Cseke Attila: Preşedintele Iohannis a folosit în mod batjocoritor limba maghiară

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 5 mai 2020, 21:55 Actualitate | Politic


Cseke Attila
Foto: Facebook
Liderul grupului senatorilor UDMR, Cseke Attilla, spus, marţi, în plen, că maghiarii au ajuns să le fie batjocorită limba, referindu-se la declaraţia preşedintelui Klaus Iohannis privind proiectul de lege referitor la autonomia Ţinutului Secuiesc.

"Am ajuns ca limba noastră, limba maghiară, să fie batjocorită. Aşa cum pentru români, limba română este cea mai frumoasă limbă şi este absolut logic acest lucru, aşa şi pentru maghiari limba maghiară este cea mai frumoasă. Nu credem că trebuie permis un asemenea derapaj. UDMR din 1999, aşa cum am mai spus, are în programul politic, nu este un secret, nu este o noutate, nu este ceva care a apărut acum acest deziderat al autonomiei. Autonomia, ca şi formă de organizare administrativă care poate acorda un cadru instituţional pentru păstrarea identităţii comunităţii maghiare, fie că este vorba de identitatea etnică, culturală, istorică, economică şamd. Dacă există modele în acest sens în Uniunea Europeană, de ce nu ar trebui să tindem spre ele? De ce ar trebui să rămânem într-un model de organizare pe care îl avem astăzi? Este un demers legitim al comunităţii maghiare şi al UDMR", a spus Cseke Attila, în plenul Senatului, la dezbaterea a două acte normative iniţiate de foşti parlamentari UDMR, în 2004.

El a adăugat că proiectele privind autonomia Ţinutului Secuiesc şi Codul administrativ ar fi trebuit discutate "raţional, civilizat, echilibrat".

"Din păcate, după ziua de miercuri, săptămâna trecută, după declaraţia preşedintelui, nu s-a mai putut discuta raţional, echilibrat şi civilizat despre acest subiect. Preşedintele nu numai că a acuzat un partid politic parlamentar, şi nu este treaba noastră de a ne pronunţa asupra acestui aspect, dar a şi folosit în mod batjocoritor limba maghiară şi a batjocorit şi a acuzat şi comunitatea maghiară ca fiind o comunitate care participă la un anumit troc, prin nu ştiu ce birouri secrete, prin Parlament, cu premierul altei ţări. Aş vrea să reafirm ceea ce am afirmat în ultimii 30 de ani, întotdeauna: UDMR a fost o formaţiune pe eşicherul politic românesc care s-a luptat prin căi democratice în Parlament, prin proceduri, prin metode politice legitime, de reprezentare a comunităţii care ne-a dat mandat de-a lungul a 30 de ani", a susţinut Cseke Attila.

Senatorul UDMR a afirmat că a promovat proiecte pe care "comunitatea maghiară le consideră importante".

"Oare unde ar trebui să le promovăm, dacă nu, aici, în Parlament? (...) Am ajuns, după 30 de ani de democraţie, ca un preşedinte, care de altfel face parte dintr-o comunitate etnică minoritară în România, să ne acuze că vrem să vindem Ardealul. Este o chestiune foarte gravă şi care, din păcate, a schimbat întreaga posibilitate de a dezbate un asemenea subiect", a completat senatorul UDMR.

Potrivit liderului senatorilor UDMR, există ţări ale Uniunii Europene în care autonomia teritorială este asigurată pentru o anumită regiune. El a dat drept exemplu Tirolul de Sud.

"Dacă am fi putut să discutăm raţional, am fi văzut şi faptul că nu acum prin Codul administrativ propus de UDMR s-a introdus obligativitatea folosirii limbii materne în administraţia publică locală. Această obligaţie există din 2001, stimaţi colegi care contestă, şi mai ales de la PNL. Această obligaţie există din 2001, în legislaţia publică locală şi se aplică în toate UAT-urile unde o comunitate etnică are o proporţie mai mare de 20%. Nu este nimic nou sub soare. Nu trebuie nimic prezentat ca fiind scandalos, ca fiind ieşit din comun, din moment ce de 19 ani se aplică această reglementare. Sperăm că vom reveni la un climat în care o asemenea dezbatere în societate va putea avea loc", a declarat Cseke Attila.

Preşedintele Klaus Iohannis a criticat, miercurea trecută, proiectul de lege privind autonomia Ţinutului Secuiesc, susţinând că PSD a ajutat UDMR să treacă acest act normativ în Camera Deputaţilor. Ulterior, în aceeaşi zi, proiectul a fost respins de Senat.

"Jo napot kivanok, PSD. Este incredibil, dragi români, ce se întâmplă în Parlamentul României. PSD a ajutat UDMR să treacă prin Camera Deputaţilor o lege prin care dă autonomie largă Ţinutului Secuiesc. Este incredibil unde s-a ajuns cu acest PSD. Este incredibil ce înţelegeri se fac în Parlamentul României. În timp ce noi, eu, Guvernul, celelalte autorităţi ne luptăm pentru vieţile românilor, ne luptăm ca să scăpăm de această pandemie, marele PSD se luptă în birourile secrete din Parlament ca să dea Ardealul ungurilor. Jo napot, Ciolacu. Oare ce v-a promis liderul de la Budapesta, Viktor Orban, în schimbul acestei înţelegeri?", a spus şeful statului într-o declaraţie susţinută la Palatul Cotroceni.

