Kelemen Hunor, despre decizia CNCD de a-l sancționa pe Iohannis: Este corectă și necesară. Nu mă surprinde că o contestă

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2020, 15:12 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Facebook
Decizia Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) de a-l amenda pe președintele Klaus Iohannis cu 5.000 de lei pentru declarațiile referitoare la autonomia Ținutului Secuiesc și la Ardealul dat ungurilor este corectă și necesară, iar amenda este importantă nu ca valoare, ci din punctul de vedere al mesajului, spune liderul UDMR, Kelemen Hunor.

"Este o decizie corectă şi o decizie necesară. Sigur, nu valoarea în sine a amenzii este importantă, fiindcă nu este o valoare mare pentru un preşedinte 5.000 de lei. Poate că va şi ataca la Curtea de Apel, vom vedea. Important este mesajul deciziei - că a fost o discriminare la adresa comunităţii etnice, la demnitatea umană, şi acest mesaj este mult mai important decât amenda în sine. De aceea mă bucur că această decizie a fost luată într-o majoritate foarte mare", a declarat Kelemen Hunor pentru Agerpres.

Liderul UDMR crede că preşedintele Iohannis "datorează nişte scuze", pentru că ''a făcut nişte afirmaţii inacceptabile''.

"În continuare cred că preşedintele datorează nişte scuze fiindcă a făcut nişte afirmaţii inacceptabile şi din punct de vedere etic şi din punct de vedere politic. Aşteptăm în continuare scuzele preşedintelui Iohannis", a adăugat Kelemen Hunor.

El a mai spus, la Digi 24, că nu îl surprinde că Iohannis va contesta decizia CNCD.


Președintele Klaus Iohannis va contesta amenda, a anunțat Administrația Prezidențială.

Președintele Klaus Iohannis a lansat recent un atac extrem de dur la adresa PSD, acuzând partidul că vrea "să dea Ardealul ungurilor" și spunând că este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlament.

"E incredibil ce se întâmplă în Parlamentul României. PSD-ul a ajutat UDMR-ul să treacă prin Camera Deputaților o lege care dă autonomie largă Ținutului Secuiesc. Este incredibil unde s-a ajuns cu acest PSD, este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlamentul României. În timp ce noi, eu, Guvernul, ne luptăm cu pandemia de coronavirus, PSD-ul, marele PSD, se luptă în birourile secrete ale Parlamentului ca să dea Ardealul ungurilor”, a spus Iohannis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2459 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Kelemen Hun....ul (Miercuri, 20 mai 2020, 15:45)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Ce putea sa spuna ipochimenul ! ?
  • -16 (20 voturi)    
    Corect Hunor... (Miercuri, 20 mai 2020, 15:59)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...a fost o decizie corecta a CNDC-lui, Preseeintele a sarit gardul, nu era constient ca se intoarce impotriva lui. Articolul din HotNews cu amenda primita, este deja pe masa primarului din Aachen, a comisiei de acordare a distinctiei internationale Karl. Asa vazut eu le-am pus intrebarea, daca Johannis primeste in anul acesta premiul Karl, cand este Lukashenco la rand? Pana in 1968 Tinutul Secuiesc era parte a Regiunii Autonome Maghiare. Ceausescu un antimaghiar convins, l-a desfintat cu usurinta, anuland regiunile, infintand judetele. Nu inteleg iesirea isterica a Presedintelui Johannis, secuii vor inapoi doar ce le-a apartinut si de Ceausescu furat.
    • +3 (7 voturi)    
      un nerusinat !! (Miercuri, 20 mai 2020, 17:56)

      acasa1284285656193 [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Bai,figura,care tinut secuiesc ? Cati secui v-ati declarat la ultimul recensamant al populatiei ? Daca imi amintesc eu bine,parca vreo 500 de bucati ! Si voi vreti sa reinfiintati acel tinut care,a fost mai intai desfiintat de Josif al II-lea pe la finele secolului al XVIII-lea ! De ce nu spuneti clar ca vreti autonomia maghiara a Ardealului.Az anyad Istenit !
      • 0 (0 voturi)    
        Enough is enough (Joi, 21 mai 2020, 10:23)

