceasca prostii, sa le ia tot, da' sa ti mareasca tie pensia si la bugetari salariile! Nu ti dau aia la partid 2 lei pe coment?! Ca, intotdeaua, primul comentariu si aici si la g4 e de la un pesedist care ''intarata''! Stati la panda, cum faceti?
      • +7 (11 voturi)    
        Si eu m-am intrebat de multe ori cum fac (Joi, 28 mai 2020, 18:31)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        Probabil stau cu cele cateva site-uri pe care le au "in grija" deschise tot timpul si de indata ce apare un articol, il citesc in diagonala si-n trei minute au si postat ceva, e important sa fii primul/printre primii.
        Iar daca te uiti, da, in cele mai multe cazuri "primul" e cineva dintr-o lista foarte scurta, mereu si mereu aceleasi cateva pseudonime (in spatele carora s-ar putea de fapt afla doar 1-2-3 persoane). Nu poate costa prea mult.

        E si asta o "meserie".
        • -1 (7 voturi)    
          avantaj Hotnews (Joi, 28 mai 2020, 20:07)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          mov sau lila, a provocat șapte comentarii...avantaj Hotnews
        • 0 (8 voturi)    
          da (Joi, 28 mai 2020, 20:33)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          HOTNEWS ar trebui sa faca ceva cu ciudatii astia de postaci rusi infratiti cu postacii pizidei.

          Sunt vreo 7-8 persoane in total care comenteaza de pe vreo 40 de conturi [utilizator] mereu, mereu, mereu, mereu aceleasi tampenii.

          Ti se face greata sa mai deschizi un articol ca iar se revarsa asupra ta laturile si voma lui alde Mazeta sau galeo sau derbedeii cucuveauamov Ochii pe voi etc.

          SERIOS HOTNEWS, fa ceva cu astia ca e penibil ce se intampla. Daca stim noi, cititorii obisnuiti, care sunt conturile postacilor e IMPOSIBIL CA VOI SA NU-I STITI.

          Faceti ceva pana nu e prea tarziu.
    • +15 (45 voturi)    
      Bai Dragnea (Joi, 28 mai 2020, 15:53)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ... trebuie sa postezi tu neaparat la fiecare subiect si sa-l ataci pe presedinte ... vezi ca s-a cam terminat somajul tehnic si concediul, ar fi util sa iti cauti ceva de lucru. Castigi atat de bine din postari PRO PSD?
    • +13 (39 voturi)    
      asta e tot ce conteaza pentru tine??? (Joi, 28 mai 2020, 16:09)

      koala1712 [anonim] i-a raspuns lui cucuveauamov

      sa simti banul in buzunar?
      • -2 (10 voturi)    
        Ma cred ca nu... (Joi, 28 mai 2020, 17:58)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui koala1712

        Cred ca merge si pe card...
      • -4 (12 voturi)    
        cand ai banul in buzunar si burta plina (Joi, 28 mai 2020, 19:47)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui koala1712

        e usor sa vorbesti, ti se pare ca cei care si-i doresc sunt niste oameni fara principii...
        • 0 (2 voturi)    
          din pacate (Vineri, 29 mai 2020, 12:02)

          koala1712 [anonim] i-a raspuns lui Mary80

          multi nu inteleg ca mai multi bani = mai multe responsabilitati. daca cresti salariile si pensiile tuturor, cresc si preturile si taxele.
  • +23 (33 voturi)    
    Ar trebui si piscinele, ca la unguri (Joi, 28 mai 2020, 15:52)

    PrivireCritica [utilizator]

    Sunt in acceasi categorie cu plajele, plus apa e clorinata, riscul epidemiologic e chiar minim
  • -12 (54 voturi)    
    Slavit fie numele lui (Joi, 28 mai 2020, 15:53)

    galeo [utilizator]

    Slavit fie numele faraonului Werner ca in mareata lui marinimie s-a indurat sa ne lase sa iesim afara din casa.
    • -2 (10 voturi)    
      Da... (Joi, 28 mai 2020, 20:34)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ca vroia el neaparat sa te tina in casa , asa ... de placere . Nu ti-o fi rusine ?!
  • -14 (48 voturi)    
    Vai de noi (Joi, 28 mai 2020, 15:59)

    Gabr [utilizator]

