Iohannis, un nou atac la PSD: Depunerea unei moțiuni de cenzură în această perioadă este o dovadă de maximă iresponsabilitate / PSD e preocupat de combinații meschine

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Marţi, 19 mai 2020, 17:21 Actualitate | Politic


președintele Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
​Președintele Klaus Iohannis continuă atacurile la adresa PSD. Șeful statului acuză partidul lui Marcel Ciolacu de iresponsabilitate, după amenințările cu moțiunea de cenzură.

„În vreme ce prioritatea noastră este protejarea cetățeanului și programul economic care să ducă la reconstrucție, prioritatea PSD este, în aceste vremuri grele pentru România, culmea, dărâmarea Guvernului, așa cum a anunțat cu mândrie liderul acestui partid. Depunerea unei moțiuni de cenzură în această perioadă este o dovadă de maximă iresponsabilitate. PSD este preocupat, astfel, doar de ceea ce știe să facă mai bine, de jocuri politice și combinații meschine cu scopul de a da jos un guvern angrenat într-o bătălie contra timp pentru protejarea vieții și sănătății oamenilor”, a spus marți Iohannis, într-o declarație de la Cotroceni.

Șeful statului a adaugat că „este aproape de neimaginat cum ar fi arătat țara noastră în această perioadă cu un guvern PSD în funcție”.

De asemenea, Iohannis i-a acuzat pe social-democrați că încurajează încălcarea și nerespectarea măsurilor de protecție, referindu-se indirect la Marcel Ciolacu care și-a dat jos masca de protecție în timpul ședinței parlamentului.

„​Este foarte grav că unii politicieni încurajează încălcarea legilor și nerespectarea măsurilor de protecție. Sunt aceiași vechi politruci care au slăbit timp de trei decenii statul român și care acum fac tot posibilul pentru ca efortul nostru național să eșueze”, a spus el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4360 vizualizari

  • -13 (47 voturi)    
    iresponsabilitate (Marţi, 19 mai 2020, 17:29)

    TrickyWicky [utilizator]

    A fost cand ai inchis maternitate la Suceava , ai restrictionat accesul la tratament prin blocarea Spitalelor ,
    Iresponsabilitate a fost cand declari stare de urgenta inainte de stare de alerta.
    Iresponsabilitate este cand nu porti masca in stare de urgenta dar o impui in stare de alerta.
    Iresponsabilitate este cand tu presedintele tuturor romanilor le spui romanilor din strainatate sa ramana acolo
    si lista poate continua
    • +4 (8 voturi)    
      explica (Marţi, 19 mai 2020, 20:27)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      "Iresponsabilitate a fost cand declari stare de urgenta inainte de stare de alerta" - cum este asta iresponsabil??

      "Iresponsabilitate este cand tu presedintele tuturor romanilor le spui romanilor din strainatate sa ramana acolo" - mi se pare normal, daca n-ai ceva urgent de rezolvat, sa stai acolo unde te-a prins, nu e nevoie de comunicat prezidential pentru asta, dar unde este iresponsabilitatea?

      Tu nu te simti iresponsabil cand te aberezi pe-aici?
      • -1 (3 voturi)    
        presedintele (Miercuri, 20 mai 2020, 8:27)

        TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui karryne

        Iresponsabilitate este cand permiti zeci de avioane cu sezonieri sa plece la cules de sparanghel in plina stare de urgenta
        • 0 (0 voturi)    
          nu (Miercuri, 20 mai 2020, 14:09)

          karryne [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

          Iresponsabil ar fi fost sa nu-i trimiti, si nu doar fata de romani. Nu vrem sa creasca pretul la legume pentru ca nu mai ajung pe rafturi (mai ales cu economia noastra), nu vrem sa moara nici oamenii astia de foame acasa pentru ca aici stau degeaba, si nici nu cred ca au fost adusi cu pistolul la tampla la scara avionului.

          In continuare presupun ca e de vina Iohannis pentru cum s-au comportat angajatorii straini, nu?
    • -1 (5 voturi)    
      prostie (Marţi, 19 mai 2020, 21:03)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Vezi ca n-ai terminat, mai sunt multe prostii de spus...
  • +5 (19 voturi)    
    din ce vad (Marţi, 19 mai 2020, 17:30)

    zigot [utilizator]

    in presa, nu e atac ci contraatac, adica replica
  • -9 (37 voturi)    
    Klaus, cumetre, nu-i baga in seama! (Marţi, 19 mai 2020, 17:39)

    newlook [utilizator]

    Klaus, cumetre, nu-i baga in seama! E rai, bre, e rai!

