​Ciolacu: PSD va depune o plângere la CNCD împotriva lui Iohannis pentru instigare la ură

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 1 mai 2020, 16:28 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Hotnews
Preşedintele interimar al PSD Marcel Ciolacu a anunţat, vineri, că va depune o plângere la Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD) împotriva preşedintelui Klaus Iohannis pentru "instigare la ură pe baza răspândirii de informaţii false". Anunțul lui Ciolacu vine în contextul în care Klaus Iohannis a atacat dur PSD pe tema proiectului de lege privind autonomia Ţinutului Secuiesc.

"Îi solicit ferm preşedintelui Iohannis să vină cu dovezi clare, altfel toată lumea va înţelege că este o nouă minciună din seria celor pe care le-a lansat la adresa profesorului Streinu-Cercel sau pe tema redeschiderii şcolilor din Franţa. Solicit comisiilor parlamentare de control SRI şi SIE să se întrunească săptămâna viitoare şi să convoace şefii serviciilor pentru a prezenta un raport oficial asupra informaţiilor false enunţate în spaţiul public de preşedintele Iohannis. PSD va depune o plângere la Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării împotriva lui Iohannis pentru instigare la ură pe baza răspândirii de informaţii false", a scris Ciolacu pe pagina sa de Facebook.

De asemenea, liderul PSD mai spune că preşedintele Iohannis, prin declaraţiile legate de Ţinutul Secuiesc, a vrut "să acopere incompetenţa Guvernului PNL pe care îl conduce".

"Iohannis şi-ar fi dorit să ascundă incompetenţa guvernului PNL care nu vine cu un plan de relansare a economiei. Singurii care au făcut sacrificii au fost cetăţenii, care au stat în casă. E dreptul lor să ştie când se pot întoarce la muncă, când pot să-şi ia salariu. Nici guvernul PNL şi nici Iohannis nu le spun nimic! Apelează la diversiuni penibile", se afirmă în postare.

Atacul lui Ciolacu la adresa președintelui Iohannis are loc în contextul în care acesta a acuzat public PSD că „în Parlament PSD se luptă să dea Ardealul ungurilor”, după ce un proiect de lege privind autonomia Ţinutului Secuiesc a fost adoptat tacit la Camera Deputaţilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4239 vizualizari

  • -6 (22 voturi)    
    Cand nu face Iohannes nimic, (Vineri, 1 mai 2020, 16:38)

    asistat [utilizator]

    nu va convine, cand face o idiotenie iarasi macaniti... Ce sa mai faca omu sa va faca pe plac?!?
    • +8 (12 voturi)    
      apropos postacule (Vineri, 1 mai 2020, 22:37)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      dar stapanii tai din psd ce au facut inafara de latrat in pandemia asta?!

      PS: pnl (bun - rau) a luat practic aceleasi masuri cu franta, germania etc... brusc nu sunt bune?!
      a scuze, vb cu un psdist: a luat aceleasi masuri cu rusia, turcia etc... nu sunt bune ?!
  • +24 (28 voturi)    
    Lol (Vineri, 1 mai 2020, 16:39)

    mitg [utilizator]

    ciolanu e totalmente penibil.
    • +12 (14 voturi)    
      Va dorim succes in proces (Vineri, 1 mai 2020, 21:00)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ciolanul nu este numai penibil dar se crede si destept si smecher. De ce s-a ajuns ca udmr-ul sa aiba mai multe drepturi decat Romanii, findca toti i-au tinut aprope in majoritate psd, ca stea cat mai mult la ciolan. Daca puiteau psd-ul dadeau nu numai Ardealul ci chiar si Moldova,Bucovina poate si Cadrilaterul numai ei sa fie la butoanele avutiei .Iar in privinta procesului va doresc succes si asteptam finalul. Multi dintre politicieni ne-au promis procese dar pana in prezent slabe rezultate. Cert este ca johanis v-a prins cu izmenele in vine. Unde au fost veorica,buzatu si alti corifei ai psd-ului de nu au intervenit pana acum.
  • +25 (29 voturi)    
    p$d + udmr = puscarie (Vineri, 1 mai 2020, 16:43)

