Orban, despre cei care au contestat restricțiile: Toată propaganda asta anarhistă vine din laboratoare din Est, din afara României. Lideri politici au marșat la această propagandă nocivă

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 18 mai 2020, 22:14 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook - Partidul National Liberal
​Contestarea măsurilor restrictive luate de guverne, inclusiv cel de la București, face parte dintr-o „propagandă anarhistă” pusă la punct în „laboratoare din Est, din afara României”, susține premierul Ludovic Orban, care spune că lideri politici români „au marșat” pe acest discurs.

Orban a declarat că restrângerea drepturilor a fost necesară în contextul crizei coronavirusului.

„Această dezbatere este una care durează de mult și care, de fapt, face parte din apanajul unui tip de propagandă, care nu se găsește numai în România, ci în toate țările democratice din UE, și care evident, cel mai probabil, toată propaganda asta anarhistă, toată propaganda asta împotriva guvernelor și a măsurilor luate de guvernele europene pentru limitarea răspândirii virusului are niște laboratoare care, în mod cert, sunt în Est, în afara României, și foarte multe din aceste false teme își au izvorul acolo. Din păcate sunt foarte mulți în România, inclusiv lideri politici, care au marjat la această propagandă nocivă pentru România și care au contestat orice formă prin care Guvernul își poate aplica reglementările.​​​​​​”, a spus Orban, la B1 TV.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4105 vizualizari

  • -10 (26 voturi)    
    Reptilienii ruși (Luni, 18 mai 2020, 22:30)

    Lovercraft [utilizator]

    legit.
  • -3 (29 voturi)    
    noooo (Luni, 18 mai 2020, 22:35)

    Georgiana1995 [utilizator]

    ai uitat să o bagi p-aia cu PSD-u,oarecum "est" e cam vag,Mongolia,China ? :)
  • -7 (31 voturi)    
    Pai mai oameni buni (Luni, 18 mai 2020, 22:50)

    RoyPeters [utilizator]

    demonstratiile si actiunile de contestarea masurilor restrictive din SUA (mai ales!), Germania, Brazilia, Polonia etc. tot din "est" vin? Gandim si noi putin??
    • +2 (20 voturi)    
      Din SUA Polonia Germania, da clar! (Marţi, 19 mai 2020, 1:16)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui RoyPeters

      Bine-nteles ca rusii isi baga coada prin social-media, in opinia publica, incercand sa slabeasca statele si increderea propriilor populatii in acestea! Cum crezi ca a ajuns bufonul de Trump presedinte, iar Anglia a iesit din UE?
      • +1 (1 vot)    
        Bine (Marţi, 19 mai 2020, 22:20)

        wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

        ca le stii tu pe toate, ce ne-am face fara tine? Repeti ca papagalul ce auzi prin mainstrem media si dai verdicte.
    • +1 (3 voturi)    
      Ai dreptate (Marţi, 19 mai 2020, 13:49)

      bimor [utilizator] i-a raspuns lui RoyPeters

      prostia nu stie de geografie.
  • -4 (28 voturi)    
    Saracul Orban a fost pacalit.. (Luni, 18 mai 2020, 22:52)

    Muncitoru [utilizator]

    de Arahat,un pesedist notoriu.

    Si i-a urmat sfaturile de a trata populatia cu severitate extrema.De masuri era nevoie,dar s-a exagerat intr-un mod incredibil,ceva de nivel kafkian aproape.Suprarealism.

    Orice s-ar spune,ura e palpabila.O simti peste tot,pe strada,la munca,la frizer,Populatia are resentimente pentru ce s-a intamplat,s- sarit calul prea mult si prea des.Nu stiu cati vor mai vota PNL,girantul acestei exagerari arahatiste.