Senatul a respins, marţi, în calitate de for legislativ decizional, propunerea legislativă privind Statutul autonomiei personale a comunităţii maghiare din România şi propunerea legislativă privind Legea cadru a autonomiei personale a comunităţilor naţionale, acte normative iniţiate de foşti parlamentari UDMR, în 2004.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















4952 vizualizari

  • +22 (34 voturi)    
    ... (Marţi, 5 mai 2020, 21:58)

    ak33 [utilizator]

    nici nu m am deranjat sa citesc ce a zis otilo asta
    hai la somnic nene , voi batjocoriti romania de 30 de ani si nu va trage nimeni la raspundere
  • +14 (24 voturi)    
    De multi ani udemeristii (Marţi, 5 mai 2020, 22:07)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    au folosit în mod batjocoritor limba maghiară.

    Uite rezultatul. Il trec la "lectii invatate"? Nu!

    Convietuim asa...
  • +17 (33 voturi)    
    asa cum (Marţi, 5 mai 2020, 22:20)

    ursu78 [utilizator]

    Asa cum au folosit ungurii in RO in anii 30-40 cand exterminau romanii?
    Poate ai dreptul sa vorbesti dupa poporul maghiar isi cere iertare pentru exterminarea romanilor din ardeal.
  • +10 (16 voturi)    
    astept cu infrigurare alegerile (Marţi, 5 mai 2020, 22:36)

    ..13 [utilizator]

    Poate atunci scapam si de UDMR si raman numai in cadrul reprezentantilor nationalitatilor conlocuitoare...

    Cred ca este suficient dupa 30 de ani de ghidusii...
    Enough!
  • +11 (17 voturi)    
    daaa (Marţi, 5 mai 2020, 22:36)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    Cel mai mare talent pe care il au unii lideri ai comunitatii maghiare din Romania este acela de a se da loviti, de a se victimiza, precum istericele din telenovele. De altceva nu sunt in stare, cam ca si majoritatea politicienilor romani.

    Sunteti la fel cu dacopatii aia aiurea (nu vorbesc de iubitorii veritabili ai istoriei) de vin cu avioane gen danezii erau daci etc.

    Vreti mai multe de la Romania? Puneti umarul!

    Vreau sa vad si eu, macar 10 proiecte pe dezvoltare economica in HarCov. Ca e cam saracie pe acolo...
  • +9 (13 voturi)    
    Cseke Attila (Marţi, 5 mai 2020, 23:09)

    Rahan5 [utilizator]

    este gagauz (etnie turcica din Basarabia - ca si Eugen Tomac de la PMP) si nu maghiar.
    Nu stiu de ce UDMR-ul l-a gasit tocmai pe Cseke Attila sa vorbeasca in numele maghiarilor / secuilor.
  • +6 (12 voturi)    
    Stim toti care-i realitatea in Harghita Covasna (Marţi, 5 mai 2020, 23:33)

    Alexandersson [utilizator]

    Sa va povestesc pe scurt o patanie de-a mea din clasa a patra!

    Era in 1987, intr-o iarna in care parintii m-au lasat sa merg cu colegii de scoala in excursie la Tusnad, la sfarsitul saptamanii.
    Dupa drumul lung si frumos prin munti cu trenul, ne-am cazat la o vila turistica si fiind o zi frumoasa de iarna cu zapada si fara vant, am iesit cu acordul supraveghetorilor, in apropiere sa ne jucam cu zapada. Dupa ceva timp in care ne-am bulgarit si-am facut un om de zapada, am observat in apropiere un derdelus unde era alta gasca de copii cu sanii si schiuri. Gandindu-ma ca sunt tot in excursie ca si noi m-am dus sa ma dau cu sania pe derdelus. N-am avut timp sa-mi dau seama ce se intampla ca instantaneu respectivii copii, care vorbeau maghiara m-au luat la cotonogeala fara sa ma intrebe nimic. Aveau intre 6 si 12 ani. Au actionat exact ca un grup de talhari in toata regula. Unul mi-a pus piedica si m-a trantit la pamant si ceilalti dadeau cu picioarele in mine. Abia atunci mi-am dat seama ca vorbeau maghiara. N-am patit nimic pentru ca aveam haine groase si mi-am acoperit fata. Cei din grupul meu nu au vazut nimic asa ca lucrurile au ramas in aer. True story!
    Dupa intamplarea asta, in zilele urmatoare n-am reusit sa cumpar mai nimic de la magazinele din statiune pentru ca nu intelegeam ce spuneau vanzatoarele.
    Asadar, dragii mei, nu va lasati impresionati de povesti de adormit copiii. Presedintele si alti oameni care pot parea xeofobi la prima vedere stiu ei ce spun.