    yoyosm [utilizator]

    ciolacule, las-o mai moale... ce ati facut voi impreuna cu udmr e cam caz de puscarie in orice stat normal in care justitia functioneaza independent de politic. udmr - prin definitia lor ca partid pe considerente etnice incalca flagrant constitutia si ar trebui scos in afara legii. iar voi lichelelor pentru un fotoliu cald in guvern sau parlament le dati astora tara pe tava? oare cata autonomie locala au romanii din Ungaria? cat invatamant in limba maghiara? care este partidul romanesc pe considerente etnice (echivalent udmr) din Ungaria?
  • -16 (22 voturi)    
    Poate inainta si o adresa SRI (Vineri, 1 mai 2020, 16:43)

    Fides [utilizator]

    Jo nu mai pot. Sa scotinla iveala marota cu Ardealul doar pentru ca scade PNL in sondaje e de vis. Klaus o sa ne mai mire si pe viitor, averi rabdare cu el.
    PS Are vreun tutorial video cum s-a tuns? Poate l-a filmat Carmen, intreb, poate nu acum dar pe viitor? Ca si asa mai stamacasa, sa ne ajute direct.
    • +7 (9 voturi)    
      azi (Vineri, 1 mai 2020, 22:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      cand am fost in gradina, am calcat in ceva... aparent tu l-ai si mancat!
  • +21 (25 voturi)    
    Ținutul Secuiesc nu există ca UAT. (Vineri, 1 mai 2020, 16:43)

    asavreau [utilizator]

    Ciolacu insistă în prostie.În loc să tacă,să lase să se aștearnă uitarea peste prostia făcută,Ciolacu insistă,scormonește în durerea românilor.Bre Ciolacu,ai trădat .Ca prostu.Din răutate.Din ranchiună politică.
  • +23 (29 voturi)    
    a (Vineri, 1 mai 2020, 16:56)

    adrian67 [utilizator]

    Eu urasc PSD din 1990. Nu ma reclami si pe mine, prostule?
  • +16 (18 voturi)    
    Contra Contradictie (Vineri, 1 mai 2020, 16:57)

    puiepsd [utilizator]

    Cum poti sa fie asa de praf? Si proiectul de lege care face limba maghiara obligatorie cum o explica tov? :)) http://tiny.cc/4sm6nz
  • +17 (21 voturi)    
    Ura pentru voi e demult tati (Vineri, 1 mai 2020, 17:01)

    martianu [utilizator]

    Bo$$, patron, sefule, faraonule, printule si cum va mai place voua la pesedei sa vi se spuna, ura asta pentru voi e de mult.

    Iohannis are dreptate, sunteti niste lepre ordinare.
  • +24 (28 voturi)    
    Impertinenta Ciolanului (Vineri, 1 mai 2020, 17:05)

    Cozmin30 [utilizator]