        Cactus Jack [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

        ...dupa cele scrise denota ca esti un sustinator al ideologiei PRM si Noua Dreapta. Cu asa iesiri doar intensfici tensiunea interetnica. Ultimul episod al vostru a fost cimitirul din Valea Uzului, iar acuma Presdintele Johannis face declaratii negandite si necontrolate. RUSINE.
      • 0 (0 voturi)    
        figura? nu ti-e rusine? (Joi, 21 mai 2020, 16:59)

        Cactus Jack [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

        ...500 de secui? incerci sa-ti bati joc de secuime? Asa cum tu ca oltean, evtl moldovean esti trecut pe lista de nationalitate "roman", asa secuii au fost trecuti pe lista drept "unguri". Nationalismul si rasismul este condamnabil, din pacate a infectat in Romania ca si virusul Corona, pe tot mai multi, Indivizi ca tine propaga tensiunea interetnica, rusine sa-ti fie. Doar spre cunostinta ta generala, in Romania mai traiesc aproape 1,4 milioane unguri, iar in HarCov peste 80% sunt secui.
    • 0 (2 voturi)    
      regiunea autonoma maghiara (Joi, 21 mai 2020, 9:48)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      a fost numai pe hirtie,toti mai batrini de 40 de ani stiu acest lucru si mai stiu pozitia lui Ceausescu in aceasta problema. Cit despre drepturi:
      -Aveti dreptul sa vorbiti limba maghiara, insa obligatia sa lasati copii in scoala sa invete limba romana.
      -Aveti dreptul la scoli,teatre,ziare, tv in limba maghiara , dar obligatia de a folosi limba oficiala a tarilor unde traiti,Slovenia,Romania,Ucraina,Slovacia.
      -Aveti dreptul la toate sarbatorile maghiare,la abordarea Steagului Secuiesc, dar nu la demonstratii in uniforme militare maghiare si abordarea Statului Maghiar in zile nationale ale Romaniei.
      -AVETI OBLIGATIA DE A RESPECTA ROMANIA SI POPORUL ROMAN EGAL UNDE V-A AFLATI IN PARLAMENT; IN UNIVERSITATI; SPECTACOLE ETC.
      • -1 (1 vot)    
        de rasul curcilor... (Joi, 21 mai 2020, 11:36)

        Cactus Jack [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

        ...cele scrise. Da eu sunt mult peste 40 ani si cunosc personal realitatea trecutului si a Regiunii Autonome Maghiare. A fost intr-adevar pe hartie, dar ca intodeauna, prea putine se respectau. Normal ca copii tb sa invete limba romana la scoala, dar limba materna maghiara a fost si ramane prioritara! La sarbatori nationale, nu se permite in Romania folosirea insemnelor maghiare a steagului secuiesc, o rusine europeana! Nu au defilat niciodata secuii in uniforme militare maghiare, doar in porturi populare maghiare, seculare! Obligatia de a respecta poporul roman este exact la fel de important, precum romanii au obligatia de a respecta minoritatile din tara, implicit minoritatea maghiara. Maghiarimea nu solicita decat drepturile ce au toate minoritatile in UE, ceeace nu se petrece in Romania, din pacate nationalismul extremist castiga tot mai mult teren. La un nr de aproape 1,4 milioane maghiari, este obligatoriu ca unitatile administrative cu o populatie minoritara mai mare de 20%, sa fie bilinguale. Daca asta nu cunoaste si stie Presedintele Johannis, atunci domnia sa nu este omul potrivit la locul potrivit.
  • +3 (5 voturi)    
    Bei, kelemenu, (Miercuri, 20 mai 2020, 17:54)

    florian3619 [utilizator]

    tu la tine:
    - doi luntri in cur,
    - grije mare - tu sarit cu putzu in lac,
    - ochi mare - CINE MUSCA (pt "caine rau" in secuime
    • 0 (2 voturi)    
      Google translate (Miercuri, 20 mai 2020, 21:41)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui florian3619