    Cu fiecare ieșire nu uita sa amintească... distanțare socială și spălat pe mâini parca suntem vai de capul nostru și trebuie sa ne reamintească cineva( mulți dintre noi avem școala, facultăți, mastere, doctorate și vine un nene sa ne tot spună ce sa facem... ce bataie de joc la adresa populației.
    Nu mi-am imaginat ca se poate întâmpla așa ceva in anul 2020 unde circul continua cu o sfidare maxima.
    Niciodată mândru ca sunt roman...dimpotrivă îmi este Rușine ca trăiesc încă aici.
    • -1 (9 voturi)    
      Vai de tine (Joi, 28 mai 2020, 17:05)

      othelo [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      Or fi multi cu facultati, mastere, doctorate, dar sunt MUUUULT mai multi cei fara.
      Pt. astia era mesajul.
    • 0 (6 voturi)    
      @Gabr (Vineri, 29 mai 2020, 0:08)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      Ei acum v-ati gasit si dumneavoastra domnule / doamna intelectual cu facultate...v-a jignit cumva Iohannis maseratul si doctoratul ca le-a reamintit romanilor sa se spele des pe maini si sa tina distanta...?!
      Poate a vrut sa atraga atentia mai ales celor carora nu le placea sapunul si apa nici inainte de pandemie...!
      Sa speram ca nu a fost lezata capacitatea dvs cognitiva in acest proces!
  • -6 (34 voturi)    
    Din înțelepciunea poporului român (Joi, 28 mai 2020, 16:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    „în continuare, atenție, atenție, atenție!”
  • -7 (27 voturi)    
    Deschideti tot si lasati banul sa circule ! (Joi, 28 mai 2020, 16:26)

    tontu [utilizator]

    Mall-urile trebuie redeschise si lumea indemnata/stimulata sa cheltuie cat mai mult. Daca e consum se va relansa si economia. Cine nu ma crede sa-l intrebe pe Darius a lu' Dragnea.
    • -4 (8 voturi)    
      Care economie se relanseaza? (Joi, 28 mai 2020, 17:27)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui tontu

      A noastra sau a altora?
    • +2 (10 voturi)    
      asta nu e tipul de economie dorit (Joi, 28 mai 2020, 17:46)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      bazata pe consum, gata nu mai merge.. Si oricum nu mai poti stimula consumul asa usor, lumea e speriata de ce urmeaza si prea putin dispusa sa mai cheltuiasca. Economia trebuie bazata pe investitii si valoare adaugata. Daca nici in ceasul al 12-lea nu ne trezim ne meritam foamea ce va urma.
    • -2 (4 voturi)    
      ... (Joi, 28 mai 2020, 18:03)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      niste plastic chinezesc sa nu cumva sa intre in recesiune.
    • -1 (5 voturi)    
      mai smechere (Joi, 28 mai 2020, 18:32)

      Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui tontu

      banu pleca de la ala prost , sarac si fara educatie la ala smecher . asta e singura lui directie . si pe ala needucatul care muncest ca sclavul , il ademeneste jmecherul cu chefuri . cu spectacole si mancare .
  • -1 (13 voturi)    
    in sfarsit (Joi, 28 mai 2020, 16:57)

    Mary80 [utilizator]

    se anunta sfarsitul mascaradei.
    Cine plateste factura pt damage-ul creat ?
  • +1 (13 voturi)    
    o, Pașă, cât de darnic ești! (Joi, 28 mai 2020, 16:59)

    Guvid19 [utilizator]

    Mai mult decat in visul meu!
  • -1 (11 voturi)    
    ionapot iohannis (Joi, 28 mai 2020, 17:03)

    eucomentez [utilizator]

    Herr Ionapot! Mai avem plaje sau ni le-au furat ungurii? Va rog sa ne precizati in urmatoarea declaratie la televizor. Ne trebuie pasaport pentru a merge din Transilvania la mare sau e ok si fara?
    • -6 (6 voturi)    
      Marea Neagră este atât de infectă... (Joi, 28 mai 2020, 20:53)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      ...încât ar putea fi la fel de bine Balatonul!