    O asemenea plangere inseamna impertinenta.
    Nu a fost nicio instigare la ura.
    udmr-ul instiga la ura impotriva Romanilor.
    Presedintele a facut ce trebuia sa faca, in fata atacurilor iredentiste repetate ale udmr si ale celorlalti tradatori ai tarii.
    A avut in mod sigur rapoarte de la Serviciile de Informatii ale tarii, dar si fara asemenea rapoarte, daca ai macar un pic de minte, poti intelege planurile iredentiste marsave ale udmr.
    In primul rand, a cere astazi orice drepturi sau privilegii, mai mult decat au acum, inseamna impertinenta.
    Minoritatile au in Romania absolut toate drepturile imaginabile.
    Orice pretentie in plus, inseamna ca, in spatele unor cuvinte mestesugite, se ascunde altceva. Propunerea de autonomie a unei zone din Romania, repusa mereu si mereu in discutie, ascunde pretentia clara ca acea zona sa fie extrasa de sub autoritatea Statului Roman.
    Cu ajutorul psd si al altor tradatori, astazi propunerea trece tacit la camera, data viitoare, profitand de carantina, de vacanta, de votul prin corespondenta al parlamentarilor, chipurile din greseala, trece si de senat.
    Mituind sau santajand niste judecatori corupti de la CCR, propunerea poate trece si de CCR.
    Daca nu prima data, poate a doua oara, poate a treia oara.
    CCR a dat multe decizii aberante, criminale, nelegale, netemeinice si neconstitutionale.
    Dupa eliminarea tuturor autoritatilor Romane din zona, urmeaza cererea de independenta, apoi unirea cu Ungaria.
    Nu este un fals conflict interetnic.
    Usor, usor, Romanii din aceste judete au fost alungati sau deznationalizati, Limba Romana nu se mai invata, nu se mai foloseste, programa scolara, manualele nu mai refleca realitatea, ci pozitia mincinoasa a udmr, privind istoria Transilvaniei.
    Se impune ca scoala sa ajute la formarea oamenilor, sa nu mai poata fi pacaliti atat de usor, de politica iredentista a pasilor marunti, dusa de udmr
  • +21 (23 voturi)    
    Ciolacu ??? (Vineri, 1 mai 2020, 17:09)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...hai sictir !
  • -4 (10 voturi)    
    bravo (Vineri, 1 mai 2020, 17:13)

    zigot [utilizator]

    psd, bravo ciolacu, bravo arsene;
    apropo, cat au donat membrii psd( ca de altfel toti
    politicienii si ceilalti cu salarii si-mai ales- pensii
    nesimtite) ptr asigurarea materialelor sanitare si a conditiilor de munca ptr medicii din spitale in aceasta
    perioada?
    pot fi placut surprins?
    ma convingi dle presedinte?
  • +16 (18 voturi)    
    Mai bine la Haga (Vineri, 1 mai 2020, 17:17)

    Koczka [utilizator]

    Fie voit sau nu acest Ciolacul face jocul revizionismului maghiar și poate al sponsorilor de la Kremlin prin filiera siriană ( Haysam & fi )
  • +12 (14 voturi)    
    delirul acestui ins nu se mai sfarseste (Vineri, 1 mai 2020, 17:21)

    panduru [utilizator]

    Cine vrea sa priceapa ce a vrut sa spuna Iohannis, este invitat sa citeasca
    https://proeconomicaalapitvany.ro/despre-noi
    https://uzp.org.ro/31214/expansiunea-economica-a-ungariei-in-transilvania-planul-kos-karoly/
    https://www.podul.ro/articol/dungaciu-epidemia-de-hungaro-virus-ameninta-regiunea-planul-ungariei-pentru-maghiarii-din-transilvania-decorat-de-horthy-10211.html
  • +16 (18 voturi)    
    Împotriva cui să facă plângere (Vineri, 1 mai 2020, 17:21)

    BEDE [utilizator]

    Cred că ar trebui să facă plângere împotriva a cel puțin 35% din cetățenii României, cărora le este o scârbă grozavă și de P$D și de UDMR.
    MInciună? Ce să fie minciună? Cumva acel proiect de lege care a circulat prin Camera Deuputailor este o minciună? Sau ce este minciună?
  • +16 (18 voturi)    
    Omul asta e jenant! (Vineri, 1 mai 2020, 17:29)

    Mesteacan [utilizator]

    Mai este si batut in cap pe deasupra... nu intelege ca acum trebuie sa taca si el un pic (este 1 Mai... uita lumea repede ce gafa a facut..., votantii au memoria scurta), nu trebuie sa mai spuna nimic pe tema asta, ca-i sare Veorica la jugulara :)
  • +15 (17 voturi)    
    Mineriadele nu au fost instigare la ura ? (Vineri, 1 mai 2020, 17:30)

    ruskimushki [utilizator]

    si apel direct la ucidere ?

    ciolacule, ciolacule, dupa mutra se vede ce caracter infect ai
    d-apoi daca deschizi gura aia de blegoman
  • +12 (14 voturi)    
    Ciolacu insista... (Vineri, 1 mai 2020, 17:30)

    ..13 [utilizator]

    Este oarecum penibil...