    Cel mai ciuda imi e ca iar o sa iasa Ciuma Rosie inca 4 ani.Suntem blestemati-daca nu sunt hoti,si penali, sunt prosti!
    • -4 (12 voturi)    
      Foarte bun (Marţi, 19 mai 2020, 3:42)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui Muncitoru

      Comentariu, mulțumiri.
  • -2 (30 voturi)    
    serios? (Luni, 18 mai 2020, 23:03)

    _Ioan_ [utilizator]

    Si propaganda asta dictatoriala de unde vine? Ne-am castigat niste drepturi la revolutie si voi maturati pe jost cu ele. Mie nu imi place modelul comunist chinez si nici nu mai vreau asa ceva in tara mea. Ne dati ca exemple pentru restrictii Italia si Franta, nici o vorba de China, dar nu va uitati la majoritatea tarilor din Europa de Vest care nu au inchis oamenii in case cum ati facut voi. Nu am nevoie de un politician care sa imi spuna mie cat de prost si iresponsabil sunt si ca trebuie sa ma protejeze pe mine si pe ceilalalti de mine. Am nevoie de un lider care sa fie sincer cu mine, asa cum a fost Merkel in martie cu nemtii, sa imi spuna la ce sa ma astept, care este situatia reala, nu gargara prin care sa imi induca un anumit comportament, aka manipulare, care sa imi insufle incredere si sa munceasca in interesul cetateanului. Voi nu mi-ati insuflat nici un pic de incredere, in afara de tinut lumea in casa, lucru pe care poate sa o faca orice bataus cu 4 clase, nu ati facut nimic, nu va meritati banii pe care ii platim din taxe. Imi pare rau, dar sunteti niste idioti. Acum sincer nici nu mai stiu cu cine sa votez in toamna. Asa ca mai incet cu manipularea, ca si voi v-ati murdarit pe la gura de ea. Majoritatea oamenilor isi dau seama cand sunt dusi de nas, asa cum isi dadeau seama si in comunism,
    • -4 (10 voturi)    
      Fain (Marţi, 19 mai 2020, 3:43)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui _Ioan_

      comentariu, mulțumiri.
    • 0 (2 voturi)    
      Da, tu le stii pe toate (Marţi, 19 mai 2020, 13:50)

      bimor [utilizator] i-a raspuns lui _Ioan_

      si cand infectezi pe altii tipi ca nu e vina ta.
  • -2 (28 voturi)    
    De la rusi vin contestarile (Luni, 18 mai 2020, 23:03)

    Eu38 [utilizator]

    Orban e dus. Ca orice politician aflat pe faras, refuza sa vada evidenta si da vina pe oricine altcineva, numai pe el nu. PSD dadea vina pe Soros, nu e nimic nou.

    Oricum, ca si PSD, si PNL se va trezi la alegeri cand va vedea cat de mult au apreciat romanii restrictiile introduse.
    • +5 (7 voturi)    
      Si pe cine votezi? (Marţi, 19 mai 2020, 4:17)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Eu38

      USR?
      • -4 (4 voturi)    
        Si tu ce impresie ai? (Marţi, 19 mai 2020, 10:25)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        USR e mai libertarian?
      • -1 (1 vot)    
        Raspunsul sincer: nu ai cu cine (Marţi, 19 mai 2020, 19:13)

        Eu38 [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Pe mine m-au acuzat unii pe aici ba ca sunt PSD-ist ba ca sunt USR-ist. Asa ca ma amuza intrebarea, desi e foarte buna.

        I-am votat pe useristi la europarlamentare si pe Barna in primul tur, desi nu imi place de el, il consider un lider mai slab ca Orban.

        USR a fost invizibil in aceasta criza, deci automat a sustinut toate prostiile PNL. Si stiu foarte bine ca acolo sunt unii mai extremisti chiar decat in PNL.

