Ciolacu: Guvernul a introdus taxa pe coronavirus; a dat 290.000 de amenzi, dar a efectuat doar 175.000 de teste

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2020, 16:36 Actualitate | Politic


M.Ciolacu
Foto: Hotnews
​ Preşedintele interimar al PSD Marcel Ciolacu a declarat joi că "Guvernul a introdus taxa pe coronavirus" și, în schimb, a oferit românilor "amenzi la grămadă, după bunul plac". Social democratul subliniază că "nivelul maxim al amenzilor din România e cel mai mare din Europa" și acuză Guvernul PNL că încearcă astfel să-şi acopere gaura din buget.

"Guvernul a introdus taxa pe coronavirus. A dat 290.000 de amenzi, dar a efectuat doar 175.000 de teste şi nu ştie nimeni încă numărul exact al persoanelor testate. Amenzi în valoare de 570 de milioane de lei! Amenzi date la grămadă, după bunul plac. Una e să-i sancţionezi pe cei care riscă să răspândească virusul, alta e să cauţi nod în papură pentru a realiza planul de amenzi prestabilit. Când dai 290.000 de amenzi, cu mult mai mult decât testele de coronavirus efectuate, iar când valoarea lor depăşeşte sumele alocate pentru echipamente de protecţie pentru cadrele medicale, înseamnă că Guvernul nu şi-a făcut deloc treaba şi a pus toată presiunea pe cetăţeni", a postat Ciolacu pe pagina sa de Facebook.

Liderul PSD a subliniat că atunci "când nivelul maxim al amenzilor din România e cel mai mare din Europa", de şase ori salariul mediu net, iar totalul sancţiunilor aplicate ajunge la 570 milioane lei, "depăşind impozitul pe profit colectat în acelaşi interval", nu mai e vorba doar de contravenţii, ci de "o taxă mascată" prin care Guvernul PNL "îşi acoperă gaura pe care şi-a dat-o singur în buget, prin modul catastrofal în care a gestionat economia".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1921 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    E (Joi, 30 aprilie 2020, 16:41)

    briciu [utilizator]

    Taxa de smecheri si de aroganti !!
    In viata mea nu am sa mai votez PNL !!
  • +3 (3 voturi)    
    Hai ca ai luat-o (Joi, 30 aprilie 2020, 16:44)

    PedaGogu [utilizator]

    Ce sa mai zica si Ciolacu... Face calcule. Oricum mare parte din amenzi nu se vor plati, dar ca sa manace si el ceva merge.
  • +5 (5 voturi)    
    Norocul Romaniei (Joi, 30 aprilie 2020, 16:48)

    Martinezu [utilizator]

    este ca nu am trecut prin asta cu Dancila sau Dragnea premier/presedinte.
    Va dati seama ce raportari ce haos ce intoxicare ar fi fost?
    De bine de rau astia testeaza, raporteaza si amendeaza.
    Ce are de a face testarea cu amendarea numai in capul ciolacului e raspunsul.
  • -2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 30 aprilie 2020, 16:50)

    [anonim]

  • 0 (2 voturi)    
    Nu vorbeste in maghiara? Cine-l intelege? (Joi, 30 aprilie 2020, 16:52)

    Fides [utilizator]

    Vrut sa vinzi Ar de al ul, Ciolacule!
  • 0 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 30 aprilie 2020, 16:53)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    Vorbe aruncate... (Joi, 30 aprilie 2020, 16:57)

    spirache [utilizator]

    Vorbește gura fara el. Amenzile au fost date de militienii și jandarmii de la 10 august, care acum sunt cu simbrie la galbenii liberali. Aaa, și încă ceva: cine a fost om responsabil și cu un dram de civilizație nu a fost amendat. 99,99 % din amenzi au fost date potlogarilor, celor care nu dau 2 lei pe orice norma in societate etc. Mai mult, una e aplicarea amenzii, alta e încasarea ei. Sunt convins că dl Ciolacu, după ce va demite prin moțiune ciuma galbenă și va instala "marele PSD" va da o amnistie fiscală, de o sa danseze cocalarii și spadasinii 3 zile și 3 nopți.
  • +5 (5 voturi)    
    a (Joi, 30 aprilie 2020, 16:59)

    adrian67 [utilizator]

    Cziolaku e mai prost ca Viorica.
  • +6 (6 voturi)    
    Gaura... (Joi, 30 aprilie 2020, 17:04)

    CezarN [utilizator]

    Gaura în buget, mai mare decât cea din stratul de ozon, ați lăsat-o voi, nesimțiților prin furturile si pomenile populiste pe care le-ați făcut și pe care continuați sa le propuneți!
  • +6 (6 voturi)    
    lasa-neeee (Joi, 30 aprilie 2020, 17:07)

    martel55 [utilizator]

    amenda nu e ceva obligatoriu , nu te pune guvernul sa incalci egea ca sa iei amenda, incalcarea legii e o optiune individuala...dar astia nu scapa nici o ocazie sa arate ca sunt aparatorii infractorilor si contravenientilor in dauna oamenilor cinstiti
  • 0 (6 voturi)    
    Amenzile astea o sa fie cuiul din cosciugul PNL (Joi, 30 aprilie 2020, 17:09)

    Eu38 [utilizator]

    PSD o sa foloseasca toate prostiile facute de PNL impotriva lor. Iar amenzile astea o sa ingroape PNL.