    #ciumarosie va disparea
  • +15 (17 voturi)    
    Mult tupeu (Vineri, 1 mai 2020, 17:32)

    RoFa [utilizator]

    are ciolanul asta! As spune ca mai degraba galagia pe care o face acest individ are scopul de a acoperi mizeria care s-a produs in Camera Deputatilor in mandatul lui.
    Actiunile si discursul acestul individ arata pe de-o parte disperarea celui ce poate fi banuit de ceva mult mai grav decat instigarea la ura (la care se refera) si pe de alta parte gradul de prostie pe care o atribuie PSD-ul populatiei romanesti.
  • +10 (12 voturi)    
    Redactata tot de " Miko Erno " bacs Ciolacus ? (Vineri, 1 mai 2020, 17:40)

    Plagarus [utilizator]

    Sireacul,va cade de prost mai ceva ca Vasilica Veorica.
  • +14 (16 voturi)    
    Bravos Tractor! (Vineri, 1 mai 2020, 17:41)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Te-a facut Veorica!
    Esti mâncat!
  • +7 (17 voturi)    
    inainte de ura (Vineri, 1 mai 2020, 17:53)

    cucuveauamov [utilizator]

    e un inca un indemn, pentru votantii lui, la prostie
  • +12 (14 voturi)    
    Ăștia (Vineri, 1 mai 2020, 17:55)

    clencix [utilizator]

    Ăștia n-au nimic sfânt!
    • +5 (5 voturi)    
      ba da (Sâmbătă, 2 mai 2020, 1:03)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      burta lor.
  • +14 (16 voturi)    
    Ghici cine e seful CNCD?? un UNGUR (Vineri, 1 mai 2020, 18:01)

    Boham [utilizator]

    PSD si UDMR au numit la CNCD un UNGUR de-al lor
  • +11 (13 voturi)    
    instigare (Vineri, 1 mai 2020, 18:02)

    nahir [utilizator]

    la ură împotriva cui? A psd? Pagubă-n ciuperci.
  • +14 (16 voturi)    
    Pacat (Vineri, 1 mai 2020, 18:04)

    DurAndrei [utilizator]

    Pacat ca portul ilegal de creier nu e sanctionat. Ciolanu' constionalu' avea multe amenzi.
  • +12 (14 voturi)    
    da (Vineri, 1 mai 2020, 18:05)

    AM1981 [utilizator]

    Si pentru prentu propunerea care a iscat totul? nu se sesizeaza nimeni ca nu si-au facut treaba pentru care sunt platiti?
  • +15 (19 voturi)    
    un jeg (Vineri, 1 mai 2020, 18:19)

    DiDiRo [utilizator]

    ORDINAR
  • +14 (18 voturi)    
    Mai prostache (Vineri, 1 mai 2020, 18:20)

    morex [utilizator]

    Completeaza cererea aia cu numele majoritatii romanilor, ca si ei va urasc de moarte pe voi, gangsteri comunisti fara rusine.
  • +18 (22 voturi)    
    Dragă Ciolacule din Simileasca de Buzău, (Vineri, 1 mai 2020, 18:27)

    Rescator [utilizator]

    Ești un jalnic trădător și vei răspunde pentru
    faptele tale antinaționale.Oare Volguța ce zice de
    asocierea lui Vadim cu Iohannis!?
  • +15 (19 voturi)    
    ha ha ... psd a depus plangere la cncd (Vineri, 1 mai 2020, 18:29)

    qwerasdf [utilizator]

    cand unul dintre facocerii aia din esalonul 1, vulguta parca, l-a facut pe asta nazist?
  • +11 (13 voturi)    
    Ăștia (Vineri, 1 mai 2020, 19:23)