        Deci nu am un raspuns acum. Nu am vazut vreo umbra de ratiune la niciun partid. Vom avea de ales intre niste totalitaristi (PSD, PNL), unii care nu stiu nici ei ce vor (USR) sau Ponta si Tariceanu. Astea da alegeri.
  • -5 (25 voturi)    
    asa e (Luni, 18 mai 2020, 23:15)

    cucuveauamov [utilizator]

    daca mergi mult spre Este ajungi in SUA si apoi ... in Romania
  • +1 (23 voturi)    
    Cata prostie mai suporta tara! (Luni, 18 mai 2020, 23:18)

    bcorina [utilizator]

    Orice poti sa constesti in numele libertatii si democratiei dar nu faptul ca virusul nu exista.
    Cine nu are rude prieteni care au suferit infectati cu acest virus vorbesc, fiind spalati pe creier.
    Iar daca ti-a murit o ruda, un prieten este si mai dureros.Cum te poti uita in ochii acestor oameni si sa spui senin ca virusul nu exista, ca este o facatura etc.
    Ce ar fi trebuit sa avem in tara vreo 90.000 de morti ca in America sau 100.000 de morti ca in Europa, pentru ca oamenii ssa vada realitatea.?
    Indiferent de unde a aparut virusul , in prezent acest virus exista si daca esti incostient poti orcand sa te infectezi , tu sau o ruda. Atunci vom vedea ce faci cum te vei raporta, cand acest virus iti afecteaza pe cei dragi, iar daca acel cineva moare atunci ce vei face, vei crede?
    • -5 (11 voturi)    
      Eu nu am intalnit pe nimen icare sa spuna (Marţi, 19 mai 2020, 8:29)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

      CA virusul nu exista.
      Tu ai intalnit ?
      Dar propaganda Iohanista te-a manipulat sa crezi asta.
  • -5 (23 voturi)    
    Ironic... (Luni, 18 mai 2020, 23:25)

    Soarele [utilizator]

    A căzut guventul terorizat din Vest... Soros, diaspora etc.
    A venit la putere guvernul terorizat de Est!!!!

    Aşa e România.
    ("c-aşa e-n tenis", vorba lui Toma Caragiu)
  • +3 (29 voturi)    
    Orban si guvernul liberal... (Luni, 18 mai 2020, 23:50)

    lucky luck [utilizator]

    Au ramas, asa, undeva, suspendati in dialectica anilor 80 ai razboiului rece. Oamenii trecutului care mimeaza prezentul si vor sa amprenteze viitorul. Cu picioarele.
    • -2 (14 voturi)    
      E un pervers, (Marţi, 19 mai 2020, 3:39)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      nu-i singurul, Dr. Raed, de ex., alt sado-mazo...
    • +1 (1 vot)    
      Spune asta Rusiei (Marţi, 19 mai 2020, 13:52)

      bimor [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      ea inca actioneaza ca in anii 80 si prostii inca cad in capcana propagandei ruse.
  • -3 (11 voturi)    
    ungurii, rusii si extraterestrii - vinovatii (Marţi, 19 mai 2020, 7:59)

    eucomentez [utilizator]

    Suntem condusi de niste cretini. Dupa ce ungurii au fost scosi vinovati pentru esecul guvernului in a gestiona corect pandemia, acum sunt de vina 'esticii', urmeaza extraterestii.
  • -2 (12 voturi)    
    E misto (Marţi, 19 mai 2020, 8:28)

    galeo [utilizator]

    Cand iti acoperi orice prostie facuta cu a da vina pe rusi sau PSD.
    Oricum, electoratul inghite galusca.
  • +3 (13 voturi)    
    Am citit comentariile de mai sus. (Marţi, 19 mai 2020, 9:02)

    Rescator [utilizator]

    Câtă naivitate,câtă rea credință la unii!?
    Iată o listă scurtă a indivizilor cu un rol important
    în stat care execută conștient și rapid ordinele
    Moscovei:
    -Trădiceanu-Narâșkin;
    -Valerică de la Curtea Constituționale a RusieI
    (CCR);
    -Pontache Mitomanul;
    -Tot stafful de conducere al PSD/PCR.
    Serviciile noastre,Parchetul General și Judecătorii
    se fac că plouă.
    • -6 (12 voturi)    
      bun asa (Marţi, 19 mai 2020, 12:10)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      sunt multe postari neroade mai sus, dar tu ai atins recordul
  • -7 (13 voturi)    
    Comentarii Orban (Marţi, 19 mai 2020, 10:22)

    Ibit [utilizator]

    Ex-somerul a uitat sa spuna ca de la proteste a lipsit Iohannis !
    Sau i-a fost frica ?