    Mergi inainte cu programul pentru anticipate, ai si matale o contributie la marele nimic!
  • +15 (35 voturi)    
    Șeful... (Marţi, 19 mai 2020, 17:43)

    ElDiablo [utilizator]

    ... statului a adaugat că „este aproape de neimaginat cum ar fi arătat țara noastră în această perioadă cu un guvern PSD în funcție”.
    Nu e chiar asa de neimaginat...Ar fi aratat ca un hibrid din Venezuela+Zimbabwe. Intre timp pesedistii erau plecati demult prin tarile unde-si au conturile.
    • -2 (6 voturi)    
      hahaha!!!!!!!! (Marţi, 19 mai 2020, 20:17)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      "profesorul de meditatii cu 5-6 case" oare nu stie ca prietenii lui de la pnl ( la fel de escroci si hoti ca si cei de la psd ) au numit un patron de pompe funebre , manager de spital...
  • +17 (31 voturi)    
    PSD-ul e o adunatura de cioflingari (Marţi, 19 mai 2020, 17:48)

    John M. [utilizator]

    analfabeti si tupeisti carora aceasta "democratie" cu legi scrise de niste secaturi mai mari ca ei (Iliescu, Iorgovan si ceilalti) le acorda imunitatea necesara sa-si bata joc de tot ce vor. Iohannis, atentie ca astia te dau jos si n-avem ce-ti face in conditii de pandemie.
    • -12 (16 voturi)    
      Trebuie... (Marţi, 19 mai 2020, 18:30)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      "Iohannis, atentie ca astia te dau jos si n-avem ce-ti face in conditii de pandemie."

      ====================

      Iti dai seama? Trebuie sa-ti cresca buzele cu doi metri....!
  • +11 (27 voturi)    
    Diaspora te-a votat (Marţi, 19 mai 2020, 17:55)

    Arminius [utilizator]

    E ok sa ataci PSD-ul, dar rezolva si cu vamile unde stau mii de oameni la coada in vremea pandemiei si adu-i in tara si pe cei care demonstreaza in Germania ca nu li s-au platit salariile si nu au cu ce se intoarce, ca nu PSD i-a trimis acolo cu curse charter.
    • -11 (17 voturi)    
      diaspora l-a votat (Marţi, 19 mai 2020, 18:13)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      si diaspora e cea mai umilita. Ma bucur, pentru ca au ceea ce merita.
    • +1 (5 voturi)    
      vamile (Marţi, 19 mai 2020, 20:32)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Pai si daca s-ar misca de vreo 2-3 ori mai repede coada nu s-ar mai inghesui oamenii?
      Eu zic ca s-sr inghesui in continuare, n-ar purta masti in continuare, nu s-ar proteja in nici un fel in continuare, si doar s-ar astepta mai putin la coada.
  • -5 (13 voturi)    
    Prioritatea noastră (Marţi, 19 mai 2020, 18:27)

    Un cititor [utilizator]

    e să scăpăm de voi. Fiecare cu prioritățile lui.
  • -9 (19 voturi)    
    serios? (Marţi, 19 mai 2020, 18:39)

    randon [utilizator]

    combinatii meschine? cam asa cum faceai tu cu orban si cu citu prin februarie cand voiai sa fortezi anticipatele?
  • -11 (19 voturi)    
    Iohannis si teoria conspiratiei (Marţi, 19 mai 2020, 19:09)

    eucomentez [utilizator]

    Ionapot Iohannis! Deci pericolul ungurilor care ne fura rara nu exista? Intr-adevar era de negandit cum o sa arate tara sub guvernarea PNL. Instigare la ura impotriva minoritatilor, amenzi exagerate, lipsa de viziune, haos, legi si ordonante neconstitutionale, pensii speciale si salarii imense pentru cei speciali.
    • -2 (4 voturi)    
      hehe (Marţi, 19 mai 2020, 19:38)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Io napot, pesedacule ciolacist-dancilist eucomentez [utilizator].
  • +2 (8 voturi)    
    Iresponsabil (Marţi, 19 mai 2020, 20:16)

    robyzs [utilizator]

    Are dreptate Iohannis dar sa nu uitam cum inchide ochii la ilegalitatile PNL cand semneaza contracte de milioane de euro cu bucatarese.

    Sa nu uitam cum Flutur din Suceava a bagat in carantina un intreg oras pentru ca si-a pus prietenii in functii de conducere.

    Sa nu uitam cum Florin Citu si-a dat demisia in plina Pandemie Mondiala, s-au pierdut 3 zile cu formarea unui nou guvern si alegerea lui Orban.

    Istoria nu va uita esecurile PNL si vor fi decontate la alegeri.
  • +1 (9 voturi)    
    Ar fi bine să zici mersi că mai ești p-acolo (Marţi, 19 mai 2020, 21:00)

    hic sunt leones [utilizator]

    Noroc că partidele parlamentare sunt lipsite de viziune și nu au lideri care să prezinte corect abuzurile comise de tine și de guvernul acesta care trebuie să fie demis de urgență, pentru că matale nu mai aveai ce căta pe funcție încă din februarie.