      Dacă ești din Transilvania, cel mai bine ajungi la mare la Opatija în Croația, așa-numita Perlă a Adriaticii din vechiul Imperiu Austro-Ungar. Din păcate, croații încă nu ne permit accesul din cauza numărului mare de cazuri noi zilnice!
  • -5 (9 voturi)    
    stare de alerta (Joi, 28 mai 2020, 17:48)

    baciu.alin36 [utilizator]

    Si zborurile cind le da0ti drumul.terasele si plajele se pot dechide si transportul international cu masina sau trenul dar cu avionul nu se poate.Rusine sa va fie ...
  • 0 (6 voturi)    
    hooo (Joi, 28 mai 2020, 18:30)

    Cib Ara [anonim]

    lasati sa dea copchiii bacul si evaluarea , lasati spectacolele si panarama si molurile , neam de petrecareti crapam fara spectacol si mall . ce sa spun , din proasta natzie ma trag mi-e si ciuda ca sunt roman, singura alinare e ca am un strabunic tatar....
    • +2 (2 voturi)    
      nu trebuie sa-ti fie rusine ca esti roman (Vineri, 29 mai 2020, 11:03)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Cib Ara

      ci ca avem niste conducatori anti-romani
  • -1 (9 voturi)    
    pitulushu? (Joi, 28 mai 2020, 18:51)

    aditza_1967 [utilizator]

    Copiii or avea voie sa se joace?
    Nici nu stiu daca a fost interzis.
    Nu s-a gindit deloc Generalul Orban s a il interzica, mai ales ca se foloseste scuipatul.
    Deci, intrebarea se pune, este joc de contact? In aer liber este. Dar epidemilogic este ........
  • +2 (4 voturi)    
    ce inseamna? (Joi, 28 mai 2020, 18:52)

    alex34 [utilizator]

    "Tot de la 1 iunie va fi reluat transportul internațional, rutier și feroviar, în condiții, sigur, de siguranță, de distanțare și de igienă."

    se mai sta in carantina 14 zile sau nu dupa intrarea in tara?
  • -7 (13 voturi)    
    Johannis, nu ne omorî! (Joi, 28 mai 2020, 19:51)

    Nyk1 [utilizator]

    Uită-te ce se întâmplă în Coreea de Sud, astăzi au din nou peste 70 de cazuri noi, din simplul motiv că s-au relaxat prea mult și prea repede! Virusul se poate transmite asimptomatic în comunitate, timp de cel puțin o lună înainte să fie depistat! La fel a reapărut în Wuhan, la trei săptămâni până la o lună fără niciun caz nou!

    Singura cale de a obține liniștea sufletească și posibilitatea de a scăpa de TOATE restricțiile de până acum este să încercăm să eradicăm virusul acum, în perioada de vară, când rata de transmisie ar trebui să fie cel mai mică datorită temperaturilor ridicate! Acest lucru îl putem realiza prin mărirea numărului de teste și a anchetelor epidemiologice; Islanda așa a reușit să elimine aproape complet boala. Țelul nostru ar trebui să fie același cu cel atins deja de Muntenegru: să fim o țară și o destinație turistică Corona-free!
    • 0 (8 voturi)    
      un pic de perspectivă. Ce populații au (Joi, 28 mai 2020, 21:24)

      Guvid19 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Coreea de Sud are o populație de 52 de milioane. Au găsit 70 de cazuri „noi”. Wow, dezastru, nenorocire!

      Pe de altă parte, gluma aia de Muntenegru e cât Drumul Taberei. Și pe ăia îi putem declara Corona free. Oricum sunt obișnuiți să fie Metro/Subway free.
    • +1 (3 voturi)    
      tu oricum vei muri de prostie (Vineri, 29 mai 2020, 11:04)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      inainte de a te rapune vreun virus. Baga-te sub pat si asteapta-ti acolo obsescul sfarsit.
  • +2 (2 voturi)    
    Bancul cu evreul, rabinul si inghesuiala! (Vineri, 29 mai 2020, 6:39)

    mike123 [utilizator]

    Un evreu se duce la rabin si se plinge ca locuieste cu nevasta si puradeii int-o singura camera si ca este inghesuiala mare!
    Rabinul il sfatuieste sa bage in camera si animalele din gospodatie, gaini, capre, magari etc.
    Dupa o perioada evreul se duce la rabin si spune ca viata a devenit insuportabila, la care rabinul ii cere sa dea afara din casa toate animalele.
    Evreul se intoarce la rabin sa-i multumeasca si sa-i spuna ca niciodata viata lui nu a fost mai buna si ca s-a rezolvat problema cu inghesuiala!