Părinţii îşi pot lua zile libere până la încheierea anului şcolar / Legea merge la promulgare

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2020, 14:46 Actualitate | Politic


online
Foto: Needpix.com
Deputații au prelungit perioada până când părinţii îşi pot lua zile libere pentru supravegherea copiilor. Astfel, Camera Deputaților a amendat OUG 30/2020 și au introdus prevederea ca părinții să-și poată lua liber pentru supravegherea copiilor şi după încetarea stării de urgenţă, mai exact până la încheierea anului şcolar.

Deputații au votat în unanimitate cu amendamente proiectul de lege privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 30/2020 care prevede stabilirea unor măsuri în domeniul protecţiei sociale în contextul situaţiei epidemiologice determinată de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2. Proiectul a fost susţinut de Ministerul Muncii.

Potrivit actului normativ, se acordă zile libere unuia dintre părinţi pentru supravegherea copiilor, în situaţia suspendării cursurilor sau închiderii temporare a unităţilor de învăţământ unde aceştia sunt înscrişi, ca urmare a condiţiilor meteorologice nefavorabile sau a altor situaţii extreme decretate astfel de către autorităţile competente cu atribuţii în domeniu. Potrivit unui amendament inițiat de deputații Adrian Solomon (PSD) şi Eva Andrea Csep (UDMR) "prin excepţie, în anul 2020, aceste prevederi se aplică şi pe perioada imediat următoare încetării stării de urgenţă, până la încheierea anului şcolar".

O altă modificare introdusă se referă al faptul că pot beneficia de aceste prevederi părinţii care au copii cu vârsta de până la 12 ani, înscrişi în cadrul unei unităţi de învăţământ, sau au copii cu dizabilităţi cu vârsta de până la 26 de ani (faţă de 18 ani, cum era prevăzut iniţial), înscrişi în cadrul unei unităţi de învăţământ.

De precizat este că prevederile prezentei legi nu se aplică în cazul în care unul dintre părinţi are raportul de muncă suspendat pentru întreruperea temporară a activităţii angajatorului, în condiţiile art. 52 alin.(1) lit.c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

De asemenea prevederile prezentei legi nu se aplică nici în cazul în care celălalt părinte nu realizează venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, cu excepţia situaţiei în care este încadrat în grad de handicap grav sau accentuat şi astfel este scutit de la plata impozitului pe venit".

Camera Deputaților este forul decizional în acest caz iar legea merge la promulgare la președintele Klaus Iohannis.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8980 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Praf in ochi (Miercuri, 6 mai 2020, 15:52)

    Cetateanul-Z [utilizator]

    Aceasta lege e inutila pentru cei care lucreaza in companii mici sau medii. Cine face munca parintilor care stau acasa in tot acest timp? Sunt nevoiti sa se intoarca la lucru si nu au alternative de a supraveghea copiii.

    Gradinitele ar trebui redeschise deoarece nu exista victime in randul copiilor cauzate de sar-cov-2 si este foarte putin probabil ca virusul sa fie transmis de copii mai departe.
    https://www.forbes.ro/elvetia-copiii-sub-10-ani-nu-raspandesc-virusul-162679

    Bine ca in cazul epidemiei de rujeola din cauza careia au murit zeci de copii nu s-a luat nicio masura (vaccinare obligatorie, scoaterea din comunitate a celor care nu se vaccineaza), dar in cazul sars-cov-2 tinem gradinitele inchise.
  • +11 (11 voturi)    
    masura luata de bugetari pt bugetari (Miercuri, 6 mai 2020, 16:28)

    gigiduru_ [utilizator]

    Ce sa-ti mai iei zile libere cand deja stai, ca vorba aia, esti la 'stat'.
    • +2 (2 voturi)    
      Corect. In mediul privat esti liber sa stai de tot (Miercuri, 6 mai 2020, 16:38)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru_

      Ei cred ca cei din mediul privat inchid sandramaua cand vor, si pleaca acasa la copii.
      Da, pleaca, dar de tot.
    • +3 (3 voturi)    
      E ideala masura pentru ei (Miercuri, 6 mai 2020, 17:11)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru_

