Stelian Ion (USR): Amenzile din timpul stării de urgență ar putea fi șterse prin lege

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2020, 9:47 Actualitate | Politic


Stelian Ion
Foto: Facebook
Amenzile primite de populație în timpul stării de urgență ar putea fi șterse prin lege, a declarat la RFI deputatul USR Stelian Ion, după decizia de miercuri a Curții Constituționale a României (CCR).

Stelian Ion consideră că o ștergere a amenzilor date în timpul stării de urgență ar face ca instanțele să nu fie aglomerate de mii de contestări depuse de persoanele care au fost sancționate:

”Sunt cei care au fost deja amendați. Pentru ei nu mai există temei pentru a plăti acele amenzi și ar trebui să gândim, pentru a fi o soluție unitară și a nu-i obliga pe mii de români să facă cereri în instanță și a aglomera foarte mult rolul instanțelor cu astfel de procese, putem să gândim probabil o ștergere a acestor sancțiuni prin act normativ, pentru că altfel nu văd cum să ieșim din acest impas”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1214 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 7 mai 2020, 9:55)

    [anonim]

    • +1 (5 voturi)    
      Nu e nicio paradigma ! Spui prostii ! (Joi, 7 mai 2020, 10:23)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui

      Daca sunt contestate iar juzii sunt corecti 99,99% din amenzi vor fi anulate !
    • +4 (6 voturi)    
      Ai citit macar solutia data de CCR (Joi, 7 mai 2020, 10:27)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui

      la sesizarea privind amenzile ?

      PS. Daca nu ai citit-o, citeste-o si te dumiresti !

      PPS. Altfel lasi impresia de penelism nedigerat bine ! Zau ! :))
  • +3 (7 voturi)    
    Si baniii...recuperati (Joi, 7 mai 2020, 10:00)

    ggiiggii [utilizator]

    In 5 ani, esalonat si cu intarzieri( asta pentru cine a platit).
    Prostia si incompetenta PNL...nu au fost in stare sa faca o lege/ordonanta coerenta si care sa respecte legislatia in vigoare...se mai si laudau prin presa ca au dat amenzi de 120 mil euro si ca banii se vor duce la spitale.
    Dar, ce sa le ceri lui Vela, Orban si PNL...o adunatura de politruci semianalfabeti...ajungi acolo prin pile si relatii
  • +8 (8 voturi)    
    tipic romanesc (Joi, 7 mai 2020, 10:04)

    moka [utilizator]

    MArim amenzile ca sa avem ce datorii sa stergem
    Trambitam in gura mare fake-ul ca nemtii s-au civilizat cu amenzi mari si ca de aia sa le facem noi mari
    Stim inca de la inceput ca nu le vom incasa niciodata
    Inca o data poprul a invat ca trebuie sa-l doara in cot de disciplina. De aia toti sunt zmei pe sosele la noi iar imediat ce trec granita, din Ungaria incolo, devin mielusei.
    Nu fiindca sunt amenzile mult mai mari acolo. Ci fiindca se aplica cum trebuie.
  • +3 (5 voturi)    
    Ce mizerie! (Joi, 7 mai 2020, 10:52)

    Heruvim [utilizator]

    Si noi astia care am respectat carantina? Care am aratat spirit civic si nu ne-am plimbat pe unde vrea muschiu nostru?

    Asa-i ca se pisa pe noi acum? FMM de jeguri.

    Politicienii sunt toti scursura. De la oricine ma asteptam la populism, dar maiputin de la USR.
    Lege si ordine. Cacat.

    Poate ma ia nervu si votez cu PSD la toama. De-al dracu.

    De ce sa anulati amenzile??? Au fost date legal.
  • -2 (6 voturi)    
    nam (Joi, 7 mai 2020, 10:55)

    idealogul [utilizator]

    Si cu romanii care s-au sinucis deoarece au primit amenzi care reprezentau venitul lor pe urmatorii 3 ani pentru nu stiu ce virgula de pe declaratie? Stiu cel putin un caz.
    Cum ii rezolva PNL pe aceia?
    Macar PNL e campion, primul loc pe planeta.
    Cele mai mari amenzi raportate la venituri. Bravo.
    • +2 (2 voturi)    
      Vreau sa aud cazul! MINCINOSULE! (Joi, 7 mai 2020, 12:19)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Daca a exista acest caz FA-L public! Daca nu esti un mincinos si un impostor!
    • +1 (1 vot)    
      Traznesti a pesedism de la o posta ! (Joi, 7 mai 2020, 17:59)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Dar nici macar d-ala de Kiseleff, 10 !

      PS. Ceva de genul Faurei, Lehliu sat (nu Gara pt ca nu te califici) !! :))
  • +1 (7 voturi)    
    USR e speranta (Joi, 7 mai 2020, 10:56)

    tahomir [utilizator]

    Speranta de a inlocui prostii si ticalosii de la PSD cu niste natangi noi , de la USR de asta data, ca nici ei nu pricep nimic.
    Si cum prostia si ticalosia merg mana in mana probabil ca odata ajunsi la butoane cei de la USR se vor dedulci si ei la miere.
    Oricum PSD+USR= LOVE de multa vreme.
    • +1 (1 vot)    
      Penelist istet ce esti !! (Joi, 7 mai 2020, 18:10)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      "Oricum PSD +USR = Love de multa vreme." Chiar inainte de 2012 cand PSD + USR = USL, nu-i asa ?

      Vezi, din cauza unora ca tine zicerea ca "Penelistii sunt tot niste pesedisti dar mai prosti" a devenit o axioma !

      PS. HN, acest text este un pamflet si rog sa fie tratat ca atare !
  • -1 (1 vot)    
    si (Joi, 7 mai 2020, 17:12)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cind zic ca usr e tot mai aproape de pdsr, sar trollii lor ca arsi.