UPDATE Senatorii au adoptat moțiunea simplă depusă de PSD contra ministrului Marcel Vela

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 26 mai 2020, 15:40 Actualitate | Politic


Ședință Senat
Foto: Hotnews
Moţiunea simplă depusă de PSD contra ministrului de interne Marcel Vela - „Democraţia românească în derivă. Cu vela ruptă, în timp de pandemie” - este dezbătută, marți după-amiază, în plenul Senatului.

UPDATE 18.20 Moțiunea împotriva ministrului Vela a trecut, fiind votată de 65 de senatori.

Textul moţiunii a fost citit de senatorul Radu Oprea, potrivit Agerpres.



Semnatarii moţiunii îi solicită ministrului de Interne „să plece” de la conducerea acestui minister pentru că prin ordonanţele militare emise a fost luat „un lung şir de decizii contradictorii” şi au fost impuse o serie de interdicţii pe care, ulterior, le-a anulat.

Potrivit acestora, structurile coordonate de Marcel Vela „nu au pregătit ţara pentru pandemie, pentru că au minimalizat riscul de pandemie în pofida avertizărilor OMS (...), nu s-au ocupat de achiziţionarea echipamentelor de protecţie pentru personalul medical şi nu au achiziţionat la timp teste şi aparatură de testare pentru noul coronavirus”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1852 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Trancaneala politica (Marţi, 26 mai 2020, 17:25)

    sipu [utilizator]

    Cum este sa comparii pe Vela cu Carmen Dan sau pe Orban cu Veorica” .................
    • +3 (5 voturi)    
      Pai, ar fi foarte greu (Marţi, 26 mai 2020, 19:09)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      sa compari pe cineva cu doua nulitati...
    • -4 (8 voturi)    
      Aia a fost cu gazele, asta cu amenzile (Marţi, 26 mai 2020, 19:47)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      Nu-i plange de mila!
      • +4 (4 voturi)    
        care ar fi alternativa (Marţi, 26 mai 2020, 21:27)

        mache [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        amenzilor intr-o tara lipsita de educatie si bun simt de-a lungul atator decenii?
        • -4 (6 voturi)    
          Recomandarile! (Marţi, 26 mai 2020, 22:37)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui mache

          Arata-le oamenilor ca ii respecti si ca ai incredere in ei, nu ca ii tratezi direct ca pe niste infractori, de fapt direct puscariasi! Cate amenzi s-au dat cand oamenii n-a avut declaratia corect scrisa sau n-au avut-o cand au iesit in fata casei? Cei care nu respectau recomandarile riscau sa se imbolnaveasca si sa moara ei si familile lor. Asta e un motiv mai bun decat amenzile imense sa te feresti de boala!
  • -4 (4 voturi)    
    ionapot iohannis (Miercuri, 27 mai 2020, 6:45)

    eucomentez [utilizator]

    Asteptam demisia pentru declaratiile jignitoare fata de minoritatea maghiara din Romania.

    Incompetenta nu poate fi ascunsa in spatele unor lozinci rasiste.
  • -2 (2 voturi)    
    Ocazie pentru PSD și ProRomânia. (Miercuri, 27 mai 2020, 8:19)

    asavreau [utilizator]

    Pandemia ia făcut pe cei de la PSD și Pro România să nu-și mai arate talentele oratorice cu expresii de mahala infectă.Au pus de o moțiune și au ieșit să arate ce vocabular au .Ăsta-i nivelul de cultură al vorbitorilor.Dacă le vorbești frumos,manierat,nu știu cei aia și cred că-i înjuri.Că așa-i în tribul lor .Infractorii între ei se înjură și când se gratulează.