      De pe 15 stau acasa cu copiii, pana pe 15 "au lucrat de acasa".
      Ceilalti sa merga la munca, cineva trebuie sa plateasca atata amar de bugetari.
      Partea buna si spectaculoasa o sa fie cand o sa vada cetatenii ca tara merge foarte bine si cu o treime dintre bugetari la munca.
      Asta o sa fie interesant de aratat.
  • +6 (6 voturi)    
    Asta se intoarce impotriva parintilor (Miercuri, 6 mai 2020, 16:32)

    Popcea [utilizator]

    Politicienii astia nu se gandesc mai departe de varful nasului. Ce credeti voi ca se ca intampla cand ii spui unui angajator privat (fie ca multinationala cu sute de angajati, fie ca e patron cu 3 angajati), ca trebuie sa-si plateasca angajatii care stau acasa si nu produc nimic? Ce o sa faca angajatorul asta de acum incolo? Se va feri de angajati care au copii. Pentru ca poate la anul sau chiar in toamna o sa apara alta gripa si iar o dam in situatie de urgenta, copiii acasa, parintii cu ei. Ninge doua zile, se inchid scolile, iar sta parintele acasa. Cine isi asuma riscul asta? Si asa cei trecuti de 35 de ani greu se mai angajeaza. De acum va exista un motiv in plus sa nici nu fie selectat CV-ul. Di nimeni nu o sa-i spuna macar de ce nu va fi chemat la interviu. Sa nu-mi spuna cineva ca angajatii cu copii sunt mai motivati, mai seriosi pt ca au o responsabilitate... nu e asa. Nu in Romania! E o prostie cat casa legea asta si nici nu ajuta la nimic. In vacante ce faceau pana acum copiii sub 12 ani? Stateau parintii cu ei vara?
    • +1 (1 vot)    
      Un comentariu (Joi, 7 mai 2020, 15:37)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      "cei trecuti de 35 de ani greu se mai angajeaza" -> cred ca mai depinde ce ocupatie ai, se cunostinte ai etc, nu cred ca poti generaliza.

      O completare referitoare la piata de joburi: de cand cu coronavirusu' se spune ca a scazut puterea de negociere a celor ce vor sa se angajeze, in detrimentul firmelor. Practic firmele se afla intr-o pozitie mai buna zilele astea.

      Om trai si om vedea.
  • -2 (4 voturi)    
    Telemunca (Miercuri, 6 mai 2020, 17:51)

    of of [utilizator]

    Multe joburi se pot face și de acasă.
    • +3 (5 voturi)    
      cu copii in jurul tau? (Miercuri, 6 mai 2020, 18:35)

      Mihai Ioan [anonim] i-a raspuns lui of of

      cu copii in jurul tau? Ai incercat? Sau vorbesti doar sa afli in treaba?
        #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    lege mai mult pentru bugetari (Miercuri, 6 mai 2020, 21:04)

    marx7 [utilizator]

    parca deja astia dau legi doar pentru bugetari, altii nu mai exista in tara asta. La cati au intrat in somaj probabil ca in curand intr-adevar cifra angajatilor in privat nu va mai fi semnificativa nici cat inca era... Din pacate.
    Sa-i vad eu atunci de unde isi mai scot pensiile speciale si salariile bugetare tot crescute in ultimii ani. O sa mai imprumute din strainatate, dar nu cred ca mai merge mult nici faza asta.
    Daca tot vor sa dea o lege in care sa sprijine si parintii, si in special pe cei din mediul privat, si poate ...in acelasi timp sa contracareze somajul in crestere, de ce nu ar da o lege de scutire de impozit ceva pentru bone sezoniere/temporare care sa fie sustinute chiar si cu minim pe economie dar direct de stat?
  • 0 (0 voturi)    
    am votat la urna sau la ghena? (Miercuri, 6 mai 2020, 22:40)

    mbembe [utilizator]

    se pare ca am votat gunoaie!