Kelemen Hunor, la RFI: Acest Guvern ar merita să fie schimbat, dar mai sunt în jur de șase luni până la alegeri

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 22 mai 2020, 11:59 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Facebook
Kelemen Hunor spune, într-un interviu la RFI, că Guvernul Ludovic Orban ar trebui schimbat, dar UDMR nu ar susține acum o moțiune de cenzură, în condițiile în care mai este jumătate de an până la alegerile parlamentare.

”Acest Guvern ar merita să fie schimbat, dar mai sunt în jur de șase luni până la alegerile generale, ar trebui cei care depun moțiunea de cenzură să spună cine va guverna mai departe. Eu cred că trebuie lăsat să guverneze. Pe noi în acest moment nu ne interesează o moțiune de cenzură, nici să depunem, nici să votăm, trebuie lăsați să guverneze așa cum au dorit și apoi să mergem la alegerile generale, când va veni momentul. Nu ne preocupă în acest moment o moțiune de cenzură”, a spus liderul Uniunii.

”Probabil că ne întoarcem la acea veche regulă conform căreia fiecare când nu are viziune, nu are competențe reale, nu are posibilitatea, din varii motive, de a duce la bun sfârșit actul guvernamental, încearcă talentul sărind pe Parlament. Asta face și premierul (...). Și actualul președinte este deranjat de Parlament, sunt deranjați acești politicieni de Parlament și ar dori probabil să dispară Parlamentul, Parlamentul să fie Marea Adunare Națională, care aprobă orice gândește și orice spune Guvernul. Din punctul meu de vedere, nu se poate (...). Nu poți să ocolești Parlamentul doar pentru că tu ești Executivul, ești de foarte multe ori incompetent, extrem de arogant, nu porți nici un dialog cu Parlamentul și după aceea arăți perplexitatea când Parlamentul modifică ideile tale”, a mai declarat Kelemen Hunor.

Citește restul articolului pe rfi.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2635 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    schimbare (Vineri, 22 mai 2020, 12:05)

    drago [utilizator]

    Poate ca are dreptate!
    Dar acest parlament ar merita sa fie schimbat? Nu spune nimic K. H. despre faptul ca parlamentul este inca acolo din motive de jocuri politice si pandemie. Altfel ar fi zburat de mult!
  • +7 (11 voturi)    
    cu humor (Vineri, 22 mai 2020, 12:14)

    clencix [utilizator]

    se bagă singur în seamă
  • +7 (15 voturi)    
    nu inteleg (Vineri, 22 mai 2020, 12:26)

    aero [utilizator]

    ce il intereseaza pe acest tradator de tara?..o noua functie!
    • +1 (3 voturi)    
      Aiureli! zice Honor K, lider al comunitatii (Vineri, 22 mai 2020, 13:50)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui aero

      maghire, in Prament depre autoritatea statului roman: ".. încearcă talentul sărind pe Parlament. Asta face și premierul (...). Și actualul președinte este deranjat de Parlament, sunt deranjați acești politicieni de...."
      Pai keleme-ule: ce te roade si te doare? :
      - ca ti scade reprezentativitatae in comunitat- consulta-l pe Mako Bella, si daca ai sange in instalatie, treci saptamanal prin secuime prepedus/ nu din BMW. Bei, grije mare tu problem 3: 1 sarit cu putzu in lac, 2 tu la tine doi luntri in cur;
  • +13 (17 voturi)    
    Era fain cu PSD-ul... (Vineri, 22 mai 2020, 12:36)

    Ion Alexandru [utilizator]

    Era bine UDMR-ului la guvernare, cu PSD-ul. Eheei, ce vremuri. Liberalii nu sunt buni, USR-ul nu-i bun, PMP-ul nici atât. Până la urmă, UDMR-ul acesta este doar un PSD al maghiarilor. Cât despre guvernarea fără parlament, poate d-l Kelemen se uită peste gard, la conaționalii dânsului, cum sunt conduși chiar fără parlament, de către un alt Orban, mai Viktator...
  • 0 (2 voturi)    
    link (Vineri, 22 mai 2020, 13:14)

    Serban Mihai Georgescu [anonim]

    Mulumim pentru includerea linkului către sursa articolului.
  • 0 (6 voturi)    
    Kelemen,pe tine nu te schimbăm. (Vineri, 22 mai 2020, 14:21)

    asavreau [utilizator]

    Te respingem.Ne lipsim de tine pentru-că te ocupi de protecția hoților,nu a maghiarilor din România.
  • +3 (9 voturi)    
    Drujba lui dumnezeu... (Vineri, 22 mai 2020, 14:23)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...si pe voi va suportam de 30 de ani, sper ca anul asta sa nu mai intrati in parlament . Doamne ajuta !
  • +3 (7 voturi)    
    Schimbarea ar trebui sa inceapa... (Vineri, 22 mai 2020, 15:29)

    Olyx [utilizator]

    cu persoana domniei tale...Esti, din pacate, doar continuatorul politicii antiromanesti promovata de Budapesta si, in speta, de guvernul V.Orban. Comunitatea maghiara ar putea fi ajutata sa traiasca in armonie cu romanii si sa se dezvolte economic, social si cultural, nu sa fie invrajbita cu majoritatea, permanent, pe motiv ca nu are suficienta autonomie. Are, Romania e un exemplu pozitiv in privinta asta !. Numai ca dumneata si "amicii" din Budapesta nu doriti sa vedeti acest lucru...
  • 0 (2 voturi)    
    Nu poti (Vineri, 22 mai 2020, 16:50)

    Bradisor [utilizator]

    ocoli parlamentul dar ce se intimpla cind acesta are o atitudine ostila fata de guvern si Presedinte?