    Alexa.99. [utilizator]

    au luat-o razna de tot. Fix acum, la izolare si pandemie, i-a apucat circul ăsta.
  • +17 (17 voturi)    
    Noroc că avem un neamț,președinte! (Vineri, 1 mai 2020, 19:27)

    Houthi [utilizator]

    Ciolacule,tu și cu pesedeul tău,sunteți o rușine!KWJ apără integriatea națiunii romane,de care voi vă bateți joc, scoțînd-o pe tarabă.Trebuie să luptăm întîi împotriva ciumei roșii,apoi împotriva covidului!
  • +10 (12 voturi)    
    constatare (Vineri, 1 mai 2020, 19:55)

    sile1 [utilizator]

    Daca vreti sa va convingeti si mai mult nu doar de prostia lui Ciolacu ci si de gradul de nebuneala la care a ajuns baiatul asta ar fi bine sa cititi si ce scrie el pe pagina lui de Facebook,scriere preluata si pe site-ul Digi24.

    Asta la depasit cu mult la tampenie pe Dragnea si pe Viorica.

    Asta o fi soarta PSD ca succesiunea la conducere sa se faca cu indivizi din ce in ce mai penibili !
  • +8 (10 voturi)    
    Neserios si Iuanash asta: (Vineri, 1 mai 2020, 21:18)

    Miky113 [utilizator]

    auzi tu veorico sa instige lumea impotriva pesedeului !

    Mergem pana la capat:: la Cedo, la Keovesi, la Cioabyi, in Brazilia, LaTrump, LaNiaNelu, LaRahova, LaPadureaBaneasa, LaTushnadBanyia, LaViena, LaDorneanu , La Constantinopole
  • +9 (11 voturi)    
    Hotzu striga hotzii (Vineri, 1 mai 2020, 21:25)

    radu222 [utilizator]

    Caracteristic PSD. Hotzu striga hotzii. Ciolanule, cred ca KWJ are mai multe dovezi ca sa te dea pe mana justitiei ca ai tradat tzara. Intinde numai coarda.
    PSD este de mult in cardasie cu UDMR si ati vrut sa profitati de pandemie, cand toti sunt ocupati ca sa rezolve problemele grave cu care se confrunta tzara, ca sa treceti pe shestache legea privind autonomia tinutului secuiesc. Cea ar fi urmat e foarte bine punctat de Cosmin 30.
  • +7 (9 voturi)    
    Unde e instigarea? (Vineri, 1 mai 2020, 22:06)

    clujanu [utilizator]

    Da, este adevarat ca va uram pentru ca nu va faceti datoria. Va preocupat in permanenta binele personal (pensii speciale, indemnizatii, diurne etc). Presedintele a spus ce gandeste majoritatea poporului despre voi. Daca vreti sa dispareti ca partid reclamati pe presedinte la CNCD, va avea ocazia sa-si argumenteze in fata natiunii acuzatiile aduse .
  • +10 (10 voturi)    
    dovada de lasitate si incompetenta (Vineri, 1 mai 2020, 23:24)

    Dizidentul [utilizator]

    strigator la cer cind acest om ocupa o astfel de functie importanta in Romania si incearca prin tot felul de justificari sa invinovateasca Presedintele si Guvernul. Diplomatic putea spune" fiecare face greseli", acest incident nu trebuia sa apara si cer scuze (mai elegant isi depunea demisia). Dar nu (din alba face neagra) si imperuna cu sclavii de serviciu ataca din toate colturile invinovatind pe altii. Cum se poate ca un Presedinte a unei camere de conducere a tarii nu stie ordinea de zi si apare mai tirziu si spune foarte senin "asa ceva nu am citit". Reclamatia la CNCD nu arata altceva decit cit de las si murdar este,poate face reclamatie la Papa,la Trump,la comisie UE, tot prostul satului ramine. A citit cineva ca un membru PSD si-a cerut vreodata iertare pentru greselile facute in permanenta altii au fost vinovati exemple: Olguta, Firuta, Dragnea,Codrin, etc.etc. nici colegii de partid nu sint iertati chiar daca spune ca el conduce democratic partidul.
  • +10 (12 voturi)    
    Da, Oha a instigat, la prostie! Nu am gandit ca (Vineri, 1 mai 2020, 23:39)