      îl tratași pe Kelemen cu umor,bravo, am rîs...rîsu sperie covidu
  • +2 (6 voturi)    
    pe mine (Miercuri, 20 mai 2020, 19:04)

    nahir [utilizator]

    mă surprinde că chelemen încă-și ia leafa de la Parlamentul României.
    Mă așteptam să fie atât de revoltat încât să nu mai poată trăi decăt fie în Buda fie în Pesta.
  • +2 (6 voturi)    
    Se putea abține Kelemen. (Miercuri, 20 mai 2020, 19:09)

    asavreau [utilizator]

    Kelemen Hunor se dovedește tot mai impertinent cu românii și atitudinea asta ne face să nu ne pară rău dacă UDMR nu va mai fi reprezentată în Parlament.Și așa sunt înafara Constituției și o prezență masivă la vot îi scoate pe tușă.
  • +6 (8 voturi)    
    Drujba lui dumnezeu... (Miercuri, 20 mai 2020, 19:14)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...asta a facut udmr de 30 de ani
  • +1 (5 voturi)    
    VO vs. KWI & LO (Miercuri, 20 mai 2020, 21:03)

    zizin [utilizator]

    Viktor Orbán, vineri 1.05.2020 la radio Kossuth, la câteva zile după ”isprava” lui Iohannis:
    “Eu aştept să se clarifice situaţia, să înţelegem ce s-a întâmplat. (…) Bineînţeles, dacă vom fi nevoiţi, vom ridica mănuşa aruncată, dar deocamdată nu recomand să ne aplecăm după ea” – a spus Orbán, remarcând că nu se ştie dacă e vorba de provocare, de un “accident” sau de primele mişcări ale unei noi strategii (...)
    Numai din această frază, rostită în direct (fără prompter), rezultă destul de clar că V.O. este cu șase clase (nu case!) deasupra lui K.W.I. �� Cât despre Lajos al nostru nici n-are rost să-l comparăm cu Viktor al lor...

    https://hirado.hu/2020/05/01/viktor-orban-a-facut-apel-la-rabdare-in-legatura-cu-declaratia-luiklaus-iohannis/
  • -1 (3 voturi)    
    Domnule Kelemen (Miercuri, 20 mai 2020, 21:59)

    dincannes [utilizator]

    … spuneti: "cred că preşedintele datorează nişte scuze".
    Daca contesta amenda si cistiga, dumneavoastra va veti scuza ?
    Noi va acceptam demisia si acum, cu UDMR cu tot !
  • -1 (3 voturi)    
    diplomatic (Miercuri, 20 mai 2020, 23:27)

    Dizidentul [utilizator]

    era frumos din partea lui Kelemen sa nu mai puna paie pe foc ,deescalatia conflictului se dovedea cea mai buna masura, nu trebuie Kelemen sa aiba ultimul cuvint , Victor Orban a aplanat situatia iar Kelemen trebuia sa ia exemlu sefului sau. NU CREATI CONFLICTE ETNICE nu au dus la niciun rezultat bun in Europa in ultimi30 de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    buturuga mica rastoarne carul mare? (Sâmbătă, 23 mai 2020, 8:13)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...eheiii Klaus Werner, joi 21.05.2020 trebuia sa primeasca premiul international Karl, dar s-a amanat pe o perioada nedeterminata. Presdintele comisiei Jürgen Linden l-a sunat pe Klaus Werner s i-a explicat ca in primul rand tb sa clarificate declaratile sale privind ungurimea, numai dupa ceea se mai poate discuta de premiul Karl. Interesant ca acest telefonat nu a aparut in presa romaneasca, MAE tace si tace, nici o declaratie oficiala. Iar Hunor, rade si rade si rade, chiar si nadragii devin umezi. ;)
    Karl Werner primea distinctia, pt modul exemplar in care gestioneaza problema minoritatilor in tara. Numai ca minciunele au picioare scurte, iar Klaus Werner a ramas doar cu buzele umflate. Domnia sa este definitiv compromis. pe arena politica internationala. :( iar dna Merkel se distanteaza de protejatul ei. Klaus Werner, pa si la mai bine, alta data sa iei in serios autonomia Tinutului secuiesc.!