    Ciobi, am crescut mare si acum nu mai stau cu mainile-n san daca ma luati la trei pazeste. Dau si eu, sa-ti fie clar! De data asta ati sarit calul si toata dramoleta voastra infecta trebuie sa se opreasca aici,

    Cu toate astea nu mi-am permis sa-i urasc aiurea pe oamenii de etnie maghiara. Ba chiar le-am luat apararea cand erau neajutorati in fata unor atacuri xenofobe si chiar am calmat spiritele in multe ocazii.

    Morala: Fie ca sunteti romani sau maghiari, aveti respect unii fata de altii!
    • +5 (9 voturi)    
      Eu zic ca (Miercuri, 6 mai 2020, 0:59)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Alexandersson

      te-au tratat chiar bine baietii secui din Tusnad !.
      Cam de la 11-12 ani toti au cate un cutit bagat la cisma. Mai ales iarna.
      Daca te-au cotonagit si nu au scos cutitul la tine (macar sa te sperie) ia-o ca un semn de ,,respect" !. :-))
  • +5 (11 voturi)    
    comunitatea maghiara participa la troc ?! (Marţi, 5 mai 2020, 23:39)

    ics_11 [utilizator]

    nu a zis nimeni despre comunitatea maghiară "ca fiind o comunitate care participă la un anumit troc". sunt anumiti indivizi despre care s-a spus ca fac trocuri, unii fiind din comunitatea romana. dar nu comunitatile fac trocuri, ci pesoane din 2 partide .
    cred ca acest individ nu cunoaste limba romana asa cum ar trebui s-o cunoasca un cetatean roman, este clar ca n-o intelege sau mai exact o intelege gresit.
    trebuie sa iesim masiv la vot la alegerile locale si parlamentare, sa votam orice altceva decat psd, si, daca vom iesi suficient de multi, ca bonus, scapam si de udmr.
  • -4 (6 voturi)    
    Noa.. (Miercuri, 6 mai 2020, 0:09)

    baimarean [utilizator]

    mene tek hoza...
    • +2 (2 voturi)    
      mene tek hoza... (Joi, 7 mai 2020, 20:36)

      niciolae [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      @baimarean
      Ce zici mă?
      Nici google n-a știut să traducă!
  • +6 (8 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 6 mai 2020, 1:33)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    odata si-odata or sa se sature sa chitaie si secuii astia ... nu mai poate udemereu' ala de grija traiului lor ...
  • +5 (7 voturi)    
    Limba lor ... (Miercuri, 6 mai 2020, 3:44)

    danmarian [utilizator]

    Prea sensibili au devenit ungurasii si secuii ! Daca nu le mai place viata in Romania sa se duca unde vor ! Poate in Ungaria unde-si pot vorbi limba ! Dintre romani sunt plecati cateva milioane ! De ce nu s-ar duce si ungurasii si secuii ? Sau au radacini adanci la ciubucurile si pungasiile din Romania a carei limba nu vor sa o vorbeasca ? Si sa-l ia si pe porcul de Tokes - pentru care am manifestat si l-am sprijinit in '989 cand il incoltise Securitatea - Nu a meritat ! Tot porc este si se manifesta ca atare .
  • -6 (6 voturi)    
    la toti le pasa de minoritati... sau nu? (Miercuri, 6 mai 2020, 6:25)

    eucomentez [utilizator]

    Desi aparent toti sunt ingrijorati de minoritati, de fapt oamenilor nu le pasa. E doar un val de ura declansata de presedinte folosind informatii false pentru a castiga cateva voturi in plus.

    Legile minoritatilor sunt importante pentru minoritati si nu au nici o implicatie asupra majoritatii. Ar trebui tratate cu seriozitate si cu responsabilitate, nu cu batjocura.
    • +2 (2 voturi)    
      minoritati (Joi, 7 mai 2020, 20:35)

      niciolae [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      @eucomentez
      Singura minoritate tratată cu privilegii este cea maghiară.
      Pentru minoritatea țigănească (romă? rromă?) țipă niște ong-uri care primesc fonduri, pe care și le îndeasă în buzunarele proprii.
      Celelalte minorități nu contează decât la votul în cadrul grupului minorităților din parlament, cumpărat de obicei de cei majoritari.
      În schimb, minoritatea maghiară are drepturi mai mari decât majoritatea română. În nicio altă țară, o minoritate nu are atâtea privilegii.
  • +6 (8 voturi)    
    Batjocura (Miercuri, 6 mai 2020, 7:25)

    Mircea11 [utilizator]

    Dar cum batjocoriti voi limba romana, nu va pasa ?
    Desigur, de catre cei care mai vorbesc limba romana.
  • +1 (1 vot)    
    tampit (Miercuri, 6 mai 2020, 22:43)

    Ilidia [utilizator]

    Individul chiar ne crede tampiti? Johanis a folsit o formula de salut in l.maghira. Chiar daca a vrut sa fie ironic, n-a jignit pe nimeni in afara de magarul asta...