    deval [utilizator]

    pot vedea la el ceva asemanator , ragaielilor Ciumei Rosii !!
    Daca Colacu a facut o intelegere pecuniara trebuia sa faca la Parchet, o reclamatie penala !!!
    Cel mai dur trebuia sa fie cu cei 350 cretini din Camera deputatilor care au fiecare cate o caruta de consilieri, care, ce dracu fac acolo ?!
    Pe regulament, in cazul asta , trebuia ca colacu sa fie alungat automat de la sefia camerei !!
    • 0 (4 voturi)    
      Intrebare (Sâmbătă, 2 mai 2020, 8:13)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Dar ce s-a intamplat tovarase?
      • +3 (3 voturi)    
        Tovarase, pentru dvs , nu s-a intamplat nimic (Duminică, 3 mai 2020, 9:07)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

        nou ! Principial, nimic nou, de 75 de ani in Romania..........
  • +7 (7 voturi)    
    Tipic Romania (Sâmbătă, 2 mai 2020, 8:04)

    Criogenia [utilizator]

    Nu e suficient ca unul sa se faca de bafta, mai vine si buzoianul asta ca nu cumva sa ramana in urma... De mult mi-am dat seama ca astia actuali din clasa politica se intrec in Proostie, mai nasol e ca astia atat de putini, o mana de degenerati ,isi bat joc de atatea milioane de oameni in lupta lor pentru bani. Sunteti victime colaterale sigure, jucati deja roluri in piesa lor de teatru si habar nu aveti muuulti dintre voi, multi nu se vor prinde niciodata. Succesuri, conform unei clasice in viata!!!
  • +7 (7 voturi)    
    plangerea lui Ciolacu (Sâmbătă, 2 mai 2020, 9:46)

    anion [utilizator]

    Sa faca plangere si lui Viorica Dancila pentru ca a fost in acelasi ton cu afirmatia presedintelui. De unde stim noi ca Presedintele nu a aflat tocmai de la Viorica?
  • +8 (8 voturi)    
    Tradatorii se plang ca sunt numiti tradatori!!! (Sâmbătă, 2 mai 2020, 11:24)

    V. Istina [utilizator]

    Ce mizerie!!!

    Ce dovezi mai vreti, cand votati legi antiromanesti si anticonstitutionale?

    Puscaria e prea putin pt voi, lichele nerusinate! Romanii trebuie sa inceapa candva sa se curete de ticalosia numita psd- organizatie profund anti-romaneasca!!!

    Ori PSD, ori Romania! Nu se mai poate!

    Intr-o lume ideala, dizolvarea Parlamentului, arestarea si judecarea tradatorilor ar fi fost deja facute! Dar nu dupa legile pesedeului, facute sa apere lichelele!
    • +3 (3 voturi)    
      Ciolacu,binefăcătorul românilor. (Sâmbătă, 2 mai 2020, 14:14)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      A vrut să ne unească cu Ungaria și sa opus Johannis.
  • +2 (2 voturi)    
    OH. (Sâmbătă, 2 mai 2020, 17:46)

    letsoc [utilizator]

    Din start e o gluma buna . Cum sa pui sef la CNCD un maghiar ( cea mai numeroasa minoritate ). Daca in tara ar fi , sa zicem , doi eschimosi , pe unul dintre ei l-as fi pus . Minte de comunist, stramosul PSD-ului.
  • +1 (1 vot)    
    asa, asa, persevereaza! (Duminică, 3 mai 2020, 14:08)

    revo [utilizator]

    Inseamna ca v-a oparit bine de tot. E bine.