    Nu-mi dau seama cum s-au gandit geniile de acolo ca pot amenda sute de mii de oameni si asta nu se va intoarce impotriva lor. Ba mai mult, l-au pus si pe Iohannis sa iasa sa ameninte populatia cu mai multe amenzi. Cred ca au crezut sondajele alea ca romanii il apreciaza pe Ceausescu.

    Noaptea mintii e gresit pentru a descrie ce e la PNL. Pentru ca asta ar implica totusi conceptul de minte.
    • 0 (2 voturi)    
      Au fost aplicate 290.000 de amenzi (Joi, 30 aprilie 2020, 22:42)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Eu38

      Cat populatia unui oras ca Iasi, cu tot cu bebelusi.
      Astia n-au simtul masurii si normal ca toate astea vor costa la vot.
  • +6 (6 voturi)    
    cifre corecte, (Joi, 30 aprilie 2020, 17:25)

    Gogu27 [utilizator]

    insa ce se afla in spatele lor:
    - lipsa dotari minimale in unitatile medicale din cauza investillor zero facute in timpul guvernarii psd
    - educatie civica mai muld decat redusa a populatiei din cauza politicii perpetuue a psd fata de invatamant

    Cele doua cifre statistice prezentate de liderul psd pot fi o justificare pentru averile care nu pot fi justificate de catre fostul trezorier psd?
  • +4 (10 voturi)    
    Marcel Ciolacu amestecă o grămadă de noțiuni,... (Joi, 30 aprilie 2020, 17:34)

    NME [utilizator]

    fără legătură unele cu altele, doar pentru a se auzi vorbind sau pentru a mai ciupi niște voturi...

    „Guvernul a introdus taxa pe coronavirus. A dat 290.000 de amenzi, dar a efectuat doar 175.000 de teste şi nu ştie nimeni încă numărul exact al persoanelor testate.”

    Nu Guvernul dă amenzi, ci Poliția. Sau, dacă dl. Ciolacu are exemple de amenzi date de Guvern, e invitat să le facă publice. Dacă nu le are, înseamnă că vorbește tâmpenii.

    Nu Guvernul efectuează teste de coronavirus, ci doctorii. Iar nonsensul cu „a efectuat 175.000 de teste, dar nu știe nimeni numărul persoanelor testate” e de anale. Păi ori știi c-ai testat 175.000 de oameni, ori nu știi. Hai, Ciolacule, că nu-ți trebuie facultate ca să pricepi o logică elementară...

    .
    „Liderul PSD a subliniat că atunci "când nivelul maxim al amenzilor din România e cel mai mare din Europa", de şase ori salariul mediu net”

    O amendă nu e gândită să poată fi plătită. Ideea de amendă e de a te descuraja să faci un lucru pe care, dacă ai putea, l-ai face.
    Dacă, de exemplu, în loc să-ți fie suspendat permisul de conducere pentru producerea unui accident, ai primi doar o amendă de 10 lei, șoselele ar fi pline de accidente. Plătești 10 lei și-ai plecat fluierând mai departe. Parcă nu sună bine, nu-i așa?
    La fel și în cazul amenzilor de carantină. Legea spune că trebuie să stai în casă, dar sunt unii mai șmecheri, care cred că legea nu li se aplică și lor. Iar de aici și numărul mare de amenzi date.

    Iar de vină sunt și unii politicieni, care sugerează oamenilor că amenzile n-ar mai trebui plătite, pentru că... sunt prea mari!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Infractorii si interlopii PSD.... (Joi, 30 aprilie 2020, 17:37)

    Marionette [utilizator]

    Prin contestarea autoritatii si ordinii si disciplinei si carantinei doreste sa fie macel, sa moara romanii cu milioanele.
    Deci PSD este un partid antiromanesc.
    Lucru confirmat si de dorinta lor de a trece prin parlament pe sestache independenta Ardealului fata de Romania.
    Doar o alta dovada ca PSD=Rusia=antiromanesc
  • +6 (6 voturi)    
    Cateva observatii (Joi, 30 aprilie 2020, 18:14)

    danver [utilizator]

    Am doar 2 oservatii:
    1. Militienii care au dat amenzi aiurea sunt aia pregatiti de PSD. Exact aia care ne-au gazat si batut pe 10 august in Piata Victoriei.
    2. S-au facut atatea testari cat au permis dotarile asigurate de PSD in 30 de ani de guvernare.
    • +2 (4 voturi)    
      Dl Ciolacu (Joi, 30 aprilie 2020, 20:14)

      Tudor PetruFriciu [anonim] i-a raspuns lui danver

      se pare ca intelege mai greu romana. .Probabil face parte dintre ciangaii ademeniti de secui sa adere la Tinutul Secuiesc.
  • +4 (6 voturi)    
    Pff (Joi, 30 aprilie 2020, 18:18)

    Tony_K [utilizator]

    Pai da bai psd-istilor, ca asta va place voua, nerespectarea legii, debandada, golanisme, smecherii, nepotisme, hotii....samd
  • +3 (3 voturi)    
    Di ciclul . . . (Joi, 30 aprilie 2020, 20:29)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . sunt prost pana la moarte!
  • +2 (2 voturi)    
    Ciolacule daca te consulti cu Dancila s-ar putea (Joi, 30 aprilie 2020, 21:25)

    ty [utilizator]

    sa capeti niste sfaturi intelepte . . .